Pčelinjak-Admir Sanski Most

Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nakon hladnog perioda iza nas, danas sam uspio da na brzinu pregledam pola drustava. Posto pele nisu izalazile a zadnji pregled sam uradio prije 15 tak dana ocekivao sam da nadem zarojena drustva ( posto sam za vrijeme hladnog perioda dodavao svako drugo vece po o,5 l sirupa) i za nepovjerovati od 20 drustava samo jedno zarojeno (o njemu cu poslije).Drustva su uprkos sirupanju i drzanju folije ipak malo stagnirala. Iz celija sa zatvorenim leglom izasle su mlade pčele a posto nije bilo unosa osim sirupa pčele su matici pripremile ogromnu količinu ćelija za zalijegati tako da im za sada ne na um pada rojenje. Dvije so dodate pred zahlađenje su u potpunosti izgrađene tako da su i mlade pčele zadovoljile svoje apetite.Drustva su u max radnom elanu tako da ukoliko uspijem organizovati prevoz za vikend selim ih u Bijeljinu.

Kada je riječ o onom zarojenenom drustvu, tu mi se je dogodila prava misterija i pčele zato i jesu interesantne. Kod zadnjeg pregleda u ovom drustvu se pojavio matičnjak tihe smjene pred sami izlazak matice. Kada sam otvarao to drustvo očekivao sam staru maticu i mladu koja se naravno nije oplodila.Umjesto toga nasao sam hrpu rojidbenih matičnjaka, stare matice kao i otvorenog legla nema, također nisam pronasao ni mladu neoplođenu maticu (matičnjak uredno otvoren). Drustvo sam podijelo na dva dijela i u svakom ostavio sam po jedan zatvoren i otvoren matičjnak.Zalihe hrane odlične.

Medno!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

slika

Pčele otjerane u okolici Prijedora na bagrem, uradio sam sto je do mene.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kolega nisi sve uradio koliko vidim na slici nedostaju treći nastavci pa i četvrti ako bog da. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Posto je jutros padala kisa planirao sam da ne odem za Prijedor ali je od 11 sati ugrijalo pa sam ipak odlucio da odem. Od 38 drustva koliko sam otjerao na ispašu 5 je uslo u rojev nagon i tu sam bez puno razmišljanja maticu sa svim otvorenim leglom prebacio u nukleus a tamo ostavio najbolji zatvoren matičnjak.Ranijih godina trgao sam matičnjake ali sam odustao od toga ove godine jer je to gubitak vremena, prinosa, eventualnog roja i drustva. Usput sam pripremio plasticne nukleuse tako da sam od drustava koja nisu u rojevom nagonu uzeo 1-2 okvira zatvorenog legla i nadam se smanjio im nagon za rojenje, sve ukupno 20 nukleusa. Prosjek na bagremu je nekih 10 kila i na ovome mjestu sacekacu malinu i kesten pa onda selim na lipu i livadu.Prosle godine kesten je nesto i medio nadam se da ce popuniti nastavak.


slika

Prakticni su za transport i u auto stane bez problema 20 komada jedino ih je tesko sklopiti milijun zavrzlama de lijevo de desno pa preklopi pa zaklopi. :D
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Posto je jutros padala kisa planirao sam da ne odem za Prijedor ali je od 11 sati ugrijalo pa sam ipak odlucio da odem. Od 38 drustva koliko sam otjerao na ispašu 5 je uslo u rojev nagon i tu sam bez puno razmišljanja maticu sa svim otvorenim leglom prebacio u nukleus a tamo ostavio najbolji zatvoren matičnjak.Ranijih godina trgao sam matičnjake ali sam odustao od toga ove godine jer je to gubitak vremena, prinosa, eventualnog roja i drustva. Usput sam pripremio plasticne nukleuse tako da sam od drustava koja nisu u rojevom nagonu uzeo 1-2 okvira zatvorenog legla i nadam se smanjio im nagon za rojenje, sve ukupno 20 nukleusa. Prosjek na bagremu je nekih 10 kila i na ovome mjestu sacekacu malinu i kesten pa onda selim na lipu i livadu.Prosle godine kesten je nesto i medio nadam se da ce popuniti nastavak.


slika

Prakticni su za transport i u auto stane bez problema 20 komada jedino ih je tesko sklopiti milijun zavrzlama de lijevo de desno pa preklopi pa zaklopi. :D
Kolega cerex,sta radi s tim oduzetim ramovima legla?Predpostavljam da ih koristis za formiranje rojeva.Interesuje me dodajes li im mlade oplodjenje matice?Ili?Spajas li iz vise drustava I pravis jace rojeve,ili ostavljas samo sa po dva rama legla?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sad vidjeh pitanje. U maju nukleus pravim iz dva a u junu iz tri okvira legla.Ova dva okvira legla nekad su iz jednog a nekad iz dva drustva.A u junu tri okvira legla iz tri drustva da se pcele ne tucu.Dodajem im maticnjak, nekad iz zarojenog drustva uzmem okvir sa maticnjakom a nekad ga izrezem.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala kolega Cerex.Pitao sam iz razloga sto I ja planiram ove godine maltene na isti nacin da formiram,Mozda jedino stavim vise ramova legal(4-5)da odmah dobijem jace rojeve.Odustao sam od kupovnih matica-lose su.Maticnjaci su mi malo problem,nemam ih trenutno,ali sabio sam jedno drustvo s ciljem da se zaroji-da dobijem rojeve maticnjake.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Da napokon i ja nesto napisem nakon dugo vremena. Sezona ukratko jednom rijecju katastrofa, izvrcalo se tek toliko meda da se smanje gubici u ovoj godini. Da ipak sve ne bude crno nesto se je naucilo i u ovoj godini. Ove godine proizveo sam nesto matica pomocu jenterovog aparata od svoje najbolje matice. U avgustu sam zahvaljujuci kolegi Blaski nabavio jednu sklenar f1 maticu, kolega mi je iz slovenije donijeo drugu rodonacelnicku maticu a takoder isti kolega mi je donio iz njemacke jednu obicnu maticu sa pčelinjaka nekog svabe.

slika

slika

slika

slika

Za sada daleko najjace drustvo Blaskova sklenar matica, pa obicna njemacka matica dok slovenka i moje matice su tu negdje. Zaboravio sam napisati da sam i od Rajka nabavio 5 matica koje su proizvedene iz f1 sklenar matice i za sada nista posebno vidjecemo u proljece. Ova Blaskina ne bode milina raditi , dok ova obicna njemacka i Rajkove tu i tamo bocnu kao i moje pcele.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega kojoj vrsti pripadaju ove tvoje matice.
Ako mijesas razlicite vrste mozes da napravis[ buckurus] problem.
Ja bi ti predlozio kad vec imas ovu Blaskovu maticu uzgajaj
od nje i mijenjaj cijeli pcelinjak da bi bio zadovoljan .
MK
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega kojoj vrsti pripadaju ove tvoje matice.
Ako mijesas razlicite vrste mozes da napravis[ buckurus] problem.
Ja bi ti predlozio kad vec imas ovu Blaskovu maticu uzgajaj
od nje i mijenjaj cijeli pcelinjak da bi bio zadovoljan .
MK
Sve matice su naravno kranjske -carnica.
U planu je da u narednoj sezoni promijenim sve matice sa ovom blaskovom , samo ja nikako ne mogu da skontam kako u ovom slucaju ne dolazi do rešetkastog legla zbog uzgoja u srodstvu.
Zna li iko zasto me zeza ovaj photobucket'
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas toplo nekih 10 stepeni, rekoh da pogledam jesu li zive i slucajno pogledam jedno drustvo kad vidim da je drustvo pozadi zbog slabije kolicine hrane i dodam mu pogacu.Odmah sam pogledao i druga drustva (ostala drustva u redu sa hranom) i vidio sam da su dva stradala, (matica krenula sa leglom i pcele umrle od gladi jer nisu htjele napustiti leglo pozadi puno hrane) i imam jos tri slaba 2-3 ulice pcele.Oksalna odradena prije tri sedmice i prosjek je bio nekih 5 ulica, tri najslabijna drustva tad na 0 stepeni imali 4 ulice pcele. Nakon oksalne najvise palo 40 varoa, prosjek 15-20?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:
mirsad je napisao/la:POZ
Kolega kojoj vrsti pripadaju ove tvoje matice.
Ako mijesas razlicite vrste mozes da napravis[ buckurus] problem.
Ja bi ti predlozio kad vec imas ovu Blaskovu maticu uzgajaj
od nje i mijenjaj cijeli pcelinjak da bi bio zadovoljan .
MK
Sve matice su naravno kranjske -carnica.
U planu je da u narednoj sezoni promijenim sve matice sa ovom blaskovom , samo ja nikako ne mogu da skontam kako u ovom slucaju ne dolazi do rešetkastog legla zbog uzgoja u srodstvu.
Zna li iko zasto me zeza ovaj photobucket'
Kolega moguce je da te photobucket zeza iz razloga sto ako naknadno obrises slike iz photobucketa,onda samim tim one nisu vise vidljive ni nama ovde na forumu! Bar se to meni desavalo.A tko ce ga znati,mozda je I neki drugi razlog...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Danas toplo nekih 10 stepeni, rekoh da pogledam jesu li zive i slucajno pogledam jedno drustvo kad vidim da je drustvo pozadi zbog slabije kolicine hrane i dodam mu pogacu.Odmah sam pogledao i druga drustva (ostala drustva u redu sa hranom) i vidio sam da su dva stradala, (matica krenula sa leglom i pcele umrle od gladi jer nisu htjele napustiti leglo pozadi puno hrane) i imam jos tri slaba 2-3 ulice pcele.Oksalna odradena prije tri sedmice i prosjek je bio nekih 5 ulica, tri najslabijna drustva tad na 0 stepeni imali 4 ulice pcele. Nakon oksalne najvise palo 40 varoa, prosjek 15-20?
Kod mene je padalo dosta vise posle oksalne,nisam brojao,ali bilo je vise,bar 40-50.
Nije to nista strasno na veliki broj drustava.
Ja imam jednu problematicnu za koju se bojim da ce prerano krenuti s leglom(ako vec I nije),zato jer je lani kasno izvedena I kasno tek pocela nositi-pred jesen.
Vjerovatno ce zimus rano samo nastaviti-a samim tim rizikuje se uginuce,jer I s hranom kriticno.Stavio sam joj pogacu skoro(a prerano je jako za to)al iz nuzde je, pa sad sta bude.Ma bice tek zime,nije jos ni pocela.To ce zeznuti pcele ako I dalje bude ovako toplo,krenu s leglom,a onda zazimi.Al to je visa sila :oops:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ja vjerujem da je kod mene bila nekakva blaza reinvazija varoe u periodu semptembar- oktobar ali nista strasno.Ove godine kao nikad sam ulozio podosta u pčele bas kad je trebalo. Početkom avgusta zavrsio sam prihranu i krenuo sa dimljenjem timolom tako da sam bas sve na vrijeme odradio pa cemo vidjeti sta dalje. Ukupno imam nekih 55 kosnica tako da par kosnica dole smatram nekom normalom. Malo sam iskreno i ohladio sa pčelama zbog ovih godina a jesenas sam podigao jos jednu plantazu ljesnjaka tako da sad imama 1 ha a u planu je jos 1 ha. Kad se sjetim kakve je prosle godine bila zima a u mene pčele tanke sa hranom pa su se sve izvukle na pogaci tako da te ne brine puno. Imao sam drustava koja nisu imala nista sem te pogace. Photobucket zeza od resetiranja foruma zasto ne znam, vidim da Senad pokusava nesto da popravi posto i njega zeza ali za sada slaba fajda. Sada sam u fazonu sklapanja okvira i uzicavanja ide to poprilicno sporo ali kad se sjetim u martu sta ce biti posla u firmi, ljesnjaku i pčelama jednostavno moram to zavrsiti do kraja februara.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

Svaka cast kolega,ti si se vec uhvatio posla! Ja tek u februaru kontam kupovati nastavke,ramove,i ostalo.I onda mi je na knap da sve stignem,al dobro. Nikakav to nije gubitak na taj broj kosnica-to je sve normala.Moje su zasad sve zive,vidjecemo dalje sta ce biti,al ja nemam ni veliki broj drustava.
Nego da te pitam za ljesnjak-u kojoj ti je godini zasad? Jesi stavljao mreze protiv vjeverica,puhova?Koju sortu imas? Ja sam zagrijan vec dugo da posadim,al nikako da se odlucim,investicija je to pogotovo ako stavljas te mreze-a mislim da se to mora prije ili kasnije.A I kod mene teren brdovit-pa se sve rucno radi :roll:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Prosle jeseni sam zasadio nekih 4 dunuma i sad 6. U pitanju su Italijanske sorte ljesnjaka Tonda gentile delle lange, Tonda gentile romana i Tonda di giffoni .Kod mene je teren ravan i naseljen tako da nemam problem sa puhovima i vjevericama.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Prije sedam dana pcele otjerane na lipovu pasu.Iako se mnogo prica o rekordnoj godini kod mene za sada samo prosjecna godina.Bagrem je medio u prosjeku 15 kg, kupina isla u minus, kesten (ima ga malo) drzao vagu na nuli a lipa usla u nepovoljne vremenske prilike.Vidjecemo sta dalje.
Medno.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Nedaj se druze, Bice to ipak na kraju balade ok.
Nego, kako je voce rodilo? Hoce li se sta pripremati za hladne zimske dane?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nedam se druze izdrzalo se i gore.Zadnje dvije godine bile tanke a ova barem kod mene srednja zalost. Voce rodilo burad spremna a pletare zvece nesto ce se miksati samo da sljiva izdrzi da i nju sta ne otrese :D . Lipa bila lijepo krenula ima je u izobilju ali kisa i hladno i nista od nje.Pcele ljute ne smijes im prici blizu, poceti sijati suncokret :D .
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas opet kisa!!! Veoma hladno i cudno vrijeme za ovo doba godine.Od 1 jula kazu stabilizacija vremena. Bio bih prezadovoljan kada bi sebi pcele objezbjedile zimnicu. :o
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Dao bog da donesu sebi i nama još barem malo da ne kupujem kineski med nego da koristim med od mojih pčela. ;)
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite