Naši pčelinjaci - mustafa

Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Da i ja otvorim ovu temu iako se možda sada nema toliko reći. Juće je kod nas u hercegovini bio topal dan. Takvi dani u ovo doba godine mogu biti veoma opasni. Grabež vreba na svakom koraku. Sva ona društva koja su bez matice, koja je varoa nagrizla, u ove dane su potencialna opasnost na pčelinjaku. Kod nas inače pčelari kada imaju problem sa grabežom uvijek odgovornost prebacuju na drugog, tipa gladne mu pčele, gdje ih je ovamo dotjerao itd. Nikada je nevide u sebi . Moje je mišljenje da društvo koje ima maticu, koje je bar srednje snage, očišćeno od varoe i sa zalihama solidne snage, u košnici koja se neraspada nikada neće postati meta grabeži. Srećom kod mene je sve sad zasada ok. Čekamo malo hladnije vrijeme i oksalnu.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Mustafa, neki dan sam bacio pogled u 5-6 društava. Ja nisam mogao vjerovati da nema niti jedna ćelija legla, jer zadnjih toplih dana masovno su unosile pelud pa sam mislio da ima čak i otvorenog ali ovo me je ugodno iznenadilo. Znači što se tiče toga oksalna bi mogla ali moramo čekati malo hladnije vrijeme da se zbiju u klupko.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

a mustafa gdje u hercegovini se ti nalazis?
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

keno83 je napisao/la:a mustafa gdje u hercegovini se ti nalazis?
Ja živim u Mostaru keno83.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

i ja sam tu..kako se ne poznajemo??gdje pcelaris, sa koliko kosnica??
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

keno83 je napisao/la:i ja sam tu..kako se ne poznajemo??gdje pcelaris, sa koliko kosnica??
Imam keno83 dva stacionara, jedan u Mostaru, drugi u bijelom polju, 85 društava sam zazimio. Gdje su tvoji pčelinjaci, koliko društava, tip košnice?
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Danas sam iskoristio vrijeme i obišao pčelinjak. Malo hladnije nego inače što je bilo ovih dana. Vidim da mnogi pišu da li ima leglaili ne. Ja okvire nisam dirao tako da neznam. Pričekati ću još 15tak dana pa oksalna.

slika
malo tužno i previše tiho kada lišće opane i pčele miruju

slika
moji nukleusi.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

mustafa odlican ti je pcelinjak, lijepo uredjeno, a i lokacija mi se svidja, ja inace imam 40 drustava od ove godine, a prije toga sam se stalno vrtio sa nekih desetak i nisam zelio sirit, pa da onda ostavim na nebrigu, medjutim ove sam godine napravio 4o komada i zazimio, a sada pripremam novih 30 kosnica za sljedecu godinu, i mislim stati na nekih 100 drustava i jos 20 nukleusa, i onda bih nekad radio kamion sa kranom, po venerovu sistemu, vec imam sve razradjeno, samo treba povarit, i onda na jednu paletu staje 5 kosnica, i na kamion moze stati i 150 komada..eto inace pcelarim sa lr kosnicom..a pcelinjak mi je zazimljen na jednom brdu iznad capljine..ima vrbe badema voca, rekao bih dosta solidan razvoj za pcelu je tu..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oho keno83 sretno s tim planom i nadam se da ćemo se jadom sresti negdje u posavini na bagremu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Post Postao/la Marin »

Koliko sam u toku da naši pčelari sa kranom imaju mali problem jer će se za osobne potrebe moći registrirati samo do 7,5 tona ukupne mase. Sve malo po malo zakon je tu, a nemamo nikog da bar predvidi izuzetke na vrijeme kod donošenja istih .Bez jače infrastrukture koja će pratiti pčelarstvo neće ići daleko koliko god se individualno trudili. Evo ko hoda terenom svako malo su vage na cesti a bit će ih sve više. Kad sam je vidio u Glamoču na aerodromu a svako sat prode 3 auta. Za pčelare koji su na vozilima još gore jer na tehnički treba doći vozilo , a molim kako sa pčelama . Treba sve potkrijepiti audio snimcima ,da dalje na nabrajam ... Prelazak granice neću ni spominjati dosta će nama biti i ono što moradnemo uradti po našim terenima u odnosu na lokalne propise, neuskladjenost pčelarske logike na vlastitim terenima.<ovo samo načimam teme za razmišljanje>
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

jasta cemo stipo heheheh bar to nije problem..

pa prijatelju ima fino platit za prevoz, prevozniku turu,, pa nek se on misli, meni je samo sistem napravit, a onda od zavisnoti od daljine lokacije ide placanje, evo konkretno, 150 kosnica imam ponudu da mi covjek za 250 maraka preveze u jednom smjeru, do glamoca..ja dam lovu njegovo je sve od goriva do kvarova na vozilu, policije dozvola, itd..a ako zamedi, to jedna paleta kosnica isplati, na paleti je 5 komada..al dotada i mene na tom nacinu pcelarenja ima jos, ali neka, treba pomalo i razmisljat o svemu, pa i o tome..
elvir
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 srp 2010, 10:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la elvir »

Keno ne bi se bas slozio sa tim mislim sto si rekao da ide sve na tog covjeka tj (prevoznika) jer ja sam ove godine vozio u RS sa svojim vozilom koje sam registrovo na svoju obrt dj tj (pcelarstvo) na koju uredno placam sve, pa sam dosao u nenormalne probleme oko samog transporta a i lokacije i ako je bila u privatnom vlasnistvu mislim ipak da se treba boriti i snalaziti al preporuka za sve koji se bave seobom prvo dobro pripremiti papirologiju pa tek onda voziti!
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Napokon lijep dan nakon dugotrajnih kiša. Na pčelinjaku u Mostaru su pčele izlazile intenzivno i čistile se. Kada sam se malo bolje priibližio i pratio ih na letu primjetio sam, vjeovali ili ne, da ih mnogo donosi cvijetni prah. Nije mi bilo jasno šta je procvjetalo. Prah je imao svijetlo žutu boju, skoro pa bijel.
slika

Poslije sam otižao u blagaj, da vidim kolika je buna i uslikao sam mobitelom sliku dole. Nevjerovatno.
slika
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

jesil' Bunu sliko??
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Evo ih Jazz. Uzmi u obzir da je se nivo Bune od srijede naveče smanjio oko jednog metra. Slike su slikane na Tekiji, na vrelu Bune.
slika
slika
slika
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Jel' ribnjak u zivotu??
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Na koji ribnjak misliš Jazz? Da li misliš na onaj restoran koji je postojao i prije rata i imao svoj ribnjak ili na neki drugi?
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Buna se mnogo "Pobunila" (nadošla).....
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Mustafa je napisao/la:Na koji ribnjak misliš Jazz? Da li misliš na onaj restoran koji je postojao i prije rata i imao svoj ribnjak ili na neki drugi?
Na oba mislim, jer su oba ugrozena ovolikom vodom.
Zadnja izmjena: Jazz, dana/u 05 pro 2010, 21:59, ukupno mijenjano 1 put.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Neznam Jazz koliko si u toku, ali jedan od prijeratnih simbola Blagaja, restoran Ribnjak sa bazenima punim pastrmke, više nepostoji u obliku kojem je postojao nekada. Bazeni sa ribama su pretrpili nekoliko diverzija, tako da je vlasnik odustao od držanja ribe u bazenima i sada egzistira samo restoran koji slabo radi (PRIVATIZIRAN). Od njega rade bolje svi restorani čije tende vire iz vode.

A drugi ribnjak koji drži firma Norfiš, nalazi se nekoliko stotina metara nizvodno u odnosu na restoran, neznam kako je predeverao ovu poplavu
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Mustafa je napisao/la:Neznam Jazz koliko si u toku, ali jedan od prijeratnih simbola Blagaja, restoran Ribnjak sa bazenima punim pastrmke, više nepostoji u obliku kojem je postojao nekada. Bazeni sa ribama su pretrpili nekoliko diverzija, tako da je vlasnik odustao od držanja ribe u bazenima i sada egzistira samo restoran koji slabo radi (PRIVATIZIRAN). Od njega rade bolje svi restorani čije tende vire iz vode.

A drugi ribnjak koji drži firma Norfiš, nalazi se nekoliko stotina metara nizvodno u odnosu na restoran, neznam kako je predeverao ovu poplavu
E nisam to znao za restoran. Steta. ALi mi cudo za restoran, pogotovo ako je privatiziran. Sto i on ne moze ko i ostali restorani pod tendama..

nadam se da nam senad nece zamjerti sto se odmetnusmo u ribogojstvo, ali imam jedan ribarski haber za pcelare a moze i obratno:

ribe pri uzgoju u kavezima boluju od nekih bolesti pa ih sve do jedne moraju pelcovat antibioticima
u zelji da se sintetika zamjeni organskim prirodnima antibioticima razvijen je organic lijek za ribe na bazi pcelijeg propolisa.
Recept je poslovna tajna, ali imam osjecaj da se u lijeku koristi onaj talog sto je i senadu ostajao pri ekstrakciji propolisa
iza ovoga ne stoji neki farmaceutski gigant vec inventivni pcelari i ribari

hidro potencijali bih daju veliku sansu da bih bude veliki uzgajivac ribe, a neki bih konzorcij pcelara, ribara, lumbrikusturista i farmaceuta bi mogao napraviti od propolisa organic antibiotik za ribe ....
mozda formula nije nesto komplikovana
samo treba mako vise one @senadove hrabrosti da se svi upuste u istrazivanje i eksperimentisanje; koji dinar zajednicke investicije i iz toga se moze razvit novi biznis i zivit od dividendi
Zadnja izmjena: Jazz, dana/u 06 pro 2010, 15:04, ukupno mijenjano 1 put.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Danas smo otac i ja odradili tretman osalnom kiselinom na pčelinjaku u bijelom polju. Od zazimljenih 56 društava na tom pčelinjaku sva su živa, nisam primijetio nigdje ništa neobično pa mislim da sve imaju i maticu. Što se tiče brojčanog stanja društava ja sam ugodno iznenađen. Skoro sva društva su tako jaka da ih se ni otac koji odavno pčelari ne sjeća takih. Ono što mi je posebno zapalo u oko je to da sam 8 košnica sa nastavkom našao da zimuju u "zidu", odnosno zauzimaju oba dijela košnice.

slika

slika

slika

slika
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Danas smo odradili tretman oksalnom na pčelinjaku u Mostaru. Ni na ovom pčelinjaku nema gubitaka. Bez obzira što je prije ovoga zahlađenja bio dugi period nadprosiječno toplog vremena primijetio sam da zalihe hrane još uvijek ok. Ono što sam juče spomenuo o zauzimanju oba nastavka u nekoliko društava u bp mi je danas još neobičnije jer danas nisam našao ni jednu da tako zimuje. Mislim da će mi taj način zimovanja stvarati malo problem pri dodavanju prve pogače.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Nakon dva dana prosijek opale varoe na košnicama u bp na kojima imam AV podnicu je 2 - 3 opale varoe. Sad mi nije jasno mnogo toga. Ili još uvijek ima legla pa je varoa u leglu, ili mi rastvor koji sam koristio nije ok, mada sam ga uradio kao i svake godine. Neželim razmišljati u pravcu da nema varoe, jer me može opeći.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Mustafa je napisao/la:Nakon dva dana prosijek opale varoe na košnicama u bp na kojima imam AV podnicu je 2 - 3 opale varoe. Sad mi nije jasno mnogo toga. Ili još uvijek ima legla pa je varoa u leglu, ili mi rastvor koji sam koristio nije ok, mada sam ga uradio kao i svake godine. Neželim razmišljati u pravcu da nema varoe, jer me može opeći.
Varoe uvjek ima to sigurno na pčelinjaku neće manjkat i netreba se sikirat da lije im ilinema . Ako si radio 600+600+35 onda je uredu,,,ako si dao po jednoj ulici 5 militara rastvora onda je uredu.. Ako sada imaš 5 ili 6 ulica pčele, dostatne zalihe hrane Mirno spavaj do marta.


Danas kada sam na drugom pčelinjaku radio oksalnu na dva društva su pčel pobjegle sa hrane, idu pogrešnim pravcem,do februara ostat će bez hrane.. Planiram zahvat napraviti sa bagremovim medom koje imam u zalihi.. Neko će reći može pogača odozgo. Ja sam odlučio ići sa okvirom meda u sredinu klubeta ...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite