MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Pčelarski razgovori
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la pot »

Kod mene su je unosile u vrijeme cvijetanja kestena koji je slabo medio ali mozda su nesto I donjele I sa kestena pa tako usporava kristalizaciju ili se mozda ova vrsta medljike tako ponasa, ljudi pisu o svojim zapazanjima.. Med od kestena bez primjese medljike koje u to vrijeme ima skoro pa uvjek I koja mu da crnu doju je tamne I pomalo crvenkaste boje, ima svoj specifican miris po kome se lahko prepozna a ukus mu je izrazito gorak I vecina ljudi ga izbjekava konzumirat zbog gorkog ukusa, kad u njemu ima livade ili medljike znatno je prijatniji za konzumiranj, a kad se koristi kao ljek onda se na gorcinu ne obraca paznja to je I znak da konzumiramo med kojeg su pcele u velikom procentu donjele sa kestenovog cvata.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la j.nezic84 »

Malo sam istrazivao,pa sam nasao u literaturi da hrastova medljika dugo vremena ostaje u tecnom stanju.dok neke druge vrste medljike kao npr.jelova brzo kristaliziraju.znaci li to onda po cistoj logici,da bi se hrastova medljika mogla ostaviti pcelama za zimovanje?kod mene je ista takva situacija kolega pot!pcele su donijele prilicnu kolicinu meda u vrijeme cvjetanja kestena,i posto je tamne boje,bio sam ubijedjen da je to kestenov med.nemam iskustva sa razlikovanjem vrsta meda posto sam nov u svemu ovome.medjutim kako je vrijeme prolazilo uvidio sam da je ipak hrastova medljika preovladala u tom medu,jer taman je,jako gust,ali nije jako gorak-mozda samo mrvicu,i sad kad vidim da jos nije kristalizirao-definitivno sam siguran.a hrastove sume ima jako puno u okruzenju.ma zivjela medljika!kad bi je svake godine htjelo biti kao lani,bilo bi super!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la pot »

Eto, sad znamo zašto med nije kristalizirao. Medljika je drugačija po sastavu od cvijetnog meda ima znatno više minerala i navodno je pčele teže prerađuju i da je to razlog zašto medljika nije dobra za zimovanje. Gdje su blaže zime i gdje pčele imaju priliku često izlazit na pročisne letove možda i ne bi medljika bila problem, kažem možda jer nemam iskustvo a mogla bi se barem jedna košnica zazimit na medljici pa da vidimo šta će se desit.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la Kreso »

Nemoj ni pokusavati uzimljavati drustva na medljiki (iliti medljici, druga palatalizacija cini mi se).
Pretprosle jeseni sam planirao s dva drustva ici na vrijesak. Drustva su bila kod kolega na standu. Medobranje kod nas bilo gotovo, no kako sam naumio seliti,
ostavio po jedan medisni polunastavak. Kako nisam uspio dogovoriti mjesto, seoba propalo i isao sam skinuti polunastavke.
Na moje iznenadjenje, ovi bili puni poklopljenim medom. Onda dilema, uzimiti tako bez prihrane ili vrcati.
Odlucim izvrcati i prihraniti, zbog tretiranja poslije. Med crn. Imaju slike negdje u mom dnevniku.
Kolega vec bio skinuo medista i prilikom prihrane primjetio da su ramovi dobrano puni medom. Tako da nije bilo potreba za velikom prihranom.
Zima bil ostra i duga, proljece hladno i kasnilo. Moja dva drustva oslabljena, kod kolege skroz slaba. Nisu se dugo oporavila, tako da su kod njega prihodi meda lani podbacili.
Nakon prvog procisnog leta, imalo se sta vidjeti. Sva porvsina tla ispred kosnica totalnp pokrivena smedjim flekama. Za nepovjerovati.
Zimovanje na medljici, nikako. Jedino ako je zima jako blaga kao ove sezone.
U zapadnoj europi, je ovakav med jako na cijeni, upravo zbog visokog sadrzaja minerala. Dobar za anemicare, kazu.
Pozz, Kreso
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la j.nezic84 »

Ocito da sam zaboravio na povecan nivo minerala u njoj.Hvala kolega.vec 100 puta procitano da ne treba na njoj zazimljavati,ali naravno najbolje je cuti iz prve ruke i licnog primjera.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la:Ocito da sam zaboravio na povecan nivo minerala u njoj.Hvala kolega.vec 100 puta procitano da ne treba na njoj zazimljavati,ali naravno najbolje je cuti iz prve ruke i licnog primjera.
Poznato je da pčele u zimskom periodu otpadne tvari čuvaju u zadnjem crijevu. Struka tvrdi da su minerali pčelama većinom nesvarljivi te otvrdnu u zadnjem crijevu što
dovodi do njegovog pucanja zbog nemogućnosti čišćenja. Slićno kažu da neki medovi (aster-zvjezdan napr.) oštećuje zadnje crijevo jer su nesvarljivi kristali oštri.
Osim vrcanja stvar se popravlja i dodavanjem šečernog sirupa.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la j.nezic84 »

Primljeno na znanje!sve u svemu,medljika je korisna kao visoko cijenjen med,samo je treba na vrijeme prepoznati,da bi se sva izvrcala.kako je prepoznati dok je jos u sacu?citao sam za onaj test s destilovanom vodom i alkoholom.ima li neki drugi nacin "odoka"?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: MEDLJIKA-MEDLJIKOVAC

Post Postao/la mugdo »

medljika??? svi smo čitali o tome kako ne treba zazimljavati pčele na medljici ali dok čovjek svojim očima ne vidi pogubnost medljike nikakva knjiga to ne može dočarati.Svojim očima sam gledao kolegin pčelinjak na obroncima vranice uništen medljikom od 80-tak pč.zajednica prezimilo 5-6. Poklopilo se mnogo nepovoljnih stvari za pčele:neiskustvo sa medljikom, obilje medljike koja je kristalisala u saću nakon dvije sedmice,dodano malo sirupa,duga zima bez pročisnih letova i nadmorska visina preko 900m.Satonoše i unutrašnjost košnice bili su smeđe boje.Čovjek naučio lekciju čim primjeti unos medljike premješta pčelinjak na drugu lokaciju.Koga su zmije ujedale i guštera se boji
Odgovorite