Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Najlon iliti folija kako je zovemo, je preko cijele godine prisutna. Ako su mi zicane podnice, ove su tijekom medobranja zatvorene, i sva ventilacuja se odvija prko leta. Po zimi su ladice djelimicno otvorene.
Kod punih podnica sva ventilacija se odvija peko leta.
Sto se iskustva tice, pcelarim nekih desetak godina na ovaj nacin. S mojim klimatskim i pasnim prilikama postizem
rezultate s kojim sam zadovoljan.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

već smo pisali o tome na forumu, pa da puno ne ponavljam, da je jako važno tehniku pčelarenja prilagoditi pašnim i klimatskim (ne)prilikama lokacije na kojoj je pčelinjak (stacionar). u uvjetima na mom pčelinjaku vlaga (buđ) se maltene automatski pojavila nakon zatvaranja košnice na vrhu, ispod krova. tako da ispod krova, na poklopnoj dasci sa hranilicom košnice imaju i umreženu ventilaciju koju negdje u januaru poklopim novinom i to za sada fercera glede vlage u košnici.
vjerujem da je kod tebe folija učinkovita i da može biti učinkovita i u drugačijim uvjetima na pčelinjaku s tim da sa istom treba oprezno raditi, kao uostalom i sa svim dijelovima košnice....
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

slično kao kolega ismet imao sam problem s vlagom posebno sa klasičnim podnicama koje sam izbacio iz upotrebe iz pomenutog razloga ali i nekih drugih razlogai uveo AV podnice koje su otvorene tokom zime do pojave legla tj do februara(iako leglo krene ponekad i ranije) odozgo ide zbjeg hranilica u koju stavim novinski papir u novembru ali ne zbog pčela nego je meni lakše to uraditi tada nego u januaru kad zapada snijeg.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

Evo, lijepi moji, kad na pcelinjaku ne zuji, pcelar mora da se zabavlja na razne nacine.
Cak i u zemlj prohibicije poput ove.
Pozz, Kreso
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moji radovi

Post Postao/la Azem »

I Ti Kreso počeo sa "nanotehnologijom" :)
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

Narode, ko je malo sklon radu s homeopatskim sredstvima, evo nacina kako napraviti jednu finu kremicu za mnoge neugodnosti.
Sve sto je potrebno jeste cist vosak (najbolje od vostanih poklopaca), neko ulje i neven.
Nekad sam radio s maslinovim uljem, no premasno mi je bilo i lose ga koza upijala. Sada koristim kokosovo ulje, koje idealno za kozu.
Dakle, osusimo cvjetove nevena, te pustimo da se `macerira` u ulju neko vrijeme. Hoce reci da odlezi neko vrijeme.
Najbolje je to raditi u vrijeme kad je suncano i toplo. Kokosovo ulje pogotovo, jer je ono tecno tek iznad 25°C.
Ja potopim jedan dio nevena i posebno u alkohol, da se oslobodi dio tvari koji se ne otapa u masnoci, a u alkoholu da.
No ovo nije neophodno. Omjer ulja i voska je 4:1do 6:1, ovisno o vrsti ulja koje koristimo.
Ulje dakle stavimo u emajliranu posudu, moze i keramicka, te sve to stavimo u posudu svodom koja onda ide na vatru.
Kad se voda zagrije, dodajemo vosak uz mjesanje. Kad se sve rastopi, skinemo s vatre i razlijemo u manje posudice ili kutijice,
ako ih imamo. I to je to. Ako nemamo nevena, ili zelimo napraviti kremu spropolisom, onda koristimo ulje, vosak te alkoholnu otopinu propolisa.
Ovo treba malo duze mijesati, da ispari alkohol, a ostane aktivna tvar.
Ove kreme su dosta dobre za mnoge kozne i ine neugodnosti. Da ne gnjavim, mozete to pronaci na internetu.
Pozz, Kreso.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

mašala, ono se žesta kuha?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Azem je napisao/la:I Ti Kreso počeo sa "nanotehnologijom" :)
Lijep pozdrav i svako dobro!
Nesto u tom stilu kolega. Nanotehnologija u kobinaciji s nuklearnom fizikom i tako u tom stilu. :D
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dali imas neki link ili tacan recept sa mijerama.
Unaprijed hvala.

MK
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mirsad je napisao/la:POZ
Dali imas neki link ili tacan recept sa mijerama.
Unaprijed hvala.

MK
Kolega recepata vise nego dovoljno po netu. Samo ukucaj calendula, tj neven i krema, ovdje kazu zalf i ´napraviti sam´ na svedskom.
Moram priznati da ove moje mjere nepiju bas vode s kokosovim uljem, jer je ono samo od sebe cvrsto ispod 25°C.
Napravio sam u omjeru 1:6 vosak kokosovo ulje, i ispala je dosta cvrsta. Kad se zagrije na temperaturi tijela lako se razmazuje.
Medjutim, ako se i zeznesu omjeru, nije problem. Samo opet sve zagrijes u vodi, i dodajes ono cega je premalo u kremi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

JUce i prekjuce smo imali lijepo, suncano i toplo vrijeme za ovo doba godine. NI danas nije bilo lose.
Juce popodne na pcelinjaku vidim par pcela kako unose neki zuti polen. Sinoc u pola dest se vracam s nekog sjela,
auto pokazuje jos trinaest stupnjeva. Ko zna da li su uopce prestale s leglom. Nije bas po PS-u.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika

Steglo i kod nas. Pao je i prvi mraz. Danas, dnevna temp 4°C. Malo sam prosetao do pcelinjaka da vidm stanje.
Donio sam s posla IC kameru, pa sam iskoristio da vidim temperature klubeta i otvora na kosnicama.
Temperatura pcela je bila do nekih 13°C. Na letima je temeperatyura okoline. Cak i napkruglim otvorima,
koji su izbuseni u gornjrm dijelu, temperatura niska. Nadam se da su sve potpuno prestale s leglom i da je sada siesta.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

lijep prizor, pored ovakve zimnice nema krize do aprila
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

like za aparatić, imaš li IC kameru da snimiš zajednicu gdje je u klupku?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

saperica je napisao/la:like za aparatić, imaš li IC kameru da snimiš zajednicu gdje je u klupku?
Nazalost, druze, nemam. Ovo je samo scaner.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

ako imaš iphone ili smartphone imaš adaptere za njih da postanu termalne kamere, provjeriš zajednicu bez otvaranja košnice. evo par linkova: http://www.flir.com/flirone/
http://www.thermal.com/what_is_thermal_desktop.html

evo pozdrav tebi i obitelji i medno.
saša
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Citam danas izvjesce nasih sinopticara o protekloj (skoro) 2014.Prosjecna temperatura je bila cijelih 11,5°C.
Najtoplija godina od kad mjere vrijeme. Zadnje dvije rekordne godine su bile 2006 i 2007 s prosjekom od 11,2° C.
Visegodisnji prosjek je 10,1. Svi mjeseci, izuzev augusta su bili topliji od prosjeka.Tome je doprinjela i blaga zima,
kao i dosta toplo proljece i jesen. Danas neki 7-8°C, vjetrovito s kisom pomalo i sunca.
Slijedece sedmice idem za dezelu, pa sam u dilemi da li slijedeci vikend tretirati oxalnom ili poslije Bozica.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Ja sam ljetos u pčelinjaku zabilježio max temperaturu 31°C i po mojem mjerenju, a često gledam termometar proljeće i ljeto je bilo hladnije za 5°C od prosjeka.
Hladniji dani i hladnije noći odrazile su se na slabije medenje bilja.
Prošle godine sam zabilježio temperaturu od 38°C i trajala je 8 dana. Topliji su bili i dani i noći i bolje medenje pogotovo drveća.
Svi vide da je ova godina bila hladna i vlažna a sinoptičari pričaju ono što od njih traže potpisnici iz kjota i to je da slijede trend globalnog zatopljenja i nas drže u strahu od globalnog zatopljenja.
Američki izvještaji o godišnjim temperaturama su suprotni..Oni su istražili i razlog tome te primjetili da golfska struja skreće više prema evropi.
Za posljednih 5 godina temperatura mora u Meksičkom zaljevu je pala prosjek za 2 stupnja jer dolazi do prekida jednog ogranka golfske struje koja je ulazila u Meksički zaljev i da se usmjerava prama Evropi. Iz toga proizlazi da će Evropa dobivati više tople vode i više vlage. Više vlage daje više oblaka, a samim time i manje sunca. Manje sunca daje manje topline i više kiše.
Dokle će ostati tako samo bog zna. Meni i mojim pčelama to odgovara.
Amerika ulaže u istraživanja klime više nego cijeli svijet skupa i imaju svoje rezultate i zato neće da potpišu ugovor iz Kjota koji je donešen bez ozbiljnih analiza.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Stipo, nije bas tako bilo kod nas ove godine.
Malo sam prelistao moje postove od ove godine. Prvo vrcanje je palo zadnjeg dana aprila.
Lipa je uranila skoro mjesec dana u odnosu na proteklu godinu. Izlezavali se na suncu krajem oktobra.
Osjetno, godina je bila ugodna. jedini period izrazito loseg vremena je bio za vrijeme mog odmora,
u augustu i jos par kad sam se vratio.
Iz vasih postova sam skuzio da je godina u Bosni bila katastrofa.
Uostalom, u Bosni ove godine skor pa i nije bilo voca. Ovdje voce rodilo jako dobro.
Kao sto vidis, velike su klimatske razlike ovdje i kod vas.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Cijelo Evropsko Atlansko priobalje zapadno od Alpa ove godine imalo je toplije vrijeme. Više topline manja relativna vlaga zraka i manje obleka, a samim time i više sunčanih dana.
Englezi nikad u povjesti nisu imali sunčaniju godinu. Zato kada je taj atlanski topao zrak prešao istočno od Alpa ohladio se i otpustio vlagu stvarajući velike oblačne mase.
Od Italije preko Balkana pa sve do Ukraine kiše je bilo previše. Koliko čitam po forumima Ukrajina je bila veliki izvoznik meda u Evropu.
Ove godine nemaju ni za svoje potrebe. Ova godina je bila katastrofa za veliki dio Evropskih zemalja.
Ti i tamo postojali su mali džepovi gdje je godina bila dobra kao kod mene i u hercegovini recimo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Dosta godina imam i puno vremena pamtim. Klima se počela mjenjati sedamdesetih godina ali se to nije drastično primjetilo. Zadnjih nekoliko godina jeste drastično
i primjetno. Što se tiče ove godine cjela zima je protekla bez snijega, a pao je u proljeće samo toliko da napravi veliku štetu na stablima (mokar i težak ), a zatim
smrzlo. Šta se desilo ? Neke biljke počele prerano cvjetati jer je bilo toplo, ali nisu spremni oprašivaći, a uz to se okišalo i zatim zahladilo. Nikad se nije desilo koliko
znam da je rezdelija / đanarika podbacila, ove godine vrlo slabo i nikakve koristi. Tako je bilo sa svim voćem, bagremom i ostalim biljem zbog stalne kiše. ima po
parkovima i nešto Sofore. Većina uopće nije cvjetala , neke su sa zakašnjenjem od mjesec dana ipak procvjetale ali kao da se rugaju jer je to bilo na jednoj grani
po neki cvijet. Da padala je kiša cijelo proljeće i cijelo ljeto, ali ja nisam imao potrebe nikad obući nešto preko majice. Bilo je toplo . Jutra su u kontinentalnom
dijelu i ljeti relativno hladna , a tokom prijepodneva se dižu temperature i prelaze 30°. Ove godine su jutra bila znatno toplija jer je stalno bila neka južina. U
Sarajevu se zna, kad padne kiša iza pola Avgusta gotovo je sa ljetom i odmah je hladno . Ove godine je kiša padala cijelo ljeto pa i septembar pa sam ipak svo
vrijeme bio u majici jer je bilo toplo, jer je tokom dana znalo biti i sunca. Međutim bilje nije naučilo na takvo vrijeme, zimi treba biti hladno , u proljeće
otopliti ali biti i dovoljno kiše, a ljeta topla sa povremenim padanjem. Ono što se kod nas desilo odgovaralo bi bilju u atlanskom pojasu jer je tamo bilje naučilo na
takvo vrijeme. Premda pratim stalno Federalni meterološki zavod neznam tačno kolika je prosjećna temperatura ali spominjalo se da je godina toplija (i jesen je
dosad to potvrdila) . To potvrđuju i hrvatski izvještaji. Što se tiče Amerike, pa nedavno su oni sa Kinom imali (kao dva oganizma koji najviše utiću na povećanje
ugljenika u atmosferi) i dogovorili se koliko će biti povećanje temperature u sljedećih 25 odnosno 30 godina. Tvrdnja da nije toplije je smiješna jer jako dobro
pamtim godine kad je čitava (kalendarski ) zima bila pokrivena snijegom i u minusu. Šta znači to Amerika hladna, okovana snijegom. Ništa jer se uz nju spušta
golfska struja koja je ohlađena prolazeći kroz polarni pojas i trebalo bi biti još hladnije i bilo bi da se polarne kape ne smanjuju.
Kreso oprosti za ovaj upad ali kako se primiće kraj ove godine neke moje zebnje se potvrđuju i ako se ponovi zima, odosmo elać.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode pcelarski. Evo u prvom ovogodisnjem postu odmah svima da pozelim sretnu i mednu 2015.
Jucer i danas obavio tretman oxalnom kiselinom. Nikad nisam ovako okasnio. Obicno to raim polovinom decembra.
Al' eto ovaj put se omaklo. Stanje je slijedece: jedno drustvo stradalo, novo odgojeno od ove godine. Ostalo nedovoljno pcela koje se odvojile od hrane i uginule. Dva slabica, od kojih sam jedan podigao na drugo drustvo preko maticne resetke.
Ostatak dobro do vrlo dobro. Stanje sa hranom dobro. Kod jednog drustva sam izvrsio korekciju, kod druga dva polozio okvir iznad.
U strahu su velike oci. Stanje drustava je puno bolje u odnosu na isti period lani. Malo sam prelistavao svoje postove od jeseni 2012.
Tad sam imao dojam da pcele manje unose polena, i uzimljavanje je islo nekako kilavo.
Prosle jeseni nisam imao tih problema, i to se i vidi sa stanjem drustava sda. Proljece je naravno jos daleko, no mislim da nema nikakvih problema i da ce to vrlo lako pcelice prebroditi. Sad jos samo primremiti sve sto treba da nas proljece ne iznenadi
ko snijeg u januaru zimske sluzbe.

Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode.
Zadnjih dana zahladnilo kod nas. Jutros osvanuo snijeg. Bas kako i dolikuje u januaru.
Rezultat poljevanja oxalnom, zadovoljavajuci. Nakon desetak dana, svugdje je broj opale varoe do par destaka.
Sve sam pocistio i sutra slijedi ponovo kontrola. Prilikom raspustanja i skupljanja klupka, uslijed varijacija temperature, dolazi do
pada zaostale varoe. U svakom slucaju, sustavna borba protiv varoe daje rezultat. Mravlja je odradila svoje.
Sada slijedi lagana priprema materijala za narednu sezonu.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas prelijep dan. Vedro, suncano , temperatura dvocifrena.
I kako to obicno biva s prvim zracima sunca, nisam mogao odoliti te izasao ranije s posla k pcelama.
Procisni izlet obavljen sve po ps´u. U cetiri sata temperatura jos uvijek desetak °C.
Pcele lete ko velike. Ponegdje se vidi po koja s polenom. Prvi macici se u vodu bacaju, ali se po guzvi na letu
da procjeniti i snaga drustava. Ima prijatnih i neprijatnih iznimki. Na ladicama se vidi vise otpada i ociscene varoe.
Ispred ponesto mrtvih pcele koje su iznesene s podnice. Sve u svemu izgleda ok.
Ove godine se slabo ko javlja s rezultatima tretmana oxalnom. Nadam se da je manje vise sve ok.
Pozz, Kreso.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

milina jedna, blago tebi. :)
odoh i ja aBd svoje pregledati preko vikenda, jedva čekam. :)
nema sumnje u oxalnu, ona je, barem koliko ja znam, 100% provjerena i učinkovita.
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite