Tiha paša

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Tiha paša

Post Postao/la cerex »

Na puno foruma i video klipova sam uglavnom vidio da kod vecine pčelara formacija za ovaj tip pčelarenja je 1 plodiste pa matična rešetka i na vrhu mediste.Ono sto nisam uspio pronaci je na koji nacin se pčelari,odnosno da li se zatvoreno leglo dize iznad MR a na njegovo mjesto stavlja prazni okviri iz medista ili se jednostavno ne dira nista stim da se svakih 7 dana kidaju matičnjaci?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Tiha paša

Post Postao/la Stipo »

Šta će se raditi ovisi isključivo od godišnjeg doba, Klimatske lokacije pčelinjaka i stanja u košnici.
Pošto su uvjeti pčelarenja različiti u pčelarstvu postoji raznih metoda.
Pčelar treba izabrati ono što je najprikladnije njegovoj lokaciji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Tiha paša

Post Postao/la mugdo »

u pčelarstvu nema univerzalnog šablona za rad sa pčelama, svaki lokalitet pa i svaka košnica su priča za sebe,na istom pčelinjaku ne može se raditi šablonski sa svakom košnicom a kamoli na potpuno različitim lokalitetima, nego svako sebi prilagodi način pčelarenja onako kako njemu i njegovim pašnim prilikama odgovara
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Tiha paša

Post Postao/la medonosa »

Cerex posto si dobio filozofske odgovore sa kojima mozes napisati knjigu o pcelarstvu,ako mislis na tihu pasu,velika kolicina legla treba biti i nahranjena,ako dizes leglo iznad maticne,onda vrcas iz zalezenih okvira,ja ti to nebih preporucio!Digni plodiste iznad ili odvoji ga od medista najlonom ili pomocnom podnicom koje ima leto ili na nastavku otvor!U mediste stavi jedan okvir mladog legla,da pcele povuku maticnjake,koje mozes kasnije porusiti(10 dan) ili iskoristiti!sve ce izletnce naucene uci dole i donositi vise meda jer nemaju toliko legla!Gornje ce drustvo dobiti izletnice za tri dana,i sve ide svojim tokom,kasnije uzmi mediste izvadi jedan okvir sa leglom,i unisti ga jer je sva varoa u njemu od donjeg drustva!Ako ovo radis mora biti unosa inace nemoj pokusavati!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Tiha paša

Post Postao/la cerex »

Medonosa hvala puno na konkretnom odgovoru.Posto sam početnik imam jos jedno pitanje, koje je po tvom misljenju minimalni dnevni unos za ovaj tip pčelarenja?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Tiha paša

Post Postao/la medonosa »

cerex je napisao/la:Medonosa hvala puno na konkretnom odgovoru.Posto sam početnik imam jos jedno pitanje, koje je po tvom misljenju minimalni dnevni unos za ovaj tip pčelarenja?
0,5kg
Odgovorite