Najranije formiranje novog drustva

Pčelarski razgovori
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Napisao sam da neki pcelari obezmatice,ili totalno odvoje maticu od legla pred glavnu pasu.Mislio sam na to da kad pcele nisu zauzete na odgajanje legla,vec su maximalno skoncentrisane na unosene nektara,a i izlaskom zrelog legla pred glavnu pasu,stvara se dodatni prostor za skladistenje meda.Ovde se misli na Djerzonovo pravilo,Belcicevu metodu i sl.znam da se tu svi neslazu oko toga,za nekoga je to i prevazidjeno.ali takodje ima kolega koji postizu visoke prinose bas ovim nacinom.ja nemam previse iskustva u ovome,tako da sam spreman i za drugacija misljenja.jedino sto mogu da tvrdim je da sam lani u jednom mladom roju gdje sam imao igrom slucaja problem veliki sa maticom-nije legla uopste,to je trajalo jako dugo-dok sam uspio intervenisati,pa dok su tek izvele novu od dodatog legla,i dok se oplodila itd.itd.uglavnom ja sam mislio da ce drustvo totalno oslabiti i nece donjeti nista,al one su napunile pun nastavak meda-duplo vise nego ostali rojevi(u pitanju je mlado drustvo-roj).Ipak mislim s obzirom na tvoje iskustvo medonosa,da imas puno sta da napises u vezi ovoga.ja sam spreman da citam.temu sam i pokrenuo u cilju dobijanja kojeg pametnog savjeta(po mogucnoscu iz vlastitog iskustva).
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:Napisao sam da neki pcelari obezmatice,ili totalno odvoje maticu od legla pred glavnu pasu.Mislio sam na to da kad pcele nisu zauzete na odgajanje legla,vec su maximalno skoncentrisane na unosene nektara,a i izlaskom zrelog legla pred glavnu pasu,stvara se dodatni prostor za skladistenje meda.Ovde se misli na Djerzonovo pravilo,Belcicevu metodu i sl.znam da se tu svi neslazu oko toga,za nekoga je to i prevazidjeno.ali takodje ima kolega koji postizu visoke prinose bas ovim nacinom.ja nemam previse iskustva u ovome,tako da sam spreman i za drugacija misljenja.jedino sto mogu da tvrdim je da sam lani u jednom mladom roju gdje sam imao igrom slucaja problem veliki sa maticom-nije legla uopste,to je trajalo jako dugo-dok sam uspio intervenisati,pa dok su tek izvele novu od dodatog legla,i dok se oplodila itd.itd.uglavnom ja sam mislio da ce drustvo totalno oslabiti i nece donjeti nista,al one su napunile pun nastavak meda-duplo vise nego ostali rojevi(u pitanju je mlado drustvo-roj).Ipak mislim s obzirom na tvoje iskustvo medonosa,da imas puno sta da napises u vezi ovoga.ja sam spreman da citam.temu sam i pokrenuo u cilju dobijanja kojeg pametnog savjeta(po mogucnoscu iz vlastitog iskustva).
]Napisao sam da neki pcelari obezmatice,ili totalno odvoje maticu od legla pred glavnu pasu.Mislio sam na to da kad pcele nisu zauzete na odgajanje legla,vec su maximalno skoncentrisane na unosene nektara,a i izlaskom zrelog legla pred glavnu pasu,stvara se dodatni prostor za skladistenje meda.


To ti je po meni pogresan nacin razmisljanja,da bi sljedecu pasu iskoristio ovo drustvo mozes zaboraviti,onda, moras vrcati plodisne ramove,koji su tretirani sa svim i svacim!Nemoj se zamarati sa Djerzonom!Meni ni jedno drustvo pred pasu nije jako ni prejako,netrebas se bojati jacine drustva,i trebas iskoristiti njegov potencijala u pravome momentu!U pogledu na tvoju pokrenutu temu,ti gledaj da su ti drustva pred pasu sto jaca,a ako vec zelis roj onda ako u necemu zakasnis zajednica ce ti uci ionako u rojev nagon i imat ces rane maticnjake-matice a od jakog drustva kada uzmes malo,neces ga oslabiti!ako uspijes da zajednicu uvedes u pasu poslije vrcanja sva pcela u medistu ti je"poklon"od koje mozes da formiras roj,i to na nacin ,ako nabavis oplodjenje matice!Stavi jednu maticu u kavezu u nastavak sa Satnim osnovama,ovaj nastavak na podnicu i na ovaj nastavak bjezalicu(moze i najlon sa malim prorezom samo da pcela moze proci) i medista koja namjeravas vrcati(npr.2 medista sa pcelom)
!Oslobodices medista pcele,dobiti ces roj,imas izgradjeno sace za medista,za sljedecu pasu i jaka osnovna drustva koja ce sljedecu pasu iskoristiti,a oduzimanjem pcela si sprijecio rojev nagon u osnovonoj zajendici!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

medonosa je napisao/la:To ti je po meni pogresan nacin razmisljanja,da bi sljedecu pasu iskoristio ovo drustvo mozes zaboraviti,onda, moras vrcati plodisne ramove,koji su tretirani sa svim i svacim!Nemoj se zamarati sa Djerzonom!Meni ni jedno drustvo pred pasu nije jako ni prejako,netrebas se bojati jacine drustva,i trebas iskoristiti njegov potencijala u pravome momentu!U pogledu na tvoju pokrenutu temu,ti gledaj da su ti drustva pred pasu sto jaca,a ako vec zelis roj onda ako u necemu zakasnis zajednica ce ti uci ionako u rojev nagon i imat ces rane maticnjake-matice a od jakog drustva kada uzmes malo,neces ga oslabiti!ako uspijes da zajednicu uvedes u pasu poslije vrcanja sva pcela u medistu ti je"poklon"od koje mozes da formiras roj,i to na nacin ,ako nabavis oplodjenje matice!Stavi jednu maticu u kavezu u nastavak sa Satnim osnovama,ovaj nastavak na podnicu i na ovaj nastavak bjezalicu(moze i najlon sa malim prorezom samo da pcela moze proci) i medista koja namjeravas vrcati(npr.2 medista sa pcelom)
!Oslobodices medista pcele,dobiti ces roj,imas izgradjeno sace za medista,za sljedecu pasu i jaka osnovna drustva koja ce sljedecu pasu iskoristiti,a oduzimanjem pcela si sprijecio rojev nagon u osnovonoj zajendici!
Mudro zboris kolega MEDONOSA!i hvala na savjetima.mozda ih i poslusam ;) Sve si u pravu,al ako ja ne zakasnim pa pobjegne roj!e tog se bojim.nebojim se ja da imam jaka drustva,vec su mi pcele jaaako sklone rojenju(nisu kao te vase selekcionisane da se sto manje roje).a imaju jak tj.brz proljetni razvoj-dosta ranog polena i meda,a pcelinjak mi je udaljen dosta,a i ja sam sto bi rekao kolega sahista"malo polijen.pa mi mozda promaknu maticnjaci izgradjeni pre vremena.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la balasevic »

Kolega medonosa je pisao o nacinu prosirivanja s jednim ramom lega najkasnije do kraja aprila ako se nevaram.Samo sam htio pitati dali bi ostetili drustvo za bagremovu pasu ako uzmemo taj okvir legla a pasa pocinje oko 15 maja.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

balasevic je napisao/la:Kolega medonosa je pisao o nacinu prosirivanja s jednim ramom lega najkasnije do kraja aprila ako se nevaram.Samo sam htio pitati dali bi ostetili drustvo za bagremovu pasu ako uzmemo taj okvir legla a pasa pocinje oko 15 maja.
A ja bih te pitao dali bi ostetio drustvo poslije bagrema da uzmes 3 okvira Legla!?
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la balasevic »

medonosa je napisao/la:
balasevic je napisao/la:Kolega medonosa je pisao o nacinu prosirivanja s jednim ramom lega najkasnije do kraja aprila ako se nevaram.Samo sam htio pitati dali bi ostetili drustvo za bagremovu pasu ako uzmemo taj okvir legla a pasa pocinje oko 15 maja.
A ja bih te pitao dali bi ostetio drustvo poslije bagrema da uzmes 3 okvira Legla!?
naravno da bi ostetio kad mi je kesten blizo dok bagrem prodje odmah kesten.To je moje misljenje
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega Medonosa!Moze li se ovaj nacin koji si spomenuo-posle vrcanja,obaviti bez mladih oplodjenih matica?npr.da u sanduk sa satnim osnovama stavimo u sredinu ram sa 1-nim zrelim maticnjakom,pa na taj sanduk bjezalice pa medista?sta bi se tad desilo?izvini ako malo "basam"!ubi me ovo razrojavanje,toliko je nacina da se pocetniku sve pomijesa u glavi.Ali ovo mi se izrazito svidjelo sto si spomenuo,jer je prakticno,ali neznam dal cu uspijeti da nabavim matice bas tad za vrcanje.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la medonosa »

j.nezic84 je napisao/la:Kolega Medonosa!Moze li se ovaj nacin koji si spomenuo-posle vrcanja,obaviti bez mladih oplodjenih matica?npr.da u sanduk sa satnim osnovama stavimo u sredinu ram sa 1-nim zrelim maticnjakom,pa na taj sanduk bjezalice pa medista?sta bi se tad desilo?izvini ako malo "basam"!ubi me ovo razrojavanje,toliko je nacina da se pocetniku sve pomijesa u glavi.Ali ovo mi se izrazito svidjelo sto si spomenuo,jer je prakticno,ali neznam dal cu uspijeti da nabavim matice bas tad za vrcanje.
Kolega,sa maticjakom nemozes,prvo ce se prehladiti drugo,moze biti corak pa nemas matice a mislis da imas,a matica se u to vrijeme moze nabaviti,oplodjena
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Iz tog razloga sam i pitao,zanimalo me da li bi se prehladio?Hvala ti na odgovoru!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Posle duzeg razmisljanja,vidim da ne vrijedi izmisljati toplu vodu.Tako da upravu si kolega Medonosa:razvijati,jacati,pokupiti pasu,i onda tek razrojiti i to standardno najjednostavnijom metodom djeljenja drustva.jedino su matice problem za nabaviti.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Ismet »

matice ne bi trebale biti problem u to vrijeme. ako nemaš gdje da ih kupiš onda ih sam uzgoji. prošle godine sam na pčelinjaku imao prisilne matice (iz bezmatka) i možda nećeš vjerovati ali sve su izašle iz matičnjaka, uspješno se oplodile i nastavile sa polaganjem jaja bez ikakvih problema. vjerujem da prisilne matice mogu biti i loše ali kod mene se desilo suprotno.
ako imaš vremena ima jedan sistem za dobijanje još kvalitetnijih matica iz bezmatka. sad ću to naći pa postaviti ovdje....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Ismet »

evo:
Pčelinja zajednica za reprodukciju prati se najmanje 2 god da bi se sve osobine zapisale i konstatovale. Kada smo konstatovali da je matica izuzetnog kvaliteta istu vadimo u nukleus sa 2 rama starog legla jedan meda jedan perga i 2 prazna urađena mlada gdje je bar jedno leglo izašlo, sve to stavljamo u nukleus istresemo i malo pčele, sipamo vodu u krajnji ram. Pčele starke vratiće se u svoju košnicu koju ćemo suziti kod mene su na 20 rama ostaviću plodište sa 10 ostalo skloniti. Odmah će izvući matičnjake, a matica u nukleus počeće da leže.
Peti dan pokidaćemo matičnjake u košnici, zatim izvadimo ona dva rama iz nukleusa i ubacimo u centar legla, u pčelinju zajednicu na ta dva rama mladog legla izvući će odmah kvalitetne matičnjake u velikom broju. A u nukleusu matica nastavlja da polaže jaja. Deseti dan od stavljanja mladog legla ocijenimo koliko možemo izvaditi matičnjaka, i toliko izvadimo pčelinjih zajednica bez matica sa starim leglom u nukleuse. Pčele starke vratiće se u svoje zajednice. Jedanaesti dan mnogo tankim a i uzanim nožem pažljivo opkrajamo matičnjake i stavljamo u nukleuse na leglo iz pomoć čačkalica. Ostavimo i u pčelinjoj zajednici iz koje vadimo matičnjake. Dokle god se ovo radi hrane, prihrane mora biti u izobilju. Čekamo da se vrate sa oplodnje, a da li ćemo nositi van pčelinjaka ili u vaš pčelinjak na vama je da odlučite? Ja imam i stacionarne i prijenosne nukleuse, stacionarni stoje na postoljima između 3 ili 4 košnice tako da mi služe za pojačanje pčelinjih zajednica a prijenosni za ukrštanje i prodaju. Svake druge godine obavezno ubaciti po neku maticu iz pčelinjaka koji nije bio u kontaktu sa vašim. Ovo je još jedan od načina proizvodnje za svoju upotrebu!!!
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la j.nezic84 »

Ismet je napisao/la:evo:
Pčelinja zajednica za reprodukciju prati se najmanje 2 god da bi se sve osobine zapisale i konstatovale. Kada smo konstatovali da je matica izuzetnog kvaliteta istu vadimo u nukleus sa 2 rama starog legla jedan meda jedan perga i 2 prazna urađena mlada gdje je bar jedno leglo izašlo, sve to stavljamo u nukleus istresemo i malo pčele, sipamo vodu u krajnji ram. Pčele starke vratiće se u svoju košnicu koju ćemo suziti kod mene su na 20 rama ostaviću plodište sa 10 ostalo skloniti. Odmah će izvući matičnjake, a matica u nukleus počeće da leže.
Peti dan pokidaćemo matičnjake u košnici, zatim izvadimo ona dva rama iz nukleusa i ubacimo u centar legla, u pčelinju zajednicu na ta dva rama mladog legla izvući će odmah kvalitetne matičnjake u velikom broju. A u nukleusu matica nastavlja da polaže jaja. Deseti dan od stavljanja mladog legla ocijenimo koliko možemo izvaditi matičnjaka, i toliko izvadimo pčelinjih zajednica bez matica sa starim leglom u nukleuse. Pčele starke vratiće se u svoje zajednice. Jedanaesti dan mnogo tankim a i uzanim nožem pažljivo opkrajamo matičnjake i stavljamo u nukleuse na leglo iz pomoć čačkalica. Ostavimo i u pčelinjoj zajednici iz koje vadimo matičnjake. Dokle god se ovo radi hrane, prihrane mora biti u izobilju. Čekamo da se vrate sa oplodnje, a da li ćemo nositi van pčelinjaka ili u vaš pčelinjak na vama je da odlučite? Ja imam i stacionarne i prijenosne nukleuse, stacionarni stoje na postoljima između 3 ili 4 košnice tako da mi služe za pojačanje pčelinjih zajednica a prijenosni za ukrštanje i prodaju. Svake druge godine obavezno ubaciti po neku maticu iz pčelinjaka koji nije bio u kontaktu sa vašim. Ovo je još jedan od načina proizvodnje za svoju upotrebu!!!
Hvala kolega na savjetu!to znam i sam,i to uopste nije problem uraditi,ali da-to su prisilne matice(ne kazem da nemogu biti dobre).Malo su mi i pcele ljute,tako da bi rado kupio koju oplodjenu maticu sa strane.a ako ne uspijem,i budem prisiljen ovako raditi,ja bih onda plus dodatno na tom ramu s mladim leglom kad im dodam-pognjecio okolo po 3-4 larve,ostavljao u sredini po jednu,tako da maticnjaka bude manje,ali da budu sto krupniji i kvalitetniji.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

Nista se neboj.Imaces ti rojevni maticnjaka vise nego sto zelis.Ko to sprijeci na svim drustvima,ja ga poljubim u guzicu ;) :mrgreen:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la balasevic »

Zasto se ljudi toliko plase rojevi maticnjaka i matica ako je utvrdjeno da su najkvalitetni a ta prica o orjenju meni bas nedrzi vodu s duznim postovanjem prema svima ja planiram razrojavanje sa rojevim maticnjacima ako Bog da.Rojenje je nesto najpirodnije kod pcele i prica o tome da se ide na matice koje se neroje za mene je gluposti isto kao da kazete da ste dobili ovcu koja se nejanji ili kravu koja se neteli malo kad cucnes :lol: :lol: :lol: :lol:
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Ismet »

nemojte zamjeriti ali nigdje ne pročitah da nekome smetaju rojevni matičnjaci.
rojenje se ni u kom slučaju niti može niti treba iskorijeniti. suština je u tome da pčelar mora kontrolisati rojenje.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la senad »

balasevic je napisao/la:Zasto se ljudi toliko plase rojevi maticnjaka i matica ako je utvrdjeno da su najkvalitetni a ta prica o orjenju meni bas nedrzi vodu s duznim postovanjem prema svima ja planiram razrojavanje sa rojevim maticnjacima ako Bog da.Rojenje je nesto najpirodnije kod pcele i prica o tome da se ide na matice koje se neroje za mene je gluposti isto kao da kazete da ste dobili ovcu koja se nejanji ili kravu koja se neteli malo kad cucnes :lol: :lol: :lol: :lol:
Važno je da se krava ne ritne i ostane mlijeko, i da bude plodna da se teli, a kod ovce i vuna i mlijeko i janjad, ako bilo šta izostane kod navedenih primjera nije rentabilno.

Isto je sa maticama, ako kreće glavna paša a roje se ništa od meda ( postoje iznimke koje donesu i meda)

Ako bi dobili zajednice koje povlače jedan ili dva matičnjaka i kada se oduzmu ,te formiraju novi rojevi i da više ne povlače matičnjake opet smo dobili selekciju.

Pod rojevnim maticama se podrazumjeva da nismo vršili nikakve manipulacije , nismo uticali ničim na zajednicu i prirodno je došlo do cijepanja zajednice.

Svaka manipulacija sa zajednicom je selekcija .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la balasevic »

tako je senade al neko kaze zarojile mi se pcele mozda i njegovom greskom prekasno prosirenje ili drugi razlozi i sada ima kvalitetnih maticnjaka pcelari odmah zinu aj bjezi kakve ti maticnjaci to su rojevi maticnjaci samo belaja.Od kvalitetnih matica koje imaju neke osnovne osobine nemoraju biti ekstra ja bih uvjek iskoristio takve maticnjake.Uzimamo od uzgajivaca matice "selekcijonisane" ma nemamo mi pojma sta uzimamo ona zalegla legla velicine dlana u oplodnjaku i on sve procita na tom leglu.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

Balas,i sam sam bio skeptican u vezi selekcija matica.Zadnju sezonu na svom pcelinjaku imao sam i matice iz selekcije.Sa tim pcelama je jednostavno milana raditi.Definitivno da ce matica koja je dobivena iz rojevih maticnjaka prije otici u rojenje nego selektivna matica koja ima osobinu da nejde u rojenje.Kao sto i sami znate,ja dobivam matice od Medonose.Bicu iskren pa cu reci da mu mnoge stvari u pocetku nisam vjerovao,vodili smo ratove putem telefona.Dobio sam matice od njega gdje je izvrsena selekcija na mirnocu,i na unos.Mirnoca je odmah bila uocljiva,unos vtada kada sam formirao zajednice i nije bila toliko uocljiva.Medjutim zadnjih dana bilo je lijepog vremena pa i unosa polena.Ta drustva su u prosjeku unosila duplo vise polena nego neke moje zajednice od rojevih maticnjaka.Nemam nista protiv rojevih matica,ali nemoj podcjenjivati selekciju....zavisi ,ko ,sta i kako radi selekciju.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:Nista se neboj.Imaces ti rojevni maticnjaka vise nego sto zelis.Ko to sprijeci na svim drustvima,ja ga poljubim u guzicu ;) :mrgreen:
Pozdrav.
Nemoj tako kolega ako neko hoce i to zeli moze sprijecit rojenje osim ako pcelar to ne zeli onda je druga prica.Sve se moze ;) ;) ;)
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:Balas,i sam sam bio skeptican u vezi selekcija matica.Zadnju sezonu na svom pcelinjaku imao sam i matice iz selekcije.Sa tim pcelama je jednostavno milana raditi.Definitivno da ce matica koja je dobivena iz rojevih maticnjaka prije otici u rojenje nego selektivna matica koja ima osobinu da nejde u rojenje.Kao sto i sami znate,ja dobivam matice od Medonose.Bicu iskren pa cu reci da mu mnoge stvari u pocetku nisam vjerovao,vodili smo ratove putem telefona.Dobio sam matice od njega gdje je izvrsena selekcija na mirnocu,i na unos.Mirnoca je odmah bila uocljiva,unos vtada kada sam formirao zajednice i nije bila toliko uocljiva.Medjutim zadnjih dana bilo je lijepog vremena pa i unosa polena.Ta drustva su u prosjeku unosila duplo vise polena nego neke moje zajednice od rojevih maticnjaka.Nemam nista protiv rojevih matica,ali nemoj podcjenjivati selekciju....zavisi ,ko ,sta i kako radi selekciju.
Pozdrav.

Selekcija je zakon i sam si se uvjerijo da je milina raditi sa mirnim pcelama a ne da se moramo upakovat do zuba. :P :P :P
Govorijo sam ja kolega da je mirnoca na prvom mjestu bar kod mene a prinosi dolaze sami po sebi. Al i nemoraju jer to mi je ipak hobi ja ovo govorim za sebe jer meni to nije glavni prihod ne zivim od toga samo hobi.
Pcelar u bijelom svijetu.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ja bi malo opustao temu i preveo ovo na fudbal.
Za mene je pcela koja se roji isto kao i igrac koji
dobije crveni karton.
Licno uzgajam matice za svije potrebe i nisam
neki ljubitelj ovih rojevih.
MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la mugdo »

Selekcionisane matice su budućnost pčelarstva ali ne one kojima nas zamajavaju prozvođači matica svojim tvrdnjama visoko selekcionisane matice a komšijin pčelinjak mu par stotina metara dalje i ko će garantovati koliko njegovih a koliko komšijinih trutova je oparilo maticu a znamo da trut prenosi više od pola genetskog materijala.Lično koristim i rojeve matičnjake koji potiču iz kvalitetnih zajednica koje su se zarojile zbog nedostatka prostora, slabe ventilacije(pčelarova greška) dok smatram neopravdanim korištenje matičnjaka iz zajednica koje imaju prenaglašenu sklonost za rojenje(zaroji se a prostora na pretek) Nisam imao priliku vidjeti na našem prostoru oplodne stanice dovoljno udaljene od dometa tuđih trutova ako neko zna za takvo nešto neka javi
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la balasevic »

Nemam ja nista protiv selekcije al da proizvodjaci koji proizvode na hiljade matica paze bas puno malo sutra.Skoro je kod mene bio ugledni pcelar iz Srbije jedan od najuglednih mozda drzao predavanje i uzgaja matice sivka a na slikama se vidjaju pcele sa zutim prstenovima a vamo prodaje neke price.Cast izuzecima al ima nas svakvih
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Najranije formiranje novog drustva

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:Nemam ja nista protiv selekcije al da proizvodjaci koji proizvode na hiljade matica paze bas puno malo sutra.Skoro je kod mene bio ugledni pcelar iz Srbije jedan od najuglednih mozda drzao predavanje i uzgaja matice sivka a na slikama se vidjaju pcele sa zutim prstenovima a vamo prodaje neke price.Cast izuzecima al ima nas svakvih
Njih prije svega interesuju pare.Ljudi zele da zarade, i tu nije nista lose.Imam na pcelinjaku tri matice iz BiH.Kupljeno od poznatih bosanskih pcelara.Ako tamo ima bilo kakve selekcije,onda sam ja marsovac.Razlike u osobinama postoje,ali sto se tice samog legla,tu rojeve matice uopste ne zaostaju za maticama iz selekcija.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite