Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Marko,daj da vidimo te ramove na rasklapanje? :D
Zamoliću sve zaintereirane da se malo strpe, sutra ih slikam ponovo , sad su ih vridnice izgradile. Zanimljivo je, jednako revno i sa sat. osnovama i bez istih.

Ps pitanje za Blaška, oplodnja matica sad, koliko može biti uspješna s obzirom na smanjeni broj trutova ? A i obdanica se skraćuje , što je pčelama jedan od signala za početak priprema za zimu.
Marko ako ides ciljano na uzgoj matica sada,onda si usporedo sa uzgojem morao prirodu "imitirati" radi trutova!Kod mene ima jos trutovskog legla,danas vidjeo u kosnici a imam i jednu turu maticnjaka zatvorenih(sutra cu slikati za tebe) sto znaci da sam u koraku sa prirodom!Veoma je diskutabilno ovo vrijeme za uzgoj matica neki pcelari kazu(pogotovu oni koji sakupljaju MM da u ovo vrijeme pada proizvodnja kod pcela,pa se po tome ravanju i sumnjaju u kvalitet tako kasno uzgojenih matica)medjutim,ako znamo(ovo sam pisao na temi selekcija matica)da starija matica koju stimulativno prihranjujemo i ogranicimo prostor da ce ona po prirodi i svojim genima,krenuti u rojevi nagon,i povuci maticnjake,posto pcela kako si i opisao ima vezu sa prirodom,onda ce ta matica i zaleci i trutovsko leglo,da bi obezbjedila svojim kcerkama i "mladozenje"u sto puno pcelara sumnja-jer je to prirodna anomalija!Svjesni smo svi prirodnih anomalija da januar bude topao,april zahladni,u maju snijeg padne,bagrem u julu procvjeta,voce u decembru probehara itd.Oplodnja matica je neupitna ako su se vec izlegle,a trutovi su jos u kosnicama mada i u smanjome broju,ali oni ce pronaci matice,a matice njih!
Evo rezultata tretiranja mravljom kiselinom:
slikaspuzvane krpe odstranio iz kosnica
slikavaroa na ulosku podnjace,oboreno je dosta varoe
slikavaroa
slikadrustva su dobro podnijela tretiranje
slikanema gubitaka matica pcele unose polen
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Marko,daj da vidimo te ramove na rasklapanje? :D
Zamoliću sve zaintereirane da se malo strpe, sutra ih slikam ponovo , sad su ih vridnice izgradile. Zanimljivo je, jednako revno i sa sat. osnovama i bez istih.

Ps pitanje za Blaška, oplodnja matica sad, koliko može biti uspješna s obzirom na smanjeni broj trutova ? A i obdanica se skraćuje , što je pčelama jedan od signala za početak priprema za zimu.
Marko ako ides ciljano na uzgoj matica sada,onda si usporedo sa uzgojem morao prirodu "imitirati" radi trutova!Kod mene ima jos trutovskog legla,danas vidjeo u kosnici a imam i jednu turu maticnjaka zatvorenih(sutra cu slikati za tebe) sto znaci da sam u koraku sa prirodom!Veoma je diskutabilno ovo vrijeme za uzgoj matica neki pcelari kazu(pogotovu oni koji sakupljaju MM da u ovo vrijeme pada proizvodnja kod pcela,pa se po tome ravanju i sumnjaju u kvalitet tako kasno uzgojenih matica)medjutim,ako znamo(ovo sam pisao na temi selekcija matica)da starija matica koju stimulativno prihranjujemo i ogranicimo prostor da ce ona po prirodi i svojim genima,krenuti u rojevi nagon,i povuci maticnjake,posto pcela kako si i opisao ima vezu sa prirodom,onda ce ta matica i zaleci i trutovsko leglo,da bi obezbjedila svojim kcerkama i "mladozenje"u sto puno pcelara sumnja-jer je to prirodna anomalija!Svjesni smo svi prirodnih anomalija da januar bude topao,april zahladni,u maju snijeg padne,bagrem u julu procvjeta,voce u decembru probehara itd.Oplodnja matica je neupitna ako su se vec izlegle,a trutovi su jos u kosnicama mada i u smanjome broju,ali oni ce pronaci matice,a matice njih!
Evo rezultata tretiranja mravljom kiselinom:
slikaspuzvane krpe odstranio iz kosnica
slikavaroa na ulosku podnjace,oboreno je dosta varoe
slikavaroa
slikadrustva su dobro podnijela tretiranje
slikanema gubitaka matica pcele unose polen
Prvo, čestitke za medonosu ! Mogao bih samo ponoviti ono što je već rečeno . Zanimljiv je ovaj dio o maticama , trutovima i imitiranju prirode . Neću "pametovati", nego
želim reči da toga zaista ima , a nešto sam i čitao o tome . Naveo bih i primjer pčelara iz Srbije- Čorbića , koji po pisanju dosta radi "imitacija" , pa tako ima i trutove u
bilo koje doba godine, navodno tako što uzgaja matice trutuše(ne dozvoljavajući maticama da se spare). Da bi društvu sa trutušom omogučio normalne uslove, redovno mu
dodaje zatvoreno leglo, ćime obezbjeđuje pčele hraniteljice. Poznat je još po dosta stvari ali je izgleda i osobenjak, te u nekoj vrsti svađe sa ostatkom pčelarstva .

Što se tiče varoe , ja na ovim slikama ne vidim puno varoe . Možda je ukupno bilo više ali po onome što sam dosad čitao, a ima malo pisanja, izgleda da je ovo godina kad
je manje varoe . Ja nesmijem ni pisati o tome, jer nisam stavljao namaščene uloške ali svejedno, poslje tretiranja je broj varoe na više od pola uložaka bio nula, pa se
pitam dali sam uopće tretirao ili dali bi bilo više da sam brojao samo prirodni pad.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

slikaposto su pod intezivnom i specijalnom dohranom pcele
slikamaticnjake zastiti da nebi na njima gradile sace,ali uvjek tako da su pcele u kontaktu sa maticnjacima
slikauvjek male serije maticnjaka ovdje 6komada
slikatrutovsko leglo
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la senad »

Imam viklere od nicota i čim se savi taj vikler pčele više emaju ontak sa matičnjakom.
maticnjake zastiti da nebi na njima gradile sace,ali uvjek tako da su pcele u kontaktu sa maticnjacima
Kavi su to vikleri gdje pčele imaju kontak sa matičnjakom? Ako možeš malo pojasniti. d ali je to vlastita inovacija ili ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Imam viklere od nicota i čim se savi taj vikler pčele više emaju ontak sa matičnjakom.
maticnjake zastiti da nebi na njima gradile sace,ali uvjek tako da su pcele u kontaktu sa maticnjacima
Kavi su to vikleri gdje pčele imaju kontak sa matičnjakom? Ako možeš malo pojasniti. d ali je to vlastita inovacija ili ?
Vikleri od nikota ako cep odrezes (slika br 2)pcele imaju kontakt sa maticnjakom odozdo,a cepove po potrebi mozes kasnije upotrijebiti,ili sacuvati,maticnjake 11 dan dodajem u oplodnjake,ili nukleuse gdje matica se izleze okruzena pcelama,vikleri nisu nikada zatvoreni!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la senad »

U tom slučaju vikler služi samo da neda pčelama da grade zaperke. Matičnjak nije zaštićen od evntualnog rušenja.

NAjteži period za maticu u matilčnjaku je 11,12,13, dan oplodnjaci pogotovo novo formirani nemaju adekvatnu mikro klimu . Zato sam ja usvojio metod 14 ili 15 dana ( čak nekada i do 16 dana ujutro) ostaju u odgajivačkoj zajednici . Primjetio sam da su matice daleko kvalitetnije.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:U tom slučaju vikler služi samo da neda pčelama da grade zaperke. Matičnjak nije zaštićen od evntualnog rušenja.

NAjteži period za maticu u matilčnjaku je 11,12,13, dan oplodnjaci pogotovo novo formirani nemaju adekvatnu mikro klimu . Zato sam ja usvojio metod 14 ili 15 dana ( čak nekada i do 16 dana ujutro) ostaju u odgajivačkoj zajednici . Primjetio sam da su matice daleko kvalitetnije.
Mikro klima je najbolja u inkubatoru i konstatna,oko toga se moze razgovarati,ali sam skeptican prema inkubatoru,oplodnjaci od stiropora imaju bolju mikro klimu nego u uzgajivackom drustvu,koliko utice izleganje i razvoj od 5 dana u maticnjaku u oplodnjaku, na razvoj i kvalitet matica mi je nepoznato!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la senad »

oplodnjaci od stiropora imaju bolju mikro klimu nego u uzgajivackom drustvu
MAlo je nevjerovanto da 500 -1000 pčela može parirati u održavanju mikro klime u odnosu na 30-50 000 jedinki bez obzira na proporcije oplodnjak/sandardna košnica da li bio stiropoli ili drvo.

ČAk i vikleri utiču na sam kvalitet jer pčele njeguju matičnjak . Inkubator ne može nikada obezbjediti uslove kao u košnici jer se tu ne radi samo o temperaturi i vlažnosti .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
oplodnjaci od stiropora imaju bolju mikro klimu nego u uzgajivackom drustvu
MAlo je nevjerovanto da 500 -1000 pčela može parirati u održavanju mikro klime u odnosu na 30-50 000 jedinki bez obzira na proporcije oplodnjak/sandardna košnica da li bio stiropoli ili drvo.

ČAk i vikleri utiču na sam kvalitet jer pčele njeguju matičnjak . Inkubator ne može nikada obezbjediti uslove kao u košnici jer se tu ne radi samo o temperaturi i vlažnosti .
Oplodnjak koji koristim,formira se sa 2 nastavka 1kg pcele,uzimljava sa 4 nastavka,i cuvaju matice,a to je povrsina jednog DB polumedista,na proljece dostize snagu 6 nastavaka vrlo lako, mozes iz ovog oplodnjaka vrcati,iz jednog nastavka cca 5,5kg meda! :D
slika
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mirsad »

POZ
Danas sam obiljezavao matice poslije oplodnje,cudno da je oplodnja sto procentna a
vrijeme bilo jako lose cijeli juli mijesec.
Koristim 5 ramne nukleuse,polovina rama koji koristim na sklapanje
kada se dva rama od nukleusa sklope cine jedan standarni ram.
Iste te nukleuse koristim za cuvanje matica u toku zime samo sto
se sastave po dva nastavka.Prosle godine prezimljavanje bilo potpuno.
Radi ostre zime nukleusi su izolovani .
MEDNO

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

mirsad je napisao/la:POZ
Danas sam obiljezavao matice poslije oplodnje,cudno da je oplodnja sto procentna a
vrijeme bilo jako lose cijeli juli mijesec.
Koristim 5 ramne nukleuse,polovina rama koji koristim na sklapanje
kada se dva rama od nukleusa sklope cine jedan standarni ram.
Iste te nukleuse koristim za cuvanje matica u toku zime samo sto
se sastave po dva nastavka.Prosle godine prezimljavanje bilo potpuno.
Radi ostre zime nukleusi su izolovani .
MEDNO

MK
Svi su oplodnjaci dobri ako sluze svojoj svrsi,ako su racionalni,ekonomicni,i iz njih mozemo izvuci maksimum!Ja sam se opredjelio za ove oplodnjake iz vise razloga:
Svaki oplodnjak moze se prosirivati po volji i potrebi
Izuzetni uslovi za maticu i cuvanje matica prezimljavanje
Uzimaju vrlo malo prostora,jer se svaki nastavak moze rasklopiti i sklopiti
Posto su nastavci kvadratnog oblika,iste su im mjere stranica 28x28 cm moze se primjeniti i tehnologija ramovi na hladno-toplo(kao u rodne Voje)
Svaki oplodnjak kada se uzme matica iz njega,spjaja se do sljedeceg do sebe
U vrijeme sezone ovi oplodnjaci mogu izaci na 6-7 nastavaka,od toga su 3 sa medom,cime za sami sebi i za jos dva oplodnjaka obezbjedjuju zimnicu u prirodnom medu
Visak meda nekada vrca se,ili se ostavi za proljece ,za nove oplodnjake,dodatkom jednog medisnog nastavaka koji je pun netrebas cijelu godinu hraniti oplodnjak
Ramovi su izuzetno povoljni za proizvodnju meda u sacu(25,1x15,9cm)znaci sve matice koje cuvas proizvode ti med u sacu i time sama sebe ekonomski opravdava
U ovaj ram Jenter ili Nicot pase kao saliven,i matica ga lako zalaze
Poslije prezimljavanja (svaki oplodnjak se uzimljava sa 3-4 nastavka)u pripremi uzgoja matica,svaki nastavak skines i stavis na podnicu i imas vec sposoban oplodnjak sa hranom medom i pcelom itd.
Ako ti netrebaju ovi oplodnjaci za zimu sve ramove stavis u LR nukleus poprijeko dok leglo ne izadje i sjedinis sa svojim 5nim nukleusom
slikamatice su spremne za uzimljavanje(od kolege)
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Pozdrav svim pcelarima,godisnji odmor je prosao,sve sto je lijepo kratko traje :D !Sada slazem utiske i dozivljaje,koji su se zbili za vrijeme godisnjega,koji je velikim djelom prosao u kontaktu sa pcelarima,onim koji nisu na forumu,ili nisu vise i oni koji su na forumu,od Splita,Imotskoga,Livna,Ravnog Rostova,Srednje Bosne i Vlasica!Naravno da sa posjetio i kolegu Ekrema i "zavrsio "specalizaciju" na Vlasicu :D
slikaVlasic
slika Vlasic
slika
slikaprodaja meda i MM
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Priprema drustava za proizvodnju Maticne Mlijeci 14.08.2012
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Ahmet »

Odlicne slike koje puno govore, rekao sam vec Ekremu da je on pcelarstvo podigao na jedan veci nivo koji u BiH i nije tako prisutan. Nego Blasko osjecaj se pozvanim sljedeci put kad budes u Livnu, voli bih da se upoznamo.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:Odlicne slike koje puno govore, rekao sam vec Ekremu da je on pcelarstvo podigao na jedan veci nivo koji u BiH i nije tako prisutan. Nego Blasko osjecaj se pozvanim sljedeci put kad budes u Livnu, voli bih da se upoznamo.
Ekrem je legenda,Ahmete u pravu si,hvala na pozivu,prihvacam!
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la emkan »

Jesi li uspio nagovoriti Ekrema da opet postane aktivan clan foruma :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

emkan je napisao/la:Jesi li uspio nagovoriti Ekrema da opet postane aktivan clan foruma :D
Pricao sam sa njim o tome,nije nista direktno odgovorio,vidjet cemo!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Ovaj post mogli bi i nazvati:"Stranac Bosanskog porijekla u unaprijedjenju BiH Pcelarstva"!
slika
slika
slika
slika Njemica :D
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Ahmet »

Dobro Blasko jel vi to radite sa pcelama ili muhama :D mislim zbog mirnoce pcela...
Ekrem izgleda ne moze bez onog šarafcigera :D
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la sahista »

Prelijepe slike.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:Dobro Blasko jel vi to radite sa pcelama ili muhama :D mislim zbog mirnoce pcela...
Ekrem izgleda ne moze bez onog šarafcigera :D
Ahmete,pcele nisu ljute niti agresivne,ili nas dvojica to nismo osjetili :D navika!A sarafciger je uvjek u ruci :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Proizvodnja maticne mlijeci 15.08.2012!!
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Da nebi bilo samo kako ja kritikujem,"napadam"i vrijedjam,pcelare inovatore i farmaceute,ukratko cu opisati moj nacin borbe sa "lijekovima" protiv varoe!Poslije oduzimanja medista i vrcanja(ako se ima sta vrcati)uzet cemo za pretpostavku da su nam pcelinja drustva na tri(3)negdje ima i vese,ali recimo tri(3)!Medisne nastavke koji su izvrcani vracamo pcelama da ih ociste ili poliraju(sve ramove koji su iz 4 ili 5 nastavka)na cuvanje u plasticne kutije koje su opisane!Oduzimanjem i vracanjem medisnog nastavka,pristupam tretiranju mravljom kiselinom opisao sam na dnevniku radi sprijecavanja sirenja varoe i djelenju proizvodnog drustva,tako sto mu oduzimam maticu u kavez sa nekoliko pcela,i sa 4-5 ramova legla stresem pcelu u medisni nastavak u koji stavim ram meda i ram polena,ostalo je prazno sace!Ovaj nastavka stavljam na provizornu podnicu ili na sneglerovu dasku,dodajem malo vode u sace jer su vecinom mlade pcele,predvece novo naprevljeno drustvo u kojem je matica jos neoslobodjenja tretiram mlijecnom kiselinom 15%!poslije oslobadjanja matice,ona pocinje da leze vrlo rado u sace koje je jos uvjek vlazno od mednih kapljica(treba obratiti pozor na grabez-suziti leto ako nema pase)Donje drustvo ce povuci prisilne maticnjake,dok se matica izleze i pocne nositi proci ce oko 26-29 dana,posto je kod mene jos trutovsko leglo prisutno,ovo donje ce drustvo biti cca 24 dana od oduzimanja matice bez ikakvoga legla,a nova matica jos nije pronijela,ovo drustvo tretiram sa oksalnom kiselinom-polijevanjem!Po izvrsenom tretiranju dodajem sirup po potrebi,ove godine ne treba,i krajem semptembra donji nastavka onaj koji je na podnici,(Pravoj podnici)oduzimam jer je u 95%staro sace u njemu koje pretapam,time sprijecavam Nozemozu i AGL,dva drustva spajam,vadjenjem sneglerove daske,novu prisilnu maticu unistavam ili ostavljam kao pomocno drustvo na 5 ramova iznad proizvodnog da zimuje,koje ce u proljece donjeti svojom prodajom potrebna sredstva za seobu pcelinjaka ili ulaganje u pcelinjak!U Novembru jos jednom tretiram kada su zajednice bez legla i miran sam do avgusta sljedece godine!
slikaprovizorna podnica-sneglerova daska
slikaobezmaticeno glavno drustvo
slikakoje ce sebi obezbjediti zimsku zalihu u medu i polenu,jer nema vise legla
slikazlatosipka i evodija mede dobro
slikazimnica je osigurana kao i polen
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Kanadska zlatosipka,veoma medonosna biljka,i jos veci izvor polena,za zimnicu!Siri se kao korov :D brze od bagrema,ovdje sam zasijao sjeme prije 2 godine cca 6 duluma pored autoputa,sada nece se moci iskorijeniti :D !
slika
slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Kanadska zlatosipka,veoma medonosna biljka,i jos veci izvor polena,za zimnicu!Siri se kao korov :D brze od bagrema,ovdje sam zasijao sjeme prije 2 godine cca 6 duluma pored autoputa,sada nece se moci iskorijeniti :D !
slika
slika
Ja sam je vidio kod mene u neposrednoj blizini , došlo je do samozasijanja , jer je nije bilo prethodnih godina. Znam da je ima negdje uz željezničku prugu i
po svemu sudeći se širi . Također znam da je zlatošipka ali neznam koja . List je sličan tom na slici, uzak i u špic , čini mi se sličan je kod nekih vrba .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite