moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zaboravih napisati slučaj koji sam primjetio danas i mnogo puta ranije, najjače zajednice su toliko blokirale matice u protekla 2-3 dana da svježe uneseni nektar odlažu u prazne ćeliju između legla i u donji nastavak koji je inače prazan u ovom periodu, što je u suprotnosti sa njenim instiktima da med lageruje oko legla i iznad njega ali zbog jakog unosa je primorana na to, u mojim pašnim prilikama dodati ram između legla i polena uglavnom biva popunjen polenom i nektarom, ali samo kod jakih pč.zajednica.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas ranije izišao s posla i pravac pčelinjak. sezona polako kreće i reklo bi se jako dobro mašallah. pošto sam dobio povratnu inf. od kolege u čijoj je bašti pčelinjak vezano za kontrolno postavljanje SO da je ista u potpunosti izgrađena za 30-tak sati, u sve prosječne i jače pč.zajednice postavio 1-2 SO isključivo do legla.
deseti ram koji sam dodao jačim društvima u centar legla napunjen nektarom i kod manjeg broja društava zaležen djelimično a ostatak rama napunjen nektarom.
unos nektara izuzetno dobar mogu slobodno reći da je u ovih 5-6 dana bolji nego prošlogodišnje cijelo proljeće što će se djelom vidjeti na priloženim fotografijama.
iako priroda izgleda "golo" vrba, mrtva kopriva mede izuzetno
iako priroda izgleda "golo" vrba, mrtva kopriva mede izuzetno
bočni ram u cjelosti napunjen novim nektarom
bočni ram u cjelosti napunjen novim nektarom
SO dadata u nedjelju potpuno izgrađena i zaležena
SO dadata u nedjelju potpuno izgrađena i zaležena
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

.
.
umjesto folije
umjesto folije
neuspjelo proširivanje legla, ram sa fotografije od vikenda napunjen nektarom
neuspjelo proširivanje legla, ram sa fotografije od vikenda napunjen nektarom
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zaboravio dodati deseti ram, matica već zalegla zaperak
zaboravio dodati deseti ram, matica već zalegla zaperak
vrijeme za SO
vrijeme za SO
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Sve to skupa kolega jako dobro izgleda!Odlican I realan prikaz razvoja situacije kod tebe,a uz sve to potkrepljen slikama kao dokaz,odlican.Najvise od svega mi se svidja onaj napunjeni ram ;) ,dao Bog da nastave tako!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Sve to skupa kolega jako dobro izgleda!Odlican I realan prikaz razvoja situacije kod tebe,a uz sve to potkrepljen slikama kao dokaz,odlican.Najvise od svega mi se svidja onaj napunjeni ram ;) ,dao Bog da nastave tako!
nadam se da će vrijeme poslužiti, iako su vremenske prognoze bile jako pesimistične i nisu mnogo obećavale za sad dobro ide hvala Bogu, i meteorolozi su ljudi, griješe kao i svi mi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon prohladnog i kišovitog jučerašnjeg dana osvanuo je lijep sunčan dan ali ne tako topao kao sredinom sedmice.
vegetacija se užurbano budi, džanarika polako prolazi a počinje da cvjeta domaća trešnja,rane sorte kruške i šljive, maslačak...
prilikom obilaska pčelinjaka provjerio dinamiku lučenja voska i izgradnju SO. stanje zadovoljavajuće, pč.zajednice uglavnom izgradile SO dadatu prije pet dana, neke su zaležene a neke napunjene nektarom do te mjere da pčela zatvaraju med u mednim vjencima izgrađenih SO.
solidan unos u proteklim danima
solidan unos u proteklim danima
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon kišovitog dana danas osvanuo lijep sunčan dan sa temp. 19c. unos polena i nektara dobar ali ne kao protekle sedmice.
počinje cvjetati ili već cvjeta većina voća osim jabuke koja će početi otvarati prve cvjetove za koji dan a i malačak je u punom jeku cvjetanja.
danas su na red za pregled i dodavanje SO došla ona prosječna društva koja su prilikom glavnog proljetnog pregleda(prije 15-tak dana) imala 4-5 rama legla a danas imaju u prosjeku 6-8.
pošto pčele dobro grade SO dodatno se užičavali ramovi i pripremali nastavci.
mogli bi zatrebati uskoro
mogli bi zatrebati uskoro
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

Svaka cast mungo,ija sam danas nakaon dvanest dana ponovo poceo zavirivati pocele su graditi nove satne osnove prezadovoljan sam,jedna nanijela dosta meda novog posto sam joj dodao treci sanduk,sutra odo na selo da vidim staje sa onima gore i njih nisam dirao desetak dana,sa ovima u sani sam zadovoljan ovdje jabuka na veliko je otvorila cvijetove ,medno pozzz
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

praznik rada je protekao radno, zbog mnoštva poslova a nedostatka slobodnog vremena radilo se na pčelinjaku iako vrijeme nije bilo baš najpogodnije za rad.
cvjetanje voća je u punom jeku, procvjetala jabuka pa je unos nektara izuzetno dobar u danima kad vrijeme posluži.
jačim društvima dodavali se polunastavci pošto su pčele popunile nastavak koji je zarotiran prije nekoliko dana, ponegdje se zakasnilo, nekoliko zajednica povuklo rojidbene matičnjake, još otvoreni, iako su na vrijeme proširene i izgradile 4-5 SO. matičnjaci porušeni, izvršeno demarairanje, dodata SO,polunastavak, možda ih i popusti u suprotnom nastavak sa maticom i matičnjacima zamjeniti mini društvom iz rezerve. višak ramova sa medom i polenom odvojio u pomoćne zajednice na čuvanje, dobro će poslužiti prilikom razrojavanja.
ako ovako nastavi biće i za vrcati
ako ovako nastavi biće i za vrcati
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

ljudi zanima me ta SO,kako i sta pojma nemam pa ako nije tesko dami objasnite .moram se pohvaliti da jedna moja matica samo muske leze,dajte mi savjet .moracu je baciti.stami savjetujete,hvala komi pomogne
medno
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

SO-satna osnova, a za trutušu si već dao odgovor, pod nogu i prispoji susjednoj pč.zajednici.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

mugdo ,pozdravljam te i hvala ti na savijetu i naravno sad znam staje SO,zamalo nisam dao pcelam soli .pregledacu trutacu da vidim sta se desava dodao sam nove so,prije pet dana,matica je prervelika i spora,pamije malo i cudna stoje tako veliko tu sam zajednicu kupijo ,mislim dami ne preostaje druga nego je izubaciti ,hvala jos jednom pase cujemo,pozz.medno
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kad se seli kolega?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Kad se seli kolega?
prva tura vjerovatno sljedeći vikend, osim u slučaju da najavljene visoke temp. ubrzaju cvjetanje bagrema. javim ti pa se nađemo da pijemo kafu.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

pozz,Jabih dosao bez pcela posto ja svoje neselim ali dosao bih da pijemo kafu i da cujejm koi savijet ako nesmetam naravno,kako mugdo kaze ,naravno ako nije posve daleko,medno
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

poslao sam ti u pp broj pa se javi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

refik besirevic je napisao/la:pozz,Jabih dosao bez pcela posto ja svoje neselim ali dosao bih da pijemo kafu i da cujejm koi savijet ako nesmetam naravno,kako mugdo kaze ,naravno ako nije posve daleko,medno
ako budeš imao vremena svakako dođi, najčešće pijemo kafu na benz. čavkunović u sani.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

juče i danas radno, većina pč.zajednica spremna za nastupajuću pašu bagrema. postavljene MR, višak polena i meda( ostaci prošlogidišnjeg i dijelom svježeg nektara) izvađen iz proizvodih zajednica i prebacio na pomoćne na čuvanje. jabuka medi izuzetno dobro i ako potraje ovako još nekoliko dana biće ponešto voćnog meda za vrcanje kao i pretprošle godine. dodati polunastavci prihvaćeni i orošeni svježim nektarom.
jabuka u punom cvjetu, bijeli se "poput bagrema"
jabuka u punom cvjetu, bijeli se "poput bagrema"
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

.
.
.
.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la sahista »

Masalah...
Samo guraj....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Rubiroza je napisao/la:Ma nista nemoze da te iznenadi! Jabuka jos u beharu, a ti vec uz istu prislonio merdevine... ma nek su tu, brzo ce berba. Aferim!
rana sorta, nek je sve spremno za berbu :D :D stoje one tu čitavu godinu, gazda parcele pomoću njih bere jabuke, a posluže i u druge svrhe, duge mogu dohvatiti i roj na najvišoj grani, srećom ne koristim ih često par puta godišnje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

proteklih dana bilo je radno, pčele spremio i prebacio na bagrem, juče krenuo prvi unos, 1kg, nadam se lijepom vremenu i dobrom unosu nektara. medno!
.
.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon posla obišao bazni pčelinjak. pregledao zajednice, stanje solidno, ima nekog blagog unosa iako je voćna paša prošla a livada još ne medi.
rasformirao jednu zajednicu koja je bila u kasnoj fazi rojenja, formirao par nukleusa i dva mini oplodnjaka.
vrcalo se nešto voćnog meda što je rijekost u mojoj praksi.
.
.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

juče prva posjeta pčelinjaku na bagremu. stanje odlično. matice blokirane unosom na svega 3-4 rama i u većini slučajeva zarojene zbog nedostatka prostora. izvršio djelimičnu deblokadu plodišta. juče izišao prvi ovogodišnji roj.
IMG_20150520_100827[1].jpg
IMG_20150520_103347[1].jpg
IMG_20150520_112244[1].jpg
Odgovorite