Mladjo-pocetnik

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Hehe,pa smotan sam i ja,al eto uspio sam nekako.Naberi divlje loze,i opleti!A drugi put ce vec ici lakse.Sve se moze kad se hoce.Moze se sve kupiti ,al nekako je draze kad je od vlastitih ruku djelo.A da su ruke ispucale,jesu brate!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la mugdo »

lijep rad pčelarskih ruku,dodbo će doći za roja ako izleti na granu
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la senad grudic »

Dobra ti ova pletara :) ali drzi se kosnica i rada s njima a pletaru radi nostalgije :mrgreen: Lijep pozdrav-Senad G:
Senad Grudic
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala Senade!ma znam sta pricas-drzacu se ja sanduka.al hocu da naselim jednu radi atrakcije,i sto ti kazes nostalgije.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Moje kosnice su hvala Bogu,iako malobrojne sve uspjesno prezimile.Ovo je bilo moje prvo uzimljavanje,i zahvaljujuci sto svom trudu sto savjetima iskusnijih kolega,uspjesno provedeno!Drstva su bila uzimljena sa 10-15kg meda.Pogace na proljece nisu uopste dodavane.Ove godine je u planu prosirenje pcelinjaka.Onoliko koliko mogucnosti dozvole.Postavljena su vec i postolja nova te sredjen prostor na blizoj lokaciji tj.ispod samog dvorista,sve zbog lakseg dovoza sanduka pri vrcanju.U toku je razvoj pcela i priprema za glavnu pasu-bagrem,mada se u nekim zahvatima malo kasni jer ovo rano proljece nas je sve iznenadilo pa tako i raniji pocetak vegetacije bagrema.Kao jos uvijek pocetnik iako puno citano o tome,prvi put sam imao licno priliku da vidim tihu smjenu matice i to pri pregledu u martu,tako da sam se iskreno bojao za oplodnju mlade,jer trutova nije jos uvijek bilo.Medjutim juce pri pregledu,konstatovano je da je mlada matica konacno pronijela.Kakva ce ova godina da bude po pitanju meda,rano je govoriti!Posle pocetnickog odusevljenja prosle godine unosom,mozda uslijedi gorko prizemljenje i razocarenje s ovom i vec dosad jako cudnom godinom sto se vremena tice.Vremenska prognoza u vrijeme cvjetanja bagrema je takodje losa.Ako i bude tako,vadicemo se na kestenu :D
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la sahista »

Sretno i medno...
Bjezi od onih koji poznaju pcelu bolje nego ona sama sebe,drzi se onih koji uzimaju pare...
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

;) dobar ti je taj savjet!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

08.06.2014:
Moj skromni pcelinjak je prosiren,rojevi su formirani i smjesteni na novu lokaciju.dodate su po prvi put mlade oplodjene"selekcionisane"matice.ovo je prvi put da dodajem matice,a kakav ce biti prijem jos je rano da provjeravam.Evo kako to izgleda:
slika
slika
slika
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la sahista »

Samo guraj kolega...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

sahista je napisao/la:Samo guraj kolega...
Pozdrav.
Hvala kolega!Guram,cilj je svake godine duplo vise pogurati :D
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Ovo je bio prvi put da sam dodavao matice,i bio sam skeptican kako ce to ispasti,al evo da se pohvalim-matice su primljene,procenat prihvata je bio 100%.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la senad grudic »

Cestitam, znaci da si savladao gradivo i pocetnicku tremu :P
Senad Grudic
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Posle dugo dugo vremena,da se nesto I ovde napise.Juce +15 I prvi procisni let nakon 45dana,uradjen brzi pregled,samo virnuo da li su sve na broju,sve su zive nadam se da ce tako I ostati,zestoki minusi su iza nas,slijedi malo toplije vrijeme.Pola pogace dodato samo na dva drustva za koja znam da su slabije prihranjena jesenas,ostalima neplaniram stavljati pogace ako ne bude preke potrebe.
Sruseno konacno staro stablo kruske ogromne za koju je uvijek bio problem kako je srusiti a da ne padne na kosnice,i to tako uvijek ostane,a pravila mi je preveliki hlad nad kosnicama.Ta misija je obavljena konacno.Na njeno mjesto planiram posaditi nesto korisno-dve kajsije koje ce dobro doci za unos prvog proljetnog polena(poslije lijeske naravno).
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

slika
slika
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mladjo-pocetnik

Post Postao/la j.nezic84 »

Danas stavljen utopljavajuci material -novine na hranilice pod krov.Pretpostavka je da je leglo polako krenulo.
Odgovorite