Dnevnik , pčelara isa

isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

javljam se po prvi put,pcelarstvom se bavim od septembra 2010,imam 6kosnica,na pocetku se izvinjavam ako negde pogresim u rec.jer moj materni jezik je albanski.Pcelarstvom sam najvise upoznat preko interneta sa teorijom a prakicni deo mi nedostaje dosta.13.03.2011,oko 14,00 cas.u basti gde su mi kosnice pogledm kako pcele lete i kako donese polen,primeti da iz jedne kosnice ne izlaze pcele,odma sam primetio da nesto nije u redu i odlucio da pregledam posto i temperatura je bila oko 15 0C.Primetio da na gornjem spratu neme hrane a pcele umiru od gladi,posto na plodiste ima puno hrane,ali primetim da ramovi puno budjavi i da sa sve strane budjavo da izmedju ramova puno mrtvi pcela jer i prije par dana kada sam pocistio podnjace bilo je mnogo mrtvi pcela,primetio da nema legla a da ima dosta pcela,pa sam se bojao da duze vremena potrazim maticu.Pa sam to uradijo.Prazne ramove sa medista 4 kom.uklonim ina mesto njih uzmem ramove sa plodista sa medom i postavim sa strane,posto ih ocistim dobro i ako su bili po neki malo budjavi sa strane,i stavim tri nova rama sa satnim osn. u sredinu.Plodiste dobro ocistim i stavljam 6 ramova /LRkosn./ prazne sa malo meda sa strane jeda ram.Nakon skoro sat vremena,pcele su izlazile kao sa ostale kosnica.Neznam dal ima maticu i sta da radim dalje.Moliobih nekog pcelara za savete i pomoc.Unapred se zahvaljujem i puno pozdrava iz Peci ISA
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la pasha »

Ja ću te samo pozdraviti i poželjeti ti dobrodošlicu na ovaj forum , a iskusne kolege će te posavjetovati. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Isa dobro došao.
Odmah da te pitam u vezi tog tvog problema.
Na koliko ti je nastavaka to društvo.
Gdje se malaze pčele , a gdje im je hrana (med).
Jesu li dobro tretirane protiv varroe.
Ima li nozemoze.( pokazuju li znakove proljeva)
Jesu li ti pčele utopljene.
Jesi li im dodao pogače.
Odgovori mi na ova pitanja da znam trenutno stanje u tom društvu gdje ti pčele masovno umiru.
Buđavost je lako riješiti izvadi krajni okvir da se poveća strujanje zraka kroz košnicu. Buđave okvire izvadi iz košnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Marin »

Dobro došao Isa .
Sad stavljati satne osnove nema nikakva smisla -naročito u sredinu.
Kad su u pitanju budjavi ramovi uvijek ih odmah skloni što dalje , to je opterećenje veliko i rizici veliki bez obzira na malo meda što ima u njima , negativni efekti su veći razne spore gljivice bakterije itd ..Ako treba ostati neka ostane na što čistijem pa koliko ima- ima ostalo što dalje van.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

:) hvala Stipe.Sada odgovaram na vasa pitanja-pcele su na dva sprata/plodiste plus nastavak/a pcela se nalaze na spratu ahrana im je bila na plodiste,sada im je na spratu,ove godine nijesu tretirane od varoe/posledni put su tretirane novembra 2010 g./Izgleda da nozemoze nemaju jer ne pokazuju znakova proljeva.Pcele su otopljene novinama novembra 2010g.Pogace su dobile krajem januara ove g.A budjave ramove danas cu skidati ali molio bih vas da me savetujete kako da hranim sada,kada ih maknem budjavi med,jer pogacu imaju samo za 2-3 dana.Puno poz.ISA
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

:) Marine hfala na savete,danas cu maknuti budjave ramove alji ivas cu zamoljiti za dalji rad hrane ilji rada,kako da saznam dalji ima MATICA,posto nije bilo ljegla 13 /juce/za vreme pregleda,posto ja taj posao kao pocetnik ne bi mogao da uradim neznam za koliko vreme a vreme nije bas idealno-toplo.Poydrav ISA.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Zaboraviosam jos jedno pitanje,sta da radim sa budjavim ramovima koji imaju oko 10 kg meda.Pozdrav ISA
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

:) Postovani Senade sigurno se secas da sam ja taj koji je kontaktirao sa tel.sa vama,i mnogo vam se zahvaljujem na sav -jete u vezi podnjace.Puno pozdrava ISA.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

:)Postov, Pasa ja vam se iz serca zahvaljujem,posto sanm kao pocetnik,ocekujem od drage kolege pomoc i razumevanja na neka moja pitanja,koje postavljam a mozda su naivne ilji bez veze za pcelare prf.Pozdrav Isa
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Azem »

isa je napisao/la::) Marine hfala na savete,danas cu maknuti budjave ramove alji ivas cu zamoljiti za dalji rad hrane ilji rada,kako da saznam dalji ima MATICA,posto nije bilo ljegla 13 /juce/za vreme pregleda,posto ja taj posao kao pocetnik ne bi mogao da uradim neznam za koliko vreme a vreme nije bas idealno-toplo.Poydrav ISA.
Prati rad pčela ako nose polen postoji mogućnost da je matica prisutna u društvu,ponovo provjeri da li ima tek zaleženih jaja.
Nadam se da ćeš ovo razumjeti.
Lijep pozdrav i dobro došao na Forum!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Stipo »

10 kg meda na ubuđavim okvirima je previše. Bojim se da ti društvo ne ostane bez hrane. Vrati bar 2 okvira koji su najmanje buđavi. Probaj tu buđavost nekako očistiti. Kao nedostatak hrane stavljaj po 2 pogače. Satne osnove spusti dolje. U gornjem sanduku gdje su pčele i hrana još ti ne trebaju satne osnove. Otvori drugo društvo s kojim misliš da je sve u redu i posmatraj ponašanje pčela i oslušni jačinu zujanja. Zatim otvori i pogledaj to sumnjivo društvo i usporedi ponašanje i jačinu zujanja pčela. Ako primjetiš da se to sumnjivo duštvo drukčije ponaša da u njemu ima pčela koje besciljno lutaju košnicom i da lepezaju krilima pritom stvaraju veće zujanje znak je da nemaju matice. Ovu usporedbu učini kada vanjska temperatura bude iznad 14°C.
Ako zaključiš da nema matice odmah ih spoji sa susjednim društvom bez čekanja jer ako se pojave lažne matice mogu nastati problemi prilikom spajanja.
POSTUPAK SPAJANJA
Za spajanje 2 društva potrebno je imati okvir s duplom mrežom okca od # 3,5 mm vanjske veličine nastavka gdje je razmak između mreža bar 14 mm. Na susjedno društvo preko nastavka stavi se ta mreža, na nju se doda društvo koje se spaja (koje nema matice). Drži se tako zatvoreno 3-4 dana pa se onda izvadi mreža. Par dana poslje preslože se okviri i raspored hrane. Spajanje društava u vrijeme vrućih dana zatvorenom društvu mora se osigurati voda u hranilici ili se direkt u prazno saće naspe 2-3 dcl vode.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Dragi Stipo,mozda nije bilo 10kg ali sva hrana je bila na plodiste a na spratu nije bilo a ma bas ni malo hrane , danas cu raditi po tvojim savetima.Pozdrav ISA
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

:( Postovani Stipo,danas kod nas u Peci pada kisa pa i temperatura nije pogodna, moram cekati temperaturi,ali ako mogu barem da im dam pogace.Pozdrav ISA
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la zvones »

Isa dobro došao na forum .Što se tiče jezika , dosta jasno pišeš tako da nema problema oko razumijevanja . Što se tiče konkretne košnice , plodište ti je sada tamo gdje
su ti pčele , a ne ono što ti misliš da je plodište .Ja bih ti predložio da prvo pogledaš ovo što ti je Stipo rekao , dali su pčele uznemirene i čuješ li tužno brujanje . Ako je
tako tada se treba spajati , a može i preko novina, brže je i jednostavnije . Novine kad staviš na nastavak društva sa kojim želiš spajati , vrhom noža ili skalpela izbuši
na nekoliko mjesta između satonoša ( provjeriš rukom gdje novina upada ). Ako primjetiš da pčele imaju maticu (trebale bi da unose polen ) predlažem ti da društvo
svedeš na jedan nastavak .Provjeri ramove sa medom koliko su buđavi .Ako je saće (vosak) pobuđavilo puno onda ga nemoj koristiti .Ako je manje tada očisti (sastruži)
sa drvenih dijelova , a ako su čoškovi saća zahvačeni isijeci . Pošto je društvo već oslabilo možda nije dobro staviti ramove s medom sa obje strane klupka , zbog toga
što bi se moglo podijeliti . Zato ih stavi sve na jednu stranu uz klupko (na strani na kojoj ima više prostora ) ,a prvi ram uz klupko malo nasjeci preko poklopčića vrhom
noža ,ali tanko samo da med malo procuri ,kako bi ih miris povukao .S druge strane klupka stavi potpuno prazne ramove , a ako nemaš može i jedan sa satnom osnovom
ali nemora cijeli nastavak biti popunjen .Ukoliko imaš viška ram sa medom možeš napraviti i jedan okvir (prsten ) od letvica 3 do 4 cm ,širine nastavka u kojem napravi
utore tako da mogu ući ušice satonnoše rama (provjeri sa jednim ramom) i takav ram možeš staviti na nastavak kao ležeći ram iznad klupka .Utore nemoj do kraja
isjecati kako ram nebi prošao skroz,da ne bi pritiskivao pčele.Ako budeš ovaj ram stavljao,treba biti iznad ramova sa medom u nastavku ,kako se pčele ne bi razdvajale.
Utopli i to je sve .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Pos.Zvones.Hvala na ljipe rijeci i savete,koje ste mi poslali,ali danas kod mene u Peci padala je kisa i temperatura nije bila za rad ,a takodje ni pcele nijesu izlazile iz kosnica.Pozdrav ISA.





NEMA SUMNJI DA NAM BOG GOVORI SA USNAMA DOBRIH LJUDI.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Danas je malo bolje vreme,pa sam kontrolisao kosnice i onu sumnjivu i jednu zdravu,pa zakluciosam da sumnjiva stvarno nema maticu jer po lutanja,zujanja i kako su se oketale sasvim drugacije od druge kosnice,koje su bile mirnije ipo kretanju i po ponasanjem sa krilima,takodje sumnjiva nijesu donele polena,a druga jesu.Takodje i legla nijesam mogao da nadjem.Ukosnici ima dasta pcela jer u jesen mi je bila naj jaca,sutra ako bude toplo vreme cu ih spojiti sa drugom kosnicom,upotrebiti novine jer kako Stipe rece ja stvarno to nijesam uopste razumio,jer kao pocetnik,ima neke rijeci koje cujem po prvi put i na hrvatskom pa i na albanskom jedino mozda bi razumeo kad bi radio sa nekom pcelarom prakticno ili gledati kao film,a velika je steta da u blizini nema nekog pcerara da mi pomogne ili prikaze prakticno,ali kako su mi objasnili kolege iz foruma sigurno cu uspeti.
Molio bih kolege da mi savetuju dal je vreme da se tretiraju protiv varoe.U mom gradu traziosam juce keka srstava protiv varoa i verujete danije bilo uopste,pa pitaobih vas sta da radim i kako da tretiram proptv varoe ako je vrijem.Pozdrav ISA.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la senad »

@Isa ovo će ti možda pomoći da oko utvrđivanja prisusva matice:
pogledaj obadva videa

http://www.youtube.com/watch?v=FcSHxynxJdM

http://www.youtube.com/watch?v=bXfJv0bICx0
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Hvala Senade,sto ste mi porucili ta dva videa da ih pogledam,to stvarno tako je izgledalo danas u mom pcelnjaku kada sam pogledao kosnice,isad se uverio sto posto da nema maticu ta kosnica.
Ali jos jednom bi zamolio kolege da mi daju neki predlog ako je vreme za tretiranje protiv varoe sa kakvim sredstvima bi trebao da tretiram i kako.
PITAO BIH KOLEGE JOS JEDNOM,KAD BUDEM SPAJAO DRUSTVA,DAL DA BUDE KOSNICA ZA SPAJANJE DO NJE ILI NIJE VAZNO,DAL DA ODABEREM SLABO ILI JAKO DRUSTVO I ...........
Pozdrav svima.ISA
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Drage kolege evo jos jedno pitanje za vas,danas sam bio u Prizren sa jednim kolegom kod nekog pcelara da posmatramo rad na pcelnjaku,posto je padala kisa nismo pogledali nista uzivo.posto pcel.iz Prizrena rece da ce mi nabaviti jednu MATICU iz slabih drustava,neznam dal da uzmem MATICU iz Prizrena ili da spojim drustvo sa jedne moje kosnice.Pozdrav svima ISA.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la senad »

isa je napisao/la:Drage kolege evo jos jedno pitanje za vas,danas sam bio u Prizren sa jednim kolegom kod nekog pcelara da posmatramo rad na pcelnjaku,posto je padala kisa nismo pogledali nista uzivo.posto pcel.iz Prizrena rece da ce mi nabaviti jednu MATICU iz slabih drustava,neznam dal da uzmem MATICU iz Prizrena ili da spojim drustvo sa jedne moje kosnice.Pozdrav svima ISA.
Uradi to ništa te ne košta, ako je i ne prihvate uvjek možeš spojiti,
Problem e ssamo što moraš biti siguran da unutra nema matice i da nema lažnih matica
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Stipo »

isa je napisao/la:Drage kolege evo jos jedno pitanje za vas,danas sam bio u Prizren sa jednim kolegom kod nekog pcelara da posmatramo rad na pcelnjaku,posto je padala kisa nismo pogledali nista uzivo.posto pcel.iz Prizrena rece da ce mi nabaviti jednu MATICU iz slabih drustava,neznam dal da uzmem MATICU iz Prizrena ili da spojim drustvo sa jedne moje kosnice.Pozdrav svima ISA.
Ako ti je to društvo dovoljno jako dodaj maticu. Ako je već previše oslabilo spoji ga.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la isa »

Pozdrav svima.
evo javljam se opet posle nekoliko dana,razlog nejavljenja je sto sam ja Svajcarski invalidski penzioner,pa sam bio u Svajsarskom,jer su me pozvalji na neke kontrole.
Hteosam da vam obavestim u vezi moje kosnice koja je bila bez matice.Postupiosam po savetima/Stipa i Zvones/pa sam spajao sa drugom kosnicom pomocu novina/hartije/i nakon pregleda posle tri/3/dana sve je bilo u redu,a to znaci da sada pcele iz te kosnice nose poljen i dr.kao ostale kosnice.
Pitao bih vas kako da ih tretiram protiv varoa i kako da ih nahranim ilji stimuljisem,mozda i ima negde napisano od vas aja nemogu da pronadjem,jer i sa kompjuterom nisam bas haj haj,pa me savetujete koko da nadjem te savete.
Pozdrav isa
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Dnevnik , pčelara isa

Post Postao/la Asim »

Isa hrane sto se tice dodaj im makar po pola pogace za pcele sada se dodaje stimular pogaca , tvoj post je prosao neopazeno inace kolege stariji po stazu pcelari su nesebicni na ovom forumu ,a sto se tice tretmana protiv varoe ja i vecina ovih pcelara radi sredstvom Bee Vital dobro ekoloski prihvatljivo i izuzetno djelotvorno , Austriski proizvod na teritoriju BiH ga distribuira firma Humkom ,vlasnik je Marin i sredstvo salje postom , a racunar moras uciti da vintas jer nemozes drugacije imati kvalitetnu komunikaciju sa okolinom pozdrav Asim
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: asim

Post Postao/la isa »

Asime.Pogace kod nas u Peci nije bilo,pa da napravim sam ne znam,pa odlucio da im dam 1/1 sirupa/med sa vodom/po 200gr.svaku vece.

Sto se tice pomoc stare kolege,valda toliko zasluzuje jadan pocetnik.

Asime,molio bih vas da mi napisete sto krace i prosto za pripreme za bagremu pasu sta treba ja kao pocetnik da radim,znam da ima dosta napisano u vezi ove teme ili orijentisime gde ima za tu temu gde mogu procitati.

Pozdrav ISA
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: asim

Post Postao/la isa »

Asime,ima nekoliko dana sto sam vas pitao za pripremu pcela za bagremovu pasu,ili molio bih vas da me uputite gde ima napisano da mogu procitati.
pozdrav ISA
Odgovorite