NACRT LR KOSNICE

mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

Dobar dan pcelari sta se radi,da nema slucajno ko na ovom forumu nacrt za izgradnju lr kosnica???????????????
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Pozdrav mirzete.Ja nejmam nacrt za lr kosnice ali ih imam u glavi pa ako te nesto konkretno interesuje mjere ili kako se izrađuje kosnica pitaj rado cu pomoci.Ja pcelarim samo sa lr kosnicama nastavci i polu nastavci i izradio sam ih mnogo pa "pucaj" sta te zanima???
pozdrav
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

pozdrav izete,mene zanima cjela lr kosnica,sve mjere i od kojeg se drvata pravi.i kakav ti ciklar koristis za izradu lr kosnica
fala ti na odgovoru-------------POZDRAV-----------------------
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Mirzete nemoj misliti da sam zaboravio da ti odgovorim.Foto aparat mi neradi pa ako ne uspijem popraviti ga moram od nekoga posuditi da bi ti objašnjenja popratio sa fotografijama lakse se svati kad se i vidi.
Što se drveta tice ja sanduke radim iskljucivo od jelovine a okvirove jelovina i lipa.Cikular sam prije koristio sa kružnom pilom masina kombinirka koja radi vise operacija a prije 4 godine sam kupio "bansjek"pilu ako znas kako izgleda. To ti je kao mini brenta žaga u obliku trake dužine 480cm. Sa njom je milina raditio. Ide kroz drvo ko kroz vodu nejma otpora posto je širina reza 1mm tanka žaga pa neuzima mnogo.Od kad sam nju nabavio vise kružni cikular ne koristim u opšte.Jeste da je to profi masina i poskupa je nejma se racuna kupovati samo radi kosnica a posto sam ja stolar i izrađujem namjestaj(malo reklame) meni se isplatila.
O mjerama i ostalom drugi put nastavicemo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Izete imaš podforum u kojem možeš se reklamirat slobodno napiši ako izrađuješ košnice i ostale detalje,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
HARDY
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 06 tra 2010, 12:20
Lokacija: Kučići - kakanj

Post Postao/la HARDY »

Pozdrav pčelari.
Mene zanima da li iko ima nacrt LR košnice i čime se one najlakše mogu izraditi mislim kojom mašinom
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Najlakše ćeš doći dok košnice ako odeš na pilanu i tražiš da ti izrežu dasku na 25 cm širine,,,, ostavi da se suši ,,, nađi sebi stolara da ti je protjera kroz dihtaricu,,,,

Iz jedne daske možeš dobiti dva nastavka LR

Ako imaš nekoga kao ja u blizini onda se kod stolara uradiš , ( hoblanje, sjećenje namjeru, ) a kod kuće sklapaš,,,,,

Ako tineko izhobla na dihtaricu a kući imaš bilo kakav cekular sa pokretnom nosačem testere onda možeš sam sebi to uraditi.....

Nikakav ti nacrt nereba samo slijedi slijedeće dimenzije.

Debljina izhoblane daske 2 cm

Vanjske mjere

Dužina LR 50.4 cm
Širina LR 41,2 cm
Visina LR 24.2 cm

Dubina utora gdje liježu okvirovi bez dodavanja lima 18 MM

Ako pratiš ove mjere nema greške .....


Ja lično volim obični falc ovako to izgleda
slika

Duže stranice se nefalcuju, jer nema potrebe
slika
slika
slika
slika

slika


Znači ako imamo debljinu 2 cm i ako falcujemo kraću stranicu onda bi izgledala računica ovako,,,,

Falc se uzima tako da nam unutrašnja mjera bude 37.2 ,, znači prema unutra sa svake strane se uzme 2 cm dok od debljine daske uzme se 1 cm kao štoje na prvoj slici,,,,, isto tako se ponovi na drugoj stranici i dobijemo da će nam duže stranice biti dimenzija 48,4,,, matematički bi bilo ovako

1 cm debljine kraće strane kao na prvoj slici isto tako 1 cm na drugoj kraćoj stranici + 48,4 = 50.4 cm

ZA širinu bi izgledalo ovako;;;
2 cm debljina duže strane +unutrašnja mjera 37,2 cm + 2 cm debljina druge duže stranice = 41,2 cm

Visina 24,2 cm
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Nermin Karić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 27 sij 2010, 23:36
Lokacija: Poljice - Lukavac
Kontakt:

Post Postao/la Nermin Karić »

HARDY je napisao/la:Pozdrav pčelari.
Mene zanima da li iko ima nacrt LR košnice i čime se one najlakše mogu izraditi mislim kojom mašinom
Pokušajte otvoriti ovu stranicu. Dosta je pregledna i sve dimenzije košnica su na jednom mjestu.

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... HpM_hkaUTw

S obzirom da se bavim samostalno izradom košnica i ostalih dijelova košnica za svoje potrebe, ja koristim cikular MIO STANDARD OSIJEK koji me odlično služi. Mislim da polovne nisu mnogo skupe.

Pozdrav za sve posjetitelje ovog foruma.
Volja, ljubav, rad i red daju med.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

http://img27.imageshack.us/img27/3958/img0001fie.jpg
http://img718.imageshack.us/img718/2919/img0016se.jpg


Evo konacno što sam obecao ispunjavam. Ovo je mašina bansjek pomeni najbolja mašina za uzdužno i poprečno rezanje. Debljina žage je 1mm tako kad sjecete skore da ne osjecate otpor milina za raditi.Radni sto se može naginjati tako da može rezati pod nagibom. Dužina žage 480cm. Visina reza 50cm tako da naprimjer dasku široku30cm. okrenem vertikalno (vidi sliku) postavim granicnik na potrebnu dužinu i kratim dasku tako da bude 100% pod vinklo zato što je radni sto i žaga pod uglom od 90¨stepeni. Na njoj možete rezati komade debljine 2mm pa i tanje.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Ovo je mašina kombinirka moje vlastite izrade. Nekad sam na njoj rezao sa kruznom pilom.

http://img532.imageshack.us/img532/6353/img0004da.jpg

Sada na njoj oblam bušim i koristim dihtericu(oblanje na određenu debljinu). Stavim i brusnu plocu pa i sjecem lim i željezo.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Sledeca mašina je tracna brusilica. Komad koji se brusi se stavi na radni sto koji je pokretan napred nazad.Brusna traka koja se kruzno okreće dužine je 9m. Papučom pritiskamo brusnu traku na komad koji brusimo.

http://img293.imageshack.us/img293/9645/img0012.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/2535/img0007bn.jpg

Na drugoj slici se vidi komad drveta odozgo na mašini. Tu se bruse komadi koje drzimo u ruci i manji komadi koje treba obrusiti. Radni sto se spušta i diže pomoću motora okretanjem sklopke. Mogu se brusiti čitavi nastavci.
Prije sam brusio rucnom šlajfaricom tako da je rad sa ovom mašinom daleko daleko olakšan i ubrzan. Mašina ima svoju vlastitu ventilaciju.
Posjeduje 3 motora a glavni motor za pokretanje trake je 5,5kw.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Ova mašina je stolna glodalica ili kako je mi zovemo "frejzer" koju sam isto ja izradio sem osovine. Nju mi je uradio tokar naravno. Na njoj se rade falcovi razni ,nutevi, prorezi utori i tako dalje.....
Mašina velikih mogućnosti sa dobrim alatom (koji je veoma skup) i sa dobrim majstorom sve može. Pokrece je motor trofazni jacine 2,2kw. Brzina obrtaja kod mene je 8 000 u min.



http://img641.imageshack.us/img641/7175/img0008z.jpg
http://img17.imageshack.us/img17/7961/img0009ls.jpg
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

http://img338.imageshack.us/img338/674/img0010aa.jpg


Za danas ću vam prestaviti još ovu mašinu za izradu košnica. Ustvari ovo je mašina koja farba košnice LBS.
Još jedna profi mašina. Služi za lakiranje sa kojom je raditi milina. Kanta sa lakom ili farbom se stavi ispod nje i ona odatle uvlači farbu i šalje je kroz crijevo duzine 6m. na kome se na kraju nalazi pištolj težine200gr. tako da ga skoro ne osjećate u ruci zarazliku od pištolja gdje sipate farbu u pištolj. Pumpa ima taku snagu da lak pretvara u maglu i ravnomjerno je nanosi u snopu širine oko 30cm. Jedina mu je mana što nije za manje poslove jer se ne isplati prljati zbog malog posla jer trazi temeljito ispiranje posle lakiranja i potroši se skoro litar razređivaca dok se ispere. Jeste da ja taj prljavi razređivač ponovo hvatam u flašu i ponovo koristim za razređivanje laka ili farbe.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Post Postao/la Jazz »

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Svaka čast jazz ljepo prikazane slike dimenzija. Na slici 11 pod E širina ramova 33-35 mm takvi ramovi su previše uski. Širina od 33 mm mogla bi i stati samo bi u tom slučalu u nastavak bez problema stalo 11 ramova u standardnu unutrašnju mjeru nastavka od 372 mm.
Uski ramovi nisu baš pogodni za seleće pčelare jer između krajnjeg rama i bočne strane ima previše praznog prostora i prilikom transporta takvi ramovi se previše ljuljaju pa ih je prilikom priprema za transport potrebno učvrstiti što pčelaru s većim brojem košnica daje dodatni posao i zauzima dodatno vrijeme.
Iznad i oko ramova svaki prostor veći od 8 mm pčele u njemu grade zaperke.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 14 kol 2010, 14:47, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
HARDY
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 06 tra 2010, 12:20
Lokacija: Kučići - kakanj

Post Postao/la HARDY »

Pozdrav svim pčelarima
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

ja nepravim nastavke iz jednog dijeka daske,iz jednog komada.Lakse ga napraviti iz jednog komada ali za 3/4 godine dolazi do pucanja drveta.To stolari dobro znaju,kako oni kazu drvo dise.Dasku za nastavak napravim tako sto 2-3 dijela uze daske spojim drvofiksom u jednu od 25 cm.Nastavak koji je napravljen tako jos nije puko nigdje.Malo je zahtjevnije ali i bolje.
pozdrav
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

HARDY je napisao/la:Pozdrav svim pčelarima
Pozdrav i tebi kolega,,,:)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobar dan,
evo ti moje modificirane Miller-ove hranilice. Ima malo više posla dok se napravi, ali je onda skoro pa - zauvijek!
Pozdrav,.....................schumy
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ta hranilica je jako skupa,,ali je dobar izum,,svaka čast,,

Kod moji pološki pravio sam greške kad aje u pitanju hrana,,, u poklopnim daskama sam pravio kao u milerovoj samo minijaturno,međutim mnogo lakše mi je bilo ugraditi onu manju 0,7 l hanilicu,,,, šta je tu je,, to će nekad adoživjeti rekonstrukciju , Svaku novu koju budem pravio pološku norampredvidjeti širinu za ovakvu hrnailicu manjeg kapaciteta tj.0,7 litara .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobro jutro, ako me je išta "izluđivalo" u pčelarstvu onda su to Miller-ove hranilice. Iako je u pčelarstvu tendencija da se sve spušta u donju zonu, ja sam ipak pristalica prihrane preko gornje pokrovne daske, a tu je sama konstrukcija klasične Miller-ice podbacila.
Em joj podnicu rade od lesonita, što traje 1 sezonu, a ako ju ostaviš preko zime pčele izgrizu sav lesonit i na proljeće imaš-krš! Nikada mrežica ne "dihta" do kraja pogotovo kad se lesonit uslijed vlage uvije, pa onda ima "show" sa odstranjivanjem pčela, uvijek te izbodu, prava zbrka!
U novije vrijeme rade to od lesonita sa gornjom stranom od ultrapasa (plastika). Mislim da je i to pogreška, jer sa donje strane opet na udaru pčela ostaje čisti lesonit kojega će opet progrizati.
Što se cijene tiče, kod nas u PIP-u je ova PVC hranilica 39,00 kn=8,67KM, a sve drugo sam napravim, trošak je još samo daska i ono malo mreže koja služi da se sve pokrije.
Za sada imam 5 komada ovih hranilica, prihrana je gotova za 1 minutu, nema uzbune kod pčela, i nema izlaženja ispod mreže i začas sam gotov. Na ovaj način sam ja riješio jedan veliki problem, pa se mogu koncentrirati na ostalo.
Ali ErminH mi je ovo proljeće pisao da kod vas postoje neke jeftinije hranilice, od lake plastike pa vidi ako ti je to jeftinije, napravi nešto u ovome stilu, vjeruj mi da ćeš odahnuti, pogotovo ti koji imaš puno košnica i posla preko glave.
ErmineH, javi se!!
Javite se i svi ostali sa prijedlozima, nije valjda da samo ja imam ovih problema??!!
Pozdrav.................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 20 svi 2011, 01:02, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

hahahahaha, ma nije to nikakav problem schumy. prvo da objasnim što se smijem. jedno vrijeme je ovamo bila poštapalica: nije nikakav problem. elem, šta god predložiš insanu (koji je koristio tu poštapalicu) on na to odgovori: nije nikakav problem. hahahahaha, dugo smo se zezali s tim: nije nikakav problem.

imam bolan i ja hranilicu sličnu tvojoj, čim je uslikam pokazat ću je ovdje. s tim da je kod mene otprilike mreža (oko one plastične hranilice) upola manje površine nego kod tebe.
eto, nije nikakav problem :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Schumy otpozdravljam :)

Ja sam oduvjek koristio plastične hrnailice od 0,7 lit.

Tek ove godine napravio sam moje/milerove hranilice i imam ukupno 68

Okvir je od 3 cm debljine ,, ima mreža,, na 1/3 , 2/3 je za hranu
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... php?id=226

sa donje stane oplemenjeni lasonil jače konstrukcije i ne mogu ga pčele derat, a sa gornje strane sam stavio štamparski lim , nema curenja,,,

Grešku sam napravio što nisma okvir ofarbo lanenim uljem,,,

Još jedan nedostatak je što krov mora da dihtuje da se pčele ne uvlače ispod, tu moramnaći neko riješenje . Izgleda ove sve sitnice u konačnici koštat će više nego da sam kupio tu veću PVC hranailicu

U moju hrnailicu stane bez problema 2,5 litara, ako je košnica dobro iznivelisana može stati 3 litra...

Neke pčele su vrijedne i z a noć prenesu dok nekim treba 24h

Veće količine dodavanja sirupa uzrokuju veliku vlažnost u košnici,,,

Ovim načinom prihrane jest lakše,, međutim imaju popratni problemi,,,koje sam naveo,,,

Raniji godina dok sam radio dopunu zimnice sa 0.7 činimi se da je perfektno ali je zamarajuče,,bio sam obavezan mjesec dana , svaku noć dodavati pa je i to problem,,,

Sada kada imam veliki broj košnica ova hranilica novije konstrukcije olakšava,,, vidjet će mo šta kaže proljeće...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobro jutro, jučer sam bio u Zagrebu i kupio onih "mojih" 10 kom PVC hranilica, ove ću ih zime osposobiti oko 20-tak, a sutra i u nedjelju barem 5 komada i zamijeniti one moje loše kupovne Miller-ove hranilice, koje me izluđuju.
Ovo za kapacitet je točno, pročitao sam negdje u stranoj literaturi da je maksimalni kapacitet oko 2 litre, zato Rusi i prave ove ovdje koje ja kupujem od 2 litre. Ovo je bitno iz dav razloga, vlage u košnici i fermentacije dodatog sirupa ako ga dulje vrijeme ne popiju i ne prerade. Ove su PVC hranilice dobre, čvrstesu i na kraju ja sam skontao da se najviše isplate, jer sam problem riješio za svagda!.
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

slika

Uploaded with ImageShack.us




ovo je moja hranilica. Na sredini sa gornje strane ide lin da pčele ne dolaze u kontakt sa nama , lim pada dalje jedan cm od letve i omogućava prolaz pčelama.
Odgovorite