Trutuse i lazne matice

Pčelarski razgovori
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la cerex »

Drage kolege danas sam u jednom drustvu iz kojeg je izasao roj nakon kontrole da li je matica počela nositi jaja primjetio čudnu pojavu, pčele nisu unosile polen a nakon kontrole okvira utvrdio sam sljedeće: u istom omjeru bilo je ćelija sa jednim i više jaja, u ćelijama u kojima je bilo samo po jedno jaje bilo je slucajeva da je jaje na stijenki ćelije a negdje u sredini na dnu kako i treba da bude.Tako je otprilike zaleženo nekih 4-5 okvira i svagdje pomalo, maticu nisam uspio naci. Da li je u pitanju lažna matica (e) ili mlada matica jos nije počela da radi kako treba?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega,u pitanju je vjerovatno mlada matica koja je tek pronijela,to se zna desiti da ispocetka tako nosi.pregledaj za nekih 15 dana,pa ces znati definitivno.a vjerujem da ce ti i iskusnije kolege dati misljenje!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la cerex »

Danas sam pregledao gore spomenuto drustvo i ustanovio da se ipak radi o društvu u kojem je prisutna lažna matica(e).Interesuje me da li bih uspio sanirati ovo drustvo ako bih ove pčele istresao 50 tak metara od pčelinjaka a na mjesto ovog drustva dodao kosnicu sa 1 okvirom sa zatvorenim matičanjakom i ostalo satne osnove,posto nemam puno drustava volio bih ga sanirati ako je moguce?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Danas sam pregledao gore spomenuto drustvo i ustanovio da se ipak radi o društvu u kojem je prisutna lažna matica(e).Interesuje me da li bih uspio sanirati ovo drustvo ako bih ove pčele istresao 50 tak metara od pčelinjaka a na mjesto ovog drustva dodao kosnicu sa 1 okvirom sa zatvorenim matičanjakom i ostalo satne osnove,posto nemam puno drustava volio bih ga sanirati ako je moguce?
Spoji ga sa prvom najjačom zajednicom preko novinskog papira stim da prekonovine staviš i MR ,, U tom društvu nađi maticu stavi je u kavez . NAkon 36 h oslobodi maticu , makni ostatke novina MR neka stoji ,,, naon 72 h vrati taj nastavak na mjesto gdje je bio i u njega ubaci 3-4 okvira legla zajedno sa pripadaućim pčelama , dodaj oplođenu maticu i treba da je sve ok.

KAd si spojio to društvo salažnim maticama , pčele kojima se pridodo raščistit će sve , neke će biti ubijene,neke će se povratiti u normalu,, i to je to

Sve druge opcije su mukotrpne

U Kranjem slučaju možeš tu zajednicu raspodjelit po ostalim košnicama po jedna okvir . AKo se dodaju okviri drugim zajednicama treba voditi računa da matica bude na suprotnoj strani .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Kolege!
Prilikom pregleda jedne zajednice u kojoj je trebala biti mlada matica,nisam naišao na ništa jajašaca,
samo ponešto trutovskog legla pri dnu par okvira,a i ugledao sam nešto čudno ,dvije potpuno CRNE :o :?: pčele .
Pretpostavljam da se radi o matici trutuši ili lažnoj matici,ali što je sa ovim pčelama,drugi genom,deformacija,bolest?
Zajednicu planiram prekriti novinom,pa MR i onda na nju nadodati nukleus sa dobrom maticom.
Da li će pčele ubiti ovu trutušu ili lažnu ili postoji šansa da mi dobra matica nastrada?
Ili je možda je bolje da ih stresem negdje dalje ?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Kolege!
Prilikom pregleda jedne zajednice u kojoj je trebala biti mlada matica,nisam naišao na ništa jajašaca,
samo ponešto trutovskog legla pri dnu par okvira,a i ugledao sam nešto čudno ,dvije potpuno CRNE :o :?: pčele .
Pretpostavljam da se radi o matici trutuši ili lažnoj matici,ali što je sa ovim pčelama,drugi genom,deformacija,bolest?
Zajednicu planiram prekriti novinom,pa MR i onda na nju nadodati nukleus sa dobrom maticom.
Da li će pčele ubiti ovu trutušu ili lažnu ili postoji šansa da mi dobra matica nastrada?
Ili je možda je bolje da ih stresem negdje dalje ?
Crne pčele bile u grabeži to nije ništa.


Ako nema nikakvih jajašca onda nema ni lažnih matica.

Možeš dodati oplođenu maticu.

MOžeš prepojit nekoj zajednici preonovinskog papira. Uvjek se slabija zajednica pridodaje jačoj.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la j.nezic84 »

Moze pomoc?Nisam se nikad dosad sretao sa maticama trutusama.Nekidan sam pri pregledu u jednoj kosnici primjetio da je puna ravna trutova,cini mi se da je vise trutova nego radilica,da li je to normalno?trutovi nisu sitni i krzljavi kakvi bi trebali biti od matice trutuse,vec jako krupni.o cemu se ovde radi,jer ima ih nenormalno puno a u ostalim je kosnicama samo poneki trut?cini mi se da ima nesto mladog legla u celijama,ali neznam dali trutusa polaze u normalne celije pa pcele onda tek ih izduzuju u trutovske,ili ona leze samo u vec prosirene trutovske?na osnovu toga cu zakljuciti o cemu se radi,ali kazem nisam se dosad sretao s tim.ako ispadne da je matica trutusa,moze li se ona pronaci i ubiti,ili je sitnija?i vrijedi li spasavati drustvo s mladom oplodjenom maticom?
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Senade,puno hvala na dobrom savjetu.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Moze pomoc?Nisam se nikad dosad sretao sa maticama trutusama.Nekidan sam pri pregledu u jednoj kosnici primjetio da je puna ravna trutova,cini mi se da je vise trutova nego radilica,da li je to normalno?trutovi nisu sitni i krzljavi kakvi bi trebali biti od matice trutuse,vec jako krupni.o cemu se ovde radi,jer ima ih nenormalno puno a u ostalim je kosnicama samo poneki trut?cini mi se da ima nesto mladog legla u celijama,ali neznam dali trutusa polaze u normalne celije pa pcele onda tek ih izduzuju u trutovske,ili ona leze samo u vec prosirene trutovske?na osnovu toga cu zakljuciti o cemu se radi,ali kazem nisam se dosad sretao s tim.ako ispadne da je matica trutusa,moze li se ona pronaci i ubiti,ili je sitnija?i vrijedi li spasavati drustvo s mladom oplodjenom maticom?
Mnogi brču maticu trutušu sa lažnim maticama

MAtica trutuša je matica koja ima neku anomaliju i polaže samo ili većinu trutova. Matica po izgledu nema nikakvih nedostataka. Dok lažne matice su PČELE. Što se tiče trutova od matice trutuše oni su OK samo što se radi o manjku radilica i zajednica je osuđena na propast ako se ne interveniše, Količina trutova nije problem ako ima u zajednici dovoljno radilica da bi se dodala mlada oplođena matica. U koliko to traje duže i struktura je uveliko narušena najbolje je raskompletirat takvu zajednicu.
Može se ići sa 4-5 okvira legla i pripadajućim pčelam pa dodati mladu maticu. Ovo zavisi od samog pčelara i stanja zajednice .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala na odgovoru!
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Pojavile su mi se i lažne matice,pronašao sam dosta stanica sa po nekoliko nepravilno položenih jajašaca,čak su počele iz toga izvlačiti matičnjake!? Preko papira sam im dodao jedan nukleus sa mladom i dobrom maticom.Je li to OK,postoji li opasnost da ubiju maticu pošto imaju te matičnjake?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la mugdo »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Pojavile su mi se i lažne matice,pronašao sam dosta stanica sa po nekoliko nepravilno položenih jajašaca,čak su počele iz toga izvlačiti matičnjake!? Preko papira sam im dodao jedan nukleus sa mladom i dobrom maticom.Je li to OK,postoji li opasnost da ubiju maticu pošto imaju te matičnjake?
ako je pripojeno društvo dosta jače od nukleusa postoji šansa da ubiju maticu
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la zvones »

mugdo je napisao/la:
Ernesto Vlahović je napisao/la:Pojavile su mi se i lažne matice,pronašao sam dosta stanica sa po nekoliko nepravilno položenih jajašaca,čak su počele iz toga izvlačiti matičnjake!? Preko papira sam im dodao jedan nukleus sa mladom i dobrom maticom.Je li to OK,postoji li opasnost da ubiju maticu pošto imaju te matičnjake?
ako je pripojeno društvo dosta jače od nukleusa postoji šansa da ubiju maticu
Na isti sam način riješio nekoliko društava sa lažnim maticama prošle godine. Ne treba brzati, važno je da nukleus ima meda za nekoliko dana, a može se lagano i prihraniti.
Prvi znaci normalizacije stanja javlja se poslje nekoliko dana kad se može primjetiti da pčele u donjem društvu počnu unositi pelud. Sljedeći je korak ubijanje lažnih matica,
a prethodno ih pčele prestaju hraniti jer osjećaju prisustvo matice. Nakon toga se može pripomoći nukleusu prihranom, a nije loše ni dodati zatvorenog legla ili natresti mladih
pčela i na kraju skinuti novinu da se pčele ne muće u iznošenju.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege prije 5 dana pregledavao sam drustva i napravio svoj prvi vjestacki roj,tom prilikom u jednoj kosnici u kojoj je bila proslogodisnja matica naisao sam na po dva jajasceta u jednoj celiji a maticu nisam pronaso.Ostavio tako do juce ponovo ga pregledo kad opet isto i nenormalno puno trutova i to krupiniji nego u drugim drustvima, maticu nisam opet pronaso nakon par sati dodje mi jedan iskusni pcelar pa pregledamo skupa i pokusamo je naci al neuspjesno on tvrdi da su se pojavile lazne matice zbog nestanka pave matice.Predlozio mi je da danas skupa stresemo pcele pedesetak metara dalje i vratimo kosnicu na isto mjesto a on ce mi dati mladu oplodjenu maticu koju cu dodati nako 6-7 sati.Citajuci vasa iskustva malo sam zbunjen i neznam dali je ovo pravilan potez.Pa vas molim da date svoja misljenja a ja cu ovo odloziti dan dva da cujem i vasa misljenja,nesumnjam u ovog pcelara i njegovo iskustvo al ipak bih volio da cujem i vas,do sad sam sve probleme rjesavo sam uz pomoc i savjete sa ovog foruma.Lijep pozz.
ekstrem
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 22 lis 2012, 18:04

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la ekstrem »

ja bi to radije istresao u prazan nastavak s satnim osnovama i dva tri dana u podrum bez prehrane da im se zljezde vrate u normalu i tek onda dodao maticu
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Trutuse i lazne matice

Post Postao/la schumy »

Dobar dan, ja se uopće ne mučim sa takvim društvima!
Jednostavno stresem u travu bočno od pčelinjaka oko 20÷30 metara sav sadržaj iz takve košnice. Na mjesto ove košnice ne mećem nitšta, tj. ostavim prazno mjesto na pčelinjaku.
Pčele se isprose i nađu svoj dom u susjednim društvima koja imaju normalne matice a lažnim maticama ne daju ni prići a kamoli ući u košnicu...
Pozdrav,.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite