Dnevnik Vedrana Petrovića

Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Ovak ja sam novi ovdje za sada se tek ucim, ako se dobro uštelim uzet ću dosta veći broj košnica sa pčelinjim društvima, ali polako ja ne žurim :)
Još uvijek ucim i promatram pčele da naućim prepoznat odredjena ponašanja pčela. Danas sam pregledao košnicu i zamjetio sam da mi se broj pčela jako uvećao, pojaćano nanose med a naroćito polen, ima dosta i nepoklopljene larve, no maticu sam našao odmah pri otklapanju na poklopnoj dasci, našao sam i tri okrugle čahurice sa okruglim rupama prazne, nisam ih prije uoćio na ramovima a često pregledam pčele svakih 3 dana jer se učim :) na poletaljci oko 7h predveće bude velika gužva pčele se guraju doslovno no ne tuku se pa mislim da nema grabeži. Volio bih obilježit maticu bojom no neznam gdje mogu nabavit tu boju je li treba posebna neka boja ili što se već koristi da li mi o tom netko može reći nešto Hvala:)



slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Legionar
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Ove fotke sam slikao tek kad sam dobio košnicu sa pčelama, ramovi su bili skoro bez meda, samo sa leglom i polena jedva da je bilo, a sad se situacija dosta popravila uskoro ću slikat iste ramove da vidite kakav je napredak:)
Legionar
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega moze se uciti bez otvaranja kosnice.
Ako tako nastavis neces imati sta da vidis u kosnici.
Prije nego otvoris kosnicu moras da znas sta zelis
da vidis[uradis].Svako otvaranje kosnice je veliki stres za pcelu.
Poslije otvaranja kosnice pcelama treba mnogo vremena da
usposteve ponovo potrebnu klimu u kosnici.
Zelim ti sve najbolje u pcelarstvu...
MK
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Pošto sam početnik zamolio bih nekog iskusnijeg pčelara da na osnovu fotografija 8 ramova moje košnice sa obje strane, kaže svoje mišljenje o kakvom se roju radi npr brojnost otprilike, stanje legla, itd...Evo fotke:


slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Legionar
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la zvones »

Vedran Petrović je napisao/la:Pošto sam početnik zamolio bih nekog iskusnijeg pčelara da na osnovu fotografija 8 ramova moje košnice sa obje strane, kaže svoje mišljenje o kakvom se roju radi npr brojnost otprilike, stanje legla, itd...Evo fotke:


slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Vrlo loše izgleda, nemam vremena pa će ti objasniti drugi . Opcije: spajanje ako ima sa ćim. Druga je smanjiti na jedan nastavak i intezivno prihraniti sa
neizvjesnom sudbinom.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la inzenjer »

Ne mora bit neizvjesna ak ih dobro prehrani,i ocisti od varoe.Dosta hrane i to je to, u kosnici mozes staviti 2 ploce stiropora,po jednu do klubeta,i to je to.
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Možeš pojasniti gdje da stavim ploće stiroploa jer neznam što je klube!
Ako može neko pojasniti situaciju jer tek ućim početnik sam:?
Legionar
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la inzenjer »

Vedran Petrović je napisao/la:Možeš pojasniti gdje da stavim ploće stiroploa jer neznam što je klube!
Ako može neko pojasniti situaciju jer tek ućim početnik sam:?
Krajem septembra,kad vec hoces konacno da ih zazimis,iskruzis 2 table stiropora dovoljno da stanu u nastavak i zatvore okolni prazan prostor,i stavis ih lijevo i desno od okvira na kojim su pcele.Ja tako zazimim ak mi koja slaba sa pcelama bude.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Ne mora bit neizvjesna ak ih dobro prehrani,i ocisti od varoe.Dosta hrane i to je to, u kosnici mozes staviti 2 ploce stiropora,po jednu do klubeta,i to je to.
Možda je to moguće ali ovdje ima nekoliko problema, a to je vrlo malo meda , gotovo ništa perge i relativno malo pčela . Društvo je duži period sa malo hrane tako
da je slabo išlo u leglo . Ako bi se sad išlo sa većim količinama hrane, pitanje je koliko bi je društvo moglo prenijeti, a osim toga pčele bi punile gdje god ima mjesta.
Trebalo bi ponovo pokrenuti leglo, kako bi se povećao unos polena, koji je potreban kako za leglo , tako i za izgradnju zimskih pčela. Za sve ovo treba vremena, a ono
izmiće. Ćini mi se da bi ovdje trebalo ići prvo sa nekom vrstom stimulativne prihrane, najviše do pola litra uveće (vidjeti hoće li društvo do ujutro prenijeti) uz obavezno
stavljanje stimulativne pogače, kako bi za neko vrijeme zamjenila nedostajuću pergu . Pogaću da nebi otvarao košnicu možeš staviti na ventilacionu mrežu, tako što po
obodu rasječeš najlon sa tri strane, povućeš jednu stranu omota i slobodnu stranu pogaće staviš na mrežu ,a omot prevućeš preko gornje strane gdje je omot ostao.
Preko toga idu novine i poklopac . Pratiti jesu li pčele unjele sav sirup, a ako jesu sljedeću večer ponovo nasuti .Pratiti jeli krenuo unos peluda. Neznam kako će ovo
funkcionirati, jer bi trebalo biti dovoljno pčela kako za preradu sirupa , tako i za odgoj legla , kao i za pojačan unos peluda . Ovdje bi valjao jedan ram sa pergom
ali nevjerujem da ti imaš takav ( pitanje dali bi i ja imao za odvojit i mnogi drugi) Tek kad leglo značajnije krene moglo bi se ići sa značajnijim količinama hrane , a
hoće li biti vremena veliko je pitanje . Možda će neko od kolega iznijeti i bolje prijedloge ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Da shvatio sam o čemu govoriš, juće sam stavio dvije litre sirupa 3x1 i za jedan dan su sve unijele, probat ću pokušat stimulirat maticu da poćne leći zimske pćele, ne znam dal je pametno da izvadim dva rama na kojima skoro da nema meda tako da unose samo na 8 ramova ?? A primjetio sam pojaćano da unose polen sve ga je više!
Legionar
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la zvones »

Vedran Petrović je napisao/la:Da shvatio sam o čemu govoriš, juće sam stavio dvije litre sirupa 3x1 i za jedan dan su sve unijele, probat ću pokušat stimulirat maticu da poćne leći zimske pćele, ne znam dal je pametno da izvadim dva rama na kojima skoro da nema meda tako da unose samo na 8 ramova ?? A primjetio sam pojaćano da unose polen sve ga je više!
Tada je bolje stanje nego što sam ja zaključio , odnosno ima više sposobnih pčela nego sam mislio .Šta si mislio pod tim 3x1 ? Najbolji omjer vode i šečera je sada
1: 1,5 , a može i 1:2 (prvo je voda) . Kod ostalog je povećan rastur i iscrpljivanje pčela za preradu . Da možeš smanjiti na 8 ramova. Varijanta je u jednom nastavku
a druga je na dva, tako što će gore ići leglo . Svo leglo stavi u središnji dio , a ramove sa malo ili nimalo meda sa strane. Poslje nekih desetak dana pogledaj imaš li
na svim ramovima gdje je bilo legla, mladog legla. Dobro bi bilo da na onim na kojim bude , da ga bude koncetrisano . Tada će se pojavit i medni vijenci i moglo bi
se prihraniti sa većim porcijama, ali javi se ponovo, možda bude i pametnijih prijedloga.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Da ramovi su mi tako posloženi kao što kažeš, a omjer 3x1 je u korist šećera, ok sljedeća porcija će ići 2x1 u koris šećera, do sad sam u sirupu pčelama dao oko 4.5kg šećera u nekoliko porcija i sve su unijele, sad već poćinju na dosta ramova zatvarat med, a jedan ram središnji je dosta otežao težak je sigurno gotov 2kg, on je najbogatiji medom...početnik sam i dobio sam roj u lošem stanju mislim sa gotovo nimalo meda ako ga uspijem izvući bit će to pravi podvig za početnika:)
Legionar
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Može mi tko reć što je bolje protiv varoe listići ili varolik kapi sa gorivim listićima za nadimljavanje, kupio sam oboje jer bevital mi je skup za jednu košnicu 35KM, a obje ove verzije su me došle 11 KM...Interesuje me dal može naškodit ako umijesto dva listića stavim 4 i ako može tko malo još pojasnit samu upotrebu mada je na pakovanju napisano nešto šturo.
Legionar
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Da treba mi informacija ako stavim listiće dal smijem prehranjivat pčele dok su oni u košnici?
Isto pitanje za bevital i varolik?
Legionar
oma
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 26 sij 2012, 13:43

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la oma »

Vedran Petrović je napisao/la:Može mi tko reć što je bolje protiv varoe listići ili varolik kapi sa gorivim listićima za nadimljavanje, kupio sam oboje jer bevital mi je skup za jednu košnicu 35KM, a obje ove verzije su me došle 11 KM...Interesuje me dal može naškodit ako umijesto dva listića stavim 4 i ako može tko malo još pojasnit samu upotrebu mada je na pakovanju napisano nešto šturo.
bili probao sa oksalnom kiselinom :?:
oma
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 26 sij 2012, 13:43

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la oma »

Vedran Petrović je napisao/la:Da treba mi informacija ako stavim listiće dal smijem prehranjivat pčele dok su oni u košnici?
Isto pitanje za bevital i varolik?
mislim da je varolik puno bolji od ostalih preparata ali isto tako upotreba varolika je zabranjena u EU, od njega isto tako ostaju stetne stari kako u medu tako i na sacu. stariji pcelari kazu kada se zadimi nebi se trebalo vrcati bar 45 dana isto tako kazu da se nebi trebalo nalaziti sirupa u hranilicama dok se zadimljava i jos kazu da bar 2 dana kosnica nebi otvarala :?: :!:
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Danas sam pregledao pčele i matica je počela leći na tri rama dosta je zalegla :))) A na tri rama se skoro oblikovao medni vijenac, mislim da ide na bolje, dao sam im prehranu oko 4l sirupa, i stavio sam one listiće piše tamo da jedan listić ide na 6 ramova no ja sam stavio 5 listića lijepo ih rasporedio pa što bude:)
Legionar
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la senad »

Vedran Petrović je napisao/la: i stavio sam one listiće piše tamo da jedan listić ide na 6 ramova no ja sam stavio 5 listića lijepo ih rasporedio pa što bude:)
O kakvim se listićima radi ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Što se tiće listića neznam tačan naziv, no to su ustvari nešto kao letvice drvene al jako tanke kao papir...Mogu pogledat kad odem na pčelinjak pa ti reć puni naziv!
Trebam pomoć (savijet) oko uzimljavanja, naime moja košnica je takva da podnica nije odvojiva od nastavka, tako da imam trenutno nastavak sa podnicom ujedno u kome su ramovi sa pčelama, na taj nastavak ide ploća furnir sa jednom malom rupom, s tim da ne zaklapa nastavak skroz na coskovima sa dvije strane pčele mogu prolazit! Obićno na tu ploću koja je tanka pola centa stavljam plastićne hranilice! E sad znaći u gornjem nastavku nemam ništa sem ti hranilioca, onda ide poklopac.
Da li bi bilo dobro da ramove sa pčelama prebacim u gornji nastavaka donji onda ostaje prazan potpuno, i samo bih na gornji mogao stavljat pogaće u suštini me interesuje kako bi bilo najbolje da pčele zazimim u ovakvoj košnici?
Hvala
Legionar
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la zarkodj »

Sa listićima ili ti letvicama si sigurno preterao jer prema jačini društva verovatno ne treba da ide više od dve.
Potrudi se da zapamtiš šta koristiš.
Možda bi bilo dobro ako možeš da eliminišeš hranilicu i gornji nastavak i svedeš košnicu na samo jedan.
Odgovor na tvoj raniji post. prvog devetog je kasno da stimulišeš više maticu jer samo će biti štete. Ispravno je samo velikim obrocima dopuniti zalihe hrane.
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Pozdrav, nisam se javljao dugo, zimski san hehe:)
Ovako pregledao sam pčele poslje zime danas, nisam do sad otvarao, mislim jesam no nisam vadio okvire, i sve izgleda super, imam više pčela u košnici no što sam imao kad sam ih zazimio, med nisu sav pojele ima ga mnogo al su pogaće sve pojele, legla ima dosta i zatvorenog i u larvama a pelud unose obilno primjetio sam da ima dosta mlade pčele no primjetio sam na čošku stijenke sanduka sedam osam komada sitnih mali crvića jako malih ne mogu se nit na najmanju udicu ribarsku nakaćit tu ima malo plijesni uhvaćene, ima u čošku sanduka na podnici takodje plijesni može li mi tko reć kako je najbolje da to očistim dezinficiram!!!
I je li to uobićajeno poslje zime jer nije dugo otvarano na saću je nema sve čisto kao suza!!!
Legionar
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Da zaboravih napomenut da ima i trutovskog legla!!! Pa ne znam jel to ok u ovo doba godine!!!
Legionar
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la mirsad »

POZ
Tamo gdije imas trutovsko leglo...

-nema matice

-matica je prisutna ali nije oplodzena

To su dvije najvijerovatnije varijanta
mada postoji i mnogo drugih.
Kad vrijeme dozvoli pregledaj to
drustvo i utvrdi cinjenicno stanje.
MEDNO

MK
Avatar
Vedran Petrović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 30
Pridružen/a: 16 srp 2012, 22:47
Lokacija: Tuzla

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la Vedran Petrović »

Hmm maticu sam dobio od strica on se bavi pčelarenjem tridesetak godina, matica je prošlogodišnja, i prilično za sad dobro leže ima legla prilično! E sad ne znam da li ne oparena matica može leć jaja normalno kao oparena u čemu je razlika izmedju oparene i ne oparene ako obje mogu leć jaja!
Intereseuje me ono oko plijesni i crvića dal tko zna što je tu najbolje uradit i da li je to česta pojava ?
Legionar
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik Vedrana Petrovića

Post Postao/la zvones »

Vedran Petrović je napisao/la:Hmm maticu sam dobio od strica on se bavi pčelarenjem tridesetak godina, matica je prošlogodišnja, i prilično za sad dobro leže ima legla prilično! E sad ne znam da li ne oparena matica može leć jaja normalno kao oparena u čemu je razlika izmedju oparene i ne oparene ako obje mogu leć jaja!
Intereseuje me ono oko plijesni i crvića dal tko zna što je tu najbolje uradit i da li je to česta pojava ?
Nisam najbolje shvatio dali imaš i radiličko i trutovsko leglo ili samo trutovsko ? Naravno da nesparena matica može leći jaja ali samo neoplođena. Iza ovog
zahlađenja kad otopli , promijeniš nastavak uz pregled društva, stari očistiš i opališ .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite