Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Ermin Isakovic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 79
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:21
Lokacija: Holandija

Post Postao/la Ermin Isakovic »

Svaka cast Stipo,slike su prelijepe....da mi je da se nekgdje po vrh livade usatorim i uzivam u pogledu i prirodi.....kad vidim kosnice onako lijepo poredane pozelim onakav pcelinjak....sretno...
per aspera ad astra....
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ermin Isakovic je napisao/la:Svaka cast Stipo,slike su prelijepe....da mi je da se nekgdje po vrh livade usatorim i uzivam u pogledu i prirodi.....kad vidim kosnice onako lijepo poredane pozelim onakav pcelinjak....sretno...
Hvala Ermine i dobro nam došao.
Ovaj teren gdje su moje košnice je ljeti jako privlačan. 100 m niže pčelinjaka izvire ne zagađen čist planinski potok oko njega livade koje se ne kose iznad livada po obroncima veliki nasadi borovine. Hladne vode za hladiti pivo i hlada u izobilju. Nema buke vozila, pristupna cesta odlična. To mjesto privlači mnoštvo vikendaša koji na sreću pokupe otpad i ambalažu koju sa sobom donesu. Žena me stalno moli da je povedem kad idem u obilazak pčelinjaka pa da naložimo vatru i bacimo nešto na gril.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Suša, vrućina od 35 celzijusa uz jućni vjetar sve sprži. Pčele na vrijeskovoj paši već 5. dan ne unose ništa. Vaga je maloizgubila na težini. vrijeska još ima samo na sjenovitoj strani drveća ali ni on ne medi. Meteorolozi uskoro ne najavljuju kišu i vjerovatno ću morati ubrzo vratiti pčele u bazni pčelinjak.
Šteta propade još jedna sezona bez vrcanja. Što je najgore u košnicama samo po neki okvir meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ni kod mene Stio ne medi vrijesak, ali ja neću vraćati kući pčele. Baš ne znam šta bih !?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

hehe nešto ne vjerujem da ih nećeš vraćat kći, jedino ako ćeš i ti Pasho odselit kod njih...usput treba mi žirant...imal neko raspoložen :p
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Stvarno ih neću vraćati kući - ja sam formirala još jedan pčelinjak. Ne mogu zamisliti da idu nazad. Previše je stresno i za mene i za njih. Daleko je to... :(((

Moram naći nekoga da ih prihranjuje malo u septembru. Nema mi druge.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Uh Bogami ćeš se napatit, još kad dođe sezona, valja stić i dole a nije to mala daljina...ne znam kako ćeš uspjet heheh
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pa bogami paso neznam kako ti to mislis da izvedes al ako ti nije blizu bogami imaces muke ja imam pcele na tri mjesta na jednom 800.metra na drugom mozda 2 km i trece mjesto 5/6 km udajene od kuce al da znas da nije lahko jer kad su pcele u punom jeku razvoja bogami moras bit svakodnevno tu bar ja to mislim mada ja to resavam na svoj nacin kao sto sam reko ja maticama malo odsijecem krila da iako bi se rojile da na odu mada ja i to resavam vjestacki al opet nije lahko jer se radi sa prirodom.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

@Stipo na Šujici dnevni unos 300 grama vrijeska neznamd ali je to blizu tebe ali eto radi informacije,,ovi podaci susa digitalne sms vage..

@pasha tebije vjerovatno daleko Konjic da bise mogla ravnati sa vrijesak i vrištin ,,težina košnica 65 kg sa 3 lR tjela od prije nekih 7 -10 dana pa do danas vaga je porasla za 6 kg

ostali koji su oko Dervente medi zlatošipka
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:@Stipo na Šujici dnevni unos 300 grama vrijeska neznamd ali je to blizu tebe ali eto radi informacije,,ovi podaci susa digitalne sms vage..

@pasha tebije vjerovatno daleko Konjic da bise mogla ravnati sa vrijesak i vrištin ,,težina košnica 65 kg sa 3 lR tjela od prije nekih 7 -10 dana pa do danas vaga je porasla za 6 kg

ostali koji su oko Dervente medi zlatošipka
Šuica je 20 km sjeverno od mene. Bit će da kod njih ima još vlage u tlu. Kod mene je bio unos dostigao 1kg dnevno i za 3 dana pao na nulu i evo već 5 dana unosa gotovo da i nema . Vaga je pala za 0,5 kg. Ukupan unos za 18 dana otkako su pčele na vrijesku je 9,9 kg.
Čudno mi je da je i ove godine kao i prošle da su u isto vrijeme zavladale vrućine i da kiše nema cijeli 8. mjesec. Danas sam pogledao temperaturu u pčelinjaku i iznosila je u 14 sati 35 celzijusa. Doista pri tolikoj temperaturi uz jak južni vjetar sve sprži. Juče sam obišao teren okolo pčelinjaka u Tušnici imao sam šta i vidjeti sve suvo ko barut vrijesak sav požutio i ne vjerujem da će se ove godine uspjeti povratiti ni da sutra padne obilna kiša.
Za ovaj vikend namjeravam detaljno pregledati sve košnice, popisati stanje i uraditi prvi tretman protiv varoe. Posle sljedi nadopuna hrane za zimovanje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ugrijalo i kod tebe Stipo.Kod mene je takvo cijelo ljeto bilo-i do 40 a vlaga preko 90% .Sad znam za iducu godinu-svi radovi se obavljaju dok ne ugrije-poslije nek se same snalaze.Kod nas su sad opale temperature i kisa pada,ja mislim da dosta je cvjetova pocelo da medi
:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
ante
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 24 kol 2010, 20:56

Post Postao/la ante »

stipe u tg takodjer isto stanje s vriskom vaga je u minusu a imam informacije da je i u šujici pošlo opadati. svaka čast , imaš lijep pčelinjak. pozdrav iz tomislavgrada.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav i tebi Ante dobro nam došao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas sam dobio jedam e-mail pa ako ima zaiteresiranih za zaštitu protiv varoe evo adrese:

Poštovani,
Vjerovatno ste već upoznati sa Beeital HIVE CLEAN (http://www.bee-vital.com/) .

Proizvod možete nabaviti i u BiH .

U prilogu Vam šaljem osnovne informacije .
UZ štovanje ,

Marin Kvesić mob: 063 372 681

Tel/fax:039 830 535
mail: humcom@tel.net.ba
http://www.youtube.com/watch?v=6s_hBdHH ... re=related


slika
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 26 kol 2010, 23:55, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

koliko kosta ova jedna bocica?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Jednu bocu od 0,5 meni Mario nudi za 34 KM. I dovoljna je za tretiranje 30 društava u vrijeme kada nema legla.
U vrijeme kada ima legla potrebno je ponoviti tretman nakon 6 dana i 13. dan. To znači da je potrebno utrošiti 3 doze od 0,5 lit to iznosi za potpuni tretnan baš u ovo vrijeme potrebno je utrošiti 3,4 km po jednom jačem društvu za 3 tretmana. Nije jeptino ali tko hoće dobar ptpuno biološki tretman protiv varoe u 8. ili početkom 9, mjeseca ovo je jedano od rješenja. Beevitalom se može tretirati tjekom cjele godine kada su dnevne temperature ispod 25 stepeni celzijusa.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 26 kol 2010, 22:24, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Nedira sliku neka je tu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

OK Senade kako ti kažeš neću je sklanjati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Stipo malo cu ti pisati po dnevniku ali me zanima kada ste se vec odtakli ove teme da li je neko koristio ove trakice sa lijekovima protiv varoe kakva su iskustva jer sam vidjeo da ih im dosta kupiti.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:Stipo malo cu ti pisati po dnevniku ali me zanima kada ste se vec odtakli ove teme da li je neko koristio ove trakice sa lijekovima protiv varoe kakva su iskustva jer sam vidjeo da ih im dosta kupiti.
Neznam o kojim trakama govoriš jer ih ima nekoliko vrsta.
Sve ti one pravilnom upotrebom dobro obaraju varoju ali varoa na njih brzo postane imuna. Moja ti je preporuka ako ih upotrijebiš ove sezone zapiši njihovo ime i sastav i nekoristi ih više bar 5-6 godina. Sledeće sezone možeš koristiti druge trake ali drugog sastava. Moraš biti oprezan i znati da različiti proizvođači daju različite nazive iako je unutra kao djelatna tvar sastojak isti. Sve te trake sadrže uglavnom čisti otrov koji ulazi u med i vosak te je njihova dozvoljena količina u medu zakonom ograničena. Kada god koristiš tretman protiv varoe bilo kojim srestvom provjeri njegov učinak. Ako poslje tretmana nije bilo opadanja varoe ili si pronašao samo nekoliko varoa nemoj biti siguran da ti u košnici nema varoe jer može se lako desiti da to srestvo ne djeluje na varou. U tom slučaju potrebno je na nekoliko košnica ponoviti tretman nekim drugim srestvom kako bi se došlo do sigurnog rezultata. Tek tada kada saznaš pravo stanje može se s mirom dočekati iduća sezona što se tiče varoe. U svakom slučaju u 11. mjesecu ponovo tretiraj pčele ali ovoga puta oksalnom kiselinom koja će u potpunosti dotući varou.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 27 kol 2010, 21:09, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

kolega Stipo vidim da preporučuješ oksalnu za završni tretman što je i ispravno
a ja ako sam skontao dobro iz vašeg izlaganja o BeeVitalu da i on može biti završni tretman a lakše i sigurnije za nas neiskusne u borbi sa tom gamadi

pozdrav
Zadnja izmjena: Samir, dana/u 10 ruj 2010, 23:25, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Samire naravno da može.
BeeVital i jeste oksalna kiselina ali uz neke dodatke koji mu poboljšavaju učinkovitost i donose još svojstava koje sama oksalna kiselina nema. Meni je interesantno da se BeeVital za razliku od oksalne kiseline može koristiti u vrijeme kada ima legla i kada je vanjska temperatura do 25 celzijusa. BeeVital preventivno djeluje još protiv niza pčelinjih bolesti kao i samim time što pod njegovim dejstvom potiče pčele na znatno čišćenje košnice. Naprosto podiže kompletno radno raspoloženje kod pčela pa samim tim smanjuje mogućnost zaraza još proizvođač navodi povećava prinos pčelinjih proizvoda.

Ovo oko povećanja prinosa još ću vidjeti ali da djeluje protiv varoe već sam se uvjerio i mogu slobodno reći da AMITRAZ nije ništa bolji. Nakon drugog tretmana vidno se primjećuje drukčije ponašanje pčela osjetno su živnulje. Osjećam kao da ih sada sve interesuje. Nekako su ljupkije, radosnije. Ma ne znam kako da to objasnim jednostavno da bi se svatilo ta njihova promjena ponašanja to treba doživjeti.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 11 ruj 2010, 00:34, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Mislim da bismo trebali preko svojih udruženja tražiti da država pomogne oko nabave BeeVitala i da ga svi koristimo.Ja sam ga nabavio u Sarajevu na sajmu i jako sam zadovoljan.Pa mislim da bi trebali podržati ovaj lijek.Manite se amitraza,odvojte od poticaja dio novca i navrijeme nabavite beevital.pozdrav.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ibrahime kakvi su tvoji rezultati kod tretiranja BeeVitalom. Ja sam njegovim učinkom ostao zapanjen. Danas sam u jednom društvu
prebrojao 70 opalih varoa. Većinom su bile bijele varoe. Ako ovako nastavi ukupan broj će doseći 1000 oborenih varoa.
Mislim da ću BeeVital od sada stalno koristiti. Na žalost čujem da su pojedinci počeli kopitati BeeVital za svoje potrebe. Bojim se da ne pogriješe i pod izgovorom da je za to kriv BeeVital ne naprave štetu tom preparatu i pčelarstvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
ante
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 24 kol 2010, 20:56

Post Postao/la ante »

Stipe , što misliš o RETANONU
Odgovorite