PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Odgovorite
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

svidja mi se to "Stipek" ha,ha...ma kakvo kasno,bolje ikad nego nikad.Ja jos nemam ni ideje sta mi treba :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Stipo, Eto ove godine hocu prvi put tretirati mravljom kiselinom pa da pitam za savjet, na LR kosnicu jer mi literatura i drugi izvori malo se ne slazu, 85% MK je u pitanju koliko se stavlja na isparivač jeli dovoljno 25-30 ml u tretmanima od po 4 dana, i da li je isto staviti je na AV podnjacu, tj na ladicu te podnjace ili da je stavim iznad satonosa samo mi je to nejasno.
@ zvuk tisine, MK ne utječe na zaljeganje matice i ne steti njenom zaleganju, samo je rpednost jer napada varou dok je još u leglu...

pozdrav...
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ja čuh i pročitah da mravlja kiselina izjede (korozira) sav metal (osim inoxa) u košnici.
Kakva su vam iskustva???
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 25 srp 2010, 20:00, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ pasha nema tu iskustva to je hemija, nagriza ali nije to u tolikoj mjeri.... barem ja mislim
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

E danas sam zvao jednog pcelara od koga sma i kupio jedno drustvo i kaze mi da ima mravlja kiselina u kartonima, tak nesto, ili da uzmem neke štapiće varolik, jel mi dovoljno tretirat samo mravljom kiselinom???
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

MK je najbolje staviti na AV podnjacu, tako da dobro isparava i iskoristi se najbolje..
..i mislim da nije dovoljna samo mravlja..
kad ne bude vise legla, negdje u novembru kad temperatura dozvoli-oksalna
ponavljanje je majka znanja ¤
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

to je dobar tretman po meni mravlja i oksalna..... a ta mravlja u kartonima anele ja je nisam nasao nigdje jedva sam nasao i ovu u flasi...
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ja cu sutra pogledat u jednoj polj.apoteci ovdje, rekli su mi da ima, valjda cu pronaci, ako ne bude moracu nekako do zenice naletit, a Dr.gdje si nasao MK u zenici, koja adresa, mozes li mi opisati lokaciju...
A kako djeluju te varolik letvice, jel to pouzdano...
valjda cu u toku sedmice pronaci nesto, a od sl vikenda su mi pred vratima pa ce bit mnogo lakse, tad cu i pocet tretman...
Bitno mi je da djeluje i na zatvoreno leglo jer ga ima dosta zasad, nisam prestajao sa stimularom ni na jednom sanduku...
Zadnja izmjena: zvuk_tisine, dana/u 25 srp 2010, 23:00, ukupno mijenjano 1 put.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Varolik letvice su amitraz . A amitraz je bojni otrov, ubija varou pouzdano , ali šteti i pčelama i ljudima.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Znaci ostaje samo mravlja kiselina?????
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Imaš na bazi timola preparate. Apigard je moguće nabaviti u BiH. Ne znam gdje. Poskupo je. Ili Bee vital u Opuzenu. Mravlja i oksalna su dostupne. Možda i mliječna. Moraš se raspitati. Varolik je najgora i najotrovnija opcija , mada (pčelari kažu) najraširenija , najjeftinija i haman najpouzdanija.
:)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

OVu mravlju sam nasao u poljoapoteci na pijaci u zenici glavna trznica u zenici ima poljoapoteka ekinovic i oni su imali ali je bila samo jedna flasa moram vidjeti ima li jos, pa da ti javim da djaba ne dolazis.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Kupio ja jednu flasicu 60%-ne mravlje k. i kaze mi covjek da stavim 2 ml PO ULICI PČELE a drugi mi kaze da stavim 2-3 ml po sanduku, sta sad da uradim????
jedno mi se cini previse a drugo premalo
a kaze mi u drugoj polj.apoteci da ce za jedno 15 dana doc u kartonima gotova mravlja kiselina
pomagajte
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

25-30 ml mravlje ti je dovoljno 60% za 1 nastavak LR-a barem tako kkazu istrazivanja
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Evo odgovorio ti je dr.
a pise li ti ista na toj bocici?
..i ne pitaj nista oko tih stvari te prodavace, jer uglavnom ne znaju, a glume da znaju,
najbitnije im je da prodaju..
i... mislim da se previse brines, sabura, imas jos dosta vremena za prvo tretiranje..
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Doktor je rekao pravu dozu za 60 % mravlju kiselinu nakapaj je na sunđer spužvicu i postavi na porculanski tanjurić.
Prije upotrebe ohladi kiselinu na -20 stepeni celzijusa. Jednom ohlđšena kiselina na toj temperaturi poslje manje i laganije isparava
Radi u gumenim rukavicama čuvaj oči i ne udiši pare kiseline.
Ja sam prije koristio mravlju kiselinu ali je više ne kooristim za dvije sezone uništila mi je sve pocinčane mreže i toliko koroziraju željezni djelovi da sam odlučio više je ne koristiti. Rezultati kod tretiranja su bili slabi u odnosu na nastalu štetu na djelovima.
Možda sam ja negdje griješio kod tretmana pa sam zato imao slabe rezultate pa eto ako netko ima dobre rezultate kod tretmana mravljom kiselinom
neka ih iznese kako je došao do njih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Kupio sam MK u kartonima, gotovu, natopljenu tako da o tome ne trebam brinut a tretman cu pocet za oko 7 dana kad ih donesem kuci, a u meduvremenu cu pokusat naci bee vital ili apygard (kako vec se zove), danas sma isao u udruzenje pcelara ovdje i kazu imali su ga ali vise nemaju jer je skupo...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Eh ovih dana trebam prenijet sanduke kući, mozda cak i danas
Zračna udaljenost jedne i druge lokacije je 2900 m (mjerio sma na geodetskoj karti)
Imali potrebe da stavljam limove ili nesto drugo zbog nove orjentacije???
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

po knigama pise da je najmanje 3km odnijet kosnice ,i tada pcele se nevracaju na pocetnu lokaciju,a u tebe je 2900 vjerovatno netrebas,al ja bih ipak stavio sto je sigurno sigurno ... :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Ne vjerujem da ces imat s tim problema, nosio sam ih i na manju udaljenost..
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Zavisi od konfiguracije zemljišta(dali je brdovito,visinska razlika,dali ima rijekaitd,itd.)Meni su se u ravnici na livadi vračale i preko 3 kilometra.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

dragi moj prijatelju timola imaš u rajlovcu u polopremi njegova učinkovitost je oko 98 posto ali jkejedan problem izjednačava miorise pa može doči do grabeži imaš ga još u P I P -u ulica pijačnna na stupu totije ulica prije mosta na Energoivestu ili neznam kako dati objasnim najbolje je ako neznaš ništa od ovog gore navedenog da napišeš na forumu pa ću ti dati svoj broj mobilnog taj dan ću odgoditi sve poslove i pokazati ti što tim treba pvdje u Sarajevu pažnja nisam šibicar n eću ti prodavati Vijećnicu smatram se dasam pčelar doduše početnik
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pozz
sta je ovo
donio sam veceras pcele kuci i kad sam otvorio leta iz jednog sanduka u kojem su inace malo ljuce pcele (u zadnjih 15 dana) kamara ih izasla napolje, cak me jedna zvocnula i dosle su pred vrata na svjetlo (2-3 komada), jel normalna ta reakcija
a u drugom sanduku se nista ne desava a tu su izrazito mirne pčele...brinu me ove ljute, sto su ovako reagovale, jel inace bdu ljute nakon selenja, a sto se tice konfiguracije terena brdovito je, sadasnju i prijasnju lokaciju dijeli planina
pomagajte
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Poslje transporta pčela treba sačekati da se pčele smire pa tek onda otvoriti leta. Ako se iz pčelinjaka vidi obližnja rasvjeta leta otvotiti rano ujutro .
Lućim pčelama treba znatno više vremena da se smire. Dobro je prije otvaranja leta poprskati vodom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ja sam otvorio 10 min nakon dovozenja
i mislim da ovo sto su ljute je zbog manjak hrane
sad kad smo prenosili sanduk pravo je lagan, ja cu vec poet lagano sa prihranom samo mi recite u kojem omjeru da pravim sirup i koliko otprilike na jedan sanduk trebam dat sirupa (u litrima)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Odgovorite