UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

medomann
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 13 svi 2010, 15:17

Post Postao/la medomann »

Srdacan pozdrav svima na forumu! evo da vam se i ja malo pridruzim i to najprije u ovoj temi koja mi je najdraza i u kojoj sam najaktivniji na jos jednom forumu; pcelinjak.com
inace zivim i pcelarim u Dugoj Resi, tko ne zna 10km juzno od Karlovca, 32g mlad, a pcelarim sestu god s tim da sam imao
prisilnu pauzu od 2god tako da je ova zapravo moj drugi pocetak i imam cak 2 kosnice i barem tisucu puta vise medonosnih
biljaka koje rastu ili nicu kod kuce ili oko pcelinjaka. e da, moja malenkost ima i ime Dario. uzgoj i sadnja medonosnog
bilja oko pcelinaka mi je cak i draza od pcelarenja, ali bez njega ne bi imalo smisla. tako sam ove g. nabavio pcele i odmah
krenuo u skupljane i kupnju sjemenja i presadjivanje biljaka oko pcela. tako sam zasijao evodiju, glediciju, lavandu,
maticnjak, kadulju, zanovijet, amorfu, vrbu ivu, platanu i mozda jos nesto cega se ne mogu sjetiti, uglavnom oko kuce je sve puno tegli, kašeta, odrezanih kanistera, a u vrtu nema salate, paradajza, nego neke, susjedima, cudne biljke nicu. nazalost posijao bih i vise toga ali nisam uspio nabaviti sjeme. od jednog forumasa sam nabavio sjeme evodie, a drugome poslao sjeme gledicije, zanovijeta i ove evodije koje sam dobio, dogovorio neka presadjivanja za jesen i branje sjemenja. nadao sam se da ce biti toga vise, ali eto nema bas nekog interesa kod pcelara za bilje, tako da se pridruzujem i vama u nadi da cemo ipak nekako udruzeni, razmjenom informacija, sjemena pa i sadnica uspjeti nabaviti sto nam nedostaje oko pcelinjaka. moja je velika zelja na jednom terenu posaditi sve medonosno drvece i vece grmove, kao botanicki vrt, samo ovo bi bio medonosni.
citajuci vase postove i probleme sa biljkama razmisljam kako vam mogu pomoci. kod mene ima samoniklih sadnica pitomog kestena od oko pola metra visine i to more jedno, pronasao sam i puno jednako velikih sadnica lipe mislim da je sitnolisna, onda vrbe ive, bagrem da ne spominjem, ovog ljeta i jeseni cu prikupiti sjeme evodije, gledicije, divljeg kestena, japanske sofore, zanovijeta, planinske mukinje, kineski javor i ostalih javora, neke egzoticne tresnje koja kasno cvjeta za sad ne znam ime, katalpe(nju takodjer imam zasijanu, vec je proklijala, tako dobru klijavost sjeme ima da se cini kao da je 120%), japanskog dvornika, amorfe (tog sjemenja mogu more pokupiti).. tako ako nekog zanima sto od ove moje ponude neka se slobodno javi i ja cu sjeme rado poslati postom, preko granice prolazi bez problema, za sadnice se vec mozemo nekako dogovorit. vidim po vasem pisanju da su cijene u rasadncima nenormalne i vise ih se isplati doma uzojiti i to ne 1-2 nego 100, a sve za manje novca, a svatko od nas ima nesto i tako cemo doci do svega. pomalo ali sigurno. sad da podijelim s vama i svoje jade oko nabavke biljaka i sjemena, jer unatoc trudu i dobroj volji neko sjeme i bilje nikako nabavit jer jednostavno ne znam gdje raste pa ako netko moze pokupit nesto sjemena bio bih mu prezahvalan i sretan vratiti uslugu dvostruko. to drvece je;
kelreuterija(KOELREUTRIA PANICULATA)
brekinja
madjarski bagrem(od njega sjeme ne vrijedi jer se oprasivanjem i mijesanem s obicnim gube svojstva tako da nazalost
samo sadnice, odnosno korjenovi izdanci vrijede) ako nitko nema sadnice mozda zna gdje ih ima za kupiti, a ja cu se potruditi izvesti izolirano oprasivanje kako bi dobio cisti mađarski pa cemo svi lakse do njega. to cu bas probat saznat na drugom forumu ili negdje vec u bespucima mreze.
od ostalog bilja pokusavam doci do svilenice-cigansko perje-(ASCLEPIAS SYRIACA), ona je jako medonosna i nezahtjevna
od grmlja biserak, pirakanta i Kariopteris (CARYOPTERIS MASTACANTUS)
sve u svemu nadam se da cemo uspjeti bar malo pomoci jedni drugima!
srdacan pozdrav iz kisne Duge Rese!
P.S. Scumy pozdrav! danas sam vas zvao ali niste se javili, neki dan sam na netu pronasao ovaj forum i vas tu, mislio sam da ste na onom pcelinjak.com di je i Esad
Zadnja izmjena: medomann, dana/u 23 svi 2010, 19:17, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

medomann je napisao/la:Srdacan pozdrav svima na forumu! evo da vam se i ja malo pridruzim i to najprije u ovoj temi koja mi je najdraza i u kojoj sam najaktivniji na jos jednom forumu; pcelinjak.com
inace zivim i pcelarim u Dugoj Resi, tko ne zna 10km juzno od Karlovca, 32g mlad, a pcelarim sestu god s tim da sam imao
prisilnu pauzu od 2god tako da je ova zapravo moj drugi pocetak i imam cak 2 kosnice i barem tisucu puta vise medonosnih
biljaka koje rastu ili nicu kod kuce ili oko pcelinjaka. e da, moja malenkost ima i ime Dario Ivanic. uzgoj i sadnja medonosnog
bilja oko pcelinaka mi je cak i draza od pcelarenja, ali bez njega ne bi imalo smisla. tako sam ove g. nabavio pcele i odmah
krenuo u skupljane i kupnju sjemenja i presadjivanje biljaka oko pcela. tako sam zasijao evodiju, glediciju, lavandu,
maticnjak, kadulju, zanovijet, amorfu, vrbu ivu, platanu i mozda jos nesto cega se ne mogu sjetiti, uglavnom oko kuce je sve puno tegli, kašeta, odrezanih kanistera, a u vrtu nema salate, paradajza, nego neke, susjedima, cudne biljke nicu. nazalost posijao bih i vise toga ali nisam uspio nabaviti sjeme. od jednog forumasa sam nabavio sjeme evodie, a drugome poslao sjeme gledicije, zanovijeta i ove evodije koje sam dobio, dogovorio neka presadjivanja za jesen i branje sjemenja. nadao sam se da ce biti toga vise, ali eto nema bas nekog interesa kod pcelara za bilje, tako da se pridruzujem i vama u nadi da cemo ipak nekako udruzeni, razmjenom informacija, sjemena pa i sadnica uspjeti nabaviti sto nam nedostaje oko pcelinjaka. moja je velika zelja na jednom terenu posaditi sve medonosno drvece i vece grmove, kao botanicki vrt, samo ovo bi bio medonosni.
citajuci vase postove i probleme sa biljkama razmisljam kako vam mogu pomoci. kod mene ima samoniklih sadnica pitomog kestena od oko pola metra visine i to more jedno, pronasao sam i puno jednako velikih sadnica lipe mislim da je sitnolisna, onda vrbe ive, bagrem da ne spominjem, ovog ljeta i jeseni cu prikupiti sjeme evodije, gledicije, divljeg kestena, japanske sofore, zanovijeta, planinske mukinje, kineski javor i ostalih javora, neke egzoticne tresnje koja kasno cvjeta za sad ne znam ime, katalpe(nju takodjer imam zasijanu, vec je proklijala, tako dobru klijavost sjeme ima da se cini kao da je 120%), japanskog dvornika, amorfe (tog sjemenja mogu more pokupiti).. tako ako nekog zanima sto od ove moje ponude neka se slobodno javi i ja cu sjeme rado poslati postom, preko granice prolazi bez problema, za sadnice se vec mozemo nekako dogovorit. vidim po vasem pisanju da su cijene u rasadncima nenormalne i vise ih se isplati doma uzojiti i to ne 1-2 nego 100, a sve za manje novca, a svatko od nas ima nesto i tako cemo doci do svega. pomalo ali sigurno. sad da podijelim s vama i svoje jade oko nabavke biljaka i sjemena, jer unatoc trudu i dobroj volji neko sjeme i bilje nikako nabavit jer jednostavno ne znam gdje raste pa ako netko moze pokupit nesto sjemena bio bih mu prezahvalan i sretan vratiti uslugu dvostruko. to drvece je;
kelreuterija(KOELREUTRIA PANICULATA)
brekinja
madjarski bagrem(od njega sjeme ne vrijedi jer se oprasivanjem i mijesanem s obicnim gube svojstva tako da nazalost
samo sadnice, odnosno korjenovi izdanci vrijede) ako nitko nema sadnice mozda zna gdje ih ima za kupiti, a ja cu se potruditi izvesti izolirano oprasivanje kako bi dobio cisti mađarski pa cemo svi lakse do njega. to cu bas probat saznat na drugom forumu ili negdje vec u bespucima mreze.
od ostalog bilja pokusavam doci do svilenice-cigansko perje-(ASCLEPIAS SYRIACA), ona je jako medonosna i nezahtjevna
od grmlja biserak, pirakanta i Kariopteris (CARYOPTERIS MASTACANTUS)
sve u svemu nadam se da cemo uspjeti bar malo pomoci jedni drugima!
srdacan pozdrav iz kisne Duge Rese!
Bravo majstore to nam treba sjeme i sadnice medonosnog bilja. ja sam ove godine zahvaljujući shumiju popunio kvotu oko sađenja novih sadnica, a kupio sam i nekoliko sadnica evodije. Sve novo posađene sadnice su prolistale, a kako će rasti na ovon kršu i oštroj klimi vidjet ću. Kod mene najbolje raste drveće koje slabo ili nikako daje nektar. Kao što su: Bjeli grab, brijest, klen, hrast, bukva, jasen, javor ,bor, smreka i jela i neke vrste grmova: ljeska, glog, šapurak (divlja ruža) i još neki. Na prste se mogu prebrojati stabla bagrema.
Iznad mog pčelinjaka nalazi se krševito državno zemljište pa me interesuje šta bih mogao posaditi, a da daje nektar jer država se sigurno neće ljutiti ako netko pošumi dio goleti gdje osim po koje ljeske i graba nema drugog drveta. Nekad je ta golet krajem ljeta dobivala plavu boju od vrijeska i majčine dušice, ali više toga nema zahvaljujući požarima koji redovito sve opustoše i što je najgore nikog nije briga zašto sve izgori svake godine. Prije rata požara gotovo da nije ni bilo ako bi se negdje i desio na vrijeme bi se ugasilo. Ova današnja vlast da te bog sačuva ni za što ih nije briga. Očigledno da dobri lokalni ljudi na svom području moraju činiti sve što je u njihovoj moći za dobrobit pčelarstva i prirode kada države za to nije briga.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dario dobro nam došao i piši bez zadrške ,nemoj čekat pitanja ,,, ova tema je interesantna i sve suprilike da će mo morati dobro se angažovat na rasadu medonosnog bilja
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipo prijatelju, kako raste i napreduje taj madjarski bagrem, po kojoj si ga cijeni nabavio, imali ga jos, moze li se naruciti???svako dobro..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:stipo prijatelju, kako raste i napreduje taj madjarski bagrem, po kojoj si ga cijeni nabavio, imali ga jos, moze li se naruciti???svako dobro..
Shumi mi je poklonio par sadnica bagrema od kojih su 2 prolistale koje su sorte nije rekao,
Ako misliš na ovih 7 stabala bagrema u selu ma mislim da su donešeni iz dalmacije prije 50 godina samo ne sjećam se kada sam vidio pčelu na njima. Svake godine procvatu ali rjetko nektar daju. Nade polažem u evodiju za sada to je novina na ovom području ali trebat ću ih čekati koju godinu dok se pojave cvjetovi. Lipa ovdje zna dobro zamediti ali je ima tek po neko stablo oko okućnica koje su ljudi posadili u svoje bašte. Ove godine sam posadio 6 lipa posadio bi ih i više ali nemam gdje. Ma neće ti ovdje kod mene da sadi niko ništa hektari zemlje leže zapušteni tu i tamo zna se desiti da netko posadi nekoliko voćaka, a onda ih nakon 10 godina posječe. Prije nekoliko godina donio sam stotinjak sadnica smreke. znam da ona ovdje brzo raste a zna i dati medljike svako par gpdina. Davao sam te sadnice koga god sam sreo samo neka ih zasadi ma neće nitko nit jedne. Pa eto ljudi neće ni poklon da uzmu kada za njega treba malo truda i rada da ga zasade.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ja sam jutros posijala 7-8 vrsta ljekovitog bilja i zasadila nekoliko kupina ... Do prije nekoliko godina bilo je oko mene dooosta bagrema, ali je skoro sve posječeno. Posječena je jedna čitava aleja bagrema i lipe, tek je poneko stablo ostalo.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
medomann
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 13 svi 2010, 15:17

Post Postao/la medomann »

pozdrav!
zivahan forum, svaka cast! radujem se pisanju i dogovorima sa vama! Stipo ovog trena ti ne mogu odgovoriti sto bi najbolje medilo na tvome krsu ali pogledat cu veceras literaturu pa se javim. ja ti mogu poslati neko sjemenje od kojeg ces kod kuce lako dobiti sadnice. nemoj se deprimirati obijanjem ljudi za sadnju i nebrigu, to je svuda tako, ako lova ne sipa preko noci nikog ne zanima. mene pčelarstvo kao hobi a jos vise nabavka i sadnja raznoraznog med. bilja totalno odusevljava i ispunjuje i ko atomska bomba imam energije za to i toliko cu toga zasaditi da nema sanse da netko to unisti. a da dio hoce to je sigurno, ipak i ti zapusteni tereni po kojima sadim su necije vlasnistvo i kad tad ce mozda od sume napravit livadu, vikendicu ili nesto. zato mene ne zanima sadnja par sadnica nego njih desetine, cak i stotine od cega ce dio ostat, to je zakon velikih brojeva. ove sam god posijao svakakvog sjemena tako da u ovim prvim godinama odmah imam svega oko pčelinjaka, a iduce godine krecem planski po prioritetima sto mi najvise fali. sam samcat u tome, nikoga to ne zanima niti ga je briga, s time se moramo pomirit. uvijek je bilo par pojedinaca, zagrženjaka koji su vukli napredak ili brinuli za opstanak, dok su drugi slijedili, ili ih nije brigalo.
tako sam dosao i na vas forum jer nema bas puno ni pčelara koje zanima sadnja bilja i ko zna koliko bi foruma trebalo dok bi nekom razmjenom čovjek sve pribavio.
mađarski bagrem i sam pokusavam nabaviti, za sada bezuspjesno, najvjerojatnije cu ga morat kupit, mada za sada ni to neznam gdje. također i one neke biljke koje sam spomenuo u prijasnjem postu.
na jednom forumu sam citao o inicijativi da se udruze pčelari iz jednog drustva i zasade sto vise bilja. od njih 40 sadilo je samo 6. i to po meni cak nije ni lose, iako je u biti katastrofa! ja mislim da ih ovdje ne bih nasao niti 6. jos nisam s nikime ni pricao o tome, jer sam relativno novi, mlad i početnik pa necu ulijetat među "stručnjake" s nekim novim idejama. uglavnom cujem ose jos i nesto cemo valjda ostvariti i neko nase drvo ce valjda cvasti i kad nas ne bude..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pa kakav je taj bagrem sto ti je schumy poklonio, ja sam sebi mislio uzeti par stabala madjarskog bagrema, jer sam cuo da najbolje medi, a ako ne nadjem kupio bi bilo koji samo da luci nektar, pa ako znas ista provjereno napisi..
medomann
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 13 svi 2010, 15:17

Post Postao/la medomann »

Pozdrav! Nisam se prije stigao javiti pa evo sada odgovora.
Stipo sto saditi kod tebe, na tom skrtom terenu s pozarima. biljke koje nisu zahtjevne a daju nektar bi bile redom cvatnje;
drijen -- CORNUS MAS
trnina -- PRUNUS SPINOSA
japanska dunja -- CHAENOMELES JAPONICA
vrba iva -- SALIX CAPREA
javor mlijec -- ACER PLATANOOIDES, najmedonosniji od javora
oskorusa -- SORBUS DOMESTICA
bagrem -- ROBINIA PSEUDOACACIA ne medi iznad 700mnv, a rasti ce svugdje, najbolje medi na pjeskovitom tlu
amorfa, bagremac -- AMORPHA FRUTICOSA, invazivan grm koji ce se sam razmnozavati, a od svega ovoga ga je najlakse razmnozit, pasu mu vlazniji tereni, ali kako je invazivna vrsta raste bez problema po svuda
pajasen, kiselo drvo, rajsko stablo -- AILANTHUS ALTISSIMA
daje pelud i nektar, ne pretjerano ali daje, med je taman i aromatican

OVO SAM PRONASAO NA JEDNOM FORUMU GDJE NABAVLJAM SJEMENJE ZA SVOJ MEDONOSNI BOTANICKI VRT;

„Otvorena je veoma zanimljiva tema - Gdje god vidiš prazno mjesto tu drvo posadi, ali ........ nikako ne ovo drvo


Ailanthus altissima, pajasen, jelš, rajsko drvo

Razgranato, brzorastuće, listopadno stablo, visoko do 30 metara. Podrijetlom je iz Kine, a danas je široko rasprostranjena vrsta. U Europu je unesen 1751. godine i sađen kao ukrasna biljka, a danas ga bije glas vjerovatno najagresivnije biljne vrste.
Jedno dobro razvijeno stablo godišnje proizvede više od 300.000 sjemenki koje izrazito lako klijaju. Osim toga širi se i izdancima iz korijenovog sustava koji se pojavljuju i na 20 metara udaljenosti od matičnog stabla.
Nemilice se širi te ugrožava opstanak autohtonih biljnih vrsta te ih potiskuje. Mijenja izgled krajolika, a zbog rijetkog rasporeda grana onemogućava gniježđenje ptica.
Izrazito je agresivna, invazivna i prilagodljiva vrsta koja raste na različitim tipovima tla, a ne trpi samo suvišak vode i duboku sjenu.
Inače, ovo drvo prilično lijepo izgleda, osim što lišće ima neugodan miris.

Vrlo je slično ruju - rhus typhina, a najlakše se od njega razlikuje upravo lišćem koje je kod pajasena neugodnog mirisa, a kod ruja nije.

Eto, s ovim se drvom borim u svom vrtu, niče na sve strane“

planinska mukinja -- SORBUS AUSTRIACA
kelreuterija -- KOELREUTERIA PANICULATA
grozdasti biserak -- SYMPHORICARPUS ALBUS
japanska sofora -- SOPHORA JAPONICA *nju ne saditi na prekamenitom tlu

na pozar nije nitko otporan pa tu nema druge nego malo zastiti mlade biljke ili kompletan nasad na jednom mjestu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Hvala Medoman na trudu. Amorfe imam 2 sadnice ali rastu 10 cm godišnje.
Trnjina uspjeva kod mene, drijen -- CORNUS MAS takođe ima nekoliko stabala.
Znači ostaju mi još ove 4 vrste da probam.
japanska dunja -- CHAENOMELES JAPONICA
vrba iva -- SALIX CAPREA
javor mlijec -- ACER PLATANOOIDES, najmedonosniji od javora
oskorusa -- SORBUS DOMESTICA
E sada imam cilj za sledeću sezonu da tražim te sadnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro svima!
Tek sam danas "uhvatio vremena" da prolistam forum koji sam orvorio ove godine, na svoj rođendan – 24/02.2010., "Uzgoj i stalna njega medonosnog bilja".
Razvile su se zanimljive diskusije, koje pomalo ipak "skreću vodu na moj mlin" – naime, ja sam odlučio (kako sam već pisao) svake godine zasaditi 50 komada sadnica bilo kakvog medonosnog bilja (stablašice, žbunje, lisnatice….).
Naime, čitajući stranu literaturu (pčelarsku), uočio sam veoma zanimljive stvari:
U Europi kao i kod nas zbog stoljetne sječe drveća koja su smatrali "korovom" u šumarskom žargonu, a najpoznatiji je predstavnik NJ.V.B. (njegovo veličanstvo bagrem), lipa, kesten……, desilo se nezaustavljivo i progresivno odumiranje cijelih kolonija ovoga prekrasnog i korisnog drveća.
Tako je u Baranji u 19. stoljeću bila jedna od najvećih kolonija bagrema, kojega su u međuvremenu potpuno zatrli, u Francuskoj je od bagrema u srednjem vijeku bilo "nobl" zasaditi aleje uz puteve kojima su prilazile kočije, da bi u proljeće mlade damice i zaneseni udvarači krijepili svoje nosnice miomirisom cvijeta bagrema u punome cvatu....
Iisto se dešava (nažalost) i u našoj Istri danas, gdje domaći ljudi bagrem zovu "drača" i vlada opće uvriježeno mišljenje da je to "korov" kojega je poželjno sjeći i nemilice tamaniti jer ga "....ima napretek....". onda je došla "glad" pojedinaca u svim našim državama (ex Jugoslavije) za ulazak u EU, tako da je počela sadnja vinograda i maslenika.
I tu je počeo egzodus bagrema.......siječe se nemilice i u ogromnim količinama, neplanski i stihijski, služi kao kolje za naslon vinove loze u vinogradima, maslenicima......
I još gore – izvozi se kao kolje sa korom, gro izvoza je u Italiju, a onda naši "stručnjaci" kao papagaji unisono viču da je u Italiji najjeftinija grvena (bagrem) oprema za zasade vinograda u Europi.....
Ja znam da je ovo što ću dalje napisati UTOPIJA – ali i ja imam mladi vinograd, u koji sam za naslone stavio pocinčane stupove! Neću puno pomoći u ovoj globalnoj histeriji sječe i uništavanja najmedonosnije biljke, ali mi je barem savjest čista.....
Pčelarstvo je sastavljeno od triju (3) komponenti:
1.) Pčela
2.) Cvijet
3.) Pčelar
Dali ste o o vome ikada razmišljali?!!?
Na prvi i treći faktor možemo utjecati i o tome se pišu sve knjige o pčelarstvu, a ja mislim osobno da je najpresudniji faktor ipak c v i j e t ("čista Priroda"), jer se i pčela pojavila na Zemlji prije 80 miliona godina kada su se pojavile i cvjetnice.
I – onda sam pročitao nešto što me potaklo na ovakav moj općeniti stav oko očuvanja pčelarstva, naime u Francuskoj su pčelari donijeli 2008. godine Kodeks ponašanja:
Svaki od njih kroz godinu mora posaditi 5 stabalšica medonosnog bilja, od kojih je normalno najzastupljeniji – bagrem.
I one aleje sa početka priče u 21 stojeću su dobile puni smisao, pa bih poručio Pashi da i ona pomalo obnovi one posječenu aleju bagrema i lipa....
U našim gradovima je masovno zasupljena lipa koja prekrasno miriše, i još ljepše izgleda,tako da "materijala" za proširivanje medonosnog bilja imamo i previše, samo malo dobre volje.
Na kraju – stara stabla bagrema mede malo, ili – nikako!
To je još jedan razlog ove moje inicijative!
Zato naprijed, i – medno sa "našim" novim medonosnim biljem!
Pozdrav......schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 17 lip 2010, 08:21, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

JA sam prije nego sma li nabvio kosnice počeo pomalo pripremtai medonsono bilje.. iako teren je najbolji za vrijeme livadske paše, ali sam ja počeo saditi određene sadnice, posljednje sto smaposadio je lavanda, doduše nije medonosna ali ima dobrih uticaja na pčelinje društvo... uskoro cu postaviti slike... pa da se vidi jer slika vrijedi više od 1000 riječi....
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro dr_kong,
lavanda je jedna od najmedonosnijih biljaka i na skali od 1 do 10 zauzima br. 9-sigurno!
Ali kod lavande ima jedan drugi problem. Ona ne daje "ni gram" peluda (polena), pa na njoj kao na jedinoj kulturi koja medi pčele rapidno slabe, pa ih treba često sa tih paša i sklanjati (Provansa-Francuska i pred 30÷50 godina otok Hvar). To su naime prirodna staništa koja obiluju lavandom koja se do 19 stoljeća intenzivno uzgajala radi dobivanja (tada) vrijednih prirodnih eteričnih ulja. Ali kako čovjek sve ipak na kraju uništi, tako je i na našem Hvaru sada lavande samo u tragovima u odnosu na nekadašnje nasade. Sada su "živi" oni nasadi koji su "pobjegli" iz uzgajališta (lijeha) i sada rastu slobodno u prirodi.
zato ti preporučam da uz lavandu sadiš i ostalo medonosno bilje, i to po redoslijedu cvatnje, od 5.mjeseca do 10.mjeseca.
Ako u tvome kraju uspijeva bagrem, ja bih ti preporučio da ga zasadiš, jer je vrlo skroman u pogledu zahtjeva za sastavom tla na kojem raste, a zatim kesten, on cvjeta odmah poslije bagrema, daje dosta meda a još više peluda i na njemu se pčele ojačaju i pripreme zalihe peluda za zimu.
Nakon kestena cvjeta lipa na kojoj pčele skupljaju i nektar i pelud, a kada dobro zamedi košnice se napune medom u par dana!
Treba po meni obratiti pažnju i na divlje raslinje koje rastu po livadama a koje su trajnice i presaditi ih u blizini svoga pčelinjaka, (cigansko perje, divizma i druge).
Ako u tvojem kraju uspijeva bagrem i to ti je glavna paša nesmiješ saditi faceliju, jer medi u isto vrijeme kada i bagrem, a budući joj je građa cvjetne čaške pogodnija za branje nektara nego kod bagrema, pčele rađe posjećuju faceliju nego bagrem.
Ako nema bagrema onda je moja preporuka da obavezno sadiš faceliju. Obično ju sade u zaorane kultivirane njive, a ja se bavim mišlju da ju posijem "samo onako" po livadi.
Ali ima jedan problem – facelija se naime dobro osjemeni, pa se brzo sama zasadi i postaje dominantna biljka na livadi!
Još je jedna korisna biljka (žbun), koja se zove esparzeta, a na se može i pojedinačno saditi po livadi.
Pozdrav..................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 18 lip 2010, 08:32, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

POzz Schumy..
Lavandu koju sam zasadio nije jedino bilje nego sam je ubacio u raznovrsnot okoline mog malog pčelinjaka, lično govorim o svoojoj poziciji, ja imam dobru livadski pašu ali kada govorim o namjenski zasađenom bilju lavanda mi je bila prva na spisku jer raste kao grm a vidjeo sam na nekim slikama da se može lijepo oblikovati pa sam je posadio u pokrajnim dijelovima, a sto se tice bagrema on je naredno na tapeti da ga sadim u blizini pčelinjaka iako ga ima dosgta u okolini, a za faceliju nisam bas sigurna koliko je dobra upravo radi te svoje dominantnosti..... iako je to jedina mahana ali ipak je jedna od najmedonosnijih biljaka koje postoje.. a kod mene je lipa uveliko u cvatu...
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Post Postao/la suad »

Pozdrav svim forumašima, da vam se javim vezano za neke od ovih medonosnih biljaka, tj. drveća. Ja sam za svoje udruženje nabavio u jesen 2009. god. 3000 stabljika evodije po cijeni od 4 KM, a u proljeće ove godine 2000 stabljika pitomog kestena po cijeni od 0,40 KM. Za ovu jesen namjeravamo posaditi još 5000 stabala kestena. Evodija se dobro pokazala i ima prilično dobar prirast, pojedine su ove godine i procvjetale, a kesten traži jako kiselo tlo i moje podneblje (Sanica-Ključ) je odlično za kesten samo što ima slabiji prirast od evodije. Obzirom da moje područje obiluje sa sitnolisnom i krupnolisnom lipom nismo nabavljali sadnice lipe, ali je na našem tržištu prilično skupa 4-5 KM. Ukoliko nekom treba neka informacija više neka se javi, a meni lično treba informacija gdje bi se mogao nabaviti pitomi lješnjak i po kojoj cijeni, znam da ih ima različitih pa ako ko ima kakvu informaciju neka mi proslijedi. Svaka čast na započetoj temi, a dok malo skužim kako da vam proslijedim fotografijue poslaću vam neke sa pčelama na medonosnom bilju.
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

Suad je napisao
3000 stabljika evodije po cijeni od 4 KM,

Nije i ovo greška, možda 0,4 km. Da li ste probali naći semena pa sami zasejati?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ja sam evodiju plaćao po 6 KM. Kupio sa ih 5 komada da vidim kako podnose ovu moju klimu. Do sada u mom kraju nije bilo evodije pa je to kod mene potpuno nova biljka. Pa ako bude sve u redu i budu normalno rasle za koju godinu možda zasadim više tih sadnica evodije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Stipo dobro razmisli gdje ih sadišNesumnjam u tebe,neznam dali znaš Evodija narasta i preko 15 metara u visinu,a8 do 10 u širinu.Pozdrav
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Gdje mogu kupiti jednu sadnicu i kad se sadi?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

Ljudi u Srbiji evodija počinje da se razmnožava kao korov . Toliko je pčelari seju. Organizujte se pa ako neko dolazi sa foruma u Beograd na sajam pčelarstva. uvek ima načina da se preuzme seme pa krećite.Ako neko dolazi u Novi Sad , a to je prva nedelja u martu eto i mene tamo sa semenom
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Mi cemo doalziti na sajam sigurno pa cemo kupiti, a ja imam jedno pitanje kod lavande znate li sta se desava odozdo mi listovi postaju crni, jednostavno ne znam sta joj je strah me da je nije plamenjača uhvatila...
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Post Postao/la suad »

Sadnice koje sam uzimao su visine od 80-150 cm pa je možda zbog toga cijena bila po 4 KM, ako gdje ima povoljnije javite, jer imam namjeru nabavljati još sadnica
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Post Postao/la suad »

Može li mi ko reći gdje bi se moglo i po kojoj cijeni nabaviti sjeme lavande i koja je razlika između lavande i lavandina. Unaprijed hvala!
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Lavandu sam ja nabavljao iz rasadnika iz trebinja i cijena je bila ja mislim 1,5 KM po sadnici, a lavandini su ti druga vrsta tj mejsavina dvije vrste lavande koje su se prilagodile klimatskim uslovima na jadranu i otocima. a ove lavande je bilo uzeti znam da je nama doalzila ova zena u udruzenje i donijela imao sam negdje kontakt pa cu ako nadjem postviti
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Post Postao/la suad »

Hvala kolega na informaciji, ako pronađeš kontakt javi.
Odgovorite