Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas sam na humanitarnom fudbal turniru za pomoc Srebrenici upoznao kolegu Ismeta Ahmica.Upoznali smo se,lijepo popricali i razmjenili svoja iskustva.Nastavicemo saradnju.Umjesto Srebrenice ovaj put smo skupljena srestva koja se skupljaaju u mom selu i prvim vecim gradom u mojoj blizini poslati ljudima koji su ostali bez voje imovine posle ovih stravicnih poplava.Ja sam svoj kompletan med od prvog vrcanje presuo u teglice,predao organizatoru turnira a sav novac se salje u dobrotvorne svrhe.Malo prije me zove organizator i kaze da je sve prodano.Halal bilo.
Kosnice vracene na bazni pcelinjak.Bez bilo kakvih problema.Pomogao mi Nihad Dolovac,sin Alije Dolovca koji je napisao nekoliko pcelarskih knjiga.Cuo da pcelarim pa i on hoce tim putem.Dobio od mene dva drustva na poklon.Cudno da Nihad nema nikakvog znanja o pcelama,mane vise ne zna kako izgleda trut, a babo mu poznat pcelar.Svasta moze u svijetu pcelarstva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

lijep i human gest za svaku pohvalu,ima merhameta u našim ljudima ma gdje živili
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
slika
slika
slika
slika

Posle sedmnodnevih pregovora uspio sam naci mjesto gdje cu sastavljati ramove.Ramove ce sastavljati ljudi koji imaju laksi oblik hendikepa.Te firme su obavezne zaposljavati takve ljude dok od drzave dobivaju razne subvencije.Ako uspijem ostvariti plan o snadbijevanju nekih pcelarskih prodavnica sa ramovima na godisnjoj bazi bi se radilo o cifri preko sto hiljada ramova.Vidjecemo sta ce ispasti od toga....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

Svaka cast,pohvalno,samo napred kolega!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

puno sreće
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Prvo na grani pa u kosnici...
Treca slika.Otman Bakkal narucio malu kosnicu za svoje dvoriste.Bivssi igrac PSV/a.Bilo je i baksisa... ;)
slika
slika
slika
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Fin roj Ahmo, izgleda da smo losi pcelari i ja sam imao jedan u nedelju :lol:
Senad Grudic
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la balasevic »

Kod mene desila sljedeca situacija drustvo mi se zarojilo i ja ga razrojim sa tim maticnjacima ostavim, samo jedan u tom drustvu taj maticnjak mi bio nekako sumljiv i ja dodam nesparenu maticu sve se to desilo prije par dana.Danas roj izletio van iz te iste kosnice ja nisam bio kod kuce i moj prijatelj pcelar odradi sve kako treba roj se uhvatio oko metar od zemelje on ga streso i odradio standardni dio posla.Nako sat vremena zove me i kaze da se roj ponasa cudno da se nesmiriva i da se dosta pcele vraca u staru kosnicu.Nocas kad sam dosao kosnica gdje je stresen roj prazna na straom drustvu brada,mislim da se je roj vratio u kosnicu sta se je desilo nemam pojma.Sutra planiram pregledati, moja pretpotvaka je da su u drustvu dvije matice te da je jedna povela roj al zasto se je vratio u kosncu neznam mozda neko od kolega ima bolju teoriju ili objasnjenje.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Prvo na grani pa u kosnici...
Treca slika.Otman Bakkal narucio malu kosnicu za svoje dvoriste.Bivssi igrac PSV/a.Bilo je i baksisa... ;)
Slika
Mora se i zaliti, more i limun pivkano maglovito ;) :) .Od mene imaš bar kavu :) , a zašto?kopirao sam , pri obnovi košnica dizajn s tvojih. To ti je ono da dijagonalno podijelim, pa pola bijelo, pola druge boje 8-) .
Lijep pozdrav i svako dobro!
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

senad grudic je napisao/la:Fin roj Ahmo, izgleda da smo losi pcelari i ja sam imao jedan u nedelju :lol:
Pa Boze dragi Senade.Nisam imao srece da jos u majcinom trbuhu budem pcelar...
Kubim kontrolu nad pcelinjim zajednicama.Ja im nedam da idu a one hoce... :lol:
Sad je pat pozicija do lipe,drustva monstrumi.Samo ko mi kaze da su rojeve matice najbolje... :shock:
Mislim da cu ppocijepati drustva na pola..pa kome kapa kome saka do moje cvijetne pase...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Prvo na grani pa u kosnici...
Treca slika.Otman Bakkal narucio malu kosnicu za svoje dvoriste.Bivssi igrac PSV/a.Bilo je i baksisa... ;)
Slika
Mora se i zaliti, more i limun pivkano maglovito ;) :) .Od mene imaš bar kavu :) , a zašto?kopirao sam , pri obnovi košnica dizajn s tvojih. To ti je ono da dijagonalno podijelim, pa pola bijelo, pola druge boje 8-) .
Lijep pozdrav i svako dobro!
Patente obicno naplacujem hladnom pivom... ;)
Pozdrav....
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas pri pregledu jedne zajednice uocio sam cudnu situaciju.Izgled kosnice izgleda ovako.Dva nastavka na Renosonu pa polunastavak i nastavak kao medista.Zajednica je u top formi.Usla u rojevi nagon.Iznenadilo me trutovsko leglo odmah iznad maticne resetke u polunastavku.Prvo sam pomislio da je matica nastradala,zatim da je matica presla preko maticne u medista.Nije slucaj,maticu sam nasao u nastavku sa leglom.Mrsava spremna za rojenje.Sta moze da bude,da li je kosnica prevelika tako da pcele nisu osjetile feremone matice pa se u medisnim nastavcima pojavila lazna matica ili je nesto drugo u pitanju.Sta vi mislite o ovom slucaju.

Sedam dana lipa je izuzetno dobro medila.Medista puna svjezeg nektara.Zadnjih par dana losije vrijeme.Od sutra pono najavljuju toplije dane,otvaraju se druge dvije vrste lipe.Sada posjedujem 43 drustva.Ima tu dosta mladih drustava koja cu prodati na proljece, ako uspjesno izadju iz zime.Drustva istretirana sa BeVitalom,puno vise Varroe nego sto sam ocekivao.Slijedi jos dva treiranja posle vrcanje meda koje ce se destiti u toku sledece sedmice.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Najvjerovatnije da imas nesparenu maticu iznad Rensona. Provjeri . Medno
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
slika
Jedan manji dio Lipe uspio sam izvrcati.Ostalo posle godisnjeg.Vecina drustava vec je uzimljena.Sva drustva tretirana,varroe ima.Krajem avgusta jos jedno tretiranje pa zimski tretman.Manji broj drustava prebacen na cvijetnu pasu,par kosnica na holanski vrijesak.Posle godisnjeg formiranje novih mladih drustva,med i polen vec u rezervi.Interesantno da sam u ovoj godini imao do sada najmanje polena a meda vise nego solidno.Nekoliko matica iz formiranih nukleusa nisu se oplodile,drustva rasformirana.Rojeve matice izbacujem sa pcelinjaka.Sutra ujutru putujem za BiH,i posle toliko godina prvi put sam kucI za Bajram...ujedno iskoristavam priliku da svima cestitam nastupajuce praznike...Bajram Mubarek Olsun...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la dzenan »

Kolega sretan put i ugodno putovanje ti zelim.A znam kakav ti je i osjecaj biti kuci za Bajram jer i ja sam dugo godina zivio u Belgi pa kad sam prvi put dosao bas za Bajram kuci neopisiv je osjecaj bio.Pozz i tebi takodje Bajram Serif Mubarek Olsun.Dzenan.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Sretan put Ahmo i da mi se ugodno provedes, napunis baterije i ponovo u nove pobjede. Znam koga ces sresti pa pozdravi ih od mene.
Da tebi i tvojoj porodici Bajram donese radost, srecu i rahatluk.
Senad Grudic
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sretan put i sve najbolje za nastupajuće mubarek dane. bajram šerif mubarek olsun
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
slika
slika
slika
slika
Guzva.Izvrcan ostatak lipe.Slijedi jos jedno vrcanje.Dio drustava zahtjeva pomoc u obliku secernog sirupa.Sva drustva istretirana,Varroa pod kontrolom.Stotinjak kilometara od mog mjesta u Belgiji uocena ATL. Na sest drustava kod mene poslat uzorak u lab....sve u redu.Novo mjesto mog pcelinjaka.Drustva cu prenijeti tek u proljece.U ponedeljak dolazi kombi pun pcelarske opreme.Sav med vec prodat,bolje receno rezervisan.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Stipo, a naravno i ostale kolege.Prije petnestak dana tretirao sam zajednice sa BeeVitalom.Tad je bilo prohladno i kosivito vrijeme.Bilo je Varroe ali ne bas u velikom broju.Prije par dana ocistim podnice.Ovih dana lijepo je vrijeme.Pcele aktivne.Veceras zavirim kada na Varroa latici na nekim drustvima ima i do 30 Varroe.Malo me zacudilo sto ima dosta zive Varroe,i svijetle i tamne.STa bih moglo biti. :?: :idea:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Stipo, a naravno i ostale kolege.Prije petnestak dana tretirao sam zajednice sa BeeVitalom.Tad je bilo prohladno i kosivito vrijeme.Bilo je Varroe ali ne bas u velikom broju.Prije par dana ocistim podnice.Ovih dana lijepo je vrijeme.Pcele aktivne.Veceras zavirim kada na Varroa latici na nekim drustvima ima i do 30 Varroe.Malo me zacudilo sto ima dosta zive Varroe,i svijetle i tamne.STa bih moglo biti. :?: :idea:
Pozdrav.
To je produženo djelovanje BeeVitala izazvano repelentima od kojih zbunjena varroa umire od gladi,a iznemogla i još živa pada u ladicu.
Svijetla varroa su možda mužjaci ili bijela nedovoljno razvijena varroa, a uzročnik njihove pojave je čišćenje varrom zaraženih ćelija.
Kod mene u jako zaraženim društvima tretirane mojim sredstvom na podnici se može naći nimfa i protonimfa varroe. Isto tako sam viđao i kod bivših primjena sa BeeVitalom dok sam sa njim radio. Pojavom nimfe i proto nimfe varroe ja mislim da ta sredstva djeluju i na varrou u leglu. Na žalost to nije slučaj kod svih društava. Odnosno ne nalazim ih u svakom društvu. Oba sredstva sadrže mravlju kiselinu pa možda ona djeluje na zatvoreno leglo i ubije nimfe i proto nimfe pa kada izađe mlada pčela ona očisti mrtvu varrou koja je sitna i bijela.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la: To je produženo djelovanje BeeVitala izazvano repelentima od kojih zbunjena varroa umire od gladi,a iznemogla i još živa pada u ladicu.
Svijetla varroa su možda mužjaci ili bijela nedovoljno razvijena varroa, a uzročnik njihove pojave je čišćenje varrom zaraženih ćelija.
Kod mene u jako zaraženim društvima tretirane mojim sredstvom na podnici se može naći nimfa i protonimfa varroe. Isto tako sam viđao i kod bivših primjena sa BeeVitalom dok sam sa njim radio. Pojavom nimfe i proto nimfe varroe ja mislim da ta sredstva djeluju i na varrou u leglu. Na žalost to nije slučaj kod svih društava. Odnosno ne nalazim ih u svakom društvu. Oba sredstva sadrže mravlju kiselinu pa možda ona djeluje na zatvoreno leglo i ubije nimfe i proto nimfe pa kada izađe mlada pčela ona očisti mrtvu varrou koja je sitna i bijela.
Ja sam isto tako pisao o bijeloj varoi(mužjacima) te sitnoj sedefastoj, roskastoj i sve kod ljetnog tretiranja. Da podsjetim , tretirao sam samo oksalnom kiselinom bez
dodataka, dakle nije bilo mravlje kiseline. Moja je pretpostavka da je varoa prije ulaska u čeliju bila pod uticajem oksalne kiseline pa se njeno potomstvo nije pravilno
razvijalo ili je u hrani larva dobila i oksalne kiseline , pa joj je hemolimfa bila otrovna za varou, odnosno njeno potomstvo.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

zvones je napisao/la:
Stipo je napisao/la: To je produženo djelovanje BeeVitala izazvano repelentima od kojih zbunjena varroa umire od gladi,a iznemogla i još živa pada u ladicu.
Svijetla varroa su možda mužjaci ili bijela nedovoljno razvijena varroa, a uzročnik njihove pojave je čišćenje varrom zaraženih ćelija.
Kod mene u jako zaraženim društvima tretirane mojim sredstvom na podnici se može naći nimfa i protonimfa varroe. Isto tako sam viđao i kod bivših primjena sa BeeVitalom dok sam sa njim radio. Pojavom nimfe i proto nimfe varroe ja mislim da ta sredstva djeluju i na varrou u leglu. Na žalost to nije slučaj kod svih društava. Odnosno ne nalazim ih u svakom društvu. Oba sredstva sadrže mravlju kiselinu pa možda ona djeluje na zatvoreno leglo i ubije nimfe i proto nimfe pa kada izađe mlada pčela ona očisti mrtvu varrou koja je sitna i bijela.
Ja sam isto tako pisao o bijeloj varoi(mužjacima) te sitnoj sedefastoj, roskastoj i sve kod ljetnog tretiranja. Da podsjetim , tretirao sam samo oksalnom kiselinom bez
dodataka, dakle nije bilo mravlje kiseline. Moja je pretpostavka da je varoa prije ulaska u čeliju bila pod uticajem oksalne kiseline pa se njeno potomstvo nije pravilno
razvijalo ili je u hrani larva dobila i oksalne kiseline , pa joj je hemolimfa bila otrovna za varou, odnosno njeno potomstvo.
Može biti jer nešto ju je uništilo. No to treba malo bolje izračunati. Vrijeme tretmana treba biti kada je leglo otvoreno. Možda pčela sa svojim dlačicama unese oksalnu i nanese je na stijenke ćelije. Od poklapanja larve do izlaska pčele treba proći desetak dana. Znači tada tek za desetak dana poslje tretmana moguće je da se pojave bijele varroe. Kod mene su se bijele varroe javljale 3 do 4 dana poslje tretmana. To se može objasniti samo ako je sredstvo djelovalo kroz poklopljeno leglo i uništilo nimfe varroe ili su pčele otvorile leglo i očistile larvu i bijelu varrou. Ako pčele čiste zatvorenu ćeliju prije izlaska mlade pčele onda bi se po leglu trebalo vidjeti nagriženih poklopćića. Mislim da bi to trebalo malo bolje pratiti i ako se nađe nagrižen poklopčić da se izvuče larva i pogleda ima li bijele varroe. Drugi put kada nađem bijelu varrou i proto nimfe i nimfe otvorit ću košnicu i malo detaljnije pregledati leglo. Bijela varroa se javlja i poslje dimljejna. Poklopčići legla su prozračni i moguće je da sredstvo prođe u ćelije i tamo djeluje na varrou. Bilo kako bilo s obzirom da se pojavljuje bijela varroa logički je zaključak da ta sredstva djeluju i na zatvoreno leglo. To je u maloj mjeri ali ipak djeluju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:
zvones je napisao/la:
Stipo je napisao/la: To je produženo djelovanje BeeVitala izazvano repelentima od kojih zbunjena varroa umire od gladi,a iznemogla i još živa pada u ladicu.
Svijetla varroa su možda mužjaci ili bijela nedovoljno razvijena varroa, a uzročnik njihove pojave je čišćenje varrom zaraženih ćelija.
Kod mene u jako zaraženim društvima tretirane mojim sredstvom na podnici se može naći nimfa i protonimfa varroe. Isto tako sam viđao i kod bivših primjena sa BeeVitalom dok sam sa njim radio. Pojavom nimfe i proto nimfe varroe ja mislim da ta sredstva djeluju i na varrou u leglu. Na žalost to nije slučaj kod svih društava. Odnosno ne nalazim ih u svakom društvu. Oba sredstva sadrže mravlju kiselinu pa možda ona djeluje na zatvoreno leglo i ubije nimfe i proto nimfe pa kada izađe mlada pčela ona očisti mrtvu varrou koja je sitna i bijela.
Ja sam isto tako pisao o bijeloj varoi(mužjacima) te sitnoj sedefastoj, roskastoj i sve kod ljetnog tretiranja. Da podsjetim , tretirao sam samo oksalnom kiselinom bez
dodataka, dakle nije bilo mravlje kiseline. Moja je pretpostavka da je varoa prije ulaska u čeliju bila pod uticajem oksalne kiseline pa se njeno potomstvo nije pravilno
razvijalo ili je u hrani larva dobila i oksalne kiseline , pa joj je hemolimfa bila otrovna za varou, odnosno njeno potomstvo.
Može biti jer nešto ju je uništilo. No to treba malo bolje izračunati. Vrijeme tretmana treba biti kada je leglo otvoreno. Možda pčela sa svojim dlačicama unese oksalnu i nanese je na stijenke ćelije. Od poklapanja larve do izlaska pčele treba proći desetak dana. Znači tada tek za desetak dana poslje tretmana moguće je da se pojave bijele varroe. Kod mene su se bijele varroe javljale 3 do 4 dana poslje tretmana. To se može objasniti samo ako je sredstvo djelovalo kroz poklopljeno leglo i uništilo nimfe varroe ili su pčele otvorile leglo i očistile larvu i bijelu varrou. Ako pčele čiste zatvorenu ćeliju prije izlaska mlade pčele onda bi se po leglu trebalo vidjeti nagriženih poklopćića. Mislim da bi to trebalo malo bolje pratiti i ako se nađe nagrižen poklopčić da se izvuče larva i pogleda ima li bijele varroe. Drugi put kada nađem bijelu varrou i proto nimfe i nimfe otvorit ću košnicu i malo detaljnije pregledati leglo. Bijela varroa se javlja i poslje dimljejna. Poklopčići legla su prozračni i moguće je da sredstvo prođe u ćelije i tamo djeluje na varrou. Bilo kako bilo s obzirom da se pojavljuje bijela varroa logički je zaključak da ta sredstva djeluju i na zatvoreno leglo. To je u maloj mjeri ali ipak djeluju.
Ja govorim o odrasloj bijeloj varoi što su mužjaci samo malo manji od zrelih ženki. Već nimfe imaju svoju boju bez obzira koliko svjetla bila. Što se tiče ljetnog tretiranja,
provodi se u vrijeme kad ima legla u svim fazama, otvorenog , i mlađeg i starijeg , legla pred zatvaranjem i zatvorenog legla . Od toga koliko kojeg ima i ovisi uspjeh
tretiranja, pa je svako društvo priča za sebe . Zato je i priča o 10 % kontrolnih podnica ili bilo kojoj ograničenoj kontroli, kontroli kako bi se vidjelo stanje varoe na cijelom pčelinjaku, priča bez osnove, odnosno bez veze.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

http://youtu.be/R37OJtKh47s

Holandski film o pcelarstvu iz 1917 godine...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la saperica »

lijep filmić, dobro za pogledati
Odgovorite