lenas _bk Moj pcelinjak

lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Dvije najjace zajednice su povukle maticnjake.Posto najavljuju zahladjenje nisam htio da ih tako razrojavam.Nasao sam ram sa maticom,jos dva rama zatvorenog,okvir perge,okvir meda,dva prazna izgradjena,sve stavio u 7 ramni nukleus,natreso pcela sa okvira,i postavio na novo mjesto u pcenjinjaku.U kosnicama ostali maticnjaci,provjericu za 10-15 dana sta se desava.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

ispravno si uradio i ja tako radim, ako možeš procjeniti po matičnjacima kada će matice iazaći onda je najbolje razrojiti društvo pred izlaženje matica iz matičnjaka.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Posto je ovo vrijeme selidbe pcela na bagremovu pasu evo da vam ispricam nesto sto se desilo prosle godine u mom
kantonu.Prica je mozda istina a mozda samo dobra ribarsko lovacka anegdota,mada pcelar koji je meni pricao kune se da je istina.
Prosle godine na pasi kestena pcelar je dotjerao u vecernjim satima kosnice sa svojim pcelama na drzavno zemljiste na
kestenovu pasu.
Prilikom istovara dosao mu je lokalni pcelar ciji zemljisni posjed i suma granici sa tom drzavnom i zamolio ga da mu pokaze
veterinaski nalaz da su mu pcele zdrave.Pcele od tog pcelara su bile udaljene nekih 3-4 Km ali on je zelio da mu ovaj dokaze
da su mu pcele zdrave da nebi donijele kakvu bolest.
Medjutim dobio je jako drzak odgovor od ovog pcelara koji je dotjerao pcele.Nesto u smislu;"ma ko si ti da mi to trazis,
ja sam na drzavnoj zemlji,imam pravo da dotjeram,sta hoces,ako ti je krivo zovi policiju.
Ovaj je pokipio od bjesa ali se smirio i uradio je slijedece.
Prvo je raspalio do prvog veceg trznog centra i kupio hrpu plave prehrambene boje.
Otisao je kuci,zatvorio je svoje pcele tako sto je okrenuo leta na ventilaciju i nasuo vode u hranilice.
Onda je uzeo bure i u njega napravio sirup od secera i nekoliko kg meda i onda dodao boju tako da je dobio indigo plavi sirup.
Bure je natovario u traktor i otjerao na granicu svog posjeda.Sirup je izlio u sto god je mogao naci.
Te posude bile su nekih 200-300m od doseljenih pcela.E sad zamislite kad krenete vrcati a ono izlazi med boje borovnice.
Eto to je ukratko prica.Ja licno ne mislim voziti na pasu jer sam hobi pcelar ali vi koji vozite pazite se.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la j.nezic84 »

lenas_bk je napisao/la:Evo najavljuju fino vrijeme za vikend pa cu ih otvoriti i pregledati.
Onda cu najbolje znati kakvo je stanje.
Kolega sta bi na kraju s ovim tvojim problemom,jel bila nozemoza ili nije?
Jesi ih tretirao tada s cime ili nisi?
Ja danas pri pregledu isti simptomi kao ovo kod tebe,na jednoj kosnici.Unutra na satonosama nema nista ali spolja ima dosta izmeta po sanduku,sad da li je samo polen u izmetu ili je nozema?Da napomenem da par dana sve do danas nisu izlazile vani zbog kise.
slika
slika
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Samo sam im dao rijetkog sirupa cirka 3-4 deci po kosnici.Ubrzo je krenula i vocna pasa i svi simptomi su
nestali.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Dvije kosnice su mi se izrojile.Pokusao sam prije par dana da nadjem stare matice ali u onom moru od pcela nisam uspio.Ostavio ih nek se izroje.Danas otisao i sve pregledao.Ima laganog unosa.Bagrem super krenuo ali
vremenska prognoza mu ne ide na ruku.Imam isti problem kao i Tarik.Par nastavaka pukli dok sam ih
aktivirao na pcelinjaku.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

ne zanm šta je uzrok ali ovo mi se već drugi put dešava od dva razlićita dobavljaća košnica.
nastavci izgledaju super, lagani, prezizno izrađeni sve dok ne uselim pčele u njih, nakon useljenja pčela nastavci pucaju kvive se samo tako, ne trebaju mi pomoćna leta pčele lete kroz sve strane :D
primjetio sam dosta vlage u ovo zadnje vrijeme od folije, kako je kod vas sa vlagom ko koristi foliju?
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Asbees »

Kolega i kod mene je ista situacija kad sam ih ofarbao kao staklo u milimetar a nakon 2 mj 4 sanduka zamjenio nije mi trebalo leto vise :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Ja sam sebi pravim sanduke i na nekim košnicama toliko se drvo suzi da ima pomoćnih leta na svakom sanduku.
Problem je u daski. Rezana je ispod kore i od mladog drveta. Kod starog i debelog drveta puca.
Neće pilane sa režu drvo po pravilu poprijeko na godove nego im lakše niz duž godova.
Za stolare se daska naručuje i posebno reže od biranog debelog debla ali samo iz centra debla do frži. Ta daska je skupa i stolari je zbog cijene izbjegavaju.
Pilane ne rade stolarsku dasku osim ako je netko ne naruči.
LR sanduk je visok u traži široku dasku. Jako je teško nabaviti široku kvalitetnu dasku.
Problem širine se rješava lijepljenjem više dasaka. To malo tko radi.
Sanduci napravljeni od ljepljenih letvica su stabilni.
Parafiniranjem se dobro rješavaju ti problemi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Stipo mislis da ce parafinisanje rijesiti problem slabe i nedovoljno osusene daske?Bas neki dan kod sebe gledam nastavaka koji su kupljeni jesenas nisu ni ofarbani,bili u hladu i natkriveni cijelo vrijeme a vec ispucali.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Hoće parafiniranje će ih dobro smiriti jer će drvo od parafina nabubriti i tako neda vlagi da je drvo upija.
Parafin na suncu i suhu vremenu ostaje u dasci i ona se ne suši.
Jedina mana parafiniranih dasaka je da košnica zadržava više vlage pa je potrebna bolja ventilacija.
Primjetno je da kod košnica koje imaju probleme sa pukotinama između nastavaka da kod njih nema buđavosti saća ili je saće vrlo malo buđavo.
Problem je da bočne strane se napiju vlage iz košnice i prošire dok prednja strana gdje je jača ventilacija je suha i suzi se pa nastaje rascijep da pčele mogu proći.
Jedino riješenje kada je već takvo stanje parafiniranje.
Ako daska puca riječ je o dasci rezanoj pri panju. Ta daska puca. Pogotovo puca kada je na suncu i jakom propuhu.
Rješenje za takve daske je opet parafiniranje.
Da bi se sirove takve daske smirile i manje pucale potrebno ih je godinama držati da odrade i da se malo smire, a to opet znaj da može ispucati i iskriviti se dok se suši.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Ne znam kakvo je stanje kod Vas ostalih kolega ali ova godina ne obecava prinos.
Sinoc bio malo na kafi sa kolegama pcelarima kazu medi onoliko koliko se nalije u hranilicu.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

baš tako, ja sam se prijatno iznenadio kada sam otvorio košnicu, meda ni za lijeka a od silne blokade polena na koje smo se žalili :D isto ništa, samo pčele i leglo.
ali nada ipak zadnja umire, ja ću još malo pričekati i ako se ne stabilizuje vrijeme ide razrojavavanje najednostavije moguće prepoliviti košnicu na pola i tamo gdje ne bude matice dodati matičnjak, zazimit i čekati 2017!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la mugdo »

Ako je fulio bagrem ne znači da će tako biti i sa livadom, lipom, kestenom ili vrijeskom... Ima još nade bar za one na točkovima.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

optimista sam ja vjecni ali...
livada je krenula na 400-500 mnv i do kraja ovog mjeseca je gotova taman da i ona zavrsi u ovoj kisi.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Evo da se javim nakon duzeg vremena.
Ne znam kako je u vas ostalih ali ja da sam dozvolio
sve i jedno drustvo bi mi se izrojilo.Juce malo pricao
sa dvojicom kolega kazu nemaju rojevnog nagona.
Kod mene su se izrojila ona drustva kojima sam matice
odvojio u nukleuse.Pogrijesio sam vjerovatno sto nisam ostavio samo dva maticnjaka,ovako izrojile se sa mladom maticom.Jedna od ovih iz nukleusa blokirala sve sa leglom i povukla maticnjake.Sad je vec na dva
desetoramna nastavka.
Juce sam provjeravao u svim mladim rojevima prisutno
jednodnevno leglo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Kod mene samo 2 ljuta društva povukla matičnjake tako da ću pustiti da se izroji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:Hoće parafiniranje će ih dobro smiriti jer će drvo od parafina nabubriti i tako neda vlagi da je drvo upija.
Parafin na suncu i suhu vremenu ostaje u dasci i ona se ne suši.
Jedina mana parafiniranih dasaka je da košnica zadržava više vlage pa je potrebna bolja ventilacija.
Primjetno je da kod košnica koje imaju probleme sa pukotinama između nastavaka da kod njih nema buđavosti saća ili je saće vrlo malo buđavo.
Problem je da bočne strane se napiju vlage iz košnice i prošire dok prednja strana gdje je jača ventilacija je suha i suzi se pa nastaje rascijep da pčele mogu proći.
Jedino riješenje kada je već takvo stanje parafiniranje.
Ako daska puca riječ je o dasci rezanoj pri panju. Ta daska puca. Pogotovo puca kada je na suncu i jakom propuhu.
Rješenje za takve daske je opet parafiniranje.
Da bi se sirove takve daske smirile i manje pucale potrebno ih je godinama držati da odrade i da se malo smire, a to opet znaj da može ispucati i iskriviti se dok se suši.
Kosnice iz BiH..uh..
Ja cu preci i vec prelazim na stiropol kosnice..sve ovo sto je gore nabrojano jednostavno ne postoji..
Pozdrav..
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Jednog dana ćemo i mi u EU pa će se i ovdje ploča okrenuti.
Već se zakoni štimaju evropskim. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
ekstrem
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 22 lis 2012, 18:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la ekstrem »

Stipo je napisao/la:Hoće parafiniranje će ih dobro smiriti jer će drvo od parafina nabubriti i tako neda vlagi da je drvo upija.
Parafin na suncu i suhu vremenu ostaje u dasci i ona se ne suši.
Jedina mana parafiniranih dasaka je da košnica zadržava više vlage pa je potrebna bolja ventilacija.
Primjetno je da kod košnica koje imaju probleme sa pukotinama između nastavaka da kod njih nema buđavosti saća ili je saće vrlo malo buđavo.
Problem je da bočne strane se napiju vlage iz košnice i prošire dok prednja strana gdje je jača ventilacija je suha i suzi se pa nastaje rascijep da pčele mogu proći.
Jedino riješenje kada je već takvo stanje parafiniranje.
Ako daska puca riječ je o dasci rezanoj pri panju. Ta daska puca. Pogotovo puca kada je na suncu i jakom propuhu.
Rješenje za takve daske je opet parafiniranje.
Da bi se sirove takve daske smirile i manje pucale potrebno ih je godinama držati da odrade i da se malo smire, a to opet znaj da može ispucati i iskriviti se dok se suši.
samo da nadodam da se kod parafiniranja zna dogoditi da se smanji visina jer vruci parafin izbije komplet vlagu iz daske pa nastavke treba raditi na 250 mm visine i poslije parafiniranja ih poravnati na mjeru i onda ste mirni najmanje 10 godina
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Konacno je pocelo da medi kod mene.Rana lipa je prosla,sad ima dosta kupine a bijela lipa ce ubrzo poceti.
Samo da vrijeme posluzi.Pcele sam prihranjivao ali nisam htio pretjerivati jer racunao sam na lipu pa ako zamedi da med bude sto cistiji.Prije 4 dana vagao brzinski jednu kosnicu ,srednje jako drustvo na dva nastavka.Imala 37.5kg danas vazem 43kg.Prijatno iznenadjen.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

61.jpg
Pozz kolege, kakvo je stanje kod vas.Hoce li se sta vrcati?
Ja juce bio na pcelinjaku i mogu reci da je stanje sad solidno u odnosu na prije mjesec dana.
Lipa se dobro pokazala,bice i za vrcanje;jos da unesu nesto livade i sezona i nece biti upropastena
kako su svi pricali da ce biti.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Evo usli smo u novu pcelarsku godinu pa da napisem ponesto u svoj dnevnik.
Izimio sam 8 drustava a sad ih je preko 20.
Prije petnestak dana izvrcao sam nesto kombinacije lipe i livade.
Tretman protiv varoe i dopuna zimnice pri kraju.Juce buraz i ja vagnuli
sve kosnice.Ovogodisnjim rojevima sam morao dati prihrane dok su stara drustva
donijela za sebe.
Najmladji pomagac
Najmladji pomagac
Vadio sam samo ovakve okvire.Poluzatvorene ostavio njima.
Vadio sam samo ovakve okvire.Poluzatvorene ostavio njima.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Dva srustva na jednom nastavku su slabija cekam ih da vidim jos ako budu kilavili spojicu ih sa jacima.
31.jpg
21.jpg
Kontrola tezine,najlaksi nacin da skontate kojima treba jos mastrafe.
Kontrola tezine,najlaksi nacin da skontate kojima treba jos mastrafe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Izgleda vrlo pedantno i lijepo kolega. Za sljedecu sezonu pripremi barem 20 sanduka :D S cim si ove godine radio tretman.Sinoc sam zavrsio sa prihranom rojeva, tako da ostaje jos privesti tretman do kraja protiv varoe i dodati sirup sa nozevitom za dvadeset dana.
Odgovorite