Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mirsad je napisao/la:POZ
Pcelarski posao je takav mora se obaviti bez obzira na
vremenste uslove.
Ko radi maticnu mlijec zna o cemu pisem.
Medno na svima.
MK
To je tako kolega. S jedne strane, svaki roj znaci manje meda i slaba kontrola pcelara. S druge pak strane, hvatanje roja ima itekako svoje drazi. Probudi se u covjeku neki iskonski nagon lovca ili nesto u tom stilu. Pri tom, kako god okrenes ili obrnes, rojenje je najnaravniji nacin zivota pcele i najlaksa kontrola varoe ai drugih bolesti.
Ponavljam, nije mi niti najmanje primarno pustanje pcela da se spontano roje, no sve dok to ne predje neku granicu, nije problem.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Pčela radi ćelije prema svojoj veličini. Nema ona metra da mjeri.
Izišla je iz veće ćelije kao krupnija pčela i takvu ćeliju gradi.
Ne može ona graditi ćeliju manju od svoje veličine. Može samo istu ili veću kao kada gradi za trutove ili matice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Moji radovi

Post Postao/la j.nezic84 »

Kreso je napisao/la:slika
KAo sto vidite narode, pocelo je veselo. Nakon ovog hladnog perioda, neka drustva ipak nisu mogla da odole nagonima i malo sacekaju na mene.
Prije par dana svratim pred mrak do pcelinjaka i vrteci se oko kosnica, cujem u jednoj pjev novih matica. Kako je tek za subotu najavljeno toplo vrijeme, znao sam bit ce bal. U petak svratim ponovno kad ono na prednjoj strani kosnice nesto nalik roju. To sam lijepo pospremio i u subotu iskoristio jos dvije matice iz ove kosnice sa leglom iz drugih. Ostatak kosnica pregledao i maticu ogranicio na gornji nastavak. Danas opet malo prosetam (vrijeme nimalo pcelarsko) i kad sam vec htio krenuti kuci, snimim jos jedan roj pri zemlji na grmu gloga. I on je pospremljen i oba roja ce biti forsrani da stignu za lipu. Amaterski pravo, no sta je tu je.
Kad sam spremao prvi roj, radio sam s kapom. Ne pcelarskom nego obicnom vunenom. Ovo kao ilustracija o vremenskim prilikama.
Dobro je to kolega kad tebe ovi tvoji rojevi svi sacekaju ispred pcelinjaka?bar koliko vidim.Postoji li tu neka kvaka,pa ne odlete dalje :) . Ja svoje kad ne bih preduhitrio u rojenju,bilo bi -ili na vrh najviseg drveta,ili pravac kod komsije-koji isto drzi pcele :oops: I covjek odma skida roj misleci da su njegove,normalno. Jesu te tvoje matice skracenih krila ili ne?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

@Nezic
Cista slucajnost kolega. Bilo je hladno, pa mislim da je to razlog sto su se drzale prizemlja. Oba pcelinjaka su okruzena visokim drvecem. Ovaj ima dobro poljanu ispred, a iza visoki hrastovi. I obicno tu negdje se hvataju. Nekad dostupno a cesto vrlo tesko. Drugi pcelinjak je potpuno okruzen visokim drvecem, i ako se tu izroje, samo im mozes mahati. Nekad sam pokusavao rezuckat krilca i lijepiti plocice maticama, no odustao sam od toga. Previse stresa i za maticu i za mene. Sve sam vise sklon sve moguce radnje minimalizirati. No buduci da radim ful time, neke stvari ipak moram kontrolirati.
@Stipo
Da se malo nadovozem na ovo tvoje razmisljanje. Ako ja dakle, ne mijenjam sace u nekoj kosnici, sto je slucaj sa ovom mojom s dubokim ramovima, onda se vremenom radjaju sve sitnije pcele. Ako, za recimo tri godine, ova pusti roj i njega smjestim na prazne ramove, znaci li to da bi ove po definiciji radile sitnije celije?
Kad imate neoplodjenu maticu u drustvu (sto je kod mene proljetos bio slucaj), i ova stanca neoplodjena jaja u radilicko sace, celije budu dublje, a trutovi koji izadju iz ovih sitniji. Pitam se sta bi se desilo kad bismo recimo, u izgradjeno trutovsko sace presadili larve iz radilicki celija. Da li bi pcele bile krupnije?
I ako mislis da pcele nemogu graditi sitnije celije od onih iz koje su same izasle, sta se onda dogadja kad takav jedan roj istresem na So sa 5.1 ili 4.9 mm velikim celijama?
Da li je to bas sve tako jednostavno? et o malo materijala za razmisljanje.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Konacno nas malo zahvatio val toplog zraka, ali s njim i kisa i grmljavina. No do kise su pcele mogle momacki raditi.
Malo sam skicnuo stanje s rojevima. Ona prva slika pcela oko poletaljke nije ni bio bas klasicni roj. U svakom slucaju imaju neoploddjenu matica i pomalo grade.
Onaj drugi roj je vec nesto drugo. Cudo je to nevidjeno, i svaki put me iznenadi i odusevi ta energija i radni elan.
Sace koje sad rade je tako njezno bijelo, da je milina za vidjeti. Steta da nisam imao cim napraviti koju fotku.
Zahvaljuci toplom vremenu, a buduci da mlada matica jos nije oplodjena i nema legla, sva energija se trosi na gradnju saca i unos nektara.
Novoizgradjeno sace jako lijepo popunjeno friskim nektarom. Nadam se dace ojacati do lipe i mozda donesu nesto i za mene.
Kad nema trke, rad s pcelama je nesto neopisivo lijepo. Cista nirvana.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo nas narode ponovo nakon malog intermeca.
Jako velike oscilacije temperature. Danas se vracam s posla sa 11°C, aprekjuce sa tridest. Prosle sedmice isao na posao sa 2 stepena, au srijedu sa dvdeset i dva.
Ali se vidi rezultat ovih par dana toplog vremena. Odmah ramovi otezaju i sace zabijeli. Onaj mali rojic vec ima leglo, matica obiljezena. Onaj pravi roj izgradio svo sace, dobro ga popunio i gradi zaperke. Moracu mu dati polunastavak. Ovdje jos nema legla. Sad bi trebalo uslijediti toplije vrijeme i onda borba protiv rojenja.
Sto se vegetacije tice stanje je slijedece. Glog prosao, divlji kesten se jos drzi, svibovina se otvara, a begrem nesto sareno, slabo. Gledicija napupala i jos sto sta spradicno. ovdje do lipe, kad ovo navedeno prodje, slabo sta ima. Osim kd ima biljnih usiju. Dosad, potanko. Bice i nesto vrcanja narenih dana. Malo fali i polunastavaka. Smislit cemo nesto.
Pozzz, Kreso.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Ne daj se kolega. I ovde je slična situacija.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika

Evo par fotki onog mog roja. I ovdje danas uocena jajasca i larvice. Maticu nisam vidio da je obiljezim, ostalo sve za pet.
Izrojena starka mi sumnjiva. Pcele mi nesto ruzno zuje prillikom pregleda. Ako i naredni put bude ovako, morat cu staviti jedan maticnjak unutra.
Kolega Cerex, sve to ide svojim tokom. danas sam dodao jos neke polunastavke i postavio bjezalice kod jakih drustava cisto da rasteretim medista.
Danas sam kupio nesto satne osnove (nemam vremena a mog saca u izobilju) i nimalo mi se nesvidja. Vosak tamniji nego sto sam navikao i osjeti se po dimu.
Oprezno dodao par osnova, pa bumo vidjeli sta pcele kazu na ovo.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vozdra narode pcelarski.
Ovih dana kod nas se temperature vrte oko 30-ak celzija. Topionik radi sve u sesnaest. Sutra i prekosutra isto tako vruce. Ima unosa prilicno.
Svibovina, bijela djetelina, divlji kesten na izmaku i ima inesto bagrema koji je u cvatu. Ako ikad bude bagrema, sad bi moglo biti.
Danas je palo i nesto skromnog vrcanja. Med dosta taman, veze nemam sta je. Bilo je usiju, mozda dijelom i to. Ponesto malo u rojevnom nagonu, ostalo zauzeto pasom.
Jedno drustvo bez matice, povukle prinudne maticnjake. Pcele zaposljavam gradnjom i isjecam gradjevnjake.
Onoj izrojenoj starki dodao ram sa jajascima i leglom za svaki slucaj, jos uvijek mi je sumnjiva.
Sve u svemu, sezona u punom jeku. Ako uspijem sacuvati ovako do lipe, sve za pet. Treba jos jednu turu larvi presaditi, i sve smo zaokruzili.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Samo guraj, ovdje jos uvijek hladno. Za sada kod mene godina za nijansu bolja od prosle.Proljetnju hranu (maslacak i voce) pojeli u hladnoci, a ovo bagrema sto su donijeli pojedose u kisi. Vidjecemo kupinu,kesten,lipu i livadu.Mada od lipe ne ocekujem nesto jer je gospodja prava i treba se stosta poklopiti za vrcanje.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Kolega Cerex, kad citam sta pises, ja bi rekao malo manje losa godina od prosle. Nikako dobra. Valjda stvar odnosa ka problematici.
Kod nas ovih dana tropski. Vruce ko u po ljeta. Jutros rano pljusak i grnljavina, a popodne sparno, ludnica. Unos jako dobar. Svibovina, bagrem, djetelina.
Danas sam malo pogledao stanje rane lipe na lokaciji gdje prva cvate, i to izgleda ovako. Interesantno je da pcele zuje po lipi. Da li ima usiju ili su tzv extrafloralne nektarije u pitanju, nisam siguran. U svakom slucaju, dobro je. Ako nastave ovakve temperature, brzo ce i procvjetati.
Interseantno je da su i drustva koja su ulazila u rojevni nagon odustala od tih aktivnosti i preorijentirala se na unos nektara.
http://s1156.photobucket.com/user/kreso ... r.jpg.html
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Za sada upravo tako kolega kreso manje losa u odnosu na proslu. Pčelama sam za sada obezbjedio dobru pasu ali vrijeme ne dozvoljava.Bas jutros sam bio na terenu dok nije ugrijalo i stanje sa hranom me pomalo brine u zadnjih 15 tak dana rezerva rapidno opada. Vrijeme uglavnom ekstremno vruce sa mnogo vjetra i ja pravim nukleuse valjda ce se to moci prodati. Prosle godine smo imali 103 clana u nasem udruzenju a ove godine 74, broj članova rapidno opada valjda zbog masovnog pomora pčela prosle godine a i lose dvije godine uzastopno. Drago mi je da je kod tebe situacija ipak malo bolja,Medno.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Hvala kolega, zasad fercera po planu.
Danas 33°C, bas momacki vruce i popodne jako sparno. Palo i je imalo kisice, srecom bez leda.
Sutra vec desetak stupnjeva manje. Neka malo i zahladni, da uspori vegetaciju
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
Dobar dan narode pcelarski. Nema vas nesto aktivnih na forumu. Niko da podijeli uspijehe, dileme.dogadjaje ili nedaj boze neuspijehe i tako to.
Samo kolega Mugdo sa svojim pcelicama. I drago mi je vidjeti da sa trezvenim pristupom i ozbiljnim radom se i u Bosni mogu poluciti zavidni rezultati. Bravo.
KOd nas je godina, u odnosu na ono sto smo navikli dosta slaba. Mrazovi su ipak uzeli svoj danak. Med koji se vrca je taman. sto nisam dosad imao kao proljetni med. Vidi se na slici razlika izmedju normalno kristaliziranog proljetnog meda i ovogodisnjeg. No dosta je kvalitetan.
Sto se lipe tice, dosta lose. Prva rana lipa je dobro cvijetala, sve ostale vrsta skoro nikako. Jednostavno, nema cvijeta. Neka stabla uopce nikako, negdje bi de moglo malo cvijeta nabrati za caja, a na nekim stablima samo na vrhu cvijet ili na istocnoj strani. Nesjecam se da sam imao slicnu situaciju.
Malo sam danas obilazio stanje na terenu i nevidim uopce da ima usiju po drvecu. Ta dakle prva lipa koja je cvijetala je vec precvjetala, nesto sitno crne sitnolisne, poneki kesten se sprema i nesto malo bijele djeteline. Lijevo i desno jos sto sta, alidosta slabo u odnosu na normalu. No sve to ide u rok sluzbe. Bice opet nesto na kraju balade.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

kolega kakvo je stanje s rojenjem?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mugdo je napisao/la:kolega kakvo je stanje s rojenjem?
NIkad manje nego ove godine. Startao sam sa 22 drustva i dva su se rojila dosta rano. Pisao sam o njima.
Poslije sam jos kod neka dva drustva pokidao rojevne maticnjake i mislio slijdeci put razrojavati. Medjutim nije bilo slijedeceg puta.
Kombinacija loseg vremena i smjene toplo hladno i nesto slabija pasa nego obicno, uzrokovala je potpunim odsustvom rojevnog nagona.
Cuo sam se juce sa sahistom i kod njega isto stanje,
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moji radovi

Post Postao/la Asbees »

Fino fino jel ovo legao kremasti med ....
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Nije kremasti med kolega, nego prirodno kristaliziran. Samo pokazujem razliku izmedju lenjskog proljetnog meda i ovogodisnjeg.
Kod nas narode, pasa gotova. Zadnji trzaje srebrene lipe i kraj sjela. Dobre dvije sedmice ranije nego obicno. Rezultat neobicno toplog juna za ove prilike. Temperasture su se pele na 35°C nekoliko dana. Sve sto sam dosad vracao je taman med. Nadam se prilikom zadnjeg vrcanja da ce biti nesto i ciste lipe. Zbog odsustva rojevnog nagona, nisam ove godine oformljavao puno novih drustava. Sve u svemu nekih sest sedam komada. S druge strane je cijela sezona bila jednostavna i relax bez puno rada. Prije godisnje slijedi zavrsno vrcanje i tretman protiv varoe. I ove godine sam vadio gradjevnjake i koristio macerat. Rojenja nije bilo, tako da cemo vidjeti kako ce se ovo odraziti na populaciju varoe. Sve u svemu, kotrlja se.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

Lijep pozdrav, Krešo.
Ovamo paša još nije gotova na planini, tj. većim nadmorskim visinama. Ko nije bio "na točkovima" slabo je imao meda za vrcanje. Bagrem je uglavnom loše medio zbog vremenskih (ne)uvjeta. Bilo je lokaliteta na kojima su se grane bagrema maltene lomile od cvijeta ali nije medio! Ko je selio na lipu - bilo je lijepe paše. Za kesten ne znam. Ostala je još planinska livada (da je tako nazovem) i vrijesak.
Zanima me kako ti radiš sa zamjenama matica? Da li ih redovno mijenjaš? Ili samo one koje su se pokazale loše? Ili to prepustiš pčelama da odrade?
Dobru srcu sreća dođe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pa djesi kolega Ismete? Nigdje te na bijel dan. Rijetke su godine kad se bas sve kockice poklope. Na nama i pcelicama da se borimo sukladno datim okolnostima. Ni ovdje nije bas sve presusilo, ali glavno je proslo. Ostao je jos samo vrijesak, ali nije mi u dometu leta pcela, a i neda mi se seljakati.
Zadnjih godina sam skoro potpuno odustao od uzgoja matica. Tu i tamo presadim poneku larvu, ali daleko od nekog sistematskog rada.
Kako nastojim sve pojednostaviti, i sve potrebite radnje svesti na najmanu razinu, poceo sam raditi sa rojevnim maticama. I ove su se pokazale kao jako dobre. Jeste izlozen nagon ka rojenju, ali nije ni to uvijek. Ove godine ga skoro nije ni bilo.
Vrlo rijetko mijenjam matice. Ako se bas pokaze kao losa, onda da, inace to prepustam pcelama. Ja zadovoljan prinosima, manje posla, nemoram puno cackati po drustvima... Sta ces bolje.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
Evo narode, uprkos nesto slabijoj godini, ipak pcelice naprave najbolje sto se moze. Pocelo je zadnje vrcanje i nadam se prvi tretman uraditi prije odmora. Kad se sve izvrca, onda cemo svesti racune. Mislim da ce ipak biti ono, kako sam se nadala, dobro sam se udala
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

kvantitet relativan,međutim kvalitet je neupitan masallah.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode pcelarski. Ovo moje javljanje postaje sve vise monolog. Jeste da dobro dodje za mene kao podsjetnik i za poredjenje sezona, ali malo diskusije ne bi bilo na odmet. Svi ste nekako zamrli, ili ste prezauzeti vrcanjem, selidbom...
U svakom slucaju, evo jos malo izvjesca o onom mom roju.
slika
Ovo je bilo 07-05. Roj smjesten u plodisni nastavak sa jednim ramom hrane i deset SO. Bilo je dosta hladno. U plodiste normalnih dimenzija, smjeten cesalj sa mogucnoscu smjestaja jedanaest ramova. Razmak izmedju ramova nesto stijesnjem u odnosu na normalu. Neke moje igrarije.
slika
NAkon sto je malo prihranjen, roj je izgradio sve SO i donio dosta meda i polena. Ovako je to izgledalo 20-05. U medjuvremeni se matica oplodila i dobro zalegla. Stavljena maticna i polunastavak sa izgradjenim sacem. Nakon nekog vremena, ispod polunastavka dodan jos jedan. Prije par dan postavljena bjezalica i ovako izgleda taj prvi polunastavak.
slika
POtpuno je dakle zatvoren, a donji dobrano tezak. Pcele su cudo. I to je ta snaga prirodnog roja. To je neprevazidjeno.
Inace je totalna bespasica. Tesko je uzimati nastavke, pcele su nervozne. Nakon duze suse, imali smo konacno i kisu.
Med se jos pomalo vrca, i ostak=je dosta taman. Jos nisam uspio izvrcati cistu lipu ove godine.
slika
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad grudic »

Cestitke kolega, da nebi ispalo da imas dijalog sam sa sobom ja mislim da su kolege zauzete a plus
sad je i sezona godisnjih odmora. Ove godine Skandinavija se nema cim pohvaliti jer kod nas je naj
losija godina u zadnjih 20-tak god. Idemo dalje i budimo optimisti jer i ovakvih godina mora biti.
Zato Kreso samo postavljaj slike i pisi jer ovakve fotografije su odmor za oci i dusu.
Svako dobro i medno
Senad Grudic
Odgovorite