Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Priroda je cudo,koja uvjek i uvjek zadivi.Roj doletio na pcelinjak,na jednu jabuku,pored moga pcelinjaka,nakon 30.min i drugi roj,(slika 1)Nisu iz mojih kosnica
slika
slika
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la pot »

Ma znaju pčele gdje će im bit dobro.
Kolega vidim ja da to sve fino, mene interesuje jesu li trutovi spremni ili im treba još od prilike 17 dana :) ..
Pozdrav..
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Ma znaju pčele gdje će im bit dobro.
Kolega vidim ja da to sve fino, mene interesuje jesu li trutovi spremni ili im treba još od prilike 17 dana :) ..
Pozdrav..
jucer ujutro,kolega bio je mraz,danas rojevi ni jedna godina nije ista,trutovi su spremni ali nije do mene 8-)
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la pot »

Kod mene danas na termometru nije prelazilo 8 stepeni a trenutno je ispd 7, snijeg je obijelio koji kilometar vazdušne linije od mene a sjever odnese, bio sam na pčelnjaku u punoj zimskoj opremi, pratim stanje na vagi i nadam se da neće potrajat. Naravno i šećer je u pripravnosti, tužno jest ali šta se može..
Važvno je da su trutovi spremni a valjda će i ugrijat, obično kažu poslje kiše sunce a može i snijeg :) .
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Pa i nemaju mnogo drugih opcija nego da idu u medista... :D
Pozdrav..
Ahmo,nemoj zafrkavat Blaška, izvuću ti uši kad na ljeto dođeš ;) (šalim se naravno,humora nikad dovoljno) :) .
Blaško,vrlo ozbiljno sam shvatio tvoj post o neseljenju legla na paše! Molim te da meni tupavom(opravdanje katastrofa u posavinipa još nisam "svoj"), malo detaljnije opišeš cijeli postupak.
Lijep pozdrav, uživam kad "zatalasaš" ;) 8-)
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Pa i nemaju mnogo drugih opcija nego da idu u medista... :D
Pozdrav..
Ahmo,nemoj zafrkavat Blaška, izvuću ti uši kad na ljeto dođeš ;) (šalim se naravno,humora nikad dovoljno) :) .
Blaško,vrlo ozbiljno sam shvatio tvoj post o neseljenju legla na paše! Molim te da meni tupavom(opravdanje katastrofa u posavinipa još nisam "svoj"), malo detaljnije opišeš cijeli postupak.
Lijep pozdrav, uživam kad "zatalasaš" ;) 8-)
Marko,zao mi je gubitaka koje si imao usljed poplava,vazno je da je glava i obitelj ziva a ostalo ce se namiriti,ako ti mogu pomoci u obnovi pcelinjaka javi!"Neslejenje legla na pase"je izuzev suncokretove pase(na suncokret ides sa sto vise legla)kocenje matice u proljecnom burnom razvoju,jer leglo npr u bagremu ce se izleci kada prodje bagrem,a tada ce se rojiti!Ako ides na amorfu onda mjenjajem matice mozes odloziti rojenje,uvodjeje mlade matice i ostvarivanje prinosa je u tako kratkom periodu malo teze!ostaje ti jedino redukovanje matice u lezenju,ali tako da konstantno ima prostora za lezenje ali ne u volumenu koje bi se odrazilo na prinos!Npr kombinacijom LR nastavka i polunastavaka i maticne resteke ti dozvoljava da vladas kosnicom a ne ona tobom.Ovisno o pasi ogranicavaj maticu na polunastavak ili nastavak,i na kraju sezone cilj je da polunastavak ide na podnicu pun meda(pcele odgojene na medu zive duze nego pcele odgojene na seceru-hrani jednu zajednicu secerom a jednu medom i posmatraj kolicinu MM u celijama pa ce ti sve biti jasno,!Ovisno kratkim i burnim pasama ili duzim i tihim pasama svako moze sebe pronaci u toj tehnologiji!

slika DB na 13 okvira
slika amorfa /bagremac kojeg sam zahvaljuci jednom dobrom pcelaru koji mi je poslao sjemena ,rasirio i posijao tako da cu uskoro imati i amorfe u Njemackoj
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Marko »

medonosa je napisao/la:Marko,zao mi je gubitaka koje si imao usljed poplava,vazno je da je glava i obitelj ziva a ostalo ce se namiriti,ako ti mogu pomoci u obnovi pcelinjaka javi!
Blaško, Alčak je mirza, rođen u Bosni, ko deseto dijete, othranjen pitom "gužvara" se zvala :) , Bilo je svega "ocean" događaja i još se svašta dogoditi može, bez znanja Gospodara svijeta, ni dlaka s glave pasti mi neće! :D
Pomoč je naša u imenu Gospodina , koji je stvorio nebo i zemlju!Tako da se može desiti da kestenovog meda ,o d mojih vridnica na dar dobiješ !Lijep pozdrav i svako dobro!
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Marko ziv i zdrav bio.Kisa pada nekoliko dana,da nisam u nizinsko ravnicarskom djelu Njemacke poplava bi bilo ko u snu!Zalihe hrane nisu upitne,pcele imaju dosta zaliha,ocekuje se drugi val rojevog nagona poslije ovih kisa,pred sam pocetak lipe i maline!Posla ima previse koliko god me kisa smeta nekako mi i dobro dodje da sve stignem!April je bio duplo bolji od maja i vjerovtno se vrijeme uskladjuje kako je trebalo biti u aprilu bilo je u maju i obratno!Idemo dalje tu nemozemo nista biti ce kako bude.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Interesuje me vase misljenje oko ovih maticni resetki
slika
slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mugdo »

nikad vidio ali mi dimenzije zapinju za oči
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

mugdo je napisao/la:nikad vidio ali mi dimenzije zapinju za oči
zasto?
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mirsad »

POZ
Nesto slicno koristim vec par godina i dosta zadovoljan.

MK
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la senad grudic »

Jako dobre resetke i dosta cvrste. Jako zadovoljan sa istim.
Senad Grudic
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Vahid »

Ja koristrim iste i prezadovojan.
Pcelar u bijelom svijetu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mugdo »

medonosa je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nikad vidio ali mi dimenzije zapinju za oči
zasto?
504 x412 se malo razlikuje od tih
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

mugdo je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
mugdo je napisao/la:nikad vidio ali mi dimenzije zapinju za oči
zasto?
504 x412 se malo razlikuje od tih
Orginalna mjera LR kosnice je kod nas promjenjena zato sto smo mi to prekrstili po onoj mjeri koja nama odgovara,koristimo dasku debljine 2 cm.
Maße der Langstroth-Beute
Außenmaß: 515 x 425 mm
Wandstärke: 25 mm
Innenmaß: 465 x 375 mm
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la schumy »

Medonoša, pozdrav!
Originalna debljina Langstrot-Root košnice je 20mm! Kao što je poznato Langstrot je bio pčelar-učenjak (inovator) koji je umro siromašan a Root je bio industrijalac koji je unaprijedio original košnicu koju je Langstrot napravio na način da je za sirovinu koristio ambalažu voća i povrća koje se tada u USA pakiralo u sanduke sa debljinom stijenke od 20mm....
U najnovije vrijeme mnogi opet vraćaju debljinu na 25mm ("colerica" od 25,4mmm, jednom pohoblana sa svake strane daje 25mm).
Ne znam koja je svrha ove promjene debljine stijenke košnice kada s time samo povećavamo težinu nastavka u radu sa njime a na "uštedi" topline i zadržavanju iste unutar same košnice se ne dobiva ama baš ništa?!
Volio bih da me netko argumentima razuvjeri u ovome mojem razmišljanju,................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Medonoša, pozdrav!
Originalna debljina Langstrot-Root košnice je 20mm! Kao što je poznato Langstrot je bio pčelar-učenjak (inovator) koji je umro siromašan a Root je bio industrijalac koji je unaprijedio original košnicu koju je Langstrot napravio na način da je za sirovinu koristio ambalažu voća i povrća koje se tada u USA pakiralo u sanduke sa debljinom stijenke od 20mm....
U najnovije vrijeme mnogi opet vraćaju debljinu na 25mm ("colerica" od 25,4mmm, jednom pohoblana sa svake strane daje 25mm).
Ne znam koja je svrha ove promjene debljine stijenke košnice kada s time samo povećavamo težinu nastavka u radu sa njime a na "uštedi" topline i zadržavanju iste unutar same košnice se ne dobiva ama baš ništa?!
Volio bih da me netko argumentima razuvjeri u ovome mojem razmišljanju,................schumy
Pozdrav Schumy,vjeruj mi da nemam vremena da ti objasnim,ali sam prije pisao na ovu temu,bilo kako bilo,Nicot ne pravi od oka ove LR mjere.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la schumy »

Medonoša pozdrav,
nisam ni mislio da Nicot ne pravi prave Hannemanove rešetke, iako ja više volim one od inox-žice umetnute u inox-profiliće jer ih smjestim na drveni okvir i tako pčelama omogućim malo "zrakopraznog" prostora između plodišta i medišta da se lakše mogu provlačiti kroz rešetku.
A o debljini stijenke košnica mnogo je napisano, ja (opet) zbog lakše manipulacije sa nastavcima preferiram one debljine 2 cm...
Kakvo je stanje koda vas u NJemačkoj sa medenjem baggrema i ostalih kultura, kakva če biti godin po tvojim viđenjima?
Pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Ismet »

meni je, kao i tebi schumy, bliža debljina stijenke nastavka od 2 cm upravo iz praktičnih razloga koje si naveo. dodao bih da je jako važna standardizacija mjera svih dijelova košnice iz razloga koji su jasni svakom pčelaru. odstupanje od standarda samo dovodi do problema koji se bave perifernim stvarima....
MR koju koristim je od neke žice (ne bih rekao da je inox) i uglavljena je u drveni okvir (sa letom) pa nema mjesta za taj "zrakoprazni" prostor :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Medonoša pozdrav,
nisam ni mislio da Nicot ne pravi prave Hannemanove rešetke, iako ja više volim one od inox-žice umetnute u inox-profiliće jer ih smjestim na drveni okvir i tako pčelama omogućim malo "zrakopraznog" prostora između plodišta i medišta da se lakše mogu provlačiti kroz rešetku.
A o debljini stijenke košnica mnogo je napisano, ja (opet) zbog lakše manipulacije sa nastavcima preferiram one debljine 2 cm...
Kakvo je stanje koda vas u NJemačkoj sa medenjem baggrema i ostalih kultura, kakva če biti godin po tvojim viđenjima?
Pozdrav................schumy
Schumy,godina je cudna(vrijeme),april je bio dobar(uljana repica)maj je bio hladan i kisovit,bagrem je "prohujao sa vihorom"!Sada se vrijeme popravilo,(prognoze od vikenda su za pozeliti)malina je provcvala kao i rana lipa,bilo je unosa medjutim ocekuje se buran unos od sutra pa nadalje,padavina je bilo dosta sto je dobar uslov za medenje lipe!Godina nije neka za pozeliti ali dobro je ja se nezalim,posla ima i previse i sve nestizem da uradim kako sam zamislio.Poslije lipe je ljetna pasa,livada,suma,zlatosipka,evodija i brsljan ali od njih se zimnica popuni ili nekada bude vrcanja.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la schumy »

Dobro juttro, tako i kod nas, nadam se da se vrijeme popravlja jer dosta je bilo kišurine i nevremena!
Medno u ovoj sezoni od srca ti želi,
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Hvala Schumy i tebi medno i brz oporavak!Danas sam imao jedan veoma lijep dan,koji ce mi dugo ostati u sjecanju.Vrtic i skola mojih kcerkica su izjasnili zelju da me posjete na pcelinjaku i da djeci otkrijem osnovne tajne pcelarstva,ja sam se potrudio da budem dobar predavac,i domacin a po reakcijama se da naslutiti da sam probudio interesovanje kod djece za pcelama!Svako djete je dobilo teglu meda kojeg smo zajedno izvrcali,na livadi 8-) a kuhinja skole i b´vrtica su dobile po karton meda da i druga djeca dobiju zdrav dorucak!
slika
slika
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Odgovorite