Zaštita košnica -farbanje

Odgovorite
bole
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 18 sij 2015, 13:52

Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la bole »

Da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje jer i ja sam početnik. Planiram naručiti 10 LR košnica, pošto će mi doći neobojene, zanima me kakvu boju bih uzeo da ih obojim, trebam li paziti da ne šteti pčelama, prije sam uzimao na vodenoj bazi dekor koje su dosta skupe, a jedan pčelar mi je rekao da on ih boji potrošenim motornim uljem ... Usput gdje vi nabavljate košnice, ja sam našao s dostavom iz Šipova za 83 KM sa tri nastavka, preporučio mi ih je jedan pčelar da su kvalitetne, a na piku ima dosta povoljnije, sad ne znam jeli može biti velika razlika u kvaliteti. Unaprijed zahvaljujem.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Asim »

Dali si ikad prošao pored ograde premazane rabljenim motornim uljem , dovoljno ti govori njen vonj ili miris a iskrenije da kažem smrad prerađenog ulja ,ada uzmi normalnu boju na vodenoj bazi to je celuozna baza i nije nikom niti ćemu toksična.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Ismet »

gdje si Asime, kako si? lijepo te vidjeti na forumu? inače, u zadnje vrijeme puno starih forumaša nema na forumu, ne znam zašto i ne bih ovdje o tome opširnije. možda za to da otvorimo novu temu?
košnice sam prvo bojio sadolinom. to je stari naziv (u ovisnosti od proizvođača) za zaštitno sredstvo za drvo. nije loš ali meni je bolja boja na vodenoj bazi. kvalitetna je, lako i brzo se nanosi, četka (i ruke) se nakon bojenja pere vodom! sa onom jednom kanticom te boje može se obojiti puno nastavaka. iako mi pčelari ne volimo kupovati skupe stvari moje mišljenje, bole, je da ta boja nije skupa s obzirom na to koliko je kvalitetna i učinkovita. kada kvalitetno pripremiš nastavak za bojenje i naneseš dva sloja boje onda si miran nekoliko godina....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Ismet »

Ismet je napisao/la:gdje si Asime, kako si? lijepo te vidjeti na forumu? inače, u zadnje vrijeme puno starih forumaša nema na forumu, ne znam zašto i ne bih ovdje o tome opširnije. možda za to da otvorimo novu temu?
košnice sam prvo bojio sadolinom. to je stari naziv (u ovisnosti od proizvođača) za zaštitno sredstvo za drvo. nije loš ali meni je bolja boja na vodenoj bazi. kvalitetna je, lako i brzo se nanosi, četka (i ruke) se nakon bojenja pere vodom! sa onom jednom kanticom te boje može se obojiti puno nastavaka. iako mi pčelari ne volimo kupovati skupe stvari moje mišljenje, bole, je da ta boja nije skupa s obzirom na to koliko je kvalitetna i učinkovita. kada kvalitetno pripremiš nastavak za bojenje i naneseš dva sloja boje onda si miran nekoliko godina....
P.S.
ne vidjeh da su postovi prije mog stari godinu dana :) :)
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la cerex »

Kolega Ismete potpuno si u pravu kad kazes da bi trebalo otvoriti novu temu,moj predlog je da ide pod naslovom "Stari forumasi i administratori gdje ste"?.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la hasospahic »

uzele ih pare pod svoe pa nemaju vremena za nas sicu
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la IZET »

hasospahic je napisao/la:uzele ih pare pod svoe pa nemaju vremena za nas sicu
Pozdrav od "starog forumaasa". Nebi se slozio sa ovim postom bar sto se mene tice. :D nego smo prepustili mladjim da se iskazu. Svakodnevno sam na forumu ali samo citam.Volim pricati samo kad me pitaju. Selam svima.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la hasospahic »

malo sam pogresio sto sam sve u isti rang stavio a vecinu poznam pa sam zato ovako reagovao a ISMETE ako si se uvredio halali izvini ili oprosti
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la hasospahic »

hasospahic je napisao/la:malo sam pogresio sto sam sve u isti rang stavio a vecinu poznam pa sam zato ovako reagovao a ISMETE ako si se uvredio halali izvini ili oprosti
i jos jedna greska zamjenio sam kolege IZETA I ISMETA nepaznjom nije ovo za djedove halalte
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la IZET »

hasospahic je napisao/la:
hasospahic je napisao/la:malo sam pogresio sto sam sve u isti rang stavio a vecinu poznam pa sam zato ovako reagovao a ISMETE ako si se uvredio halali izvini ili oprosti
i jos jedna greska zamjenio sam kolege IZETA I ISMETA nepaznjom nije ovo za djedove halalte
Ha-ha halaljeno desava se :)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la sahista »

I meni su problematicni nacini i zastita kosnica.Volio bih da znam dobar nacin a da ostane struktura drveta ista...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la senad grudic »

Sahista ako zeliis strukturu drveta u tim slucaju kuhano laneno ulje i pomjesati 10% voska. Sva mudrost
Pozdrav
Senad Grudic
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Ismet »

to sa lanenim uljem i voskom bi trebalo biti moćno, Senade. jesi li već radio s tim, stvrdne li se taj vosak kada se smjesa (mislim na smjesu što ostane u kantici nakon farbanja) ohladi?
ako si pod strukturom mislio na teksturu, šahista, onda to postižeš onim zaštitama, već ih gore spomenuh (sadolin, belton i sl.). lijepo izgledaju košnice kada se s tim ofarbaju. priprema je jako važna. mora se nastavak prvo dobro prebrusiti, prebrisati prašina. zatim se nanosi bezbojna podloga (znaju to trgovci) u jednom sloju protiv crva. onda u dva sloja ide zaštita koje ima raznih boja (jela, bor, mahagonij itd.) i košnice lijepo izgledaju. vjerujem da bi još ljepše bile ako bi se na zaštitu nanijelo dva sloja bezbojnog laka ali to već nisam radio...
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la sahista »

Ja sam mislio da uvozim vec ofarbane kosnice.Neka ljudi rade.Primjetio sam da se mnogo bolje prodaju kosnice gdje se struktura drveta vidi,nego klasika temeljna pa lak.Samo je pitanje odgovornosti i garant kvaliteta ofarbanih kosnica.Tu su misljenja podijeljena,a to mi stvara problem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Ismet »

šteta što mi nisi bliže, negdje u BiH, pa da napravimo posao...
onaj ko ti farba košnice mora imati odgovornost u smislu garancije, kao uostalom i za svaki posao.
možda je malo teže definisati garanciju, kvalitet za, recimo, nastavak ali nije to nemoguća misija.
stolar od koga se kupuju velike serije nastavaka (i ostalog) mora ponekad priznati i reklamaciju na neki
svoj proizvod....
Dobru srcu sreća dođe.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la Tarik »

sve sam probao osim parafina, beton boja na vodenoj bazi najbolja!
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la sanadac »

evo ova osnovna boja za kosnice...idem 2puta premaz<br />a posle kad se osusi idem sa dva premaza sa Vosak lak ...ista firma
evo ova osnovna boja za kosnice...idem 2puta premaz
a posle kad se osusi idem sa dva premaza sa Vosak lak ...ista firma
Beolazur Classic =Bor.png (24.32 KiB) Pogledano 13331 put.
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: Zaštita košnica -farbanje

Post Postao/la sanadac »

Moj pcelinjak 22.10.2015.9.jpg
evo kako izgledaju kosnice
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
Odgovorite