Prisilna matica

Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Vahid »

Aman kolega sad malo sale sta si ti ocekivo da selekcionisana matica bude ko slon ili krava svajcara ma pusti bolan a sad ozbijno nije to odlika selekcionisane matice nego da je mirna da pcele kad vadis ramove ne lete naokolo da mozes radit bez opreme da kad otvaras kosnicu da se nemoram opremit ko astronaut i da mogu slobodno da se krecem pcelinjakom da se ne sekiram dalicu dobit poneki ubod jer imam lose iskustvo sa takvim pcelama da nisam mogo nikada da radim normalno nego sam se moro opremat ko astronaut kad idem u pcelinjak al nebi sad da vise polemisem oko toga svako ima svoje misjenje ja nikad dosad nisam imo takvo iskustvo sa svojim maticama da u jednom drustvu imam dvije matice koje normalno rade a da su mlade od 3 goine nakon 3 godine ja ih sam mijenjam mogu da postavim 4/5 nastavaka kod jednog drustva al nikad nisam imo tako nesto da se pojavi jos jedna matica de mi pojasni sta ti je H.R ja neznam unaprijed hvala.
Pcelar u bijelom svijetu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Azem »

Vahid je napisao/la:Ma kolege ja ovdje nigdje nevidim da je neko reko da su prisilne matice lose samo treba obrazlozit na koji nacin je ta recimo (prisilna) matica dobivena al eto ja cu sad da reknem svoje misljenje
Tačno, vrlo je bitno kako i na koji način je uzgojena matica, a kako ćemo je nazvat... manje je bitno.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la senad »

Evo malo radi poređenja . Jasno se može uporediti veličina matice sa pčelama
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahid je napisao/la:Aman kolega sad malo sale sta si ti ocekivo da selekcionisana matica bude ko slon ili krava svajcara ma pusti bolan a sad ozbijno nije to odlika selekcionisane matice nego da je mirna da pcele kad vadis ramove ne lete naokolo da mozes radit bez opreme da kad otvaras kosnicu da se nemoram opremit ko astronaut i da mogu slobodno da se krecem pcelinjakom da se ne sekiram dalicu dobit poneki ubod jer imam lose iskustvo sa takvim pcelama da nisam mogo nikada da radim normalno nego sam se moro opremat ko astronaut kad idem u pcelinjak al nebi sad da vise polemisem oko toga svako ima svoje misjenje ja nikad dosad nisam imo takvo iskustvo sa svojim maticama da u jednom drustvu imam dvije matice koje normalno rade a da su mlade od 3 goine nakon 3 godine ja ih sam mijenjam mogu da postavim 4/5 nastavaka kod jednog drustva al nikad nisam imo tako nesto da se pojavi jos jedna matica de mi pojasni sta ti je H.R ja neznam unaprijed hvala.
Vahide, čitaj pažljivo postove. Volim i ja šalu, nema problema. No, neko je baš tu veličinu prisilnih matica spomenuo pa sam zato i ja reagovao, a sve što sam rekao, vrlo lahko je dokazati. Ovo o mirnoći pčela o kojoj govoriš još jednom TI sam protabiri, ja neću jer bi me pogrešno shvatio i možda se uvrijedio. Nejasno mi je šta ovo govoriš oko "3 godine", šta si htio reći?
H (Hanemanova) R (rešetka) ili matična rešetka.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

senad je napisao/la:Evo malo radi poređenja . Jasno se može uporediti veličina matice sa pčelama
slika
Jest, ali koliko je stara matica? Vidim da je zelena boja u pitanju, ali je pitanje koliko dugo je nesla ta matica, pa bar je i meni i tebi jasno šta biva s mladim maticama poslije oplodnje, a naročito poslije dužeg nesenja. Valjda i matica raste?! Tj, valjda i matice rastu. Imam i ja takve slike, ovdje ih nisam postavio, ali jesam na Web pčelinjaku (Farkaševom) i to situaciju gdje su majka i kćerka na 2-3 cm jedna do druge (tiha smjena) i obje legu, borbe nije bilo i tako sam ih i zazimio. No, imaju i krupnije i sitnije i pčele. A sad mi reci jesu li toliko velike mlade matice koje prodaju selekcionisti poslije oplodnje i kraćeg testiranja? Ja tvrdim da nisu. I nisu! A ova na tvojoj slici: je li rojevna, iz tihe smjene, uzgojena selekcionisana ili prisilna? Jer, imao sam sitnih raznoraznih baš kao i krupnih raznoraznih, uostalom kao i svaki drugi iole pažljiviji pčelar što je imao, ali tu sada dolaze drugi parametri na red, a o njima kasnije. Sve je u pčelarstvu dvosjekli mač: i sitnoća i krupnoća, i selekcija i rojenje, i liječenje i neliječenje, i šećer i med, i da dalje ne nabrajam.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Vahid »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Aman kolega sad malo sale sta si ti ocekivo da selekcionisana matica bude ko slon ili krava svajcara ma pusti bolan a sad ozbijno nije to odlika selekcionisane matice nego da je mirna da pcele kad vadis ramove ne lete naokolo da mozes radit bez opreme da kad otvaras kosnicu da se nemoram opremit ko astronaut i da mogu slobodno da se krecem pcelinjakom da se ne sekiram dalicu dobit poneki ubod jer imam lose iskustvo sa takvim pcelama da nisam mogo nikada da radim normalno nego sam se moro opremat ko astronaut kad idem u pcelinjak al nebi sad da vise polemisem oko toga svako ima svoje misjenje ja nikad dosad nisam imo takvo iskustvo sa svojim maticama da u jednom drustvu imam dvije matice koje normalno rade a da su mlade od 3 goine nakon 3 godine ja ih sam mijenjam mogu da postavim 4/5 nastavaka kod jednog drustva al nikad nisam imo tako nesto da se pojavi jos jedna matica de mi pojasni sta ti je H.R ja neznam unaprijed hvala.
Vahide, čitaj pažljivo postove. Volim i ja šalu, nema problema. No, neko je baš tu veličinu prisilnih matica spomenuo pa sam zato i ja reagovao, a sve što sam rekao, vrlo lahko je dokazati. Ovo o mirnoći pčela o kojoj govoriš još jednom TI sam protabiri, ja neću jer bi me pogrešno shvatio i možda se uvrijedio. Nejasno mi je šta ovo govoriš oko "3 godine", šta si htio reći?
H (Hanemanova) R (rešetka) ili matična rešetka.
Ma kolega htio sam time da kazem da ja nikad u jednom drustvu nisam naiso da ispod MR imam jednu maticu a iznad MR drugu to mi se nikad nije desilo sa mojim maticama koje nisu nikad starije od 3 godine mozda bi se poslije to desavalo al to je onda i normalno jer su onda te matice izradene zato ih ja onda i mijenjam uklanjam staru maticu na gore naveden nacin jos je malo iskoristim njeno leglo oduzimam i dodajem u druga drustva i onda se pozdravimo za sva vremena toliko zasad budimi pozdravjen nema tu uvreda i ljutnje svi mi imamo svoja iskustva u radu sa pcelama ja samo govorim ono sto sam ja iskusijo jer sam imo lose iskustvo u pocetku i rojenja i uboda dok jos nisam ni priso kosnicama i nemozes se raspremit koliko su napasne a sto mi je najvise smetalo da se roje a nemaju ni 10 ramova pcela a jos su agresivne ko pcele ubice ja samo to zelim da iznesem akoliko ja znam jos uvijek ima takvih pcela kod nas u BiH al mi to necemo da priznamo i da kazemo da je to tako.
Pcelar u bijelom svijetu.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahide,
Za bolje razumijevanje svih nas. Molim te, kad u proljeće prevjesiš leglo pa postaviš H.R., provjeri četvrti ili peti dan i pošteno mi javi jesu li pčele iznad H.R. povukle matičnjake. Ja ću unaprijed reći: od 10 društava, u 8 će povući matičnjake, a o daljim zbivanjima ima još varijanti i govora o istim.
Što se tiče ljutih pčela, uvijek će ih biti, naravno ne cijeli pčelinjak, ali će na pčelinjaku uvijek biti jedno ili dva takva društva. I ove godine sam jedno takvo zazimio. Zanimljivo, te ljutice su itekako radišne, a još bolje čuvaju i brane leto. Nisam imao srca ukinuti ih i eno ih u K 10, a da me jesu ljutile i ubadale - jesu brate. No, kome se ne sviđaju, taj jednostavno zamijeni maticu i stvar riješena bez naročitih problema.
Srdačan pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Čemu je vakat, tome je i vrijeme,
Haj'mo dalje. "Gurajmo Gustave dok nas ne zaustave", svojevremeno je Branko Ćopić šaljivo rekao Gustavu Krklecu, a kasnije nešto vrlo tužno i istinito i Ziji Dizdareviću (bili su dobri drugovi).
Uvjeren sam da smo svi mi u ponekom društvu imali prisilnu maticu i njome bili zadovoljni, a da nismo ni znali da je "prisilna". No, kad bih to nekom nadobudnom rekao, on bi odmah odgovorio: "Smijenile staru", tipujući na tihu smjenu. Imao sam takve razgovore s kolegama (oči u oči). Zastupao sam mišljenje da, ako nešto tvrdiš, za to moraš imati i dokaze, a mlada matica ujesen u košnici NIJE nikakav dokaz tihe smjene (isto što neki brkaju lažne matice sa trutušama, iako je to nebo i zemlja). Trebaju drugi dokazi. Kakvi? Ako si tačno utvrdio da su pčele započele nekoliko matičnjaka (2,3,4) i matica ih zalegla, to asocira na tihu smjenu. Od tada pratiš, obavezno zabilježiš u podsjetnik, i napokon se uvjeriš: obilježena MAJKA i neobilježena KĆERKA jedno vrijeme zajedno nesu. To je najjači dokaz da je tiha, a ne "prisilna" matica.
Ko ima dobro "oko", taj će i bez gore spomenutog dokaza moći odgonetnuti o čemu je riječ. Naime, ako smo prilikom rada, recimo, prignječili maticu, a to nismo vidjeli, pčele će same izvesti maticu, i to je ta tzv. prisilna gdje se čovjek, osim što ju je slučajno ubio, ničim više nije miješao. Dakle, pčele su SAME sve odradile i mi ne znamo koju i kakvu larvu su odabrale. No, ako znamo da će u tom slučaju pčele bez oplođene matice biti 20-25 dana, jasno je da društvo MORA oslabiti, ali će zato vijenci biti bolji nego kod drugih (nisu hranile gladna usta, nego su deponovale doneseno iz prirode) i to je jedan od dokaza da je riječ o "prisilnoj", a ne o matici tihe smjene. S druge strane, ako je bila tiha smjena, pada NEMA jer leglo nije prekidano, možda trunčicu smanjeno jeste zbog iznemoglosti stare matice, ali je to i neosjetno i nevrijedno spomena jer će sve biti i više nego nadoknađeno (jedno vrijeme će DVIJE matice zajedno nesti).
Pitanje za razmišljanje, meni i drugima. Kako to da su se pčele BEZ ČOVJEKA za sve pobrinule i sve odlično ispalo, a riječ je o prisilnoj matici?
Ovdje ću samo za sebe, a protiv zaborava, ostaviti sljedeću napomenu: KRAĐA JAJETA, kako bih sljedeći put mogao reći šta mi se desilo. To sam Senadu napominjao, ali pod uslovom da on prvo objasni otkud mu prislina matica koja mu je ubila 100 selekcionisanih. Pošto nije našao za shodno da objasni (možda je zaboravio), ja ću bez uslovljavanja reći šta mi se to desilo, ali ne kod proizvodnje (uzgoja) matica, nego kod "krađe" m. mliječi jer, ništa nama pčele ne daju, sve mi od njih otimamo, krademo, teškim samarima samaramo ih..., pa nije ni čudo da nam se dešava to što je očevidno.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

Dali je i ovo krađa jaja ili samo prenošenje jajeta iz plodišta u medište.
Na vrijeskovoj paši roj od te godine zbog dobrog medenja vrijeska dobio potrebu dodavanja cijelog drugog nastavka.
Po nagovoru kolege starijeg pčelara ja kao početnik koji je slušao starije stavim na plodište matičnu rešetku i na nju nastavak s 10 satnih osnova.
20 dana poslje pčele su izgradile sve osnove i dobro napunile medom oko 15 kg. Pregledajući okvire da vidim koliko ima zatvorenog meda na 3. lijevom okviru primjetim zatvoren matičnjak i 3 trutovske ćelije oko njega. Odakle se pojavio taj matičnjak i 3 zatvorene trutovske ćelije Pa matica nije mogla proći kroz matičnu rešetku položiti ta 4 jaja i vratit se ponovo ispod rešetke. Zaključak je jednostavan pčele su iz nekog razloga sve same odradile. Uvjerivši se da je s starom maticom sve u redu uklonio sam matičnjak jer je već bio nastupio 9. mjesec. 10 dana poslje opet sam na istom mjestu našao nezatvoren matičnjak. Pokidao sam matičnjak ali i izvadio matičnu rešetku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:Dali je i ovo krađa jaja ili samo prenošenje jajeta iz plodišta u medište.
Na vrijeskovoj paši roj od te godine zbog dobrog medenja vrijeska dobio potrebu dodavanja cijelog drugog nastavka.
Po nagovoru kolege starijeg pčelara ja kao početnik koji je slušao starije stavim na plodište matičnu rešetku i na nju nastavak s 10 satnih osnova.
20 dana poslje pčele su izgradile sve osnove i dobro napunile medom oko 15 kg. Pregledajući okvire da vidim koliko ima zatvorenog meda na 3. lijevom okviru primjetim zatvoren matičnjak i 3 trutovske ćelije oko njega. Odakle se pojavio taj matičnjak i 3 zatvorene trutovske ćelije Pa matica nije mogla proći kroz matičnu rešetku položiti ta 4 jaja i vratit se ponovo ispod rešetke. Zaključak je jednostavan pčele su iz nekog razloga sve same odradile. Uvjerivši se da je s starom maticom sve u redu uklonio sam matičnjak jer je već bio nastupio 9. mjesec. 10 dana poslje opet sam na istom mjestu našao nezatvoren matičnjak. Pokidao sam matičnjak ali i izvadio matičnu rešetku.
Znaš, Stipo, u pčelarstvu je puno nesigurnosti, labilnih zaključaka, ali bolje išta nego ništa. To je moglo biti to, ali čuo si da je bila jedn (ili više) serija H.R. koje su bile malčice šire i matice se provlačile. Eh, sad je tu dvojnost. Nisi trebao rušiti matičnjake, tako sam i ja puno puta pogriješio. Mogao si u oplodnjak pa test, a ne traži puno posla. Svaki dan nama pčele praktično dokazuju da malo znamo o njima. Sjeti se partenogeneze, mogućnosti da se društvo sa lažnim maticama samo spasi mada bi trebalo da je osuđeno nasmrt, itd.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Dali je i ovo krađa jaja ili samo prenošenje jajeta iz plodišta u medište.
Na vrijeskovoj paši roj od te godine zbog dobrog medenja vrijeska dobio potrebu dodavanja cijelog drugog nastavka.
Po nagovoru kolege starijeg pčelara ja kao početnik koji je slušao starije stavim na plodište matičnu rešetku i na nju nastavak s 10 satnih osnova.
20 dana poslje pčele su izgradile sve osnove i dobro napunile medom oko 15 kg. Pregledajući okvire da vidim koliko ima zatvorenog meda na 3. lijevom okviru primjetim zatvoren matičnjak i 3 trutovske ćelije oko njega. Odakle se pojavio taj matičnjak i 3 zatvorene trutovske ćelije Pa matica nije mogla proći kroz matičnu rešetku položiti ta 4 jaja i vratit se ponovo ispod rešetke. Zaključak je jednostavan pčele su iz nekog razloga sve same odradile. Uvjerivši se da je s starom maticom sve u redu uklonio sam matičnjak jer je već bio nastupio 9. mjesec. 10 dana poslje opet sam na istom mjestu našao nezatvoren matičnjak. Pokidao sam matičnjak ali i izvadio matičnu rešetku.
Znaš, Stipo, u pčelarstvu je puno nesigurnosti, labilnih zaključaka, ali bolje išta nego ništa. To je moglo biti to, ali čuo si da je bila jedn (ili više) serija H.R. koje su bile malčice šire i matice se provlačile. Eh, sad je tu dvojnost. Nisi trebao rušiti matičnjake, tako sam i ja puno puta pogriješio. Mogao si u oplodnjak pa test, a ne traži puno posla. Svaki dan nama pčele praktično dokazuju da malo znamo o njima. Sjeti se partenogeneze, mogućnosti da se društvo sa lažnim maticama samo spasi mada bi trebalo da je osuđeno nasmrt, itd.
Morao sam ih uništiti jer ne vjerujem da bi se kvalitetno oplodile.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo,
Izvini, nemoj se naljutiti, nisi trebao vjerovati ili ne vjerovati, nego probati. To bih volio da si uradio pa da si nam ovdje iznio iskustva. No, ti si mala maca šta sam ja sve pogrešno uradio. Ustvari, kod tebe to i nije greška.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Azem »

Pčela ti je pokušala nešto da kaže, a ti nisi htio.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao/la:Pčela ti je pokušala nešto da kaže, a ti nisi htio.
Ma neka ona kaže ćaći svome. Meni je to trebala reći mjesec dana ranije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Uh!!!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Šta je ovo?!
Ja napisao post, kliknuo "pošalji", a ono spominje nekakve dijagnoze i ukrade mi post. Nigdje ga. Kako ga i mogu li ga vratiti?
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la senad »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Šta je ovo?!
Ja napisao post, kliknuo "pošalji", a ono spominje nekakve dijagnoze i ukrade mi post. Nigdje ga. Kako ga i mogu li ga vratiti?
Pozdrav.
Evo pregledana tvoja arhiva postova ,,nema da si poslo bilo gdje sadržaj u tom pvremnesomperiodu
da je poslan bio bi izlistan ovdje

slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Dobro,
Ja nemam drugog posla do da lažem da mi nestaju postovi. Kad sam kliknuo "pošalji" - nigdje posta. Pa, to i neki drugi, koliko vidim, spominju. Nisam dijete da se glupiram izmišljotinama. A, možeš li provjeriti jesam li bio na temi "Prisilna matica" prije nekih 15-ak minuta? Bi li to bio neki dokaz?
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la beequeen »

i moji nestaju!Ja sam veceras 100% odovorila Vahidu-nakon sto sam rekla idem praviti "pitu" i kazem mora da si je namirisao,sad tamo Esad napao "nema bujruma" i ja pogledam -nema posta
:D necu :mrgreen:
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:i moji nestaju!Ja sam veceras 100% odovorila Vahidu-nakon sto sam rekla idem praviti "pitu" i kazem mora da si je namirisao,sad tamo Esad napao "nema bujruma" i ja pogledam -nema posta
:D necu :mrgreen:
Ma, nije tačno. Nismo dobro vidjeli?! Pazi, zbog mene ćeš doživjeti sankcije i ode ti "bezvizni režim"! Bježi od mene!!!
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la senad »

beequeen je napisao/la:i moji nestaju!Ja sam veceras 100% odovorila Vahidu-nakon sto sam rekla idem praviti "pitu" i kazem mora da si je namirisao,sad tamo Esad napao "nema bujruma" i ja pogledam -nema posta
:D necu :mrgreen:
Elvira tvoji postove i Vahidove osim ona dva gdje si spomenula sirnicu su ostali.. Ja sam obrisao . Ta dva posta i sve ostale koji ne budu u duhu teme ili će biti izbrisani ili premješteni.. bez upozorenja.. Sve teme koje budu off topic a imau veze sa nekom temom unutar ostalih foruma biće spojene na određenu temu
Trenutno nemam vremna da otvrim novi podforum gdje bi se smjestio neki HUMOR,poštapalice,,i sve što je off topic,, ,,

Opet ponavljam, sve štobude bilo off topic biće ili izbrisano, preješteno ili spojeno sa nekomdrugom temom..
Akobude bilopotrebe da se komentar modifikuje bićete OBAVJEŠTENI O SVAKOJ RADNJI,

Podledaj te vaše dnevnike koje pišete tu se ništa ne briše i neće se brisati osim ako to zatražite ,, Sve što napišete ili ako neko piše u vašem dnevniku to se neće dirati osim na zahtjev,, Jedino u slučaju da se širi vjeska i nacionalna mržnja i drugo što nedolikuje učesnicama bi će brisano.

Sretno u daljem radi
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Nastaviti?

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite