Moj mali Pcelinjak! :)

Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 10 lip 2010, 14:01, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Super su ti pcelice Ermine.Ovo ti je dobro kako si ih postavio grede(ja bas kontala kako cu-znaci-ideja ti je ukradena).Kad stignes malo pojasni ove svoje oplodnjake-ima nas koji ne znamo.Hvala ,hvala :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

MašaAllah! Predivno sve izgleda. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

beequeen,slobodno ti,samo je problem izravnat elemente,a ostalo je lahko

sto se tice oplodnjaka ,nemam ja tu neko iskustvo,al ukratko ovakO:

sastoji se od tjela koje je unuutarnjihj dimenzija 10 x 10 cm,dubine nepunih 12 cm
ramovi su malo manji od 10 cm kako bi mogli nesmetano uklopit u tjelo oplodnjaka
ramovi su pricvrsceni na komad tisona,heftaricom odozgo ,i odozgo imaju 3 letvice koje su priheftane kroz tison za satonosu rama koja je odozdo,ove letvice sluze kao nosac ramova,

tjelo oplodnjaka s donje strane je zatvoreno tankom sperom ,koja ima na sebi 30-40 rupa promjera 3mm,i u jednom od uglova stoji pogaca ,to sam ja nako od oka napravio
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 10 lip 2010, 14:51, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

tako malih dimenzija?znaci sve rucno pravis i male ramove?A ja sam se pitala sta je ono na vrhu.Dobar ti izum.Trebo bi ti nama otvoritui temu-oplodnjak pa sve natenane,ne vjerujem da sam jedina koju interesuje
Hvala Ermine :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ma nisi jedina, evo i ja studiram kako ovo napraviti , čini se da nije teško. U biti , svi možemo bez puno muke proizvoditi matice barem za svoje potrebe.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma za sebe,ja se ne usudjem prosiriti ako nemam extra matica.nema kupiti ,treba cekati,ali voz ode ....
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sretno ermine...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

vode se razne polemike oko oplodnjaka standardnih LR dimenzija okvira ili ovih baby oplodnjaka,u biti tu je senad koji tvrdi da nema razlike izmedju matica iz jednog oplodnjaka i iz drugog oplodnjaka koji su po zapremini ,imaju veliku razliku...pa sad "tvoja volja na sred polja"

Keno,hvala ti! :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ermine jesi li siguran da je to 10 cm???Ma to je previse malo a i ne izgleda na slici
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

ja nemogu bit sigurniji,

vjerovatno me nisi skontala,ja kada sam kazao 10 cm mislio sam na unutrasnji prostor oplodnjaka,tj unutrasnje mjere,a kako izgleda ....meni fino :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ma oni super izgledaju ali ja nesto kontam jeli premaleno?Razumijes sta ja pitam?Velicine dlana,jeli?Na onom drugom mjesto gdje si postavio slike Ermine meni je izgledalao puno vece...:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

ono i jeste puno veci oplodnjak,premalo nebi trebalo biti jer i senad ima oplodnjake slicnog kapaciteta...
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oko veličine oplodnjaka nebi trebalo biti polemike. dobri su i standard nukleusi kao što su moji 5 ramski LR nukleusi jer ja želim povećati broj društava.
Dobri su i bebi oplodnjaci ako se žele samo proizvoditi matice. Jer za takve male oplodnjake potrebno je vrlo malo pčela. Neki pčelari tvrde da je za mali oplodnjak dovoljno i 200 pčela. Pa se jednostavnom računicom vidi koliko se iz jednog jakog društva može formirati mini oplodnjaka. Kvaliteta matica iz obe vrste oplodnjaka je jednaka. Samo kada je u pitanju odabir mladih matica koja je bolja odnosno koja bolje liježe od drugih u izboru koji imamo lakše je odrediti i uvidjeti u većim oplodnjacima jer u njima ima više mjesta za zalijeganje jaja. Pa one matice koje slabo zalijegaju mi škartiramo i ostavljamo samo najbolje.
U malim oplodnjacima premalo je mjesta za zaljeganje jaja pa i loša matica to malo saće zaliježe u potpunosti kao i ona najbolja. Zbog tako malog saća nemožemo vidjeti koja je dobra, a koja je loša matica odnosno koja dobro ,a koja loše zaliježe. Iz toga se vidi da svi mi trebamo za svoje potrebe imati veće oplodnjake i ako nam od 100 sparenih matica bude 30 vrhunskih možemo reći da smo odlični uzgajivači mladih matica. Bolji rezultati se vrlo teško postižu zapravo to se može postići samo u izoliranoj sredini s dobrim genskim materijalom i višegodišnjim iskustvom i dobroj stručnoj obučenosti pčelara.
Eh u takvim prilikama mogu se koristiti mini oplodnjaci jer je visok procenat dobrih matica. Svi oni koji mini oplodnjake koriste u normalnom okruženju gdje u krugu od 10 km može biti 50 i više pčelara koji ukupno imaju 500 i više košnica bez obzira koliko se hvalili i trudili ne mogu imati više od 50% dobrih matica. Pa ako ste kupili 10 matica od takvog uzgaivača možete biti sretni ako ste dobili 3-4 dobre mlade matice, za ostale možete računati da su škart.
Ako vam treba 10 matica uzmite bar 20 komada.Dodajte ih u nukleuse i nakon mjesec dana vidjet ćete koje su dobre,a koje su loše. Loših matica se rješite ,a njihova društva pripoite dobrima i nadam se da ćete samo tako dobiti 10 novih odličnih društava.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 19 lip 2010, 23:19, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Stipo 100 posto si upravu.U potpunosti se slažem s tobom oko nukleusa.Jedna poruka za mlade pčelare;Sami sebi čete odgojiti najbolju maticu,pišite sve njene karakteristike,prinos meda ,ponašanje i poslije tri godine tek možete presuđivati kakva je matica.Dali je za vas ili ne.Medno.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

slika

Uploaded with ImageShack.usOvo je samo jedan dio pčeljnjaka blizu Olova.Još ih nisam ni otvorio ,tek istovario
Zadnja izmjena: Ibrahim Malicbegovic, dana/u 27 lip 2010, 23:18, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

slika

Uploaded with ImageShack.us Evo još jednog djela I kamiona za prevoz pčela.Neznam dali se trebaju fotografije smanjivati
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Šta medi u Olovu ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Kad su ovako dobre fotke ikad nema kise nista ih ne smanjuj
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Bogami ti nama Ibrahime mast vadis,huh? Zezam se,samo naprijed ,sve naj :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

lijepo Ibrahime svaka šast i medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Senade prvi dan kada sam ih dovezao medila je livada ito dobro.Taj dan od 08h pa do 19h bila je 1300 gr.Treba imati uvidu da su tek stigle.Sutradan kiša i eto stalno .Vidjet ču sutra kakvo je stanje.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

da Vam javim da sam formirao dva nova drustva, Senad mi je poklonio dvije matice ,i ovom mu se prilikom jos jednom zahvaljujem...

matice su uspjesno dodate,i primljene su ,i pronijele su :) :)

nazalost jedno mi je novoformirano drustvo stradalo od grabezi ,a najvjerovatnije je moja greska sto nisam suzio leto....al izborio sam se i stim,tako da se drustvo oporavlja...

et toliko ....
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

slika

ev da se i ja malo javi,sadasnje stanje je 7 drustava elhamdulillah :)

pcele su uzimljene,i sad preostaje samo cekanje proljeca ABD :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Super Ermine,
ma kako ranije uzimljene?Sta to,kako to ??? :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite