Žuta pčela!

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Žuta pčela!

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Ljudi ovo je katastrofa što neki od kolega rade!
Prvo da počnem sa mnom.
Imam dvije zajednice, jedna od uhvaćenog roja, a druga od roja koji sam sam napravio kad sam par okvira i maticnjake stavio u nukleus.
Danas mi obje zajednice imaju naizgled kranjske matice i 90% pčela sa po tri žuta kolutića na zatku.
Matica mi je na oplodnju išla kad je bilo dosta pčelara koji su nakon mandarine ostavili slabije zajednice da skupe štogod livade i lubenice, dinje, krastavaca, rajčice...
Koliko sam čuo neki od njih su se hvalili svojom žutom pcelom.
Jedan kolega mi je rekao da jedan uzgajivač matica ima i dobrih "talijanka", što se ljutim to je dobra pčela.
Ja volim našu sivku i ne želim je zagadivati, ali ne znam gdje da uzgojim čiste pčele kad svugdje čujem o tome kako ovaj ili onaj ima žute pčele.
Kolege imate li vi ovih problema sa ovim krizancima sa tri žuta kolutića?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la senad »

Talijanka je izuzetno dobra za pridobijanje matične mliječi, Manje višena svim pčelinjacima mogu se vidjeti pčele sa žutim kolutićima. Zavisno sa koliko se trutova matica parila koji potiču od talijanke toliko će i biti tog genetskog materijala.

Ja nastojim da izbacim te matice , a kako oplodnja nije izolovana uvjek se pojave pčele sa žutim kolutićima ali ne u toj mjeri da preovladavaju.

Samo izolovana područja za sparivanje matice možemo dobiti čistu genetiku,

Pokušaj uzgojiti matice i da nađeš negdje lokaciju gdje bi bila donekele bar sigurna oplodnja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Iz jednog današnjeg razgovora saznao sam da dogodine u krugu od 12km od mojih pčela neće biti nikog, nezgodno im je ići na nesigurnu pašu u planinu.

Senade, kako da omogucim mladim matica da izađu na sparivanje, a trutovima iz istih zajednica onemogućim izlet.

Može li mlada matica proći kroz MR?

Da je na izlaz staviti perforirani lim dimenzije rupa takve da matica može, a trut ne može proći?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la mugdo »

kažu da je svaki zakon bolji od anarhije, kod nas mnoge stvari nisu uređene pa tako i pčelarstvo,pored talijanke bili su i neki sojevi iranske pčele koja je došla u donaciji a kod nas se poklonu ne gleda " u zube" tako da je malo lokaliteta gdje nije došlo do miješanja i gubitka čiste sivke a vrijeme će pokazati posljedice
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Užasno kolega, užasno, pa ja sam mislio da je to o iranskoj pčeli samo glasina?
To je kad političari postaju pcelari.
Koliko su se ovi naši uvukli amerima u š.. ak, ne bi me
čudilo da uvezu i afrikanizirane pčele.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la senad »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Iz jednog današnjeg razgovora saznao sam da dogodine u krugu od 12km od mojih pčela neće biti nikog, nezgodno im je ići na nesigurnu pašu u planinu.

Senade, kako da omogucim mladim matica da izađu na sparivanje, a trutovima iz istih zajednica onemogućim izlet.

Može li mlada matica proći kroz MR?

Da je na izlaz staviti perforirani lim dimenzije rupa takve da matica može, a trut ne može proći?
Prije nego krenu trutovi u proljeće markiraj te zajednice i trebao bi promjeniti matice. Problem predstavljaju okolnih pčelari koji možda imaju isto te križance pa ti je sve to uzaludno.

Što se tiče MR, nekada i stara matica prođe kroz MR, u principu ne bi trebala da prođe bar dok sam ja prosijavao pčele kroz MR mlad amatica nije mi nikada prošla kroz MR .

Mislim da Vahid može nešto više kazat oko MR za trutove ? ako uopšte postoje, obzirom da on šalje na ostrvo matice .

Perforirani lim sigurno bi mogao pomoći. Mislim da bi trebao naći neko jednostavno riješenje. Lakše ti je napraviti mini oplodnjaka i otići ako treba 50-100 km gdje preovladava krainska rasa pa onda vratiti oplođene matice ili da negdjenabavuš jer tvoje potrebe nisu velike za sada.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Tko će ga znati, da li je pčele zagadila iranka(a. m. meda) ili talijanka (a. m. ligustica) obje su žute, a moje i od kolega potječu iz BiH.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la Ismet »

e sada ste me zabrinuli.
primjetio sam i ja te žute kolutiće, nisam ih brojao, na ponekoj pčeli.
de mi recite što je to problem, šta fali talijanki? nemojte zamjeriti ali meni izgleda kao nemoguće eliminisati talijanku niti vidim šta bi uopće i trebao biti cilj tog eliminisanja? koliko znam o toj rasi pčele - izuzetno su mirne i dobre medarice, šta joj fali? a eto i Senad je pisao da je dobra za matičnu mliječ....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la senad »

Talijanka ide na meso i količina legla i pčele u odnosu na carniku zna biti duplo ali zato troši velike količine hrane.
Talijanka je dobra za matičnu mliječ zbog velike populacije mlade pčele.

Zaista je teško imati čistu rasu na našem području . A teško je , nemoguće imati i selekciju .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la Ismet »

slažem se, i još kada joj (talijanki, a vrijedi i za svaku drugu pčelu) leglo ograničiš sa MR - eto meda k'o u priči ako ima paše, naravno.
Dobru srcu sreća dođe.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la senad grudic »

Bez ogranicavanja legla nema meda, to nije nikakva novost sto znaci da je pcelar taj koji mora djelovati. Samo je problem ukoliko
nema pase tad ni jedna nece donjeti neovisno o boji,vrsti i sl.
Senad Grudic
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la senad »

Ograničavanje ne bi bilo nužno da je to ona nekadašnja priroda kada se košnica stavi nasred njive i samo otiđi pokupi med . "zakonom " je regulisano da se uzgaja carnika.

Iskreno volio bih uzgojiti čistu talijanku da je isprobam kako fercera matičnu mliječ, problem je što su tu i oplodnjaci . Svi traže uglavnom carniku, ako mi sepojavi neka žuta matica , nažalost ide pod nogu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Žuta pčela!

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Talijanka ide na meso i količina legla i pčele u odnosu na carniku zna biti duplo ali zato troši velike količine hrane.
Talijanka je dobra za matičnu mliječ zbog velike populacije mlade pčele.

Zaista je teško imati čistu rasu na našem području . A teško je , nemoguće imati i selekciju .
Imali smo prirodnu cistu rasu,i moguce je ponovo je imati,samo onda treba prestati zuditi za talijankom
Odgovorite