Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Ne može ništa zamjeniti vlastitu pogaču koja po kg iznosi daleko skuplje nego ove komercijalne.
Kada se dodaje pogača dovoljno je samo napraviti rez po širini ________________________ bez traka. tj više tih rezova na udaljenosti i do 5 cm
. Ako je mekša više rezova a kraći na jednoj ravni ____ _____ ______ ______
Sve komercijalne pogače koje sam koristio su uglavnom loše i većinu njih je bolje da nisam ni davao. Iznimka je PIP stimulativna pogača jer ona radi posao jako dobro. Pokazala mi se bolja od bilo kojih domaćih pogača što sam pravio ili što sam kod prijatelja pravio. Tako sam odustao od vlastitih pogača jer za manje novaca imam dobru pogaču. Senade ja ovdje ne reklamiram PIP nego istinu kažem. 18 godina pčelarim i imam veliko iskustvo u vezi loših pogača. Sve mislim ova mora da je dobra pa dobijem ćorak. Ja kada kupujem pogače kupujem 100 kg i 200 kg a kada pravim isto toliko pravim. Neznam kakvo iskustvo imaju drugi pčelari sa nekim drugim pogačama. Moje iskustvo sa kupovnim osim sa PIP pogačama, a niti sa domaćim pogačama nije dobro a nekada je bilo i pogubno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Na forumu nije bilo nikada zabrana reklamiranja ako jeza dobrobit pčela i pčelara bez obzira odakle dolazi.

Ja ću uvjek dat prednost vlastitoj izradi i siguran sam da je kvalitet bolji od komercijalni . Tehnika spremanja pogača je nešto drugo i tu je taj problem gdje se mnogi pčelari ne snalaze dobro i onda hvale sve samo da se ne muči. Svakako zna biti muka oko toga.
Ja sam radio mljevenje sećera sa kahvenim mlinom (50 kg) znao sam tačno šta ubacujem od onog čime raspolažem. Ovim pogačama koje pčelar sam spravlja fali samo taj kukurzni škrob kojeg pčele vole, nije svako u mogućnosti doći do njega.

Ko raspolaže sa svježim količinama polena i kada se doda med ,kvasci, prirodni vitamini i minerali ne može biti loša.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Senade da li si oprobao pogacu PIP ? Ono sto meni nije jasno oko pogace je to sto dodavanjem pogace zbog procesa invertovanja iste pcelinje drustvo bi trebalo da je slabije u odnosu na ono koje se razvija na medu ali da li je to tako i zasto nije to ne znam.Kod mene su drustva na pogaci (govorimo o dobroj pogaci) za min. jedan ram legla jaca u odnosu na ona bez pogace.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

u ovom periodu manje legla bolji proljetni razvoj
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Napokon nakon 20 dana kiše te snijega i leda danas sam uspio dodati prvu pogaču osobne izrade.
slika
Pčele su išle na pročisni let i nisu donosile ništa.
Sa snagom pčela nisam zadovoljan jer većina ih slaba i ne sjećam se kada sam imao slabiju pčelu. Istina ima trećina nešto srednjih i samo dvije tri dovoljno jake. Legla ima samo zatvorenog ali vrlo malo. Primjećijem da jedan dio zatvorenog legla nije živ jer vidi se da su pčele počele izlaziti i tu se smrzle. Ovaj nedavni hladni val je dobro oštetio društva. Ima dijelova na nekim krajnim okvirima gdje su se pčele zavukle u ćelije i tu smrzle. Stanje sa hranom jako loše. Većina društava je na rezervi i u srednjim okvirima gotovo da nema više meda. Jedno društvo je stradalo od slabosti i od nedostatka hrane.
2 sam društva otvorio u zadnji čas jer su potpuno ostala bez hrane pa sam im dodao po 3 okvira iz rezerve i naravno po satonošama dobile su pogaču. Pa eto im do mene im više nije.
Perge nemaju polena još nema na vidiku. Loše im se piše.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Kolika je bila najniza temperatura kod tebe stipo proteklih dana. Tesko je tu pčelariti, cini mi se da je tu zima presurova zbog cestih oscilacija u temperaturi kad si ni u bosni ni u hercegovini. Pogaca ti izgleda lijepo. Sta je po tebi slabo a sta dobro drustvo u ovom periodu godine kod tebe.Kod mene dzanarika nije jos iscvjetala a prosjek je 5 ulica, ja mislim da su to neka srednja drustva?Da li mislis da bi to uginulo leglo moglo biti okidac za pojavu bolesti ili ce pčele uspjeti da se nekako izbore sa tim? U mene jos nema procisnog leta, pčele nisu izlazile preko mjesec dana.Sa koliko si hrane uzimio pčele i sta prvo ocekujes od polena. Mislim da ce ova godina biti presudna za mnoge pčelare.

Puno pitanja ali volim cuti iskusnije pčelare.

Medno.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Najniža temperatura je bila -18°C. Problem je što ih je uhvatila u leglu sa malo meda u srednjim okvirima. 5 ulica je solidno društvo. Isto mi je problem je što je mnogo društava u 3 i 4 ulice do pola okvira. Mnogo pčela je palo na mrežu često se vidi da je palo sa svake strane po pola ulice pčele a dio je ostao zavučen u saće. Moje pčele već čiste smrznuto leglo a danas gledam na letima ima mnogo izbačene pčele u podnici mnogo bijelih nogica krila i dijelova lutki.
Pogače žestoko napadaju. Glad očiju nema.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Malo kiše malo sunca i za 7 dana trava bukne kao gljive posle kiše.
slika
Ali tu je trimer i nakon pola sata posla:
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega pcelinjak lijepo izgleda a jeli stagod zamedilo kod tebe.
MEDNO MEDNO

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Ništa ne medi da bi se stvarao višak meda. Unos je toliki da vagu drži oko nule.
Gotovo cijeli maj do podne lijepo vrijeme a po podne kiša iz dana u dan.
Nije to neka velika kiša ali grmi i padne toliko da utjera pčele u košnice. Onda zahladi i nema više leta pčela.
Dodijalo ovako vrime. Po podne se ne može ništa planirati. Evo danas po podne planirao larvice presaditi u matičnjake ali opet kiša te pade temperatura sa 26°C na 16°C. Larvice iz Jenter aparata ne mogu čekati do sutra pa sam ovog puta to odradio po hladnom vremenu pa eto im. Vidjet ću sutra što će biti od njih.
Ako ih pčele ne prime ponovit ću postupak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipe jel sta krenulo nabolje?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav kolega do 13. bilo je nešto sitnog unosa i vaga je porasla ukupno oko 7 kg. Od tada vaga stagnira i pada.
Ide u minus kad 100 g kad 300 grama. Livada ove godine kod mene je završila. Slabija društva i nukleuse već sirupiram i nadam se da će vrijesak ove godine napokon zamediti. Ali dotle pčele idu na šećer.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Kreso »

Kako je samo tesko pcelariti u tim uvjetima. Nimalo veselo. Iz moje perspektive, tesko i zamislit.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kreso je napisao/la:Kako je samo tesko pcelariti u tim uvjetima. Nimalo veselo. Iz moje perspektive, tesko i zamislit.
Da Krešo ovo kod mene nije pčelarski kraj. Meda nema pa nema a ima pčelara ko u priči svake godine sve više i više.
:D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipe nista nam ne pises za vrijesak.Da li je to ova godina kada ce vrijesak da razvali?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Vrijesak slabo medi . Ubi ga bura i vrućina. 200 do 300 grama to je loše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Kad je poceo mediti i koliki je ukupni unos do sada.Da li ce biti vrcanja ili ce pcele obezbjediti zimu.Ovdje malo radi livada malo sirup i zavrsavamo uzimljavanje.Varoe ima u normalnim granicama.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Počeo je mediti oko 1.8. i odmah unos prešao 1 kg sutra dan osvanula 3 pčelinjaka okolo po 90 i više društava i unos naglo pao plus bura i vrućina.
Za sada čini mi se ništa od vrijeska bar na mojoj lokaciji. Kako čujem nigdje nije bajno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega jeli se sta promijenilo sa vrijeskom.
Ovdije je ljetos sve izgorelo sad se lagano oporavlja
ali od unosa sa vrijeska nema nista za sad.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega jeli se sta promijenilo sa vrijeskom.
Ovdije je ljetos sve izgorelo sad se lagano oporavlja
ali od unosa sa vrijeska nema nista za sad.
Pozdrav kolega.
Ništa se nije promijenilo, a vaga je na vrijesku donijela oko 5 kg i deset dana drži se oko nule.
Malo je zahladilo i ima još po neki cvjetić vrijeska tek na vrhu ćupice ali to je kad staviš u usta slatko što znači da medi.
Šteta što je toga cvijeta ostalo jako malo.
Bit će bolje dogodine :?: :?: :?: . :)
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite