Najranije formiranje novog drustva

Pčelarski razgovori
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Postovane kolege,interesuju me vasa iskustva u formiranju(vjestackom)novih drustava?kada vi to radite?predpostavljam posle bagrema,tj.posle vrcanja.da li je moguce to uraditi ranije,jos u aprilu,a da maticna drustva iz kojih oduzimamo leglo,ipak stignu da ponovo ojacaju do bagrema(da ne podbace u prinosu meda).ili je to neizvodivo?pored toga interesuje me da li je neko drzao vrskare zbog dobijanja rojeva,i iskustva s njima?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

Zavisi od pasnih prilika.Ja selim na uljnu repicu,izmedju 10 i 15 aprila.Treceg dana te pase razrojavam drustva na vise razlicitih nacina.Novo drustvo citavo vrijeme ostaje na pasi sa starim drustvom.Ne koristim tehniku razrojavanja posle glavne pase.
Krajem jula i pocetkom avgusta,za neke druge potrebe(oprasivanje i prodaja rojeva na proljece)ponovo razrojavam jedan dio zajednica.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Mlado ili tek zatvoreno leglo u toku glavne pase skoro da neigra nikakvu ulogu...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Onda kolega hvataj te prirodne rojeve,nemoze bolje biti za tebe!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Mlado ili tek zatvoreno leglo u toku glavne pase skoro da neigra nikakvu ulogu...
Pozdrav.
Igra kolega Sahista ,itekako u sljedecoj pasi to su onda pcele koje ce primati i lagerovati nektar od bagrema! 8-)
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega u savremenom pcelarenju se nedozvoljava rojenje.
Svaki prirodni roj je cist neuspijeh pcelara.
Ako pojednostavimo stvari i kazemo da matica izlazi sa
poloviniom izletnica u roju.
KO CE SKUPLJTI NEKTAR.

MK
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Znam kolega,nisam ni pisao da kod sebe planiram bjezanje rojeva.pisao sam o vjestackom razrojavanju,i kad ga tempirati vremenski.posto ja imam i kasnu kestenovu pasu,mozda bi mi bilo pametno to raditi sto ranije,da ti rojevi stignu nesto i kestena unijeti.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

medonosa je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Onda kolega hvataj te prirodne rojeve,nemoze bolje biti za tebe!
Hehe,mislis tudje?pa kad ja nisam stalno tu na pcelinjaku,pa mi je to neizvodivo.mada i za to planiram postavljati prazne kosnice,mozda neki sam udje ;)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Da kolega,al s tim da kod tebe vjerovatno nema bagrema,ili ti bar nije glavna pasa.ovde je bagrem glavna pasa,i pocinje oko 10.05 pa me interesuje da li je i neko odavde tako radio.pretpostavljam da ce svi reci da nisu,i da se tako slabe drustva pred bagrem...ali sta kad i pored svih mjera sprecavanja rojenja izleti roj i pobjegne nam pred sami bagrem.a staro drustvo ipak donese dovoljno bagremovog meda.sta se onda ispostavlja?da smo samo izgubili jedno potencijalno mlado drustvo za prosirenje pcelinjaka.vidim da bar ovde oko mene,pcelarima koji puste pcele da se same roje,rojevi izlaze prilicno rano,u aprilu!zar nije onda bolje preduhitriti ih,pa makar oduzimanjem po samo jednog rama legla iz vise drustava-dobijajuci novo drustvo,a istovremene na taj nacin odrzavati radnu atmosferu kod starih drustava?
Mlado ili tek zatvoreno leglo u toku glavne pase skoro da neigra nikakvu ulogu...
Pozdrav.
Igra kolega Sahista ,itekako u sljedecoj pasi to su onda pcele koje ce primati i lagerovati nektar od bagrema! 8-)
Slazem se,samo si preskocio dio gdje sam napisao da pasne prilike igraju veliku ulogu.Hajde da vidim ko sprijeciti pcelinju zajednicu na repici(ako nisi izvrsio neke radnje),da zajednica ne udje u rojevi nagon.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

Sahista,neznam na koje pasne prilike mislis,prije uljane repice ili poslije?A odgovor na pitanje kako "sprijeciti"rojenje na repici,bi glasio ovako:Da bi "sprijecio "rojenje najbolje je da ubijes maticu i onda nema rojenja,jer rojenje je instikt prirode,a razmnozavaju se- roje se najjaci najkvalitetniji!A ja bih rekao da pcelar moze i treba u cilju vecih prinosa da odgodi pojavu rojevog nagona!Kako? Poznavajuci biologiju pcele,ili da pojasnim,ja pcelarenje posmatram kao partiju saha,pravila znamo svi-a ishod zavisi od maste i koncetracije!Ne vidim razloge da svi vucemo na slijepo poteze opisane u sahovskim prirucnicima,gdje tu kreativnost,gdje Karpov,Kasparov,,Fiser?Svaka godina je sahovska partija za sebe,ja nisam imao nikada dvije sezone zaredom iste,hocu ti reci da je pcelarenje stalno prilagodjavanje i usavrsavanje!Ja bih te zamolio a i kolege pcelare da mi oproste jer ja praviim jeres i razmisljam svojom glavom,i nebih da ponavljam ono sto je godinama pisano u knjigama!Mozda je ovo napisano umisljeno ali ja bolje znam kako moj pcelinjak dise nego kako je opisano u knjizi!Daleko od toga da netreba koristiti naucna saznanja,ali ih treba prilagoditi svome pcelinjaku,svojoj pasi i svojim ciljevima!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:Sahista,neznam na koje pasne prilike mislis,prije uljane repice ili poslije?A odgovor na pitanje kako "sprijeciti"rojenje na repici,bi glasio ovako:Da bi "sprijecio "rojenje najbolje je da ubijes maticu i onda nema rojenja,jer rojenje je instikt prirode,a razmnozavaju se- roje se najjaci najkvalitetniji!A ja bih rekao da pcelar moze i treba u cilju vecih prinosa da odgodi pojavu rojevog nagona!Kako? Poznavajuci biologiju pcele,ili da pojasnim,ja pcelarenje posmatram kao partiju saha,pravila znamo svi-a ishod zavisi od maste i koncetracije!Ne vidim razloge da svi vucemo na slijepo poteze opisane u sahovskim prirucnicima,gdje tu kreativnost,gdje Karpov,Kasparov,,Fiser?Svaka godina je sahovska partija za sebe,ja nisam imao nikada dvije sezone zaredom iste,hocu ti reci da je pcelarenje stalno prilagodjavanje i usavrsavanje!Ja bih te zamolio a i kolege pcelare da mi oproste jer ja praviim jeres i razmisljam svojom glavom,i nebih da ponavljam ono sto je godinama pisano u knjigama!Mozda je ovo napisano umisljeno ali ja bolje znam kako moj pcelinjak dise nego kako je opisano u knjizi!Daleko od toga da netreba koristiti naucna saznanja,ali ih treba prilagoditi svome pcelinjaku,svojoj pasi i svojim ciljevima!
Prije uljne repice(ako budem isao),mogu voziti pcele samo na skijanje.Ja nemam puno izbora u mojim pasnim prilikama na stacionaru.Vocna pasa,a posle nje,nista do lipe.Ja bagrema nemam.Izmedju voca i lipe,ima tek onoliko da se drustva lijepo razvijaju,viska tesko.Izbor je na meni.Repica ili stacionar.Izmedju repice i lipe ja mogu razrojavati kako hocu.Nisam naveo nacin razrojavanja,a da sprijecis pcele na repici da ne udju u rojevi nagon,to je majstorluk,a ja nisam jos na tom nivou,trebam jos vise vjezbati sahovske poteze.
Bilo kako bilo,meni je(ako budem selio)j repica idealno mjesto da razrojim drustvo,da se to lipe lijepo razvije a da vrcam na mojoj cvijetnoj pasi u avgustu mjesecu.Naravno da treba naci nacin razrojavanja koja nece previse oslabiti proizvodna drustva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Pa sta kazete vas dvojica na takav nacin formiranja novih drustava,oduzimanjem po samo jednog,maximalno 2 rama legla od svakog drustva+dodavanje matice.znaci pravljenje jednog novog iz tri stara.znam da moze obrnuto-od jednog cak tri nova.ali ovo sto sam naveo je najminimalnije slabljenje starih zajednica.kasnije u toku godine se moze opet ponoviti.ujedno je to minimalno oduzimanje legla,po mom skromnom misljenju dovoljno da na neko vrijeme spreci rojevi nagon.il se varam?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:Pa sta kazete vas dvojica na takav nacin formiranja novih drustava,oduzimanjem po samo jednog,maximalno 2 rama legla od svakog drustva+dodavanje matice.znaci pravljenje jednog novog iz tri stara.znam da moze obrnuto-od jednog cak tri nova.ali ovo sto sam naveo je najminimalnije slabljenje starih zajednica.kasnije u toku godine se moze opet ponoviti.ujedno je to minimalno oduzimanje legla,po mom skromnom misljenju dovoljno da na neko vrijeme spreci rojevi nagon.il se varam?
Medonosa je opisivao dobivanje vjestackih rojeva sa jednim ramom legla.Ja sam to uradio ove godine,i sada su ta drusva zazimljena na jednom nastsvku.To ti je usput,ako hoces da prosiris pcelinjak.Ima tu dosta pipkanja,ali funkcionise.Da li je rentabilno.....o tome se da raspravljati.Samo bih napomenuo da sam pustao da pcele povuku maticnjake,nisam imao matica.
Mislim da je jedan ram legla,nedovoljan za mladu maticu.Tako mali broj pcela na moze grijati leglo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

sahista je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Pa sta kazete vas dvojica na takav nacin formiranja novih drustava,oduzimanjem po samo jednog,maximalno 2 rama legla od svakog drustva+dodavanje matice.znaci pravljenje jednog novog iz tri stara.znam da moze obrnuto-od jednog cak tri nova.ali ovo sto sam naveo je najminimalnije slabljenje starih zajednica.kasnije u toku godine se moze opet ponoviti.ujedno je to minimalno oduzimanje legla,po mom skromnom misljenju dovoljno da na neko vrijeme spreci rojevi nagon.il se varam?
Medonosa je opisivao dobivanje vjestackih rojeva sa jednim ramom legla.Ja sam to uradio ove godine,i sada su ta drusva zazimljena na jednom nastsvku.To ti je usput,ako hoces da prosiris pcelinjak.Ima tu dosta pipkanja,ali funkcionise.Da li je rentabilno.....o tome se da raspravljati.Samo bih napomenuo da sam pustao da pcele povuku maticnjake,nisam imao matica.
Mislim da je jedan ram legla,nedovoljan za mladu maticu.Tako mali broj pcela na moze grijati leglo.
Pozdrav.
Kolega sahista,Takvim nacinom je moguce ali upravu si da-zahtjijeva posle puno njege i pipkanja oko njih.ja nemogu bas toliko posle pipkati i prihranjivati.ja bi npr.vadio po 1 ram legla iz tri kosnice,i pravio novo drustvo s 3 rama legla ukupno,al od tri razlicite kosnice-tako da njih maximalno slabim.a onda kasnije u toku godine,opet ponovio radnju.mislio sam dodavati mlade matice,i meni su one problem jer ih moram naruciti puno ranije.mozes pojasniti malo ovo da si pustao da povuku maticnjake?dodavao si novom drustvu zrele maticnjake,ili?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:
sahista je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Pa sta kazete vas dvojica na takav nacin formiranja novih drustava,oduzimanjem po samo jednog,maximalno 2 rama legla od svakog drustva+dodavanje matice.znaci pravljenje jednog novog iz tri stara.znam da moze obrnuto-od jednog cak tri nova.ali ovo sto sam naveo je najminimalnije slabljenje starih zajednica.kasnije u toku godine se moze opet ponoviti.ujedno je to minimalno oduzimanje legla,po mom skromnom misljenju dovoljno da na neko vrijeme spreci rojevi nagon.il se varam?
Medonosa je opisivao dobivanje vjestackih rojeva sa jednim ramom legla.Ja sam to uradio ove godine,i sada su ta drusva zazimljena na jednom nastsvku.To ti je usput,ako hoces da prosiris pcelinjak.Ima tu dosta pipkanja,ali funkcionise.Da li je rentabilno.....o tome se da raspravljati.Samo bih napomenuo da sam pustao da pcele povuku maticnjake,nisam imao matica.
Mislim da je jedan ram legla,nedovoljan za mladu maticu.Tako mali broj pcela na moze grijati leglo.
Pozdrav.
Kolega sahista,Takvim nacinom je moguce ali upravu si da-zahtjijeva posle puno njege i pipkanja oko njih.ja nemogu bas toliko posle pipkati i prihranjivati.ja bi npr.vadio po 1 ram legla iz tri kosnice,i pravio novo drustvo s 3 rama legla ukupno,al od tri razlicite kosnice-tako da njih maximalno slabim.a onda kasnije u toku godine,opet ponovio radnju.mislio sam dodavati mlade matice,i meni su one problem jer ih moram naruciti puno ranije.mozes pojasniti malo ovo da si pustao da povuku maticnjake?dodavao si novom drustvu zrele maticnjake,ili?
Ne,nego na ramu mora biti i otvorenog legla da pcele povuku prisilne maticnjake...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Moze i tako,to je jos i najjednostavnije.mada,to su onda prisilne matice,mnogi ce reci matice najlosije kvalitete.mada nekad znaju biti i skroz dobre.ja ipak planiram dodavati oplodjene matice,da ne gubim na vremenu dok se matica izvede i oplodi.al ako ih uspijem rezervisati navrijeme.u svakom slucaju,hvala kolega sahista na savjetima i razmijeni informacija.a ima hvala Bogu jos vremena do proljeca,iskristalisat cu jos detaljno sta cu i kako cu!
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Marko »

j.nezic84 je napisao/la:ja bi npr.vadio po 1 ram legla iz tri kosnice,i pravio novo drustvo s 3 rama legla ukupno,al od tri razlicite kosnice-tako da njih maximalno slabim.a onda kasnije u toku godine,opet ponovio radnju.mislio sam dodavati mlade matice,i meni su one problem jer ih moram naruciti puno ranije
M.B. Mirza=mir-zakon
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Marko »

Ovaj način nije uputan, ramovi sa leglom moraju biti pokriveni pčelama, u protivnom se riskira prehlađeno leglo. Pčele iz tri košnice :? Jok
M.B. Mirza=mir-zakon
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Repica ili stacionar.Izmedju repice i lipe ja mogu razrojavati kako hocu.Nisam naveo nacin razrojavanja,a da sprijecis pcele na repici da ne udju u rojevi nagon,to je majstorluk,a ja nisam jos na tom nivou,trebam jos vise vjezbati sahovske poteze.
Bilo kako bilo,meni je(ako budem selio)j repica idealno mjesto da razrojim drustvo,da se to lipe lijepo razvije a da vrcam na mojoj cvijetnoj pasi u avgustu mjesecu.Naravno da treba naci nacin razrojavanja koja nece previse oslabiti proizvodna drustva.
Predlažem ovakav "šahovski"majstorluk :) (upražnjavao ga na repici).U prazan nastavak prenio okvir sa leglom i maticom iz "turbo" zajednice(zajednica koja se priprema za rojenje, "kipi"od pčele). Popunim okvirima sa sat. osnovom i natresem "lijene"pčele, Te pčele su se čuvale za roj i nisu gubitak za turbo zajednicu, koja će sebi othraniti novu maticu a u međuvremenu donjeti meda . Vrijeme za ovakvu radnju je u trenutku kad im bar 7, 8 okvira zatvorenog legla i matičnjaka.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Marko je napisao/la:Ovaj način nije uputan, ramovi sa leglom moraju biti pokriveni pčelama, u protivnom se riskira prehlađeno leglo. Pčele iz tri košnice :? Jok
Kolega Marko,normalno da nisam mislio da leglo bude bez pcela koje ce ga pokriti.izostavio sam napisati da bi stresao jos pcela sa 2-3 rama iz medista,dok se ne vidi da ih je dovoljno da pokriju leglo.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Repica ili stacionar.Izmedju repice i lipe ja mogu razrojavati kako hocu.Nisam naveo nacin razrojavanja,a da sprijecis pcele na repici da ne udju u rojevi nagon,to je majstorluk,a ja nisam jos na tom nivou,trebam jos vise vjezbati sahovske poteze.
Bilo kako bilo,meni je(ako budem selio)j repica idealno mjesto da razrojim drustvo,da se to lipe lijepo razvije a da vrcam na mojoj cvijetnoj pasi u avgustu mjesecu.Naravno da treba naci nacin razrojavanja koja nece previse oslabiti proizvodna drustva.
Predlažem ovakav "šahovski"majstorluk :) (upražnjavao ga na repici).U prazan nastavak prenio okvir sa leglom i maticom iz "turbo" zajednice(zajednica koja se priprema za rojenje, "kipi"od pčele). Popunim okvirima sa sat. osnovom i natresem "lijene"pčele, Te pčele su se čuvale za roj i nisu gubitak za turbo zajednicu, koja će sebi othraniti novu maticu a u međuvremenu donjeti meda . Vrijeme za ovakvu radnju je u trenutku kad im bar 7, 8 okvira zatvorenog legla i matičnjaka.
Da i ovo je jako dobar nacin.u tom bi slucaju ta "turbo zajednica donijela mozda i jos vise meda-jer je poznato da pcele bez matice pojacano donose nektar.neki ih namjerno obezmatice pred glavnu pasu.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Kreso »

Evo, kolega, malo i mog iskustva po ovom pitanju. Svake godine, prilikom primjene renson metode, pravim starter za uzgoj matica metodom oduzimanja legala iz ralicitih kosnica. Dakle, prazan nastavak na podnicu, ram sa hranom, osam ramova zrelog legla dobro pokrivenih pcelama iz osam razlicitih kosnica. Iz jakih drustava, moguce je natresti jos nesto pcela. Dobro paziti da se ne ne prenese matica. Ovakvo drustvo bi najbolje bilo prenijeti izvan dometa leta pcela, da bise sacuvale izletnice. Ako je blizu kuce, te se ima vremena, nebi bilo lose stimulativno prehranjivati. Ako je pasa dobra i lijepo vrijeme ja to neradim. Ako se nema matica na raspolaganju, otvoriti kosnicu i poorusiti zatvorene maticnjake kojei su izvedeni od najstarijih larvi. One ovorene ostaviti i poslije iskoristiti i li pustiti pcelama da izaberu sebi jednu. I evo novo drustvo. Ako se ima kasne pase, maticnu resetku i nastavak ili jos bolje polunastavak i neka unose i grade. Redovno u mojim uvjetima, donesu meda za vrcanje. Jos jednu stvar ne propostiti. Prije nego se zatvori prvo leglo, obavezno pcele tretirati protiv varoe. Mlijecna kiselina, oxalna, beevital ili sta slicno. Ja stavim osam ramova legla plus ram s hranom. Deseti bude ram sa osnovama maticnjaka i larvicama. Ako se pusti pcelama da same rade maticnjake od prisutnog otvorenog legla, onda ili dva rama s hranom ili devt ramova legla. Jednostavno i fercera. Ukoliko su pasni uvjeti dobri, sve se ova da ponoviti nakon nekog vremena. drustva se nesto oslabe sto suzbija pojavu rojevnog nagona. Mogu se na mjesto oduzetih ramova ubaciti gradjevnjaci za trutovsko leglo i uklanjanje dijela varoe izrezivanjem ovog legla kad se zatvori. Mogu se na ovu temu izvesti razne varijacije. Odvazi sta ti pase, i probaj. Nije to neki bauk.
Pozz, Kreso.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Kreso je napisao/la:Evo, kolega, malo i mog iskustva po ovom pitanju. Svake godine, prilikom primjene renson metode, pravim starter za uzgoj matica metodom oduzimanja legala iz ralicitih kosnica. Dakle, prazan nastavak na podnicu, ram sa hranom, osam ramova zrelog legla dobro pokrivenih pcelama iz osam razlicitih kosnica. Iz jakih drustava, moguce je natresti jos nesto pcela. Dobro paziti da se ne ne prenese matica. Ovakvo drustvo bi najbolje bilo prenijeti izvan dometa leta pcela, da bise sacuvale izletnice. Ako je blizu kuce, te se ima vremena, nebi bilo lose stimulativno prehranjivati. Ako je pasa dobra i lijepo vrijeme ja to neradim. Ako se nema matica na raspolaganju, otvoriti kosnicu i poorusiti zatvorene maticnjake kojei su izvedeni od najstarijih larvi. One ovorene ostaviti i poslije iskoristiti i li pustiti pcelama da izaberu sebi jednu. I evo novo drustvo. Ako se ima kasne pase, maticnu resetku i nastavak ili jos bolje polunastavak i neka unose i grade. Redovno u mojim uvjetima, donesu meda za vrcanje. Jos jednu stvar ne propostiti. Prije nego se zatvori prvo leglo, obavezno pcele tretirati protiv varoe. Mlijecna kiselina, oxalna, beevital ili sta slicno. Ja stavim osam ramova legla plus ram s hranom. Deseti bude ram sa osnovama maticnjaka i larvicama. Ako se pusti pcelama da same rade maticnjake od prisutnog otvorenog legla, onda ili dva rama s hranom ili devt ramova legla. Jednostavno i fercera. Ukoliko su pasni uvjeti dobri, sve se ova da ponoviti nakon nekog vremena. drustva se nesto oslabe sto suzbija pojavu rojevnog nagona. Mogu se na mjesto oduzetih ramova ubaciti gradjevnjaci za trutovsko leglo i uklanjanje dijela varoe izrezivanjem ovog legla kad se zatvori. Mogu se na ovu temu izvesti razne varijacije. Odvazi sta ti pase, i probaj. Nije to neki bauk.
Pozz, Kreso.
Hvala kolega Kreso na iznosenju tvojih iskustava.Upravo ovakvo nesto slicno sam i planirao,i savrseno mi pase.jednostavno a fercera.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:
Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Repica ili stacionar.Izmedju repice i lipe ja mogu razrojavati kako hocu.Nisam naveo nacin razrojavanja,a da sprijecis pcele na repici da ne udju u rojevi nagon,to je majstorluk,a ja nisam jos na tom nivou,trebam jos vise vjezbati sahovske poteze.
Bilo kako bilo,meni je(ako budem selio)j repica idealno mjesto da razrojim drustvo,da se to lipe lijepo razvije a da vrcam na mojoj cvijetnoj pasi u avgustu mjesecu.Naravno da treba naci nacin razrojavanja koja nece previse oslabiti proizvodna drustva.
Predlažem ovakav "šahovski"majstorluk :) (upražnjavao ga na repici).U prazan nastavak prenio okvir sa leglom i maticom iz "turbo" zajednice(zajednica koja se priprema za rojenje, "kipi"od pčele). Popunim okvirima sa sat. osnovom i natresem "lijene"pčele, Te pčele su se čuvale za roj i nisu gubitak za turbo zajednicu, koja će sebi othraniti novu maticu a u međuvremenu donjeti meda . Vrijeme za ovakvu radnju je u trenutku kad im bar 7, 8 okvira zatvorenog legla i matičnjaka.
Da i ovo je jako dobar nacin.u tom bi slucaju ta "turbo zajednica donijela mozda i jos vise meda-jer je poznato da pcele bez matice pojacano donose nektar.neki ih namjerno obezmatice pred glavnu pasu.
jer je poznato da pcele bez matice pojacano donose nektar
Mozes mi ovo pojasniti?
Odgovorite