Evo i mene

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
Ali80
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 26 lip 2012, 15:32

Evo i mene

Post Postao/la Ali80 »

Selamim i pozdravljam sve prisutne i odsutne na forumu kao i one koji će doći :D :D
Zove se Alija, a od milja me djeca zovu Ali, kao Muhammed Ali.
Imam pola vijeka (50 godina), slabo baratam kompijuterima, djeca mi pomažu dok se ja učim kucati po ovoj tipkovnici, jedva slova pronalazim, papir i olovka su iz mog vremena :oops:
Pčelarstvo mi se bavio rahmetli babo, a ja naslijedio.
Povremeno sam babi pomagao a sada evo vrijeme došlo da sam radim i djecu podučim malo više nego mene moj babo.
Iako je bio babo vrsni znalac pčela zbog posla nisam imao vremena da se ozbiljnije posvetim pčelarstvu pa da i mene poduči.
Sada čitam a evo me i na ovome forumu da se savjetujemo.
Sve što o pčelama znam i što sam vidio i zapamtio da je babo radio toga se pridržavama.
Živim u blizini Banovića, mjesto Seona.
Evo toliko za sada.
"Štela vrti đe para neće"
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Evo i mene

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dobro ti nama dosao,budi rahat ko u svojoj kuci.
Zajedno znamo vise.
MEDNO

MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la senad »

Dobro došao Ali i dugo nam ostao :) NAdam se ugodnom druženju.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Evo i mene

Post Postao/la mido »

Dobro došao, kad si nas našao.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la medonosa »

Dobro dosao Ali!
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Evo i mene

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Ali.
Dobru srcu sreća dođe.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Evo i mene

Post Postao/la Samir »

Dobro došao.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Evo i mene

Post Postao/la samir007 »

Dobro nam došao Alija (Ali).
Dobar ti ovaj potpis :D :D :D 5+
"Strpljen -spašen"
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Ali 80.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Evo i mene

Post Postao/la IZET »

Pozdrav i od mene za Alija iz seone dobro došao i lijepo druženje ti želim. :P
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Evo i mene

Post Postao/la zvones »

Pozdrav Alija i dobro došao !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Ali80
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 26 lip 2012, 15:32

Re: Evo i mene

Post Postao/la Ali80 »

Hvala na dobodošlici, djeca me još uvijek podučavaju korištenju foruma.
Osim toga toško je od njih doći i na red da malo vježbam sam :D
A tu još i žena koja kaže nije to za tebe to je za omladinu :cry:
Moji radovi:
Radim bez nekog konkretnog plana, kada otvorim košnicu onda poduzimam određene radnje.
Da li je to dobro ili nije,sve mi je jedno ja drugačije ne znam, ali eto uspijevam nekako održati društva u životu.
Gledam slike po internetu nekih pčelara stavljaju po tri, četiri i više nastavaka a oni vjerovatno polupounjeni sa pčelama.
Koja je svrha toga?
Kod mene ako nije košnica puna pčela na svakom okviru onda ne vidim koja je svrha dodavanja nastavka.
Kada dodajem nastvak onih nekih 15 dana dok se mlade pčele ne izleglu, ne otvaram košnicu jer ako je otvorim ranije a ono polu-pun (polu-prazan) nastavak , mene toliko demorališe da bih ga odmah skinu.

Danas je sve skupo u ovoj državi a plate i penzije nikakve, pčelarske potrebe velike, pitam se kako vi uspijevate održati rentabilost u pčelarstvu. Ako uzmemo koliko je potrebno samo pogačica i šećera za jedno društvo u toku jedne godine koja je onda računica pčelariti.
Neko će možda reći, treba prodavati polen, propolis, matičnu mliječ, rojeve i sve što se od pčela može prodati ali vjerujem da je većina orjentisana samo na med. Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Prodajem med onako po komšiliku i znancima ako zatraže, znači bez reklama i nekih sajamskih prezentacija.

Neki opet sele pčele, a ni to nije neko naročito rješene jer i to izuskuje dodatne troškove pa ako još i ne zamedi, uhhh.
Da sktarim, svake godine u kojoj održim pozitivnu nulu je za mene uspješna godina, a ako bude viška to je super-medna godina.
Nadam se da ću na ovome forumu unaprijediti svoje pčelarsko znanje i uspješnije pčelariti, a možda nekome nešta i pomognem pisajući o svome iskustvu.
P.S. Naravno kada stignem na red od djece :D :D :D
"Štela vrti đe para neće"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la senad »

Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Evo i mene

Post Postao/la lukaletunic »

Pozdrav Ali 80 i dobro došao :D
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la beequeen »

Dobro nam dosao Ali,
reci zeni da smo mi ovdje svi u "najboljim" godinama :) Puno ti je vrsnjaka ovdje :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Evo i mene

Post Postao/la IZET »

senad je napisao/la:
Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Senade koliko plaćaš polen i koji su to uslovi možda bi ti ja mogao prodati polena.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la senad »

IZET je napisao/la:
senad je napisao/la:
Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Senade koliko plaćaš polen i koji su to uslovi možda bi ti ja mogao prodati polena.
Svjež polen koji je ubiran u toku jednog dana ( od ujutro do nekih poslijepodne 16:00) i da je po prikupljanju očišćen i stavljen u zamrzivač na -20

Ako imaš ovakvog polena da se dogovorimo :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Evo i mene

Post Postao/la IZET »

Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Senade koliko plaćaš polen i koji su to uslovi možda bi ti ja mogao prodati polena.
Svjež polen koji je ubiran u toku jednog dana ( od ujutro do nekih poslijepodne 16:00) i da je po prikupljanju očišćen i stavljen u zamrzivač na -20
Ako imaš ovakvog polena da se dogovorimo :)
imam takvog polena i sav mi je takav evo ti moj broj 035-769-371 mob. 061-681-100 pa se čujemo.
Ali80
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 26 lip 2012, 15:32

Re: Evo i mene

Post Postao/la Ali80 »

senad je napisao/la:
Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Za ovu godinu ništa od ovog posla. Iduće godine bi se moglo nešta odraditi.
Eh, sada kako se polen sabjere, znam da imaju nekakvi hvatači polena ali kako to funkcioniše kakvu podnicu treba napraviti trebalo bi mi malo pomoći.
Kolika je cijena polena?
Koliko sakupljanje polena utiče na razvoj društva?
Gdje je granica, koliko dana se smiju držati polenarnici?
Imali neko nacrt kako se to pravi i montira?
Ja sa pitanjima malo pretjera.

Ništa više nije kao nekada pa ni klima evo juče 1.7.2012. sam primjetio na jednoj lokaciji bagrem(mi to zovemo drača) iscvjetao kao da je maj mjesec.
Pogledam još na par lokacija ništa.
Odem do Banovića nešto poslom kada još na par mjesta ima pomalo iscvjetalog bagrema. Iz auta nisam vidio da li ga pčele posjećuje ali sutra sigurno idem malo u razgledavanje.

Pčele već trutove istjeruju iz košnica a to je prvi znak da uskoro počinju zimske pripreme.
Toliko, budite mi živi i zdravi, a za dug i zdrav život jedite med 8) 8)
"Štela vrti đe para neće"
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Evo i mene

Post Postao/la zvones »

Ali80 je napisao/la:
senad je napisao/la:
Ja ne mogu ništa prodati više od meda i slučajno kojeg roja.
Evo ako se možemo dogovoriti oko cijene ja ću ti kupiti sav polen koji prikupiš ali po mojim upustvima. I to možemo odmah krenuti u akciju. Odmah se rentabilnost podiže :wink:
Za ovu godinu ništa od ovog posla. Iduće godine bi se moglo nešta odraditi.
Eh, sada kako se polen sabjere, znam da imaju nekakvi hvatači polena ali kako to funkcioniše kakvu podnicu treba napraviti trebalo bi mi malo pomoći.
Kolika je cijena polena?
Koliko sakupljanje polena utiče na razvoj društva?
Gdje je granica, koliko dana se smiju držati polenarnici?
Imali neko nacrt kako se to pravi i montira?
Ja sa pitanjima malo pretjera.

Ništa više nije kao nekada pa ni klima evo juče 1.7.2012. sam primjetio na jednoj lokaciji bagrem(mi to zovemo drača) iscvjetao kao da je maj mjesec.
Pogledam još na par lokacija ništa.
Odem do Banovića nešto poslom kada još na par mjesta ima pomalo iscvjetalog bagrema. Iz auta nisam vidio da li ga pčele posjećuje ali sutra sigurno idem malo u razgledavanje.

Pčele već trutove istjeruju iz košnica a to je prvi znak da uskoro počinju zimske pripreme.
Toliko, budite mi živi i zdravi, a za dug i zdrav život jedite med 8) 8)
,

Što se tiče iscvjetalog bagrema radi se o ovogodišnjim granama koje uvijek kasnije cvjetaju. Slično će se desiti ako se okreše bagrem, pa će izbiti nove grane, koje će
također kasnije cvjetati. Problem je što ti cvjetovi ne mede . Ove godine bagrem uglavnom nije medio i to se povezuje sa izmrzavanjem. Čudno se nešto desilo i ako se
pogledaju bagremi koji nisu cvjetali može se vidjeti velika količina prošlogodišnjeg sjemena koja nije opala, a trebala je tokom jeseni ili zime . Ja sam to povezao sa nečim
drugim iako neznam jesam li u pravu . Naime negdje sam pročitao da se pupovi formiraju krajem ljeta . Kako je bila suša čitav osmi i deveti mjesec nije došlo do formiranja
plodnih grančica. Da je došlo do tog procesa ,on bi izazvao i odbacivanje sjemenskih mahuna. Ako sam u pravu , tada bi trebalo krajem ljeta da padne poneka kiša i sljedeće
godine na bagremu bi bilo malo ili nimalo sjemena , a dobro bi iscvjetao . Ostalo ovisi o vremenskim ne(prilikama) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Ali80
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 26 lip 2012, 15:32

Re: Evo i mene

Post Postao/la Ali80 »

Koju bi ste medonosnu biljku posadili na 2 duluma zemlje!
1. Facelija
2.Lavanda
3.Žalfija
4.Djetelina
ili ______________________________!
Ove godine je zasijan kukuruz a u jesen bi "zaledinio" na par godina.
Moguli prijedlozi!
Zahvaljujem!
"Štela vrti đe para neće"
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Evo i mene

Post Postao/la zvones »

Ali80 je napisao/la:Koju bi ste medonosnu biljku posadili na 2 duluma zemlje!
1. Facelija
2.Lavanda
3.Žalfija
4.Djetelina
ili ______________________________!
Ove godine je zasijan kukuruz a u jesen bi "zaledinio" na par godina.
Moguli prijedlozi!
Zahvaljujem!
Facelija je odlična ali se mora svake godine sijati i birati vrijeme medenja , jer ako se preklopi sa bagremom pčele će ići na nju umjesto na bagrem .
Lavanda je problematična jer nema polena pa iscrpi pčelu , a mislim da treba i čekati da se stvore busovi . Sa žalfijom nemam iskustva . Što se tiče djeteline
crvena nije dobra jer ima dubok cvijet i pčela je uglavnom ne posjećuje . Lucerku sam sijao i premda u latinskom nazivu ima ono "medigo" ni na njoj evo već
drugu godinu uglavnom nema pčela. Ako bih ja nešto preporučio to je bijela djetelina .Kad procvjeta puna je pčela , a poslje košnje ako ima malo kiše vrlo brzo
naraste i ponovo cvjeta. Ako imaš mogučnost zaliti kad je suša to bi bilo 5+ . Osim nektara ( med se preporučuje i šečerašima , kao i bagremov zbog fruktoze )
ima i polena .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite