Nova ambalaža za MM

Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senade, jesi tu? hehehe u koje cahure presadjujes larve? plasticne ili pravis vostane pocetke? ajde nakupilo se pitanja.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade sta mislis o ovoj metodi i kakve bi rezultate dala u proizvodnji mm, mislim odradit par serija da se oprobam, nadam se pomoci.

jaka zajednica na dva tijela, pregradjena uokvirenom resetkom, u resetku stavim puni lim, donje tijelo sastoji se od meda polena i zatvorenog legla, na sredinu stavljam ram sa larvicama,(nakon 10 sati), gore su matica i ostali sadrzaj, leto resetke je okrenuto nazad, sve pcele koje izadju vratit ce se gore, ali u prvi nastavak, u drugi radi lima ne mogu. ako sam ujutro startao larvice, pred vece su one uredno povucene, tada onaj gornji nastavak sa maticom stavljam dole, vadim lim ostavljam samu resetku, na nju stavljam onaj prvi nastavak sa larvama, one sve nastavljaju da hrane, dalje je vec poznato?
Uffff, meni je to sve komplikovano, gore ,dole, tamo ovamo,ccccc :) Da li tako može , vjerovatno može nisam nikada tako radio, niti bi radio! Dok čitam ovu kombinaciju ( to mi dođe kao novozelandska metoda ) već mi se pomutilo u glavi , a koji je posao oko toga offff,,,, nisam siguran šta ćeš dobiti .

Probaj pa nam javi :)
keno83 je napisao/la:senade, jesi tu? hehehe u koje cahure presadjujes larve? plasticne ili pravis vostane pocetke? ajde nakupilo se pitanja.



JA koristim nikotove osnove matičnjaka .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

ok, senade razumijem, gledao sam ovu tvoju metodu vise puta, zanima me ovo dok je matica desetak centimetara od rama sa larvicama, radi cega pcele nastavljaju njegovat maticnjake, kad im je matica prisutna u drustvu? mozes li malo priblizit, i jos me zanima kako si uradio ovaj izolator sa maticnom resetkom, jos da se gornji dio odvaja?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:ok, senade razumijem, gledao sam ovu tvoju metodu vise puta, zanima me ovo dok je matica desetak centimetara od rama sa larvicama, radi cega pcele nastavljaju njegovat maticnjake, kad im je matica prisutna u drustvu? mozes li malo priblizit, i jos me zanima kako si uradio ovaj izolator sa maticnom resetkom, jos da se gornji dio odvaja?
Ako želiš raditi MM i uopšte baviti se pčelarstvo moraš da znaš biologiju pčele, ponašanje pčelinje zajednice u različitim uslovima. KAda se ovo nauči onda nema problema u daljem radu.
Ako želiš da imaš kontinuitet u prikupljanju MM;
  • moraš imati volje i strpljenja
  • moraš imati predznanje
  • moraš imat potrebna sredstva za rad
  • moraš imati pčele koje hoće da rade MM
  • trebaš imat matice
  • treba ti perge/polena
  • ne smiju biti u rojevnom nagonu
  • kako ti započneš tako će pčele da rade
  • razočarenje ne znači i neuspjeh
  • imati volje da se ponovo krene
Izolator se pravi od matične rešetke i svi djelovi izolatora su pokretni,
Donji dio za širinu tri rama + da na njega legne vertikala, vertikala po visni da je u ravnini satonoše ili + 3 mm zavisi od konstrukcije košnice i MR, gornja da zatvara do vertikala ili malo preko vertikale. Za vertikalu ti trebaju utori na nastavku .
Tri okvira u izolatoru ne smiju biti sabijeni da se teško vade moraju imat luft a da pritome se ne remeti ostalih 6+1
Matica mora biti blokirana na tri rama i ne smije izać.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senade nikakav mi problem nije izvuci mlijec od pcela, izvodim vec i matice, selim pcele, imam sto kosnica, zanimala me tvoja metoda rada i upustva u radu istom, ako si raspolozen da ih izneses, i da se progovori o njima, mlijec nije nikakav bauk, samo me zanimala najjednostavnija metoda rada, od njih vise koje postoje. postovanje!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade nikakav mi problem nije izvuci mlijec od pcela, izvodim vec i matice, selim pcele, imam sto kosnica, zanimala me tvoja metoda rada i upustva u radu istom, ako si raspolozen da ih izneses, i da se progovori o njima, mlijec nije nikakav bauk, samo me zanimala najjednostavnija metoda rada, od njih vise koje postoje. postovanje!
Imao 1 ili 100 košnica ono gore što sam nabrojao je uslov , BAr sam ja tako shvatio dok sam izučavao tehniku i tehnologiju prikupljanja MM.

Što se tiče kako ja radim mislim da niko do sada nije toliko toga snimio i prezentovo, dao na uvid bez ograničenja. U prilog ovoj činjenici ide da prvi video koji jeobjavljen ima 26063 pregleda,
drugi video ima 18954 pregleda,

MM nije bauk! Nije, ali to što nije ne umanjuje da moraš poznavati materiju, i svakako treba dosta znanja ,umjeća,vještine , samopouzdanja , treba dosta znoja proliti dok se dragocijene kapi stave u zamrzivač .

Ako ono gore u prethodnom postu nije istina što sam naveo i ja bih volio saznati pravu istinu jer ja sam još uvjek pod dojmom da Jenki prikupi 10 kg MM po košnici a ja ne mogu 10 kg meda :)

Ja nisam zadovoljan sa 7-10 grama po društvu u jednom ciklusu.

Ako radiš MM daj prezentuj , snimi štogod od toga d a i ja naučim te druge metode :) ha ja, pa da razmjenjujem iskustva nemoj dabude samo jednosmjerno :wink:

Što se tiče toga kako ja radim ,ništa nisam sakrio na onim video materjalima. Uradio sam prezentaciju koliko su moje tehničke mogućnosti dozvoljavale obzirom da sam snimam i radim, ima dosta slika samo treba potražiti i pogledati. Ostali neki detalji se podrazumjevaju a nije problem pojasniti .
Prikupljanjem MM nema nikakve veze sa brojem košnica , da li si seleći ili nešto drugo. Prikupljanje MM zahtjeva da se tome posvetiš bez obzira koju metodom radio.
Uspjeh direktno zavisi od broja prihvaćeni larvi . Da bi larve bile prihvaćene opet se sve mora vratiti na onaj moj prethodni odgovor i ispuniti uslove. Kenane i sam govoriš kao je teško, ima problema oko uzgaja matice . Problemi oko uzgojnog materijala ,prihvat larvi. Daleko je veći zamor prikupljati MM ako se želi raditi linijski , krajnje odgovorno i profesionalno.

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senade tebe sam i pitao, zato sto ti dajes najbolje odgovore na ova pitanja, ja sam mlad covjek, i zelio sam te malo isprovocirat, da napises malo detaljniji odgovor, jer ja nikad nisam vadio mlijec, osim prilikom uzgoja matica sto sam je kusao (uzasan okus), nakon meda, svakako da mi je sljedeci cilj okusat se u proizvodnji mm, a ko moze najvise o njoj reci nego ti, a znaj da sam ja do tog zakljucka dosao, iako sam clan svih foruma na nasim jezicima, ona moja metoda koju sam opisao a koja si rekao da je komplikovana je metod kako uzgajam matice, buduci da je ova tvoja metoda dosta jednostavnija, samo sam zelio da kazes neke stvari izmmedju redova, kako bi i ja startao na provjeren nacin, i kako ne bi lutao, kao sto si mozda i ti lutao na pocetku, stoga moja pitanja ovako nicu. svakako da broj kosnica ne igra ulogu kod mm, i volio bi da mozemo da pricamo a da ne bude jednodimenzionalno, ali na zalost ja nemam iskustvo kojim bih mogao o ovoj temi pricat sa tobom, osim da ti postavim pitanje, i da te poslusam, kao provjerenog u ovoj oblasti. zato sam i pitao za resetku, kako se pravi izolator, i kako pcele startuju larve dok je matica do njih. evo pripremam se i vodjen onom tvojom da kinezi godisnje izvuku 1000 tona mlijeci, a da bi volio da mi izvucemo bez ove tri nule, ja bih da doprinesem sa par bocica bar godisnje, ali evo i za to mi zatreba pomoc, pa se usudih da upitam, nadam se da nije problem, mada sam svjestan da nekad i odgovarat na pitanja zna biti zamorno..

sta bi sa onom iglom za presadjivanje i "kasikom" za mlijec, rekao si da ce biti za prodaju?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

****NOVO NAJNOVIJE :)
Matična mliječ u novoj ambalaži
Povoljno

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ovo izgleda super koliko kosta ovo jedno pakovanje i imas li zatvarac za ove limene cepove, ja sam danas dobio nekoliko flasica od pencilina pa sam ih dobro otkuhao i sredio jos samo da ih uspijem napuniti :)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Ove su francuske, svojevremeno plaćo sam 1 € austrijske, ovo je baš povoljno skoro upola cijene jer sam moro ići u Sarajevo po njih.

Boči ce su više nego odlično jer sam aluprsten se lahko otvora a za njegovo stezanje imam spravu. Stane 10 grama i ostane dovljno prostora za vakumiranje , nema istiskivanja gumenog čepa kao na pencilinskim

To jetaj zatvarač aluprstena

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Ermin.ef. »

To je vec profesionalni nivo kod tebe nema sta svaka cast, moze li se ta jedna bocica napuniti sa jednog rama na kojem je od 60-80 primljenih larvi?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Ermin.ef. je napisao/la:To je vec profesionalni nivo kod tebe nema sta svaka cast, moze li se ta jedna bocica napuniti sa jednog rama na kojem je od 60-80 primljenih larvi?

Zvisno kako radiš , kakva je pčelinja zajednica u prvim turnusima trebalo bi da bude 25 do 40 grama,

Vidim da neki rade na 7 grama po jednom vađenju , Za mene je nerentabilno sve što je ispod 15 grama.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

poceo sam da radim maticnu mlijec. desilo se da sam prebacio larvice u pocetke maticnjaka, odvojio sam maticu i te larvice su prihvacene, tj zablistala je mlijec unutar cahura, nakon sto sam maticu stavio u troramni izolator na gornjem nastavku, u ostatku nastavka sam postavio polen, med po jedan ram, i tri rama legla, te ram sa larvama, danas kontrola kad pcele su prestale da njeguju te larve i mlijec unutra se sasusila, gdje sam pogrijesio, i sta sad da napravim? pozdrav
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

NIje jasno kakva ti je pčelinja zajednica?

Koje osnove matičnjaka koristiš?

Kako si startovo larve ?
odvojio sam maticu i te larvice su prihvacene,
Kada si je odvojio ?

Ako su larve odbačene imaš neku anomaliju.

Ili ti je matica izašla iz izolatora,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senad je napisao/la:NIje jasno kakva ti je pčelinja zajednica?

Koje osnove matičnjaka koristiš?

Kako si startovo larve ?
odvojio sam maticu i te larvice su prihvacene,
Kada si je odvojio ?

Ako su larve odbačene imaš neku anomaliju.

Ili ti je matica izašla iz izolatora,
umetnuo sam pregradu u maticnu resetku, i odvojio nastavke u gornjem je bila matica u donjem hrana i staro leglo, srednji ram prazan, dan prije presadjivanja stavio sam pocetke maticnjaka iz galiceva kalupa, da ih ispoliraju, nakon sto su to odradile presadio sam u njega larvice, ujutro, navece je 90 posto larvica bilo prihvaceno, izvadio sam resetku i pregradu, maticu stavio u izolator u gornjem nastavku, do izlatora stavio med polen i leglo, a kao sedmo je stavljen ram sa larvama koje su vec plivale u mlijecu, vcrs otvorio da prekontrolisem, medjutim sva mlijec je isusena, a larve stoje nijedna pcela nije na tom ramu sa maticnjacima, izolator sam provjerio u njemu je matica zalegla ta tri rama i uredno je sve'
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la: umetnuo sam pregradu u maticnu resetku, i odvojio nastavke u gornjem je bila matica u donjem hrana i staro leglo, srednji ram prazan, dan prije presadjivanja stavio sam pocetke maticnjaka iz galiceva kalupa, da ih ispoliraju, nakon sto su to odradile presadio sam u njega larvice, ujutro, navece je 90 posto larvica bilo prihvaceno, izvadio sam resetku i pregradu, maticu stavio u izolator u gornjem nastavku, do izlatora stavio med polen i leglo, a kao sedmo je stavljen ram sa larvama koje su vec plivale u mlijecu, vcrs otvorio da prekontrolisem, medjutim sva mlijec je isusena, a larve stoje nijedna pcela nije na tom ramu sa maticnjacima, izolator sam provjerio u njemu je matica zalegla ta tri rama i uredno je sve'
Kakva ti je to metoda ? Liči mi na novozelandsku, pa si onda vršio manipulaciju sa maticom u izlotor!

Trebaš izvršiti pripreme i ručno startovanje,
jedan nastavak na podnici sa medom, višak legla i pergom , u drugom nastavku izoluj maticu, u istom nastavku gdje je i matica postavi ram sa osnovama, u tom nastavku treba da je i leglo , ako imaš još jedna nastavak ide kao treći.

Trebaš imat pčele i matice za taj posao i moraš imati strpljenja , Ako nije od prve uspjelo ideš dalje mora krenuti jednom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Ermin.ef. »

To bas lici na novozelandsku metodu ja sam je koristio na nacin da sam prvo spustio kosnicu za jedan nastavak i iznad njega stavio maticnu resetku sa letom a leto na podnici zatvorio kada su se pcele navikle na ovu poziciju a nije trebalo dugo maticu sam spustio dole a zatvoreno leglo digao u drugi nastavak i tada sam uvukao pregradu i nakon 24h dodao larve kojima je bio četvrti dan starosti, cekao sam jos 24h i tad sam izvukao pregradu pcele su povukle maticnjake i nastavile ih njegovati te sada imam zatvorene maticnjake stare 9 dana, nakon sto ih prebacim 14-ti dan u nova drustva na njihovom mjestu namjeravam proizvoditi maticnu mlijec mislim da to dalje ne bi trebao biti problem obzirom da su ove presadjene kao i na drugim ramovima zapocete maticnjake obilno hranile i punile maticnom mlijeci a nisam u kosnicu dodavao ni sirup ni pogacu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

senad je napisao/la:
keno83 je napisao/la: umetnuo sam pregradu u maticnu resetku, i odvojio nastavke u gornjem je bila matica u donjem hrana i staro leglo, srednji ram prazan, dan prije presadjivanja stavio sam pocetke maticnjaka iz galiceva kalupa, da ih ispoliraju, nakon sto su to odradile presadio sam u njega larvice, ujutro, navece je 90 posto larvica bilo prihvaceno, izvadio sam resetku i pregradu, maticu stavio u izolator u gornjem nastavku, do izlatora stavio med polen i leglo, a kao sedmo je stavljen ram sa larvama koje su vec plivale u mlijecu, vcrs otvorio da prekontrolisem, medjutim sva mlijec je isusena, a larve stoje nijedna pcela nije na tom ramu sa maticnjacima, izolator sam provjerio u njemu je matica zalegla ta tri rama i uredno je sve'
Kakva ti je to metoda ? Liči mi na novozelandsku, pa si onda vršio manipulaciju sa maticom u izlotor!

Trebaš izvršiti pripreme i ručno startovanje,
jedan nastavak na podnici sa medom, višak legla i pergom , u drugom nastavku izoluj maticu, u istom nastavku gdje je i matica postavi ram sa osnovama, u tom nastavku treba da je i leglo , ako imaš još jedna nastavak ide kao treći.

Trebaš imat pčele i matice za taj posao i moraš imati strpljenja , Ako nije od prve uspjelo ideš dalje mora krenuti jednom.
da, tako slicno sam i uradio, staro leglo i visak meda na podnicu, na sljedecem nastavku, sa desne strane troramnni izolator, do njega polen i mlado leglo, na sedmo mjesto ram sa presadjenim materijalom, ovaj pocetak sa pregradom sam koristio samo da mi pcele rihvate larve i podju sa njegovanjem pa sam onda drsutvo reokrenuo na ovaj nacin, medjutim, mlijec se skorila larve propale jer ih pcele kad sam ovako postavio kosnicu vise nisu ni pogledale...
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

ermine najjednostavnije mislim da je poslozit drustvo, da je matica na prvom nastavku, onda maticna resetka, a na drugom nastavku mlado leglo i presadjeni materijal, pcele rade mlijec, ja sam danas tako uradio i vidim ide jako lijepo, na isti nacin radim i uzgoj matica, svejedno zelim da nauucim i ovaj postupak sa izolatorom, radi vise stvari, a i zgodno jer u njemu uvijek imas larve za presadit, povadis mlijec i osnova i u iste osnove odmah stavis nove larvice i pcele nastave da pune mlijec iznova. pozdrav
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:poceo sam da radim maticnu mlijec. desilo se da sam prebacio larvice u pocetke maticnjaka, odvojio sam maticu i te larvice su prihvacene, tj zablistala je mlijec unutar cahura, nakon sto sam maticu stavio u troramni izolator na gornjem nastavku, u ostatku nastavka sam postavio polen, med po jedan ram, i tri rama legla, te ram sa larvama, danas kontrola kad pcele su prestale da njeguju te larve i mlijec unutra se sasusila, gdje sam pogrijesio, i sta sad da napravim? pozdrav
Da bi pčele nastavile sa izgradnjom matičnjaka moraš ih dovesti u pred rojevi nagon. Društvo mora bit krcato mladom pčelom i sa obilje hrane. Ne mora to biti ogromno društvo nego mora biti mnogo više mlade pčele nego izletnica. Kod tebe se očigledno desilo da nemaš dovoljno mlade pčele i prekinule su pred rojevi nagon.
Pojačaj to društvo novim zatvorenim leglom i za 10 dana ponovi postupak izgradnje matičnjaka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la keno83 »

evo danas sam povadio prve kapi maticne mlijeci, do 120 presadjenih maticnjaka, na dva rama u dvije kosnice prihvaceno tek oko 40 tak, od toga izvadjeno 25 grama mlijeci, odmah po vadjenju presadjene nove larvice u iste celije, zanima me jesam li trebao nakapat malo mlijeci u njih ili je dovoljno samo presadit, takodjer ako zelim stavit novi ram sa celijama dal je potrebno stavljat kapi mlijeci za prvi put?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Keno nemoj napamet raditi , Otiđi na moj YT kanal i pregledaj sve video materijla o MM i bi će ti dovoljno da uspješno prikupljaš MM.

Pregledaj ovaj podforum matčna mliječ ima sve lijepo postavljeno slike, video, i sve će ti se samo kazat .

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
bee
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 22 svi 2013, 08:57

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la bee »

molim vas informaciju gdje bi se mogao nabaviti ovaj alat za zatvaranje metalnih prstenova oko bočice. može li se to kupiti ili ste to sami izradili?
hvala
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

bee je napisao/la:molim vas informaciju gdje bi se mogao nabaviti ovaj alat za zatvaranje metalnih prstenova oko bočice. može li se to kupiti ili ste to sami izradili?
hvala
Može se napraviti ako imate nekog ko se razumijem u izradu,
Ja sam kupio u Hercegovini preko borisa člana ovog foruma , poslao mi je poštom . Ne znam koja je firma i nisam nisiguran da li u Tomislav gradu. Ao nabavite ovaj onda ga treba doraditi kako bi fino zatvarao prsten.

Pokušajte stupiti u kontak sa borisom boris.loncar@hteronet.ba
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
bee
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 22 svi 2013, 08:57

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la bee »

Odgovorite