Radnje za brzi proljetni razvoj drustva do bagrema

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
elvedin
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 11:46

Post Postao/la elvedin »

Mislim da je ova tema aktuelna za ovaj vremenski period.
Moje radnje koje primjenjujem su:
-Okretanje nastavaka za 180 stepeni
-Promjena mijesta nastavcima
-Prisutnost stimulativne pogace
-Dodavanje sirupa 1:1 po 200ml svako drugo vece
-Otklapanje meda (male povrsine)
-Dodavanje satnih osnova
-Cijelo vrijeme dobra toplotna izolacija kosnice
Sve gore navedene radove izvodim od Februara do otprilike kraja Aprila.
pcela je spas,pcelarstvo je lijek
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

elvedin je napisao/la:Mislim da je ova tema aktuelna za ovaj vremenski period.
Moje radnje koje primjenjujem su:
-Okretanje nastavaka za 180 stepeni
-Promjena mijesta nastavcima
-Prisutnost stimulativne pogace
-Dodavanje sirupa 1:1 po 200ml svako drugo vece
-Otklapanje meda (male povrsine)
-Dodavanje satnih osnova
-Cijelo vrijeme dobra toplotna izolacija kosnice
Sve gore navedene radove izvodim od Februara do otprilike kraja Aprila.
Sve nabrojano koriste manjeviše svi pčelari.

OD ovih radnji ja samo dajem stimulativno svaki treći dan 0,5 l sirupa.

Obzirom da su mi toplotni izolator počele pčele grickat i izbacivat iz košnice smatram d je višak i isti sam uklonio osim jednog kartona koji dođe ispod krova u istom obimu kao i krov. VEć primjećujem da neke jače zajednice počinju i to da grickaju tako d a ću morat na nekim da uklonim .Očito da žele da naprave blago srujanje zraka kroz košnicu .

Prošle godine sam istovremeno radio i horizontalnu i vertikalnu rotacio pa ću vjerovatno i ove godine na nekim tako da uradim.

Ostaje mi još da utopim satne osnove i krećem u detaljan pregled . Utvrđivanje činjeničnog stanja, dodavanje jedne ili dvije satne osnove voćna paša pomalo kreće .

Danas sam ulazio u tri košnice koje su dobile slabu prolaznu ocjenu posmatrajući aktivnosti na lijetu.

Iste su odmah ojačane sa po dva okvira legla iz rezervi , jedna matica označena za zamjenu (dvogodišnja. ) i to ću da uradim ovih dana.

NA pčelinjaku imam i matica koje su bjele boje ( 3 kom) tako da će i one vjerovatno ići u zamjenu ovih dana. i eventualno ojačati te zajednice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

uginula su mi dva drustva neznam zbog cega hrane su imala tretiro sam protiv varoe ali sve pcele su pale na podnjacu a neke su ostale u lulama uvucene skroz pa imal neko da zna staje problem
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ELMIR je napisao/la:uginula su mi dva drustva neznam zbog cega hrane su imala tretiro sam protiv varoe ali sve pcele su pale na podnjacu a neke su ostale u lulama uvucene skroz pa imal neko da zna staje problem
Kolega malo informacija daješ ,,,,,,kako izgleda stanje oko pčela koje su u lulama .....da li tu ima hrane,,ili je hrana u jednom nastavku a pčele udrugom,,,,,, kako si uzimio ,,, kako si odradio tretman varooe,,,,,, daj nam malo dublju genezu da se možemo očitovat ovako bi bilo samo nagađanje,,, može biti slijedeće;

-hrana ujednom nastavku- pčele u drugom nisu mogled doć do hrane razlog nekvalitetno uzimaljavanje ,,,nevođenje brige u najbitnim trenutcima

-nedovoljno odrađen tretman protiv varoe ,,,,,, nezna se je sili koristio oksalnu kiselinu,,,,, mogućnost da su bile i previše zaražene , nisi imao dovoljno mladih zimski pčela kad a je to trebalo da se radi ( 7,8,9 mjesec)

- dalje ,,, slabo uzimljeno sa malim brojem pčela,,,,,,,,,,

-moguće je da nije bila kvalitetna hrana


- akobi sve ovo gore odstranilikao uzrok postoji mogućnost da su pčel bile uznemiravane tok hladnih dana tako da suse odvajale od klupka itako ugibale a ostatak pčela je ugino zbog nedostatka mase pčela koja može da održava temperaturu koja je bitna za metabolizam u tim trenutcima,,,,,,


Hajde daj nam malo bliže informacija pa da to razmotrimo kvalitetno,,, detaljno nam opiši sve šta siradio od 7 mjeseca 2009 pa do momenta kada si uočio d aje uginula,, d ate malo uvedem u detalje,,

-prehrana dopuna zimskih zaliha ,,kada
- uzgoj zimske pčele ,,, šta si poduzeo
- sistemasko uništavanje varoe
- Okslan kiselina ,,da ,,,ne
- sa koliko ulica pčele je ušla uzimu
-d ali si primjećivao da su peče uznemiravane
- koiko puta si kotrolisao stanje tokom zimovanja osluškivanje i vizuelno osmatranje
-- kava je hrana bila za zimovanje,,
- šta sikoristio do lijekova, za varou i druge bolesti akoje bilo
-jesili koristio pogače , ako jesi od kada, i gdje si kupio pogače

itd,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

PA PCELE SAM ZAZIMIO U DVA NASTAVAKA STIM DASU IMALE VELUKU KOLICINU HRANE PROTIV VAROE NISAM KORISTIO OKSALNU KISELINU NEGO SMAO VAROLIK KAD SAM IH UZIMIO IMO SAM DESET ULICA PCELA SAD KAD SU UGINULE IZ SANDUKA SAM IZVADIO OKO KILU IPO MRVIH PCELA POGACE SAM UZIMO ONE STO PROIZVODE U UGLJEVIKU A KONTROLISO SAM VISE PUT STANJE PCELA I IZGLEDALE SU ODLICNO A OVE STOSU SE NEKE ZAVUKLE U LULE ONE SU ISTO BILZU LEGLA BILE I JOS NA KRANJEM OKVIRU SAM UOCIO NEKU BIJELU TVRDU MASU UNUTAR SATIKE PAME INETERESUJE STABI TI MOGLO DA BUDE
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ELMIRe na osnovu ovako malo parametara što si iznio ja nebi mogao biti siguran šta bi to moglo da bud,,,,, pretpostavljam da ih je varoa zderala,, a ta tvrda masa vjerovatno je kistalisan med,,,, čisto sumnjam da su umrle od gladi zbog tog što je med kristalisan,,,,,,

Možda če ti neko iskusniji reć o čemu se radi ja zaista nebih mogao tačno reći jer zaista nema dovoljno parametara ,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

ELMIR je napisao/la:PA PCELE SAM ZAZIMIO U DVA NASTAVAKA STIM DASU IMALE VELUKU KOLICINU HRANE PROTIV VAROE NISAM KORISTIO OKSALNU KISELINU NEGO SMAO VAROLIK KAD SAM IH UZIMIO IMO SAM DESET ULICA PCELA SAD KAD SU UGINULE IZ SANDUKA SAM IZVADIO OKO KILU IPO MRVIH PCELA POGACE SAM UZIMO ONE STO PROIZVODE U UGLJEVIKU A KONTROLISO SAM VISE PUT STANJE PCELA I IZGLEDALE SU ODLICNO A OVE STOSU SE NEKE ZAVUKLE U LULE ONE SU ISTO BILZU LEGLA BILE I JOS NA KRANJEM OKVIRU SAM UOCIO NEKU BIJELU TVRDU MASU UNUTAR SATIKE PAME INETERESUJE STABI TI MOGLO DA BUDE
Pozdrav za Elmira :
Ja isto neznam što bi mogao biti uzrok uginjuća tvojih pčela ,ali vidim ovdje određene propuste na koje bi trebalo obratiti pažnju.
Tretman oksalnom kiselinom trebao bi biti obavezan . Lično sam tretirao OK u mj. novembru u nekoliko društava bilo je ipo 500-600 kom.
Pogače nebi trebale biti prisutne u zazimljenom društvu do polovine feb. iste bi trebalo lično spravljati, ako je moguće , a ako nije onda dobro treba razmisliti .
Kod tretmana protiv varoe moramo imati povratnu informaciju kako je liek djelovao.
Elmire nevidi se ovdje dali si kontrolisao na zaraženost nozemozom.
Ali i pored svega , kod svakog se desi da društvo umre , a da nema odgovor zašto.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Nadovezao bi se na ovaj Senadov odgovor pa bi dodao ako su pčele umrle zbog varoe na umrlim pčelama bi se nalazila varoa u velikim količinama pa bni se bez problema na svakoj drugoj ili trećoj pčeli moglo naći čak i do 5 varoa. Kada umre pčela od varoe sa njom umre u varoa od gladi i zime. U ovo vrijeme pčele umiru i zbog nozemoze, ako se pritisne zadak pčele iz njega izlazi žuta prljava tečnost sami zadak je prevelik i širok sve ovo može biti i razlog previše medljike u medu treba vidjeti ima li tragova proljeva po ramovima i medu. Trebaš elmire vidjeti dali su pčele koje su pale na podnjaču vidljivo crnje od onih koje su umrle zavučene u saću onda se tu radi o nedovoljno zimskih pčela ako među mrtvim pčelama nema matice onda je siguran znak da nije bilo dovoljno zimskih pčela. Dobro pogledaj gdje su umrle pčele zavučene u saću pa ako su se grupirale na 3-5 mjesta širom plodišta, a sa njima ima i starijih crnih pčela onda ti je nešto razbilo klupko, a pošto je naglo zahladilo one su se skupile u više klupaka te na brzinu potrošile med i umrle od gladi vidi jesu li umrle pčele na podnjači sklupčanih nogu s ispruženim rilcem rezultat umrle su od gladi.
I ja i Senad samo navodimo na što trebaš obratiti pažnju prilikom pregleda umrlog društva od čega su točno umrle najprije ćeš ti otkriti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite