MIRZETOV DNEVNIK

mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

Evo mog novog pcelnjaka sto sam zagradijo zicom i posadijo 20 vocki,samo jos moram prenijeti pcele,
ali tu planiram prenijeti rojeve a stara drustva kad bude zima.

slika
slika
slika
slika

sta vi mislite za teren valjal za pcelnjak ona tamo suma sto se vidi to je bagrem........................
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

mashala
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Zaista lijepo!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

odlicno,samo trebas zastiti jednu stranu od vjetrova ,jer cinimi se da je ovo na promahi
! poz
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Koliko ti je teren zaštićen od vjetrova i kakav je pristup. Ako je to u redu teren ti nije loš. Teren ti je puno otvoren, pazi na vjerar. Zasadi malo nedonosnog šiblja odmah uz ogradu i medno.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 24 ožu 2010, 23:50, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

pristup je dobar mozes doci do njega sa cim hoces,kuca mi bude odma iznad ovog brda 200 m.
a teren jeste malo do bure,ja planiram uz ovu zicu do bure staviti kakvo platno za zastitu vjetra................


POZDRAV I HVALA VAM NA KOMENTARIMA....................
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Mirzete masalah dobro izgleda samo da se i pcelica postave pa onda je sve kompletno a moze se tu svasta nesta uradit za zastitu samo da bude i efikasno ovdje u Holandi sade takozvani nas brsljan (neka vrsta) za zastitu od vjetra a ujedno i ujesen daje dosta polena ato dobro dode za unos pred zimu sve do snijega ima polena na njemu a brzo raste za dvije godine prekrije ihhaaaaa dosta prostora ili ograde i ja imam na jednom mjestu da bi pcele podizo u zrak da ne lete preko komsinice mislim preko njene baste nije daleko 3/4 metra od pcela Vahid.
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 25 ožu 2010, 22:24, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mirzete koliko vidim na slikama da je pčelinjak dio veće parcele i to je jako dobro. Naravno da ćeš za početak staviti gustu pletenu plastičnu mrežu koja izgleda kao platno nešto slično kao vreća za krompire samo mnogo gušće tkano. koliko sam vidio u trgovinama ima ih zelene i crne boje.
mislim da nije skupa. Ako je to tvoja parcela iza ograde pčelinjaka. Ove godine može se posaditi
dosta bilja koje će izrasti kao prirodna brana buri. Imaš opciju iz susjedne šume iskopati dosta mladih bagremovih sadnica i tu ih posaditi možeš između njih i ograde nasaditi recimo: Maline, Kupine, Ribiz ili Bršljan. Znam da ćeš ti to ipak dobro rješiti pa kada malo sve poraste nadam s e da ću opet vidjeti slike pčelinjaka punog košnica.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 25 ožu 2010, 23:37, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Veoma je bitno ko je u mogućnosti da pčele zaštiti od vjetrova ,,,mislim da je više otežavajuća okolnost za pčele vjetrovi nego -20 C .

Za početak ako je manji pečelinjak ići sa tvrdim materijalom ako su baš izraženi vjetrovi ,,dok prirodni zasadi ne dostignu dovoljno visine,,,,, možda bi pored žičane ograde dobro zasaditi,,, kako to vodje kažu živu ogradu,, neznam pravi naziv,,to bi bilo najisplativije zbog veličine parcele......
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

stipe i ja mislim na tu mrezu sto ti kazes,ona bude gusta i ja mislim da nebi trbao vjetar probijati kroz nju
sta vi mislite na ovom terenu gdje je naj bolje okreniti kosnice,mislio sam ja posaditi bagrema ali
mi je jedan covjek rekao da bagrem se siri i da bi za par godina umjesto pcelnjaka bila suma.
POZDRAV............
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

mirzet je napisao/la:stipe i ja mislim na tu mrezu sto ti kazes,ona bude gusta i ja mislim da nebi trbao vjetar probijati kroz nju
sta vi mislite na ovom terenu gdje je naj bolje okreniti kosnice,mislio sam ja posaditi bagrema ali
mi je jedan covjek rekao da bagrem se siri i da bi za par godina umjesto pcelnjaka bila suma.
POZDRAV............
Istina je da se bagrem brzo krlji... ja bih ipak sadio nesto zimzeleno sto ne raste mnogo uvis od 8.0 - 2m.imaju nekakvi cubasti cempresi(neznam tacno kako se zovu )jer oni i zimi drze goru ,a nisu visoki i nece pravit hlad nad kosnicama preko zime,svakako da ovo sto je Vahid naveo je odlicno ali kad opadne list slaba je zastita preko zime.U svakom slucaju ne sumnjam u tebe ,imam osjecaj da ce ti pcelinjak bit za primjer i ko se ne bavi pcelarstvom kad ga vidi pozeljece da ima nesto tako.Vec vidim kosnice po njemu a sjeseni i voca
s*hairom.pozzz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

mirzet je napisao/la:stipe i ja mislim na tu mrezu sto ti kazes,ona bude gusta i ja mislim da nebi trbao vjetar probijati kroz nju
sta vi mislite na ovom terenu gdje je naj bolje okreniti kosnice,mislio sam ja posaditi bagrema ali
mi je jedan covjek rekao da bagrem se siri i da bi za par godina umjesto pcelnjaka bila suma.
POZDRAV............
Leta košnica se okreću istočno ili jugo-istočno. Može i južno ali nikako prema sjeveru.
Što se tiče prirodne zavjetrine od bilja svakako je postavi onako kako ti je naj isplativije.
Zimzeleno drveće kao što su TUJE i zimi su zelene od njih se može napraviti i živica ali one već traže znatna novčana srestva. postoji i veliki izbor živice ali one koje su i zimi zelene rastu vrlo sporo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ja neznam da sa brsljana opada lisce bar ovdje (u Holandi) kao sto sam ja naveo ne opada a imaju u jesen dosta poliena za unos u kosnice kad pocne da cvjeta a cvjeta obilno i imaju dosta posla do kasno u jesen tako da nemors mnogo prihranjivat toliko Vahid.
Pcelar u bijelom svijetu.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece evo me kolege nakon 20 dana,imam jedno pitanje,koliko treba dana pcelama da naprave maticnjak i da ga matica zaleze???????????????????????????????????''pozdrav -.......................
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:dobro vece evo me kolege nakon 20 dana,imam jedno pitanje,koliko treba dana pcelama da naprave maticnjak i da ga matica zaleze???????????????????????????????????''pozdrav -.......................
mirza malo je ovo pitanje zamršeno,,u čemu je poanta ...


-ako je upitanju rojenje matica zaliježe tzv.zvončić ,,,,,
-kada položi jaje ,,,,, tri dana odpolaganja jajeta zvončić u biti nemjenja veličinu,,, čim se iz jajeta ispili larva ( toje 4_ .ti dan) onda kreće hrana za larvu i kreće intenzivna izgrandnja matičnjaka,,,,,, ovaj proces izgradnje teče sve dok larva nedostigne starost od 8 dana ( jaje 3 dana+5 dana larva) 9-tidan matičnjak poklopljen i izgradnja je završena ,,,,,, nakon poklapanje pčele se brinu o matičnjaku i svanjske strane ukrašavaju ga i održavaju režim toplote,,,,,,

17-dan matica treba da izađe iz matičnjaka

Od momenta polaganja jajeta u zvončić prođe ukupno 16 dana
, da bi mlada matica počela da polaže jaja proći će još cce 10 dana,,nekada to može biti dan ,dva duže ili dan ranije,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

fala ti senade na odgovoru sto mi je trebalo ti si mi odgovori,svaka ti cast..............
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

slika
slika


SATNE OSNOVE I OKVIRI PLASTICNI...............
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

sta ovo i kako ovo :) ==???
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

to su ti okviri plasticni i satne osnove............
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

mirzet je napisao/la:to su ti okviri plasticni i satne osnove............
Ja sam izgleda nešto preskočila , nikad nisam čula za ovo ... Je li to ovo koristiš Mirzete ? Pčele uopšte ne grade saće????

De , molim te , daj mi link gdje si pisao o tome ili za mene napiši ponovo. Hvala! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

Dobar dan pasho ne koristim ja ovo to sam ja nasao na internetu,u italiji 80% koriste ove okvire plasticne i satne osnove
al ja mislim da je ovo prava stvar ko je izmislijo,a evo i sama vidis na sliki da pcele imaju i leglo na ovim satnim
osnvima.Znaci da to nije lose.pozdrav...............................................
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

Imam pitanje planiram presiriti pcelnjak,planiram ih rojiti sad u maju i ponovo i rojiti u junu,ali imam jedan problem,matica nema za kupiti u maju tek u junu.bil bi ja smijo rojiti pcele ali da one same sebi povuku od otvorenog legla maticnjak.a ondak tamo u augustu bi im stavijo maticu oplodenu.
jer ja idem da prosirim pcelnjak meni ne treba med.a u junu kad budem po drugi put rojijo njima cu dodati sparenu maticu...........


sta vi priljatelji kazete na ovom,bil to tako valjalo????????????POZDRAV....................................................................................
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Koliko ti nastavaka punih pčela trenutno imaju te košnice koje namjeravaš razroiti.
Ako su krcata dva nastavka i traže treći možeš ih prisilno razroiti samo kada ih razroiš nakon 36 sati pokidaj sve započete matičnjake. Samo pazi kada ih razrojavaš da u to društvo koje neme matice bude bar jedan okvir sa svježim jajima.
Ako sve dobro uradiš te nastale matice mogu biti i bolje od kupovnih. Pa medno...
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

pa od prilike stipe puna su oba nastavka pcela i ima oko 12 okvira legla,imam takvi 8 kosnica,ali ne razumem ako ja pokidam maticnjake,iz cega ce se izleci matica.jel one za 36 sati naprave i maticnjake.FALA TI STIPE NA ODGOVORU ............. POZDRAV.............................
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

Nacin Stipe ja mogu da izrojim pcele kao sto si rekao.ali stipe kako izgledaju ta svjeza jaja jel se ona vidaju u satima????????????????????
pozdrav...........................................
Odgovorite