Gdje nabaviti trmku

Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Mungos prebacivao sam je na mrezu prosle godine a i neki dan. Na ovolikoj pceli samo opla 1 varoa. Prosle godine sam u septembru radio oksalnom kis i nije bil negdje oko desetsk varoa. Pozzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

senad je napisao/la:ZAšto problem? Baš lijepo izgleda
Ma Senade neznam joj nista a sad je teska oko 35kg. Nesto sam joj trebao raditi ali nisam bio siguran tako da sam odustao od svega. Jedino sto sam uzeo neki 12 okvira pcele i napravio novo drustvo koje sad ima 20 gusto zaposjednuti ramova i 6 ramova legla. Tosam znao uzeti i uzeo sam drugo nisam znao nisam smjeo ni dirati. Pozzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

S obzirom na tvoj odgovor vrlo vjerovatno je da imaš mrave koji čiste varou. Broj prirodno otpalih varoa na ovakvom društvu mora da bude preko 10 na dan. To i nije neka neka cifra na ovako brojnu pčelu.

Ovaj najlon okolo sprječava ventilaciju koja je izuzetno važna ali vidim da ti pletara nije natkrivena pa onda ima svoju svrhu. Ovaj fazon sa kišobranom (plastični tanjir ili poklopac) je odlična ideja koju ću vjerovatno upotrijebiti i kod sebe.

Vađenje meda iz pletara je komplikovan način i pomalo neprihvatljiv u današnje vrijeme jer uništavamo skoro svo leglo da bi došli do meda. Jedan od načina je da cio roj staviš na LR nastavak i nakon mjesec provjeriti da li je matica prešla dole. Onda se skida pletara i izreže svo saće koje više nema legla. Nakon toga se pčele vračaju u pletaru ili se naseljava drugim rojem.
Današnje pčelarstvo nije ovako agresivno i ne treba uništavati leglo ali sa druge strane ccd, čitaj čovjek, je ipak kriv za pomor pčela i uništavanje. CCD nije napao ni jednu pletaru ili TBH koju moram pohvaliti tj majstora koji je odlučio napraviti TBH.
A ja sam mislio biti prvi u Bih sa TBH košnicom. To je afrička pletara.
Puno pozdrava
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Mungos1212 je napisao/la:S obzirom na tvoj odgovor vrlo vjerovatno je da imaš mrave koji čiste varou. Broj prirodno otpalih varoa na ovakvom društvu mora da bude preko 10 na dan. To i nije neka neka cifra na ovako brojnu pčelu.

Ovaj najlon okolo sprječava ventilaciju koja je izuzetno važna ali vidim da ti pletara nije natkrivena pa onda ima svoju svrhu. Ovaj fazon sa kišobranom (plastični tanjir ili poklopac) je odlična ideja koju ću vjerovatno upotrijebiti i kod sebe.

Vađenje meda iz pletara je komplikovan način i pomalo neprihvatljiv u današnje vrijeme jer uništavamo skoro svo leglo da bi došli do meda. Jedan od načina je da cio roj staviš na LR nastavak i nakon mjesec provjeriti da li je matica prešla dole. Onda se skida pletara i izreže svo saće koje više nema legla. Nakon toga se pčele vračaju u pletaru ili se naseljava drugim rojem.
Današnje pčelarstvo nije ovako agresivno i ne treba uništavati leglo ali sa druge strane ccd, čitaj čovjek, je ipak kriv za pomor pčela i uništavanje. CCD nije napao ni jednu pletaru ili TBH koju moram pohvaliti tj majstora koji je odlučio napraviti TBH.
A ja sam mislio biti prvi u Bih sa TBH košnicom. To je afrička pletara.
Puno pozdrava
Mugos kad lim nauljis mravi nemogu a i nece po tome da se krecu pa znaci da mravi nisu uzrok.
Drugu pletara je presvucena stiroporom debljine 1 cm pa onda naljlon koji tako stoji od jula prosle godine. Eto kolko je vazna ventilacija ta gornja ili srednja da nisam stavio duboku podnicu rojila bi se vise puta . Nevolim pcelama da pravim nikakvu promahu i to mi se dosad pokazalo fantasticno. Bez oboljenja bez gubitaka i jaka i zdrava drustva.
Sto se tice CCD to je zanas jos nepoznanica. mi jos nismo kadar da rijesimo nezimozu i krecno leglo a kamoli da sad razmisljamo o nekoj napuhanoj bolesti kao sto je CCD. Normalno da je uzrok svega COVJEK jer svaki pcelar ima svoju misao, ovo hocu ovo necu. Pa ako pcele uspiju da se odupru te godine on sav sretan, vidi sbe ko Nikolu Teslu. A vec iduce godine po usima, sve u kosnici ima samo pcele nema. Muko moja pređi nadrugoga.
Sto se tice TBH kos pozitivno su me inenadile i napravio sa dva komada da cisto probam. Vidis i ti si mislio da ces prvi biti u BH sa TBH kos. ali nazalos i tu ti moram reci nije tacno. Mada sam volio da si ti prvi sad bi bar imao od koga da i naucim, nego sad moj kolega i ja moramo da se mucimo oko TBH kos. Pozzzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Mungos1212 je napisao/la:Pozdrav i za senada i pitanje: Zar se nema vremena ni za jedno pisamce? Ja sam malo zauzet tj kompjuter mi je zauzet jer prevodim dvije knjige o pčelama sa engleskog ali ipak pogledam poštu u nadi da ću naći jedno tvoje poduže pismo. Ma bio bih zadovoljan i kratkim.
Pozdrav
Otpozdravljam velikom bosanskom kralju pčelarstva . Vjeruj dino da sam možda više zauzet od tebe . a u toku dana gore je nego u rudniku. NAstojim da se javim na ovim forumima bar ukratko . MAda bi voli jedno sedam dana da se odmorim od svega .

Malo sam i sam sebi kriv jer sam nabio žestok tempo na različitim poljima pa vjerujem da ću za jdno mjesec malo da dahnem dušom. Ipak je svima vama lakše sa 20-30 košnica i u glavnom ste na medu . NIje hvala ali meni dođe nekada da odsutanem od proizvodnje pojedini proizvoda , da dahnem dušom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Polako prijatelju, pa ide zima i manje obaveza. i ja bih bio na 100injak košnica da mogu stići sve ali ovako je bolje prilagoditi broj mogučnostima (10 bi bilo najbolje ali neda srce) Prolazio sam sa familijom kroz Doboj u povratku iz Slovenije i mislio sam svratiti ali mi se mlađa kćer već unervozila pa smo odlučili nastaviti. A pravo da ti kažem i familiju sam vozikao po Sloveniji radi moje ljubavi do pčela. Da je bilo više vremena otišli bi i u muzej pčelarstva ali to će mo idući put.
http://www.burger.si/MuzejiInGalerije/M ... ej_a1.html
Bio sam u http://www.logar-trade.si/shop.asp?klas ... 000&stran=
a nakon toga smo otišli na izlet u http://www.czs.si/index.php njihov savez.
Ljudi su me tamo primili fantastično a imaju sve što poželiš. Trgovina je obskrbljena sa svime a kupio sam fantastičan silikonsk kalup za matičnjake i kamaru brojeva za označavanje matica. Punu kesu sitnica za pčele sam uzeo i ne žalim ni feninga (centa)
Jako puno se prati internet i daje se na edukaciju. Fantastični su. Probao sam i medicu i medovaču. Pa to je poezija okusa. Ne može se opisati rječima. Tako glatko teče niz grlo da imaš osječaj da bi je pio umjesto vode.
Nemoj odustajati od proizvodnje iako znam da ti nije lako ali zadovoljstvo u duši je prije svega pa te onda ekonomija bez koje se ne može.
Toliko za sada pa se čujemo ponovo
Pozdrav svim pčelarima BiH koji prate ovaj forum
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Mungos1212 je napisao/la:kupio sam fantastičan silikonsk kalup za matičnjake i kamaru brojeva za označavanje matica.
Možda ovako nešto ..........

slika
slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Upravo to sam uzeo. Kalup je fantastičan. Prezadovoljan sam
brojeva sad imam jako puno. Jedino ove farbe nisam uzeo. Sad ću i komšijine matice označiti. (kad im već kupujem lijekove mogu ih i označiti)
Žena me jedva izvukla iz prodavnice
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Hehehe
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

JA nemam ženu al sam se na sajmu istreso, puno auto natrpo a niša od toga mi neće trebati iduće godine osim kaveščića za matice i pčelarski košulja, neka s e nađe , dopuna zaliha. Volim kad imam u rezervi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Jeli neko iso na sajam u Sarajevo
Ja sam bio jedan dan , susreo se sa meni dragim pčelarima i nova upoznavanja .
NIšta naročito uglavnom se med prodaje , dva štanda su bila opreme tek da se nađe, ponuda standardno ,
Cijena meda se kretala od 12 km za bagrem i livadu do 15 km za kesten i vrijesak.

Mislim da pčelari koji su prodavali med nemogu biti zadovoljni, malo se kupovalo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
osibar
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 lis 2009, 20:41
Lokacija: Trogir - Zagreb HR

Post Postao/la osibar »

Poštovane kolege.
Ja sam OSIBAR.Dolazim iz RH,a rodom sam iz Trogira(Dalmoš),živim u Zagrebu i tu imam pčele.Javio sam se zbog ove teme"Trnke -Pletare".Dali mi možete reči gdje ima blizu granice(bliže ZG) kupiti trnke i po kojoj su cjeni i koliko dođe carina za njih.Ima nas dvojica koji bi došli kupiti par komada i od sljedeče godine i njih uključili u naš pčelinjak. Takođe me zanima koliko dođu i LR košnice.Dali ima koji dučan da ima mješovitu pčelarsku opremu tako da se mogu kupiti i ostala oprema za pčelarenje.S nadom o dobroj suradnji unaprijed se zahvaljujem na pomoči.
Medno svima.
OSIBAR.
Zadnja izmjena: osibar, dana/u 10 lis 2009, 21:21, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

osibar je napisao/la:Poštovane kolege.
Ja sam OSIBAR.Dolazim iz RH,a rodom sam iz Trogira(Dalmoš),živim u Zagrebu i tu imam pčele.Javio sam se zbog ove teme"Trnke -Pletare".Dali mi možete reči gdje ima blizu granice(bliže ZG) kupiti trnke i po kojoj su cjeni i koliko dođe carina za njih.Ima nas dvojica koji bi došli kupiti par komada i od sljedeče godine i njih uključili u naš pčelinjak. Takođe me zanima koliko dođu i LR košnice.Dali ima koji dučan da ima mješovitu pčelarsku opremu tako da se mogu kupiti i ostala oprema za pčelarenje.S nadom o dobroj suradnji unaprijed se zahvaljujem na pomoči.
Medno svima.
OSIBAR.
:) )))))
Dobro nam došao susjed :) ))) osjećaj se kao kod kuće.

Što se tiče carine na trnke-pletare zaista neznam kako bi se to tretiralo na granici RH. Ako iznosiš iz BH nemaš carinu , nisam siguran z a porez da li se vraća na granici ako imaš račun.
Ako želiš što bliže Zg pokušaj sa Amirom Demirovićem evo njegova web stranica http://www.pcelarstvo.com.
Najjača firma u krajini po pitanju pčelinjih proizvoda i opreme je Apimed pokušaj da to sve sa Amirom riješiš jer je on mislim i dioničar ,koga se pita i respektuje .

Mislim da je on već kupio / negdje sam pročitao da je tražio mašine/ mašine z a proizvodnju košnica ujedno on je i najjači pčelar u krajini pokušaj stupiti u kontakt s njim uz put pitaj i za trnke . Sve ovo što ja znam proizvođača to je u unutrašnjosti i mnogo je daleko od Zg .

Ja da imam nove trnke ja bi to vama već nekako proslijedio do Zagreba i samo bi preuzeli Ove što je Dino/mungos dobio trnke su iz Breze kod Sarajeva.

Cijena koštanja LR kreće se od nekih 40-50 eura u kompletu

pozzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
osibar
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 lis 2009, 20:41
Lokacija: Trogir - Zagreb HR

Post Postao/la osibar »

senad je napisao/la:
osibar je napisao/la:Poštovane kolege.
Ja sam OSIBAR.Dolazim iz RH,a rodom sam iz Trogira(Dalmoš),živim u Zagrebu i tu imam pčele.Javio sam se zbog ove teme"Trnke -Pletare".Dali mi možete reči gdje ima blizu granice(bliže ZG) kupiti trnke i po kojoj su cjeni i koliko dođe carina za njih.Ima nas dvojica koji bi došli kupiti par komada i od sljedeče godine i njih uključili u naš pčelinjak. Takođe me zanima koliko dođu i LR košnice.Dali ima koji dučan da ima mješovitu pčelarsku opremu tako da se mogu kupiti i ostala oprema za pčelarenje.S nadom o dobroj suradnji unaprijed se zahvaljujem na pomoči.
Medno svima.
OSIBAR.
:) )))))
Dobro nam došao susjed :) ))) osjećaj se kao kod kuće.
Što se tiče carine na trnke-pletare zaista neznam kako bi se to tretiralo na granici RH. Ako iznosiš iz BH nemaš carinu , nisam siguran z a porez da li se vraća na granici ako imaš račun.
Ako želiš što bliže Zg pokušaj sa Amirom Demirovićem evo njegova web stranica http://www.pcelarstvo.com.
Najjača firma u krajini po pitanju pčelinjih proizvoda i opreme je Apimed pokušaj da to sve sa Amirom riješiš jer je on mislim i dioničar ,koga se pita i respektuje .
Mislim da je on već kupio / negdje sam pročitao da je tražio mašine/ mašine z a proizvodnju košnica ujedno on je i najjači pčelar u krajini pokušaj stupiti u kontakt s njim uz put pitaj i za trnke . Sve ovo što ja znam proizvođača to je u unutrašnjosti i mnogo je daleko od Zg .Ja da imam nove trnke ja bi to vama već nekako proslijedio do Zagreba i samo bi preuzeli Ove što je Dino/mungos dobio trnke su iz Breze kod Sarajeva.Cijena koštanja LR kreće se od nekih 40-50 eura u kompletu
pozzz
Kolega Senad hvala na dobrodošlici.
Znam da je kolega uzeo u Brezi kod Sarajeva.Dosta dobro poznajem BiH,jer sam prije puno planinario po Bosni,nadam se da još imam prijatelje u Travniku sa kojima sam počeo planinariti po Bosni,iako se nismo dugooo čuli ni vidjeli.
Kontaktiraču sa kolegom Amirom i vidjeti šta se može napraviti za nabavu opreme.Nije hitno,ima vremena cjelu zimu.Šta se tiče daljine ,ovaj moj kolega bi se sigurno uputio i malo dalje sa autom samo da nabavi kvalitetno ,a da nije skupo kao kod nas.Za trnke znam da ima blizu Jajca neki gospodin koji ih plete i da nisu skupe.U Bos.Dubici ima neki dučan koji ima opremu za pčelare ,ali niko nezna reči di je to točno i kako doči do broja tog gospodina koji pravi košnice i ima dučan(tako sam dobio informaciju).
Još jednom hvala na informaciji.
OSIBAR.
Zadnja izmjena: osibar, dana/u 10 lis 2009, 22:33, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Probat ću vam ja pomoći. Naime ja sam svoje nabavio preko Edina iz Breze koji mi je prodao po izuzetno povoljnoj cijeni neobljepljene pletare. Mislim da negdje na ovom forumu ima i slika neobljepljenih i obljepljenih a to sam dao komšiji koji je to odradio kvalitetno. Nije ni teško ali malo umazan posao. Kravlje balege pomiješate sa malo kreča i malo pepela i po mogučnosti sirutke. Neko dodaje i glinu ali nije poželjna (ne propušta zrak). Prvo se maže iznutra a nakon jednog dana izvana. Namazati deblji sloj da se ne vidi pruće. Sušenje na zraku dok ne postane porozna. (ventilacija je odlična u tim košnicama)
061297016 je Edinov broj telefona a plete mu jedan invalid tako da će te uzimajući te košnice istovremeno učiniti i humanu stvar. (radi toga ovo i pišem)
Što se tiče carine mislim da ako uzmete 2-3 nemogu naplatiti carinu jer možete pronijeti kao suvenir. I cjenovno ne podliježu carini jer su jeftine.
Pozdrav
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
osibar
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 lis 2009, 20:41
Lokacija: Trogir - Zagreb HR

Post Postao/la osibar »

Mungos1212 je napisao/la:Probat ću vam ja pomoći. Naime ja sam svoje nabavio preko Edina iz Breze koji mi je prodao po izuzetno povoljnoj cijeni neobljepljene pletare. Mislim da negdje na ovom forumu ima i slika neobljepljenih i obljepljenih a to sam dao komšiji koji je to odradio kvalitetno. Nije ni teško ali malo umazan posao. Kravlje balege pomiješate sa malo kreča i malo pepela i po mogučnosti sirutke. Neko dodaje i glinu ali nije poželjna (ne propušta zrak). Prvo se maže iznutra a nakon jednog dana izvana. Namazati deblji sloj da se ne vidi pruće. Sušenje na zraku dok ne postane porozna. (ventilacija je odlična u tim košnicama)
061297016 je Edinov broj telefona a plete mu jedan invalid tako da će te uzimajući te košnice istovremeno učiniti i humanu stvar. (radi toga ovo i pišem)
Što se tiče carine mislim da ako uzmete 2-3 nemogu naplatiti carinu jer možete pronijeti kao suvenir. I cjenovno ne podliježu carini jer su jeftine.
Pozdrav
Hvala kolega.

Neznam koliko je cjena po trmki?Moj kolega i ja uzeli bi malo više, za prvi put(zavisi o cjeni) svaki bar po pet komada,a kasnije sigurno još.Ako možete doznati točnu cjenu, pa bi moj kolega vidio sa jednim vozačom kamiona da nam doveze iz Breze.
Ako mi ti kolega Mungos ili Senad ili neko drugi može dati informaciju ili adresu i tel.broj iz Bosanske Dubice ,stolarija STRAHINJA.Taj gospodin radi LR košnice i dosta je povoljan.Neznam dali još uvjek radi(imam informaciju da je bio bolestasn) i dali se može doči do broja da se može sa njim dogovoriti o nabavi LR košnica.Da kolega mi sad ide za Banja Luku,pa imali tu negdje za kupiti košnice,trmku i opremu.tako da mu je negdi usput,kad več ide da to iskoristimo.
Unaprijed hvala . Pozdrav.
OSIBAR.
Zadnja izmjena: osibar, dana/u 11 lis 2009, 14:53, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Za tačnu cijenu najbolje je nazvati. Ako želite broj stolarije strahinja uzmite bilo koji časopis bh pčelar i pretražite. Za povoljne košnice tj. stolara kod kojeg dolaze ljudi iz dalmacije mogu vam preporučiti stolara iz Donjeg vakufa. Za njega znam od hrvatskih pčelara koji su bili zadovoljni i uzimali po 50, 60 košnica. I on se zove Edin a broj mu je 0038761340443
Najbolje je da žrtvujete par impulsa i dobijete infomacije na samom izvoru
Pozdrav
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
osibar
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 lis 2009, 20:41
Lokacija: Trogir - Zagreb HR

Post Postao/la osibar »

Mungos1212 je napisao/la:Za tačnu cijenu najbolje je nazvati. Ako želite broj stolarije strahinja uzmite bilo koji časopis bh pčelar i pretražite. Za povoljne košnice tj. stolara kod kojeg dolaze ljudi iz dalmacije mogu vam preporučiti stolara iz Donjeg vakufa. Za njega znam od hrvatskih pčelara koji su bili zadovoljni i uzimali po 50, 60 košnica. I on se zove Edin a broj mu je 0038761340443
Najbolje je da žrtvujete par impulsa i dobijete infomacije na samom izvoru
Pozdrav
E baš ti hvala na trudu.Pokušat ču ga nazvati i vidjeti šta se može dogovoriti.Hvala u moje i ime kolege na informaciji.
Nažalost (moju žalost) nemam di nabaviti časopis BH pčelar,osim našeg časopisa u kojem nema nešto naročito,koji je opča žalost.
OSIBAR.
Zadnja izmjena: osibar, dana/u 11 lis 2009, 18:40, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Moja pletara sa kojom sam se divio nije prezivila, nazalost.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Ermin Isakovic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 79
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:21
Lokacija: Holandija

Post Postao/la Ermin Isakovic »

Ne znam o borbi protiv bolesti i kako se uopste bori s tim mada nedavno na predavanju sam se usudio da otkupim polovan aparat za oksalnu kiselinu radi na 12 volti uglavnom u mali cepic koji je spojen sa aparatom se doda malo oksalne kiseline i prilikom isparavanja odozdo prema gore dobije se pozitivan rezultat intersuje me da li je ovo neko rjesenje trnku/pletaru ili kao je vec zovemo.....
per aspera ad astra....
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Trebami ovakvih trnki, gdje se može to kupiti, moramse pripremiti zanovu sezonu . Ove godine rojevi su mi podrobili trnke :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Ima kod mene.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

danas pročitah predivan tekst o trnkama....

http://spos.info/forum/index.php?topic=839.0
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite