moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

lijepo, malo je educiranih kupaca koji traže sortne medove, uglavnom traže samo med, rijetki su oni koji traže određenu vrstu meda, ima ih ali mnogo manje od ovih prvih, bar među mojim mušterijama.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas obišao pčelinjak na lipi, proteklih dana je bilo blagog unosa a pravo medenje se tek očekuje, nema zarojenih zajednica tako da je pregled bio lagan i brz.
po povratku sa pčelinjaka zajedno s kolegama pčelarima posjetio jednu od prirodnih ljepota u okolini s.mosta.
vodopad rijeke blihe
vodopad rijeke blihe
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Pretpostavljam da si gore u Lušci Palanci čim ste navracali na vodopad, koliki je tamo dnevni unos? Kod mene i stipe se vrti oko kile i lipa je krenula.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

par kilometara iza l.palanke iz pravca sane, vagu periodično provjerava kolega pčelar iz sane, stanje slično kao kod vas, nadam se da će u narednom periodu biti bolje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

lipa počinje solidno da medi, danas vaga u plusu 3kg, ako nastavi ovako još sedmicu biće vrcanje.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:lipa počinje solidno da medi, danas vaga u plusu 3kg, ako nastavi ovako još sedmicu biće vrcanje.
Lijepe vijesti mašala.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

za protekla dva dana vaga u plusu 4kg.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Prognoze predviđaju za Sanski Most povećanje temperature do 38°C.
Hoće li to prekinuti medenje lipe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

na lokalitetu gdje je moj pčelinjak temp. su niže za 3-4c zbog dosta više n/v u odnosu na s.most ali ipak su visoke što će se sigurno odraziti na medenje ako ovako potraje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon uspješnog medobranja treba poraditi na reklami i dobroj prezentaciji pč.proizvoda.
IMG_20150706_141252[1].jpg
IMG_20150706_142746[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Neka je sretno sa prodajom, ove godine mislim da ce prodaja ici sporo jer je godina bila odlična.Ja sam planirao jedan dio predati u zadrugu ali kad sam cuo da je otkupna cijena 6 KM, samo sam se nasmijao jer to je ucjenjivačko bezobrazna cijena s obzirom da je u Srbiji od 4,6-5,2 eura.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

neka meda prodat će se duga je zima.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

jedna sugestija, bez zamjerke, ovo na etiketi prirodni pčelinji med je totalno pogrešno i zakonski ne dozvoljeno (nije iz moje glave)
Smije i treba pisati sa samo MED i od čega je npr. MED Lipa.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Tarik je napisao/la:jedna sugestija, bez zamjerke, ovo na etiketi prirodni pčelinji med je totalno pogrešno i zakonski ne dozvoljeno (nije iz moje glave)
Smije i treba pisati sa samo MED i od čega je npr. MED Lipa.
???Zbog cega?
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

zakonski propis, prisustvao sam jednom opširnom predavanju na temu ispravnosti meda i etiketiranja tegli, predavac je bila mislim Bedrija iz Sarajeva koja vrši analizu meda, čitav sat je govorila samo o pakovanju i etiketiranju meda. zakonski je propisano šta smije pisati na etiketi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Tarik je napisao/la:zakonski propis, prisustvao sam jednom opširnom predavanju na temu ispravnosti meda i etiketiranja tegli, predavac je bila mislim Bedrija iz Sarajeva koja vrši analizu meda, čitav sat je govorila samo o pakovanju i etiketiranju meda. zakonski je propisano šta smije pisati na etiketi.
nasao sam na netu jedno od predavanja bedrije alić gdje govori o pravilima i propisima vrcanja, skladištenja, etiketiranja meda i sl. ali ne spominje detalj na koji si ukazao što ne znači da to nije spomenula na nekom drugom predavanju. realno gledajući većina nas ne ispunjava minimum zakonskih odredbi vezanih za proizvodnju meda. ona tamo spominje, dio koji sam zapamtio, posebno odvojene prostorije za vrcanje, skladištenje meda, zatim prostorija za odjeću...
slični propisi postoje i za druge vrste poljoprivredne proizvodnje, međutim država na tome insistira kod većih proizvođača kao što su zadruge, veći poljoprivredni proizvođači koji imaju registrovanu djelatnost i sl. što ne znači da i ostali nebi trebali da se pridržavaju zakonskih normi vezanih za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, ali naš mentalitet je takav da radimo samo ono što je pod strogo moranje.
ovo je neko moje razmišljanje i nemora značiti da je ispravno, čovjek uči dok je živ.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

ako bi svoj med distribuirao po radnjama sigurno bi se morao držati ovih pravila. znam da su pčelari pitali Bedriju dali smije pisati makar prirodni med ona je rekla ne.iskren da budem i meni kao pčelaru smeta kada vidim da na etiketi piše pčelinji MED pa čiji će biti ako ne pčelinji u obdaništu se ući da pčela daje med a krava mlijeko, drugo prirodni med pa kakav to može biti ako ne prirodni. suština je u tome da se sama rijec ili naziv MED odnosi ili znaći da je pčela donjela prirodno :)
nego kada smo kod meda po kojoj cijeni prodajete med?
obzirom da u svojoj tehnologiji pčelarenja ne koristim nikakva sredstva osim organska ja planiram med prodavati skuplje od "ostalih" znaći jednim dijelom je to organski med a cijena takvog je u DM-u 25 KM 1 KG. a svakako planiram poslati na anlizu istoj Bedriji o kojoj govorimo.
već me narod pita kada kazem ovo je organski pa zar nije svuda organski ja kazem pitajte pčelare šta stavljaju u košnicu pa čete znati
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Tarik je napisao/la:ako bi svoj med distribuirao po radnjama sigurno bi se morao držati ovih pravila. znam da su pčelari pitali Bedriju dali smije pisati makar prirodni med ona je rekla ne.iskren da budem i meni kao pčelaru smeta kada vidim da na etiketi piše pčelinji MED pa čiji će biti ako ne pčelinji u obdaništu se ući da pčela daje med a krava mlijeko, drugo prirodni med pa kakav to može biti ako ne prirodni. suština je u tome da se sama rijec ili naziv MED odnosi ili znaći da je pčela donjela prirodno :)
nego kada smo kod meda po kojoj cijeni prodajete med?
obzirom da u svojoj tehnologiji pčelarenja ne koristim nikakva sredstva osim organska ja planiram med prodavati skuplje od "ostalih" znaći jednim dijelom je to organski med a cijena takvog je u DM-u 25 KM 1 KG. a svakako planiram poslati na anlizu istoj Bedriji o kojoj govorimo.
već me narod pita kada kazem ovo je organski pa zar nije svuda organski ja kazem pitajte pčelare šta stavljaju u košnicu pa čete znati
Kolega Tarik,nisi u pravu!Med ne mora biti prirodni,pa cak ni pcelinji-i u tom slucaju to onda I nije med(jeste ali patvoreni).Takvog je nazalost puno,i medju nekim pcelarima(u manjoj mjeri),a u najvecoj mjeri medju falsifikatorima meda,i medju uvoznim medom(kineskim I sl.)Zato kada neki pcelar koji se trudio da dobije 100% cist pcelinji med prve klase bez ikakvih primjesa,i hoce da naglasi kupcu da je njegov med takav-on na etiketu stavi PRIRODNI I PCELINJI.E sad,sto to odjednom nije vise po propisu dalo bi se svasta pisati o tome,ocigledno nekom nije u interesu.Navescu ovde samo par citata o ovoj temi s drugih foruma,pa mozda neke stvari budu jasnije:PRVI CITAT:To vam je EU zakonodavstvo. Med je jedno (to je ona mješavina na policama) a prirodni pčelinji med je drugo (to imaju pčelari). Treba se priviknuti na to, tako ste izglasali.
DRUGI CITAT:Danas pitao otkupljivača meda, da li zna za križanje ili uklanjanje rečenice "prirodni cvijetni". Odgovor i objašnjenje koje je dobio je sljedeće: "Donešen je propis :shock: , da na naljepnicama(etiketama ), na staklenkama prirodnog cvijetnog meda, ne smije više pisati:" prirodni cvjetni" :!: . Obrazloženje je sljedeće :shock: :roll: ; propis je donešen da bi se "zaštitila"prodaja patvorenog(umjetnog) meda. Dobro sam čuo, više svjedoka je bilo prisutno.

Mozda nisam upravu,ali I ja ovako razmisljam!Dok god budem proizvodio med,na svoje etikete su stavljati PCELINJI I PRIRODNI-jer moram-zato sto takav jeste.
A ovo sto je kolega Mugdo pisao o propisima vrcanja,skladistenja I sl.to je nesto drugo-tu se radi o tehnologiji dobijanja I cuvanja hrane,odnosno HIGIJENI NAMIRNICA(kako biljnog tako I zivotinjskog porjekla)i tu se u potpunosti slazem da se treba pridrzavati u sto god vecoj mjeri mozemo-u prvom redu se tu misli na higijenu!
A sto se tice ORGANSKOG MEDA,to je vec nesto drugo.Nije dovoljno da "ne trpamo svasta u kosnice",vec koliko sam ja upoznat potrebno je da u krugu od par kilometara u okruzenju"niko nista zivo ne trpa,sprica,primjenjuje bilo kakav preparat-hemikalije-tu se misli na susjede,komsije...itd).A ako netko ima sve te uslove,mora da dobije sertifikat za organsku proizvodnju.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Tarik je napisao/la:ako bi svoj med distribuirao po radnjama sigurno bi se morao držati ovih pravila. znam da su pčelari pitali Bedriju dali smije pisati makar prirodni med ona je rekla ne.iskren da budem i meni kao pčelaru smeta kada vidim da na etiketi piše pčelinji MED pa čiji će biti ako ne pčelinji u obdaništu se ući da pčela daje med a krava mlijeko, drugo prirodni med pa kakav to može biti ako ne prirodni. suština je u tome da se sama rijec ili naziv MED odnosi ili znaći da je pčela donjela prirodno :)
nego kada smo kod meda po kojoj cijeni prodajete med?
obzirom da u svojoj tehnologiji pčelarenja ne koristim nikakva sredstva osim organska ja planiram med prodavati skuplje od "ostalih" znaći jednim dijelom je to organski med a cijena takvog je u DM-u 25 KM 1 KG. a svakako planiram poslati na anlizu istoj Bedriji o kojoj govorimo.
već me narod pita kada kazem ovo je organski pa zar nije svuda organski ja kazem pitajte pčelare šta stavljaju u košnicu pa čete znati
iskreno ne volim cjepidlačiti u životu općenito a u pčelarstvu posebno, ja to gledam ovako, kad može proći kod pčelarskih zadruga(naljepnica/etiketa) koje prodaju med širom države i u inozemstvu što nebi prošlo kod pčelara koji med prodaje na kućnom pragu. vidi naljepnicu pčelarske zadruge apimed.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Vodila se na TV rasprava o zdravoj hrani. Prisutni bili razni nutricionisti te doktori. Govorili kako je koja hrana zdrava i kako je neka manje zdrava pa spominjali ovo i ono svašta.
Na kraju emisija završava na jednom doktoru koji nije riječi progovorio pa on ljutit reče da završi emisiju. Kaže svaka hrana mora biti zdrava ili nije hrana.
Tako isto samo je jedan med i nema vještačkog meda nit ima krivotvorenog meda jer med se ne može krivotvoriti niti vještački napraviti. Iz tog razloga glupo je pisati pčelinji i još prirodni med.
To što netko kuha i miješa šećer nije napravio med nego slatko od šećera i na to slatko od šećera stavio je pogrešnu etiketu pod nazivom med.
Problem je što je zakonski dozvoljeno praviti slatko od šećera i kao takvog ga prodavati ali pod nazivom slatko od šećera. Na tržištu je najpoznatije kao slatko od maslačka koji se koristi kao lijek.
Neki su se tako uvježbali da masovno stavljaju krive etikete i prodaju kao med. Inspekcija im ne može ništa jer ispod pulta drže uredno etiketirane tegle na kojima piše slatko od šećera i maslačka. Pa kada primjete inspekciju na brzinu zamjene tegle i sve bude u redu. Takvi su ti šverceri koji stalno love u mutnu, a pored naše vlasti odlično prolaze.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Vodila se na TV rasprava o zdravoj hrani. Prisutni bili razni nutricionisti te doktori. Govorili kako je koja hrana zdrava i kako je neka manje zdrava pa spominjali ovo i ono svašta.
Na kraju emisija završava na jednom doktoru koji nije riječi progovorio pa on ljutit reče da završi emisiju. Kaže svaka hrana mora biti zdrava ili nije hrana.
Tako isto samo je jedan med i nema vještačkog meda nit ima krivotvorenog meda jer med se ne može krivotvoriti niti vještački napraviti. Iz tog razloga glupo je pisati pčelinji i još prirodni med.
To što netko kuha i miješa šećer nije napravio med nego slatko od šećera i na to slatko od šećera stavio je pogrešnu etiketu pod nazivom med.
Problem je što je zakonski dozvoljeno praviti slatko od šećera i kao takvog ga prodavati ali pod nazivom slatko od šećera. Na tržištu je najpoznatije kao slatko od maslačka koji se koristi kao lijek.
Neki su se tako uvježbali da masovno stavljaju krive etikete i prodaju kao med. Inspekcija im ne može ništa jer ispod pulta drže uredno etiketirane tegle na kojima piše slatko od šećera i maslačka. Pa kada primjete inspekciju na brzinu zamjene tegle i sve bude u redu. Takvi su ti šverceri koji stalno love u mutnu, a pored naše vlasti odlično prolaze.
forumi i jesu mjesta/prostor za šupljiranje i filozofiranje.
da li zakonski dozvoljeno ili nije ne znam, niti je neko ponudio valjan argument za ili protiv, međutim da li je nešto glupo ili ne to je lično viđenje svakog pojedinca. dovoljno je pogledati police u tržnim centrima i vidjeti kolika je šarolikost etiketiranja meda. jedna od vodećih pč.zadruga u proizvodnji meda i ostalih pč.proizvoda u bih (apimed) svoje proizvode prodaje na sajmovima širom države i šire i ne stide se svoje "gluposti".
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Vodila se na TV rasprava o zdravoj hrani. Prisutni bili razni nutricionisti te doktori. Govorili kako je koja hrana zdrava i kako je neka manje zdrava pa spominjali ovo i ono svašta.
Na kraju emisija završava na jednom doktoru koji nije riječi progovorio pa on ljutit reče da završi emisiju. Kaže svaka hrana mora biti zdrava ili nije hrana.
Tako isto samo je jedan med i nema vještačkog meda nit ima krivotvorenog meda jer med se ne može krivotvoriti niti vještački napraviti. Iz tog razloga glupo je pisati pčelinji i još prirodni med.
To što netko kuha i miješa šećer nije napravio med nego slatko od šećera i na to slatko od šećera stavio je pogrešnu etiketu pod nazivom med.
Problem je što je zakonski dozvoljeno praviti slatko od šećera i kao takvog ga prodavati ali pod nazivom slatko od šećera. Na tržištu je najpoznatije kao slatko od maslačka koji se koristi kao lijek.
Neki su se tako uvježbali da masovno stavljaju krive etikete i prodaju kao med. Inspekcija im ne može ništa jer ispod pulta drže uredno etiketirane tegle na kojima piše slatko od šećera i maslačka. Pa kada primjete inspekciju na brzinu zamjene tegle i sve bude u redu. Takvi su ti šverceri koji stalno love u mutnu, a pored naše vlasti odlično prolaze.
forumi i jesu mjesta/prostor za šupljiranje i filozofiranje.
da li zakonski dozvoljeno ili nije ne znam, niti je neko ponudio valjan argument za ili protiv, međutim da li je nešto glupo ili ne to je lično viđenje svakog pojedinca. dovoljno je pogledati police u tržnim centrima i vidjeti kolika je šarolikost etiketiranja meda. jedna od vodećih pč.zadruga u proizvodnji meda i ostalih pč.proizvoda u bih (apimed) svoje proizvode prodaje na sajmovima širom države i šire i ne stide se svoje "gluposti".
Potpisujem!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Stipo je napisao/la:Vodila se na TV rasprava o zdravoj hrani. Prisutni bili razni nutricionisti te doktori. Govorili kako je koja hrana zdrava i kako je neka manje zdrava pa spominjali ovo i ono svašta.
Na kraju emisija završava na jednom doktoru koji nije riječi progovorio pa on ljutit reče da završi emisiju. Kaže svaka hrana mora biti zdrava ili nije hrana.
Tako isto samo je jedan med i nema vještačkog meda nit ima krivotvorenog meda jer med se ne može krivotvoriti niti vještački napraviti. Iz tog razloga glupo je pisati pčelinji i još prirodni med.
To što netko kuha i miješa šećer nije napravio med nego slatko od šećera i na to slatko od šećera stavio je pogrešnu etiketu pod nazivom med.
Problem je što je zakonski dozvoljeno praviti slatko od šećera i kao takvog ga prodavati ali pod nazivom slatko od šećera. Na tržištu je najpoznatije kao slatko od maslačka koji se koristi kao lijek.
Neki su se tako uvježbali da masovno stavljaju krive etikete i prodaju kao med. Inspekcija im ne može ništa jer ispod pulta drže uredno etiketirane tegle na kojima piše slatko od šećera i maslačka. Pa kada primjete inspekciju na brzinu zamjene tegle i sve bude u redu. Takvi su ti šverceri koji stalno love u mutnu, a pored naše vlasti odlično prolaze.
Lako cemo za slako od secera I maslacka!Za to bar svi znaju,ili bar vecina.Definicija meda ima raznih,u nekim definicija se navodi da je to pcelinji proizvod nastao sa nektara biljaka,medjutim u nekima definicijama I ne.Evo recimo ovakva definicija meda koju sam nasao na internetu:
Definicija meda prema normama Evropske unije glasi: med je prirodna, slatka, visoko vredna namirnica, koja je nastala radom medonosnih pčela!
Sta to onda znaci?Da je svaki proizvod koji pcele naprave med?Ljudi nemogu da falsifikuju med???Pa da mogu da daju secer pceli pa da ona falsifikuje umjesto njih?Jeli med nastao od pretezno ili djelimicno dodanog secera-sirupa pcelama med?Mnogi bi rekli da ipak jeste-jer je pcelinji proizvod,koji je preradjen od strane pcela,dodati su mu enzimi I sve ostalo te uredno uskladisten I poklopljen u celije saca kao med.Mozda to I jeste med,jer med je na kraju krajeva pretezno secer.Ali da li je to pravi med?kakav je njegov sastav I kvaliteta?I na kraju ,kakvo je njegovo porjeklo?Da li mu je porjeklo iz nektara iz prirode ili iz vrece secera od 50kg?Ako je od nektara iz prirode u 100% procentu,onda je to PRAVI MED,a mi pcelari(neki)to jednostavno napisemo PRIRODNI.Ima li potrebe ili ne,i da li je legalno ili ne,al zbog ovih stvari navedenih,i zbog musterija,sasvim je logicki to napisati da se musteriji ukase na te stvari I izgradi svijest o tome!Kolege pcelari koji proizvode iskljucivo ovakav-100%cist med razumiju o cemu pisem.To je stvar izbora,valjalo bi da tako I ostane.Ne vidim logiku da se nekom brani da na prirodnom medu nesmije napisati prirodni,a tamo neko pise med na necemu sto nije med I prodaje.Al nazalost sve se to radi(procedure,propisi,zakoni)zbog uvoznih lobija,sto bi mi ovde rekli "malo jacih igraca".Ja ipak nadam se kao I dosad prodavat svoj med na svome pragu,i pisat na njemu kako znam da jeste I kako sam radio cijele godine-bilo to nekom glupo ili ne!Ja pcele ne drzim iskljucivo zbog zarade,vec da proizvedem sto kvalitetniji med za sebe I svoju familiju(malo viska se normalno proda),dok su ljudi uveliko vrcali I govorili nemora biti poklopljen med,bitno je da ne kappa iz saca-isparice voda u buretu,ja sam za to vrijeme cekao da pcele pooklope med totalno I dobio ga naravno manje,Ali je zato 3 puta gusci od njihovog.I zato nema vece nagrade nego kad ti musterija koji je prvi put kupio od tebe(a prije toga probao 20 razlicitih)vrati se I kaze :e ovo je pravi PRIRODNI med,ponesi jos!To je moj cilj pcelarenja-zadovoljstvo mene I mojih musterija.Al naravno,svako ima svoje ciljeve.Nazalost neke je komercijala previse povukla.A forum hvala bogu sluzi da svako izlozi licno svoje misljenje.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas brzinski obilazak pčelinjaka na lipi kako bi se utvrdilo stanje u košnici, prije svega količina unesenog nektara, prisustvo matice i kvalitet legla.
unos je bio osrednji, sve matice na broju i zaliježu.
bugojanci sa pčelama na paši lipe
bugojanci sa pčelama na paši lipe
osrednje medenje lipe
osrednje medenje lipe
matice zaliježu u punom kapacitetu
matice zaliježu u punom kapacitetu
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:danas brzinski obilazak pčelinjaka na lipi kako bi se utvrdilo stanje u košnici, prije svega količina unesenog nektara, prisustvo matice i kvalitet legla.
unos je bio osrednji, sve matice na broju i zaliježu.
IMG_20150711_105725[1].jpg
IMG_20150711_082408[1].jpg
IMG_20150711_090004[1].jpg
Sta reci?Prelijepo za vidjeti!Kod mene lipa odavno prosla,jos prije 15 dana,takodje I kesten,slabo je medila.Pasa je pri kraju bar kod mene.Sad je vrijeme bijele djeteline koje ima bas dosta,medjutim tolika je susa da je sprzeno vec sve,jedino dosta kise moze promijeniti situaciju pa da produzi livadsku I djetelinsku tihu pasu ali zasad nije na vidiku.Kod mene vrijesak u pravilu uvijek medi ali to mi bude prekasno za vrcanje,uglavnom to ostane njima.Interesantno koliko gromne su klimatske razlike,a i pasne takodje,od jednog do drugog dijela BiH.Mugdo ako je ovo slika legla tvojih matica-odlicno stancaju za desetku ;)
Odgovorite