Pčelinjak-Admir Sanski Most

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Da, nas sestorica smo bili u subotu u 10 h na sajmu.Malo mi zao sto nismo ostali u Sani posto smo u subotu imali prezentaciju turske opreme ali vecina je bila za subotu pa smo otisli.Sto se tice opreme ponuda je bila ono standardna ali mi se cini da je bilo puno manje pčelara na sajmu, vjerovatno da je loša godina ucinila svoje.Cijene su paprene nastavak lr bez okvira 15 KM itd., tako da sam uglavnom kupio nesto sitno opreme ali glavni razlog mog odlaska je bilo ovo ,https://www.youtube.com/watch?v=bdkdxAYvq_Q.

Dimni top namjenjen za dimljenje pčela sa timolom mada se može koristiti i amitraz. Cijena mu je oko 200 eura, sa timolom i gasom. Dok za naredna tretiranja cijena timola i gasa je 30 eura i to je dovoljno za tretman 50 kosnica 5 puta.Šta mislite o ovome, meni se je timol pokazao dobar.Na njemu se nalazi automatski dozator a timol se rastvori u maslinovom ulju.
Kolega Timol u Apilifevaru i u dimnom topu nije ni slično.
Timol iz dimnog topa je vrlo kratkog djelovanja, a mora se dozirati tako da za to kratko vrijeme obara varou, a da ne istjera pčele iz košnice, a vrlo lako može pobiti svo otvoreno leglo i naravno ne smije biti otvorenog meda u košnici.
Problem Timola je doza i vrijeme održavanja te doze, a mislim da se topom to ne može lako pogoditi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Nije mi jasno kako timol iz aplilife var i ovaj timol nisu isti.Timol je timol, razlika je u brzini isparavanja, timol u apilife var je vezan na nekakav nosac koji timolu ne dozvoljava da brzo ispari dok kod topa to radis svakih 6 dana,ukupno 5 tretmana jer nema tog nosaca i to je to.Stipo mislim da ta loša prica oko timola dolazi prije svega od ljudi koji nisu nikad radili sa timolom ili se nisu drzali upustva.Ja nisam primjetio nikakvih nus pojava od timola, nema grabezi, nema izbacivanja otvorenog legla kao ni prekidanja matice u zalijeganju i sto je najvaznije satra varou. Mislim da je timol i sublimacija oksalnom kiselinom budućnost modernog pčelarenja , zamisli ko ima 100 i vise drustava da mora nakapavati svako drustvo. Sto se tice doze , top automatski uzima propisanu dozu tako da ne mozes uzeti ni manje ni vise.Top radi grcka firma anel i posjeduje certifikat.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Zanimljiv ovaj top.Bilo bi zanimljivo cuti iskustva onih koji su ga kupili i koji su na ovaj nacin tretirali timol.
Koliko sam svatio ovo kao i amitraz djeluje trenutno i ubije varou koja je na pceli.
Ali problem je kao i kod amitraza sto ona varoa koja se izleze izmedju tretiranja nadje sebi leglo pred zatvaranje i
prezivi.
Apillife var kad se stavi polako ispusta timol i traje duze tako da ubije varou odmah dok izadje prije nego sto
uspije uci u leglo pred zatvaranje.
To je neko moje razmisljanje ispravite me ako grijesim jer pcelarim tek trecu godinu,vecina vas je ovdje iskusnija.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

lenas_bk je napisao/la:Zanimljiv ovaj top.Bilo bi zanimljivo cuti iskustva onih koji su ga kupili i koji su na ovaj nacin tretirali timol.
Koliko sam svatio ovo kao i amitraz djeluje trenutno i ubije varou koja je na pceli.
Ali problem je kao i kod amitraza sto ona varoa koja se izleze izmedju tretiranja nadje sebi leglo pred zatvaranje i
prezivi.
Apillife var kad se stavi polako ispusta timol i traje duze tako da ubije varou odmah dok izadje prije nego sto
uspije uci u leglo pred zatvaranje.
To je neko moje razmisljanje ispravite me ako grijesim jer pcelarim tek trecu godinu,vecina vas je ovdje iskusnija.
Upravo tako kolega, varou nikad ne mozemo rijesiti 100% u avgustu-semptembru zato je tu oksalna ali sa ovim tretmanima dovescemo je do podnošljivog nivoa.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Kolega sačuvaj bože da ja imam nešto protiv Timola da pače timol je sastavni dio Bio Vita.
Dobro poznajem osobine Timola i njegovo djelovanje u košnici. Oprosti ja sumnjam da će taj dim raditi isto kao Api life var. Daj bože da griješim i da nisi badava bacio toliki novac utrošen za top.
slika
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Nije mi jasno kako timol iz aplilife var i ovaj timol nisu isti.Timol je timol, razlika je u brzini isparavanja, timol u apilife var je vezan na nekakav nosac koji timolu ne dozvoljava da brzo ispari dok kod topa to radis svakih 6 dana,ukupno 5 tretmana jer nema tog nosaca i to je to.Stipo mislim da ta loša prica oko timola dolazi prije svega od ljudi koji nisu nikad radili sa timolom ili se nisu drzali upustva.Ja nisam primjetio nikakvih nus pojava od timola, nema grabezi, nema izbacivanja otvorenog legla kao ni prekidanja matice u zalijeganju i sto je najvaznije satra varou. Mislim da je timol i sublimacija oksalnom kiselinom budućnost modernog pčelarenja , zamisli ko ima 100 i vise drustava da mora nakapavati svako drustvo. Sto se tice doze , top automatski uzima propisanu dozu tako da ne mozes uzeti ni manje ni vise.Top radi grcka firma anel i posjeduje certifikat.
Tako timol je timol ali sa obzirom na mješavine i čistoće razlika je u brzini isparavanja i ujedno u njegovom djelovanju i reakciji pčela na timol.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jutro je osvanulo sa snijegom na sjevernim i zapadnim ekspozicijama i temp u 9 h iznosila je 2 c da bi u 13 h iznosila 9 c. Posto vikendom imam samo priliku da se druzim sa pčelama dan sam iskoristio za pogacijadu.Sva drustva su uglavnom pojela pogacu i dodata im je druga stimulativna pogaca odnosno treca u ovoj godini (prva je bila standardna). Neki ce reci ok neki ce reci previse ali ja tako radim i za sada fercera.Kao sto sam ranije pisao drustva sam sveo na jedan nastavak da bi bila kompaktnija i na 8-9 ramova. Na svim drustvima je folija kako bi se mogao pratiti utrosak pogace bez remećenja mikro klime a uložak će narednog vikenda biti vraćen u podnicu. Ono sto sam primjetio je da su drustva koja su bila na stacionaru i kojima je tokom avgusta dodavano sirupa svako malo za nijansu su jaca od ovih koja su bila na pasi i kojima je početkom avgusta dodana samo po jedna stimulativna pogaca,ali ova na stacionaru su dobili i 7 dana raniji tretman sa api life varom :?:

Prosjek drustava je za nijansu slabiji od ovog na slici.

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Dobro je to kolega. Bit će meda od njih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:Dobro je to kolega. Bit će meda od njih.
Ako se ne zaroje i ako bude medilo :D

I danas lijep dan 14 c, pčele ce bas iskoristiti lijesku jer javljaju narednih 10 dana ovakvo vrijeme.Ja bih volio da je malo hladnije da uspori sve ovo ali.....
Danas smo imali predavanje koje je odrzala prof.dr. Violeta Santrac na temu pčelinje bolesti, i pored pomora pčela na predavanju koje je skupo plaćeno nas dođe 20 "budala" od 120 pametnih , danas me je toliko bilo stid zene da bih najradije u zemlju propao :oops:

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Rojenje ćeš spriječiti sa SO. Proljeće će biti toplo i vlažno što pogoduje medenju.
Zima hladnija od prosjeka, proljeće toplije od prosjeka. Nadam se da će ljeto biti normalno i da će vrijesak napokon opet dati vrcanje. Zadnje vrcanje vrijeska 2014.
-
Što se to dogodila na predavanju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Doslo nas 20 od 120, a svaki drugi pcelar izgubio komplet pcelinjak a svaki ima da je izgubio bar po jedno drustvo.Da smo dijeli po 5 pogaca bilo bi nas 100 eto sta se desilo stipo.Ljudi ne razlikuju americku gnjilocu od poklopljenog meda ali su spremni komentarisati druge.
Stipo jesi li to gledao neku dugorocnu vremensku prognozu ili iz tvog iskustva?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Da najavljena je dugoročna opća prognoza za proljeće koju rade na osnovu sunčeve aktivnosti.
Sunce pojačava aktivnost, a nadam se da će se do ljeta smiriti jer paklene vrućine ne donose dobro pčelarima.
Inače sunce kada je pojačano aktivno za 3 dana na zemlji prosječno poveća temperaturu za 6 stepeni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Kod vas je Admire dobro jer bar organizujete razna predavanja pa ko hoce doci bujrum.Nase udruzenje ne sjecam se kad je dovelo
nekog eminentnog predavaca.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

lenas_bk je napisao/la:Kod vas je Admire dobro jer bar organizujete razna predavanja pa ko hoce doci bujrum.Nase udruzenje ne sjecam se kad je dovelo
nekog eminentnog predavaca.

Predavanja su skupa za jedno udruženje, i po nama bi pčelari trebali sto vise da ih iskoriste.Problem je sto se udruzenje finansira iz članarine a ako samo 30% pčelara dolazi na predavanje onda se ovih 70% pita zasto plaćaju članarinu jer oni samo korist od udruženja vide ako nesto dobiju. :(
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Pa i znanje je dobit bolje nego nesto materijalno.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

lenas_bk je napisao/la:Pa i znanje je dobit bolje nego nesto materijalno.
Ovi 100-nu se ne slaže sa tobom :D

Jucer hladno oko 4 c virnuo samo na čas u dvije kosnice da vidim kako papaju:

slika

slika

Jutros 0c danas 17 c u 13h :shock:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer bili na sajmu dosli haman jutros :D

Cini mi se da nije bilo pčelara kao prosle godine a mozda smo i mi dosli kasno, bilo je oko 5 po popodne kad smo stigli.

Kupio sam 50 plasticnih petoramnih nukleusa, dva jentera i dimni top anel.Kontao sam za koji dan zadimiti malo pčele sa timolom.

slika

slika
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Mi smo isli u subotu prvi dan sajma.
Guzve bilo od 10-13h i razisla se.
Pratio sam i predavanja.
Kolege koje su isle prije kazu da uopste nije velika guzva
kao prije.
Mi isli preko granicnog prelaza Raca jer moze na licnu.
Putovali 10h od tamo.Na granici oni koji su kupili vece stvari vrcaljke,kade za otklapanje itd kontali kako ce proci sa placanjem carine kad
sofer izisao vraca se za par minuta kaze trazili 100KM na kafu ja spustio na 50,de vi sto imate te vece stvari sakupite.Za 2 min zavrseno ovi svi sretni halale im te pare.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas na brzinu dodao pogacu na pola drustava.U jednom drustvu ispod satonoša primjetio trutovsko leglo mislio sam da je tiha smjena kad ono drustvo bez matice iako ima legla na tri okvira i povukla je maticnjake.Mislim da je matica nestala prije 10 tak dana.Zna li ko sta bi mogao biti uzrok nestanka matice, drustva nisam pregledao ne postoji mogucnost prignjecenja. Kako ovo drustvo sanirati, porusiti mu matičnjake i odmah dodati preko novine drustvu sa maticom.Da li se ovo jako drustvu bez matice može dodati slabijem drustvu?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Ovo mi je malo nejasno. Jesu li sva tri okvira trutovsko leglo? Ako je tako, ili pcele koje zalijezu ili neoplodjna matica. Ovo drugo nisam imao.
Teorija kaze da se takva drustva ne spasavaju nego nastavci maknu apcele istresu 10-ak metara ispred kosnica.
JA bih prusio i maticnjake i trutovsko leglo otvorio, i ako je drustvo jako, zrtvovao nekog slabica cisto da probam.
To bih uradio tako sto bi slabica s maticom stavio na to drustvo. Mozda MR izmedju, pa sta bude bude.
Uvijek moze ova skolska varijanta ako neuspije.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer na brzinu spojio drustvo i dodao pogače. Drustvo je normalno funkcionisalo matica zalijegala i onda je odjednom nestala.Ne mogu skontati sta se je desilo drustvo je bilo na 7 ulica pčele i tri okvira legla .Kada sam slucajno pogledao vidio sa pored radiličkog nesto trutovskog i hrpu prisilnih matičnjaka drustvo sam spojio preko novine poprskao sa vilijamovkom i mislim da ne bi smjelo biti problema :D

Ne bih da ispadne kao reklama ali sto gosp.Violeta na predavanju reče "što je skupo nije glupo" .

Ova bijela pogača je pip stimular a i ova druga također stimular nije bitno proizvođač,slika govori vise od rijeci.

slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

MA nek si ti njih poprskao vilijamovkom, bice to odmah sve ok.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas u 13 h temp. je iznosila nevjerovatnih 27 c za ovaj period dok je sad u momentu pisanja 17 c.Dzanarika je procvjetala jucer i pčele je opsjedaju, u narednom periodu najavljuju lijepo vrijeme , mozda za vikend da neke zajednice dobiju i po satnu osnovu, jes da je po cvjetanju voća rano ali drustva traze so.Pogace dodane u nedjelju haman planule :D

slika

Ovom npr drustvu u nedjelju dodan prazan okvir izmedju polena i legla, danas vidim izvlače zaperke i matica ih zalegla, a dodani okvir pola zalezen pola nektar. :o

slika

slika

slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

jake ti zajednice masallah.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Cini mi se kolega da su prejake za ovo doba godine, odlucio sam da ne vracam uloške u podnice ne bi li ih malo usporio. Počeću da sklapam nukleuse za rojeve :D Mozda sam pogrijesio sto sam ih sveo na jedan nastavak i broj okvira koji zauzimaju.
Odgovorite