moj pčelinjak-mugdo

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ova prva slika je bas prelijepa, kao u nekom pčelarskom časopisu.Nadam se da ce se situacija popraviti,od sutra najavljuju ljepse vrijeme. Taj vrijesak je izgleda baz tezak za pogodit oko medenja. Po vasim procjenama do kojeg perioda vrijesak cvjeta odnosno medi?
Po literaturi vrijesak cvijeta 60 dana. Sada ne znam dali se misli od prve pojave cvijetova na većim visinama do nestanka cvijetova u priobalju.
Po mom iskustvu vrijesak cvijeta od 20 do 40 dana. Prvo prizemljaš kao ovaj gore na slici i na kraju bijeli kojeg ima rijetko gdje, a tek poslije cvijeta bijeli u Hercegovini i to cvjetanje skupa bi se moglo razvući na 60 dana.
Opet po iskustvu može se dobiti vrcanje svakih 4 do 5 godina, a jednom u 20 godina može dati 2 vrcanja. Možda svakih 10 godina dobro zamedi. Između tih godina daje pola zimnice do zimnicu kako koje godine.
Prošla godina je bila najlošija u povijesti vrijeska jer nije dao nit kilo. Ove godine ja očekujem pola zimnice odnosno 5kg do 10 kg. Kako sada slabo i neredovno medi da nukleuse moram prihraniti da ne umru od gladi dok jača proizvodna društva po vagi unosa ima prosjek 500 g dnevno. Maksimalan unos zabilježio sam 800 g. Ne dosegne li maksimalan unos preko 1.5 kg ne računam na vrcanje. Ove godine problem su vremenske neprilike jer taman što krene unos i za 3 do 4 dana okrene kiša hladnoća i jaka bura koja traje po 3 do 4 dana i osuši. Već 2 puta u 15 dana dogodila se ta jaka promjena i normalno je da vrijesak slabo medi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Da li ti se je ikad desilo da vrijesak nije obezbjedio zimnicu i da si kasno morao prihranjivati sirupom deustva, ako si imao takvu situaciju kakva su iskustva, kakve si imao jacine zajednice u iducoj godini.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Da li ti se je ikad desilo da vrijesak nije obezbjedio zimnicu i da si kasno morao prihranjivati sirupom deustva, ako si imao takvu situaciju kakva su iskustva, kakve si imao jacine zajednice u iducoj godini.
Vrijesak svake druge godine ne obezbjedi zimnicu
Prošle godine od livade do kraj vrijeska 8 kg minus. Srećom u većini društava nisam vadio livadu pa uz 3 kg šećera uspio sam nekako namiriti zimnicu. Ja ne vodim brigu kako jaka društva ulaze u zimu. Bitno je da su solidne snage i da kao takva mogu prezimiti. Ako sumnjam da neka društva nisu dovoljno jaka spajam takva dva društva pa udvostručim zimnicu i količinu pčele. Ja ne spajam slabo sa jakim jer teško je znati zašto je to slabo. Ako znam da se radi o novom društvu onda ga uzimim dvomatično iznad jačeg društva. Vrijesak obično dobro ošteti društva. No ja mislim da za to nije razlog vrijesak nego varroa jer pčelari ne tretiraju do kraja vrijeska, a to zna biti do kraja 9. mjeseca što je vrlo kasno za ljetni tretman. Ja tretmane radim u 7. mjesecu da bi pčele očistio prije vrijeska. 2014. godina se pokazala jako dobra vrcao sam više od sanduka po društvu, a društva sam uzimio vrlo jaka i kao takva dočekala su proljeće. Sada trenutno kod mene nema varroe, a leglo je na 8 ulica sa vrlo malim vijencima. Istina pošto sam ih blokirao matičnom i spustio plodište na podnicu društva izgledaju nešto slabija nego prije mjesec dana je većina pčele se spustila na podnicu da čuva i grije leglo jer vrijeme je vjetrovito i pod planinom su vrlo hladne noći.
Prihrana poslije vrijeska mora se odraditi brzo za 10 dana. Ako se zakasni i brzo zahladi pčele više ne uzimaju šećer.
Nekad mi se dogodi da dio šećera ukisne jer ga zbog hladnoće pčele nisu preradila. Onda sam u problemima jer na proljeće to sve moram izvaditi jer miriše na rakiju i pjeni ispod poklopčića koji pucaju. Za mene bi bilo idealno da imam duplikator i da invertujem šećer za zimnicu.
Kada ću nabaviti duplikator bog zna. Mislim da ću ove godine opet sa prihranom imati problema jer vrijesak slabo medi i kasni.
Ja bih volio izvaditi što više vrijeska i nadoknaditi razliku sa bar sa 3 kg šećera. Šećer obavezno dajem zbog blizine šume i moguće medljike.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas pregledane pomoćne zajednice i rojevi na baznom pčelinjaku. opći dojam zadovoljavajući, stanje bolje nego kod proizvodnih zajednica na vrijesku, više legla, više polena a i količina hrade solidna 2/3 pomenutih zajednica i rojeva obezbjedilo zimnicu uz moju malu pomoć u toku jula, uglavnom podsticajno prihranjivanje svaka 3-4 dana po nešto više od 1/2 litra sirupa. zadnje dvije sedmice ne dajem sirup jer ima nešto unosa iz prirode,naravno kad vrijeme dozvoli. izvršeno kontrolno dimljenje amitrazom opalo u prosjeku 10-tak varoa.
ako vrijesak ne zamedi u naredna 2-3 dana proiz.zajednice biće vraćene na bazni pčelinjak.
izvlačenje zaperaka siguran znak solidnog unosa iz prirode
izvlačenje zaperaka siguran znak solidnog unosa iz prirode
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zadnja dva dana vrijesak ponovo počeo da medi juče 800 gr a danas 700 gr ako nastavi ovako još sedmicu biće nešto i za vrcanje. stipo kakvo je stanje kod tebe?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:zadnja dva dana vrijesak ponovo počeo da medi juče 800 gr a danas 700 gr ako nastavi ovako još sedmicu biće nešto i za vrcanje. stipo kakvo je stanje kod tebe?
Isti slučaj za 2 dana 1,5 kg. Danas popodne idem neke matice mijenjati pa ću vidjeti povećava li se unos. Valjda će ovako izdržati deset petnaest dana i eto koje kilo viška. Prognoze govore da će biti stabilno nit hladno nit prevruće.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon dva pomenuta dana sa unosom od 800 i 700 gr uslijedio je dan bez unosa pa 300 gr a onda dva dana bez unosa što je bilo dovoljno da padne odluka o povratku pčela na bazni pčelinjak. rezultat ovogodišnjeg vrijeska je više nego skroman. većina zajednica je obezbjedila zimnicu( ostatak livade plus vrijesak) a one jače imaju nešto i za oteti. za razliku od 2014. ove godine je bilo nešto polena za vrijeme paše vrijeska pa su matice nastavile leći ali nešto slabije nego na baznom pčelinjaku u prosjeku na 3-5 ramova. povratkom na bazni pčelinjak završava se još jedna dosta slaba pčelinja sezona. predstoji dosta posla u narednom periodu da se pč.zajednice detaljno pregledaju i pripreme za uzimljavanje.
DSC_0112[1].jpg
DSC_0110[1].jpg
DSC_0111[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Sad je otoplilo bio sam ubijeđen da medi, ne znam sta mu je sad potrebno da krene?
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Zvoneto »

Kolege moje koliko sam ovih dana razbijao glavu da dokucim sta se događa sa vrijeskom i nisam uspio. Meni su jos gore pcele jer zimujem u hercegovini a da sam na podrucju srednje bosne odakle sam inace davno bi ih vratio. Vrijesak je vizualno odlican a zasto ne medi ne znam. Neki kolege pokusavaju objasniti da je previse vlage u njemu i da je nektar prerijedak ali otkako vozim na njega takva je situacija i kad medi bude meda. Ja cu ostati gore jos 15 dana i onda put kuci. Dobra zajednica je otezala nekih 12 kg a slabe oko 3 kg. Kolega Mugdo mozda bi bolje prosao da si ostao kuci ali ko ce znati sta ga gdje ceka..
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kad pises 12 kg, je li mislis to na vrijesku ili kombinaciju livada+vrijesak?
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Zvoneto »

Ma samo vrijesak. Livade je bilo oko 15kg po zajednici u prosjeku. Na vrijesku su fino i zabijelile sace ali za ovakav vrijesak to je ucinak nula.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Pa meni to ne djeluje lose 15kg livada + 12kg vrijesak = srednja godina u losoj pčelarskoj godini.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

po mom skromnom mišljenju ko je ove godine vrcao 10 kg i više po izmimljenoj zajednici taj je fenomenalno prošao, nažalost ja nisam bio te sreće a vjerujem i većina pčelara na ovom području.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ja sam ove godine od drustava koje sam vozio (proizvodna drustva) 25 kom izvrcao u prosjeku 15 kg ali kada se to podjeli sa ukupnim brojem imam 50 tak to je onda oko 7,5 kg.Drustva kod kuce slabo su i sebi donijela i dobila su po 10 l sirupa. Proizvodna drustva ce veceras okusiti po prvi put sirup zbog nozevita jer hrane imaju dovoljno, utrošeno za pedeset drustava oko 500 kg pogace i 300 kg secera u ovoj godini. :o
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kod mene za 3 dana vrijeska je nestalo pola ali vaga pokazuje +1.9. kg. Na mojoj lokaciji drugog cvijeća ima više nego vrijeska kojeg pčele posjećuju više nego vrijesak.
Vaga je ukupno porasla 12,1 kg neke su imale još toliko livade pa će biti nešto za izvrcati računam oko 8 kg po proizvodnom društvu. što sve kada zbrojim bolje je nego prošle godine.
Kod mene je livada dobro dala vaga je porasla + 28 kg. Na žalost tu je bilo samo 13 društava. Zakasnio sam da dotjeram i pridružim ostale ( viša zdravstvena sila ) pa su te druge kasno doveževe i donijele su 10 kg, a naj zadnje koje sam dovezao još 5 dana poslije unile su samo oko 3 kg. Kada malo zbrojim izgubio sam možda 500 kg livade jer prvih 5 dana kada je jače zamedilo unos je bio 3.5 kg dnevno. Kako je naglo medilo naglo je i prestalo. :twisted:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ja sam ove godine od drustava koje sam vozio (proizvodna drustva) 25 kom izvrcao u prosjeku 15 kg ali kada se to podjeli sa ukupnim brojem imam 50 tak to je onda oko 7,5 kg.Drustva kod kuce slabo su i sebi donijela i dobila su po 10 l sirupa. Proizvodna drustva ce veceras okusiti po prvi put sirup zbog nozevita jer hrane imaju dovoljno, utrošeno za pedeset drustava oko 500 kg pogace i 300 kg secera u ovoj godini. :o
Izgleda da si ti pogodio kao i ja
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

Pozdravljam vas sviju i citam eto sve sto napisete,ja nisam vozio pcele nigdje odlucio sam se na rojeve .9 rojeva exstra klase,i izvrcao sam od 7 drustava 140 kg kestena lipe i livade,med je super,jos nisam dao pcelama nikakve prihrane mislim da imaju dovljno meda pa vidjecu poslije ove kise kakvo je stanje.varoe je bilo prilicno dosta a to sam sredio,pozdravljam sviju i zelim da budu pcele zdrave a bice meda
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas u obilasku pčelinjaka, privode se kraju posljednje pripreme za period mirovanja pčela( skidale se hranilice, polunastavci, općenito višak "suđa") koje nisam uspio uraditi ranije.
stanje sa zalihama hrane solidno za razliku od brojčanog stanja pč.zajednica.
najjače
najjače
prosjek
prosjek
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Dobro je to jer pčele su sada uglavnom ispod meda.
Dali si koristio matične rešetke.
Ove godine na vrijesku izgleda da je bilo bolje bez matičnih jer ta društva su jača i meda su više skupile.
Leglo nije ometalo vađenje viška meda jer su pčele rano smanjile količinu legla na 4 do 6 okvira.
Nekada sam kod jačih i dužih vrijeskovih paša imao legla do na 14 okvira i matice su dugo legle pa je bio veliki problem izvaditi višak meda.
Idući put čim vidim da vrijesak neće znatnije mediti odmah vadim matične.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

što se tiče MR nisam ih nikako koristio ove godine iz više razloga.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kolega mozes li nam objasniti zasto nisi koristio MR?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Kolega mozes li nam objasniti zasto nisi koristio MR?
prvenstveno jer sam imao dosta naručenih rojeva pa legla nije moglo biti viška a i pašne prilike kod mene u maju i junu nisu bile dobre da bi matice pokazale svoj max.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ok sad mi je jasnije,ma pitam te zato sto poznajem pcelara koji ne koriste mr pa kad mi dadnu objasnjenje nema mi neke logike.Negdje sam procitao da je pcelarenje bez mr kao jahanje konja bez kajasa, i mislim da je sa ovom recenicom sve receno.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas u obilasku pčelinjaka, letimičan pogled na pč.zajednice kako bi utvrdio brojnost zajednica i položaj klubeta. stanje zadovoljavajuće, nešto slabije nego predhodne godine, nema izrazito jakih zajednica, prosjek 6-7 ulica pčela u blago zbijenom klubetu( temp. 10-tak c).
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

To je taman za moje pasne prilike i u mene je manje vise takav prosjek.To su zajednice koje u mojim uslovima pčelarenja meni pred bagrem budu u top formi, oni giganti zaroje se jos u aprilu pa se covjek duboko razočara, e sad s obzirom da si na vecoj nm a selis na bagrem kod nas ne znam da li ih moras pojacavati.
Odgovorite