GLAD I NEIZVJESNOST

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la mugdo »

sahista volio bih vidjet tvoj kalkulator po kom je isplativije pčelariti u BiH nego holandiji a ti reče da ne smatraš dobro odrađenim poslom ako ti košnica ne donese 400 eura, e volio bih da mi navedeš nekoga u bih ko ima upola toliku zaradu po košnici ili ja ne poznajem prave pčelare,ali bez ljutnje razgovaramo iskreno bez muljanja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la senad »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:
Senade pozvao si me.
Želiš da vidiš kako sam oznojio guzicu. Tražio si i da se „skinem“ http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... &start=150.
U BH vanredno stanje. Voda ti nadire na kućna vrata a ti se veseliš i „brineš tuđu brigu“
Ne Senade, nebitan si, ignore.
Razlog mog javljanja da negiram tvoju tvrdnju da se mi dva poznajem i družimo (bože sačuvaj, ja ipak biram društvo). Nemisliš valjda druženjem ono što si me u par navrata, bezrazložno izvređao na ovom svom forumu. Tvoj način komunikacije „ja pa ja“, a rezultati? To....? Takav tvoj odnos rezultirao je „omasovljavanju“ ovog tvog foruma. Imaš još dvojicu forumaša otjerati, a na pravom si putu i to ti je to. Ti znaš sve i možeš sam.
Menije žao što su neki morali baš da potroše telefonski razgovor da bi te pozvao na raspravu. Nije imao potrebe a to u stvari govori samo o njemu . Onajkoje želi da vidi tvoju guzicu oznojenu ili da dadneš guzici zora je šahista, pročitaj dobro šta je napisao pa ćeš shvatiti ,valjda imaš toliko pamneti

Nigdje ja tebe nisam pozvao/prozvao kao što si ti mene na TV prozvao , Niti me poznaješ niti bilo šta znaš o meni uzeli ste sebi za pravo da me prozivate to je Vaše ja pa ja i niko drugi .

Nigdje ja nisam rekao da se mi poznajemo i svakako da svako sebi bira društvo. ja Vas neću ignorisat

Ne znam gdje si vidio da se ja veselim osim same konstatacije da na Kadru ne medi . Kao što ne medi u cijeloj BH.

Onaj ko se veseli je šahista

Ko će ostat na formu to je slobodna volja svakog člana , svako sebe tjera i ograničava , svako sebi bira drušvo.

Što se tiče moji aktivnosti na sanaciji poslijedica poplava ti to ne može ni sanjat a kamoli da dostigneš. Za tvoju informaciju ja upravo brinem tuđu brigu ,da , Danas sam organizovo prebacivanje na dializu mog mještanina iz Grapske u Gračanicu u teškim sulovima , uvezo sam bolnicu Gračanica da u sutrašnjem danu mogu primiti sve pacijente koji zatraže lječničku pomoć , uvezo sam čišće klizišta koje onemogućava slobodan prohod ljudi i dobara , sutra organizujem da apoteka u Grapskoj bude u funkciji , RAdnicu iz Gračanice trebamo prebaciti do Grapske kako bi ugrežini imali osnovne lijekove , i još mnogo toga što ti i tvoji puleni ne možete ni sanjat .

Ovo nije hvala ovo su moje tuđe brige i predstavlja mi zadovoljstvo što mogu da pomognem svojim sugrađanima . ISto tako u mjestu Doboj Istok ( kojeg ste spominjali u vašoj TV emisji) angažovan sam na praćenju situacije jer je kritično . i još još mnogo toga:

Gospodine Karahodžiću vi imate problema s likovima koji ne znaju šta će sa sebe, koji vas zivkaju za svaki komentar u kojem ima indicija da bi se vaša malenkost mogla prepoznati . Ja nisam vaš problem niti vam pravim problem što se tiče ovog foruma.

Ekreme tvoj problem je šahista i sa njim riješi to oko guzice i davanja zora ili ti znojenja. Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:sahista volio bih vidjet tvoj kalkulator po kom je isplativije pčelariti u BiH nego holandiji a ti reče da ne smatraš dobro odrađenim poslom ako ti košnica ne donese 400 eura, e volio bih da mi navedeš nekoga u bih ko ima upola toliku zaradu po košnici ili ja ne poznajem prave pčelare,ali bez ljutnje razgovaramo iskreno bez muljanja
Ma kakvo muljanje.Ja slabo vidim da ovdje neko pise o ciframa osim mene.Pcelar u Holndiji ne moze zivjeti od 200 kosnica.U Bosni moze.Nece svaka godina biti dobra i rodna ali se mozes provlaciti.Prve godine mog pcelarenja ja sam vise bio zauzet sa pcelarskim akrobacija tipa okretanja i rotiranja nastavaka nego trezenje nekog lakseg i jednosavnijeg nacina pcelarenja sa ciljom sto boljih prinosa.Tada sam upoznao kolegu Kresu koji je na jako mudar nacin odvratio mene od tog nacina pcelarenja i pokazao da moze lakse i bolje.Na tome sam mu zahvalan.Veliku ulogu imao je ali na neki drugi nacin i kolega Vaha.Islo je to tako jedno vrijeme dok nisam upoznao kolega Blasku koji je na mom pcelarstvu ubacio i dio pcelarstva koje se zove pare.Par prakticnih savjeta a poruka je bila sasvim jasna.Tada sam pokucao na vrata jednog pcelara oprasivaca i ponudio svoju pomoc u obliku cicsenje kosnica i ramova,pomaganje pri selidbi i sve ostalo sto bih trebao raditi segrt da nauci zanat.Covjem me je prihvati i tada sam dobio prvu parcelu za oprasivanje.Dobre pcele otvaraju sva vrata.Posle sezone obisao sam bezbroj sela sa vocnim plantazama,neki su me izbacivali iz dvorista neki nisu htjeli ni da pricaju a neki su bili kao zainteresovani a mnogi su vec imali i pcelare koji tu vec dolaze godinama radi oprasivanja.Nadu nisam gubio,isao sam dalje..cilj mi je bio kruska,jabuka pa borovnica.Povezem to troje i za mene je sezona zavrsena.To sam i uspjeo.Nasao sam sebi mjesto za nekih 25/30 kosnica jer i ne zelim da imam vise produktivnih zajednica.Imam jos jedan zadatak a to je da nadjem jagodu za oprasivanje u staklenicima.Tu idu 7/ramni nukleusi i oprasivanje traje 7 mjeseci.Od te zajednice na kraju price nemas nista ali dobivas 15 eura sedmicno po zajednici,puta sedam mjeseci pa izracunaj.Ovo ti pisem izrazloga da se jakom voljom i naravno lokalnim okolnostima moxze napraviti mnogo toga ako hoces i zelis.Ovo ne uspjeva mnogim pcelarima niti mnogi pcelari zele da utrose ovoliko vremena u pcelu kao ja jer vecina radi,i od toga mogu solidno zivjeti.Svijet oprasivaca koji zive od toga je surov,svako se bori za sebe...ja sam pomalo upao medju njih i sam cu odredjivati svoj status medju nijma.Mogu i mnogo toga vise,ali vjeruj mi da to ne zelim.I jos nesto da ne bi bilo zabune,ako sam vec usao u taj svijet,vjeruj da me vise interesuje lova nego pcela.Imam ja jednu zajednicu na stacionaru kojami pricinjava zadovoljstvo.Sad odoh spavati,a TEBI zelim puno srece i dosta meda,jewr zbog toga i drzimo pcele...kao dotani izvor primanja.Ustajem u pet,u sest tovarim kosnice sa borovnice,posle bosanski turnir u fudbalu a ekipa ne moze bez kapitena...sretno i zivio...Bogami sve sam rekao istinu i bez muljanja a vi opalite...
Pozdrav
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:
Senade pozvao si me.
Želiš da vidiš kako sam oznojio guzicu. Tražio si i da se „skinem“ http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... &start=150.
U BH vanredno stanje. Voda ti nadire na kućna vrata a ti se veseliš i „brineš tuđu brigu“
Ne Senade, nebitan si, ignore.
Razlog mog javljanja da negiram tvoju tvrdnju da se mi dva poznajem i družimo (bože sačuvaj, ja ipak biram društvo). Nemisliš valjda druženjem ono što si me u par navrata, bezrazložno izvređao na ovom svom forumu. Tvoj način komunikacije „ja pa ja“, a rezultati? To....? Takav tvoj odnos rezultirao je „omasovljavanju“ ovog tvog foruma. Imaš još dvojicu forumaša otjerati, a na pravom si putu i to ti je to. Ti znaš sve i možeš sam.
Menije žao što su neki morali baš da potroše telefonski razgovor da bi te pozvao na raspravu. Nije imao potrebe a to u stvari govori samo o njemu . Onajkoje želi da vidi tvoju guzicu oznojenu ili da dadneš guzici zora je šahista, pročitaj dobro šta je napisao pa ćeš shvatiti ,valjda imaš toliko pamneti

Nigdje ja tebe nisam pozvao/prozvao kao što si ti mene na TV prozvao , Niti me poznaješ niti bilo šta znaš o meni uzeli ste sebi za pravo da me prozivate to je Vaše ja pa ja i niko drugi .

Nigdje ja nisam rekao da se mi poznajemo i svakako da svako sebi bira društvo. ja Vas neću ignorisat

Ne znam gdje si vidio da se ja veselim osim same konstatacije da na Kadru ne medi . Kao što ne medi u cijeloj BH.

Onaj ko se veseli je šahista

Ko će ostat na formu to je slobodna volja svakog člana , svako sebe tjera i ograničava , svako sebi bira drušvo.

Što se tiče moji aktivnosti na sanaciji poslijedica poplava ti to ne može ni sanjat a kamoli da dostigneš. Za tvoju informaciju ja upravo brinem tuđu brigu ,da , Danas sam organizovo prebacivanje na dializu mog mještanina iz Grapske u Gračanicu u teškim sulovima , uvezo sam bolnicu Gračanica da u sutrašnjem danu mogu primiti sve pacijente koji zatraže lječničku pomoć , uvezo sam čišće klizišta koje onemogućava slobodan prohod ljudi i dobara , sutra organizujem da apoteka u Grapskoj bude u funkciji , RAdnicu iz Gračanice trebamo prebaciti do Grapske kako bi ugrežini imali osnovne lijekove , i još mnogo toga što ti i tvoji puleni ne možete ni sanjat .

Ovo nije hvala ovo su moje tuđe brige i predstavlja mi zadovoljstvo što mogu da pomognem svojim sugrađanima . ISto tako u mjestu Doboj Istok ( kojeg ste spominjali u vašoj TV emisji) angažovan sam na praćenju situacije jer je kritično . i još još mnogo toga:

Gospodine Karahodžiću vi imate problema s likovima koji ne znaju šta će sa sebe, koji vas zivkaju za svaki komentar u kojem ima indicija da bi se vaša malenkost mogla prepoznati . Ja nisam vaš problem niti vam pravim problem što se tiče ovog foruma.

Ekreme tvoj problem je šahista i sa njim riješi to oko guzice i davanja zora ili ti znojenja. Sretno
Ti Senade nisi bas pri cistoj svijesti.Stvarno ne znam sta sa ovim hoces da kazes.Zasto bih Ekremov problem bio ja :?
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la medonosa »

Pcelari koji su imali stetu usljed poplava koje su napravile u Bosni veliku stetu neka se jave,koliko mogu pomoci cu.Pozdrav
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

medonosa je napisao/la:Pcelari koji su imali stetu usljed poplava koje su napravile u Bosni veliku stetu neka se jave,koliko mogu pomoci cu.Pozdrav
Svaka cast kolega Medonosa!Takvi komentari se traze,vjerujem da ima takvih ljudi!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la mugdo »

sahista drago mi je da ima naših ljudi koji su uspjeli tamo na zapadu pa i oblasti pčelarsva,volio bih da je i u BiH tako ali nije da može bolje može sigurno samo se treba potruditi i kako ti reče "dati guzici zora" ali taj zor izgleda posvađa neke što nije dobro ipak bi ovaj forum trebao da služi razmjeni iskustava i informacija a ne za prepirke i svađe ko je pametniji i bolji pčelar jer svi znamo da se pčelari slažu oko toga da se košnici prilazi sa zadnje strane a onda svako ima "svoj"način pčelarenja za koji misli da je najbolji,a nije sigurno jer ima i drugih načina dobrih i boljih.puno sreće i uspjeha u životu i radu.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Samo mogu reći,svaka čast Senade,pomažeš svojim kolegama pčelarima,pogotovo nama početnicima,a isto tako svaka ti čast što u ovoj nevolji još jednom pokazuješ svoju veličinu i pomažeš ljudima u ovim teškim trenutcima.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la: Ti Senade nisi bas pri cistoj svijesti.Stvarno ne znam sta sa ovim hoces da kazes.Zasto bih Ekremov problem bio ja :?
Pozdrav.
Moja savjest se formira shodno sagovornicima i shodno njihovoj savjesti . Ne znam šta te iznenađuje.
Ja nigdje nisam spomeno guzicu i davanje zora guzici osim što sam tebe citiro. I šta ti nije jasno:

JA sam ti samo povuko paralelu stanja na terenu i onoga što ti kažeš da treba guzici dat zora . To što ti imaš 400 € po košnici seleći pčelari koji su dali guzici zora nemaju ni za svojih 100 košnica , trenutno? Šta će biti ako bude to će mo da vidimo:

U svakom slučaju postoje osobe koje su programirane na ovom forumu i ako u Senadovim komentarima slučajno ima indicija da se spominje dotični ili još neki "eminentni stručnjaci", i ako Senad ima gubitak odmah se late telefona da ih informiša kao da ih je UDBA učlanila na forum. Bolesno do bola!

Da ponovim, ti si Ekremu rekao da treba dati guzici zora, i to riješi sa njim i njemu objasni kako imaš 400 € po košnici , Pročitaj šta je napisao pa se malo zamisli nad tim , da li je bio pian ili mahmuran pa ne konta ko je šta napisao to me ne zanima:
Ako mene neko proziva po sredstvima informisanja ne vidim razloga da i ja spomenem iste te osobe , ali u ovom slučaju ja nisam nikoga prozvo već su to informacije o pašnim prilikama a nikako ismijavnje . Ako je se neko ismijavo onda si to ti , ako nevjeruješ meni vrati se pa pročitaj šta si pisao.
JA sam zadovoljan sa ovim što imam. Pozdrav.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la: Ti Senade nisi bas pri cistoj svijesti.Stvarno ne znam sta sa ovim hoces da kazes.Zasto bih Ekremov problem bio ja :?
Pozdrav.
Moja savjest se formira shodno sagovornicima i shodno njihovoj savjesti . Ne znam šta te iznenađuje.
Ja nigdje nisam spomeno guzicu i davanje zora guzici osim što sam tebe citiro. I šta ti nije jasno:

JA sam ti samo povuko paralelu stanja na terenu i onoga što ti kažeš da treba guzici dat zora . To što ti imaš 400 € po košnici seleći pčelari koji su dali guzici zora nemaju ni za svojih 100 košnica , trenutno? Šta će biti ako bude to će mo da vidimo:

U svakom slučaju postoje osobe koje su programirane na ovom forumu i ako u Senadovim komentarima slučajno ima indicija da se spominje dotični ili još neki "eminentni stručnjaci", i ako Senad ima gubitak odmah se late telefona da ih informiša kao da ih je UDBA učlanila na forum. Bolesno do bola!

Da ponovim, ti si Ekremu rekao da treba dati guzici zora, i to riješi sa njim i njemu objasni kako imaš 400 € po košnici , Pročitaj šta je napisao pa se malo zamisli nad tim , da li je bio pian ili mahmuran pa ne konta ko je šta napisao to me ne zanima:
Ako mene neko proziva po sredstvima informisanja ne vidim razloga da i ja spomenem iste te osobe , ali u ovom slučaju ja nisam nikoga prozvo već su to informacije o pašnim prilikama a nikako ismijavnje . Ako je se neko ismijavo onda si to ti , ako nevjeruješ meni vrati se pa pročitaj šta si pisao.
JA sam zadovoljan sa ovim što imam. Pozdrav.
Dobar si nema sta :) Ja sam spominjao svijest a ne savjest.Ja licno sa telefonima nemam nikakve veze ako mislis na mene.
Kazu da male stvari covjeka cine sretnim,ti si ocito pridrzavas te teorije.
Sretno i ziv bio...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:sahista drago mi je da ima naših ljudi koji su uspjeli tamo na zapadu pa i oblasti pčelarsva,volio bih da je i u BiH tako ali nije da može bolje može sigurno samo se treba potruditi i kako ti reče "dati guzici zora" ali taj zor izgleda posvađa neke što nije dobro ipak bi ovaj forum trebao da služi razmjeni iskustava i informacija a ne za prepirke i svađe ko je pametniji i bolji pčelar jer svi znamo da se pčelari slažu oko toga da se košnici prilazi sa zadnje strane a onda svako ima "svoj"način pčelarenja za koji misli da je najbolji,a nije sigurno jer ima i drugih načina dobrih i boljih.puno sreće i uspjeha u životu i radu.
I ja bih volio da to krene gore.Trenutno sam zauzet sa tri projekta koji bih trebalo dati neke rezultate na raleciji BiH Holandija.U taj projekat bice ukljuceni pcelari iz Bosne koji ne zale svoju guzicu i ne boje se dati guzici zora.Ako budu pametni mogu imati solidnu platu mjesecno.Ja u svemu tome nemam nikakvu zaradu niti me interesuje.Jedan od projekata je uvoz rojeva...pa do 300 komada na godisnjo bazi.Jel to izvodljvo.Jeste ko hoce da radi.Stipi sam jos prije tri godine ponudio da mi posalje nekoliko kila vrijeskovog meda,pcelarska kuca bi mu bz problema otkupljivala ostali med.Nijh dvojica nadju zajednicki jezik naprave kontrakt i pice dalje.Vjerovatno iz opravdanih razloga taj med je jos uvjek na putu.Zatim je bio projekat da jedan moj kolega investira do sto novih kosnica sa svom opremom a da pcelarb koji udje u taj projekat sedam godina isporucuje 15 kila meda po kosnici a posle toga sva opremna ostaje njemu.Nije bilo dovoljno kandidata koji su htjeli guzici dati zora.Projekat otisao za Cesku.A uvjek se na kraju price pitam zasti mi to uopste treba...neki crvi u meni...sretno i samo naprijed..
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la: I ja bih volio da to krene gore.Trenutno sam zauzet sa tri projekta koji bih trebalo dati neke rezultate na raleciji BiH Holandija.U taj projekat bice ukljuceni pcelari iz Bosne koji ne zale svoju guzicu i ne boje se dati guzici zora.Ako budu pametni mogu imati solidnu platu mjesecno.Ja u svemu tome nemam nikakvu zaradu niti me interesuje.Jedan od projekata je uvoz rojeva...pa do 300 komada na godisnjo bazi.Jel to izvodljvo.Jeste ko hoce da radi.Stipi sam jos prije tri godine ponudio da mi posalje nekoliko kila vrijeskovog meda,pcelarska kuca bi mu bz problema otkupljivala ostali med.Nijh dvojica nadju zajednicki jezik naprave kontrakt i pice dalje.Vjerovatno iz opravdanih razloga taj med je jos uvjek na putu.Zatim je bio projekat da jedan moj kolega investira do sto novih kosnica sa svom opremom a da pcelarb koji udje u taj projekat sedam godina isporucuje 15 kila meda po kosnici a posle toga sva opremna ostaje njemu.Nije bilo dovoljno kandidata koji su htjeli guzici dati zora.Projekat otisao za Cesku.A uvjek se na kraju price pitam zasti mi to uopste treba...neki crvi u meni...sretno i samo naprijed..
Kolega kada si me već spomenuo. Sjećam se tvoje ponude da ti pošaljem 20 kg vrijeskovog meda. Pored sveg mojeg nastojanja ta to odradim ja vrijeskova meda nisam imao. Nastojao sam poduzeti sve njere koje jedan pčelar može poduzeti da dođem do viškova vrijeskovog meda. Odmah iduće sezone otpočeo sam maksimalnu prihranu pčela, povećao broj košnica. Od 48 društava pčelinjak sam razvio na 110, utrošio tone pogače i šečera da ih razvijem. Na kraju je opet rezultat bio da pčele nemaju za zimnicu. Gdje sam god imao mogućnosti da prebacim pčele prebacio sam ih na novu lokaciju za koju sam mislio da bolje medi. Vozio sam pčele i preko 100 km ali meda nema. Ako pčele sakupe 2 do 3 kg dobro je. Paša stane, a one aždaje to brzo potroše. Ja opet pogače i tako stalno boreći se da obezbjedim zimnicu. O vrcanju ne razmišljam. Iako guzici dajem zora koliko mogu i ipak osim silnih troškove nemam ništa. Trenutno pčelinjak imam na 3 lokacije i ništa sve jad jer su košnice suhe ko barut. Odgovor je jednostavan jugozapadni dio BiH, a ni zapadna Hercegovina nemaju meda. Ako netko nešto i izvrca to je zahvaljujući silnim pogačana koje pčelari obilno moraju da daju. Ja sam svojim pčelama znao dati po 15 kg pogače i opet nisam imao ni dobru zimnicu a kamo li vrcanje. Traženje lokacije, priprema lokacije, prevoz pčela, naknada vlasniku parcele, dozvole prevoza pčela, nakon određenog vremena odlazak na udaljeni pčelinjak i pregled društava to su ogromni troškovi a zarada nikakva jer meda jednostavno nema. Sramota je reći da od 100 društava od zimnice otmem 200 kg meda. U nedostatku zimnice prošle jeseni sam pčele prevezao u Hercegovinu jer tamo sa manje zimnice mogu da prezime. Rezultat opet samo troškovi ni dole nema meda pa se mora intervenirati sa pogačama. Većinu košnica sam vratio u bazni pčelinjak i na novu lokaciju 8 km dalje. Sada imam za razliku od komšija mnogo jače pčele ali košnice su suhe ko barut. Sada te pčele jedu ko aždaje i da ih održim u snazi opet u trgovinu po šećer. Vremenske prilike svake godine loše, a ja se nadam da će bog dati samo strpljivo. No vrijeme i godine prolaze, a ja sve više gubim nadu da se sa svojim pčelama mogu održati bar na pozitivnoj nuli.
Imao sam velike planove sa svojim pčelama ali na kraju samo muka i neizvjesnost.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la mugdo »

ja mislio ne može gore od stacionara u srednjoj bosni gdje su prinosi zadnjih godina manji od 10kg po izimljenoj zajednici(izuzev prošle godine) ali izgleda da može
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la: Kolega kada si me već spomenuo. Sjećam se tvoje ponude da ti pošaljem 20 kg vrijeskovog meda. Pored sveg mojeg nastojanja ta to odradim ja vrijeskova meda nisam imao. Nastojao sam poduzeti sve njere koje jedan pčelar može poduzeti da dođem do viškova vrijeskovog meda. Odmah iduće sezone otpočeo sam maksimalnu prihranu pčela, povećao broj košnica. Od 48 društava pčelinjak sam razvio na 110, utrošio tone pogače i šečera da ih razvijem. Na kraju je opet rezultat bio da pčele nemaju za zimnicu. Gdje sam god imao mogućnosti da prebacim pčele prebacio sam ih na novu lokaciju za koju sam mislio da bolje medi. Vozio sam pčele i preko 100 km ali meda nema. Ako pčele sakupe 2 do 3 kg dobro je. Paša stane, a one aždaje to brzo potroše. Ja opet pogače i tako stalno boreći se da obezbjedim zimnicu. O vrcanju ne razmišljam. Iako guzici dajem zora koliko mogu i ipak osim silnih troškove nemam ništa. Trenutno pčelinjak imam na 3 lokacije i ništa sve jad jer su košnice suhe ko barut. Odgovor je jednostavan jugozapadni dio BiH, a ni zapadna Hercegovina nemaju meda. Ako netko nešto i izvrca to je zahvaljujući silnim pogačana koje pčelari obilno moraju da daju. Ja sam svojim pčelama znao dati po 15 kg pogače i opet nisam imao ni dobru zimnicu a kamo li vrcanje. Traženje lokacije, priprema lokacije, prevoz pčela, naknada vlasniku parcele, dozvole prevoza pčela, nakon određenog vremena odlazak na udaljeni pčelinjak i pregled društava to su ogromni troškovi a zarada nikakva jer meda jednostavno nema. Sramota je reći da od 100 društava od zimnice otmem 200 kg meda. U nedostatku zimnice prošle jeseni sam pčele prevezao u Hercegovinu jer tamo sa manje zimnice mogu da prezime. Rezultat opet samo troškovi ni dole nema meda pa se mora intervenirati sa pogačama. Većinu košnica sam vratio u bazni pčelinjak i na novu lokaciju 8 km dalje. Sada imam za razliku od komšija mnogo jače pčele ali košnice su suhe ko barut. Sada te pčele jedu ko aždaje i da ih održim u snazi opet u trgovinu po šećer. Vremenske prilike svake godine loše, a ja se nadam da će bog dati samo strpljivo. No vrijeme i godine prolaze, a ja sve više gubim nadu da se sa svojim pčelama mogu održati bar na pozitivnoj nuli.
Imao sam velike planove sa svojim pčelama ali na kraju samo muka i neizvjesnost.
Stipo da bi te shvatili i razumjeli moraš biti ubjedljiviji . Sve što si nabrojo ne pije vode. . Kako nema meda!? :(
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la: I ja bih volio da to krene gore.Trenutno sam zauzet sa tri projekta koji bih trebalo dati neke rezultate na raleciji BiH Holandija.U taj projekat bice ukljuceni pcelari iz Bosne koji ne zale svoju guzicu i ne boje se dati guzici zora.Ako budu pametni mogu imati solidnu platu mjesecno.Ja u svemu tome nemam nikakvu zaradu niti me interesuje.Jedan od projekata je uvoz rojeva...pa do 300 komada na godisnjo bazi.Jel to izvodljvo.Jeste ko hoce da radi.Stipi sam jos prije tri godine ponudio da mi posalje nekoliko kila vrijeskovog meda,pcelarska kuca bi mu bz problema otkupljivala ostali med.Nijh dvojica nadju zajednicki jezik naprave kontrakt i pice dalje.Vjerovatno iz opravdanih razloga taj med je jos uvjek na putu.Zatim je bio projekat da jedan moj kolega investira do sto novih kosnica sa svom opremom a da pcelarb koji udje u taj projekat sedam godina isporucuje 15 kila meda po kosnici a posle toga sva opremna ostaje njemu.Nije bilo dovoljno kandidata koji su htjeli guzici dati zora.Projekat otisao za Cesku.A uvjek se na kraju price pitam zasti mi to uopste treba...neki crvi u meni...sretno i samo naprijed..
Kolega kada si me već spomenuo. Sjećam se tvoje ponude da ti pošaljem 20 kg vrijeskovog meda. Pored sveg mojeg nastojanja ta to odradim ja vrijeskova meda nisam imao. Nastojao sam poduzeti sve njere koje jedan pčelar može poduzeti da dođem do viškova vrijeskovog meda. Odmah iduće sezone otpočeo sam maksimalnu prihranu pčela, povećao broj košnica. Od 48 društava pčelinjak sam razvio na 110, utrošio tone pogače i šečera da ih razvijem. Na kraju je opet rezultat bio da pčele nemaju za zimnicu. Gdje sam god imao mogućnosti da prebacim pčele prebacio sam ih na novu lokaciju za koju sam mislio da bolje medi. Vozio sam pčele i preko 100 km ali meda nema. Ako pčele sakupe 2 do 3 kg dobro je. Paša stane, a one aždaje to brzo potroše. Ja opet pogače i tako stalno boreći se da obezbjedim zimnicu. O vrcanju ne razmišljam. Iako guzici dajem zora koliko mogu i ipak osim silnih troškove nemam ništa. Trenutno pčelinjak imam na 3 lokacije i ništa sve jad jer su košnice suhe ko barut. Odgovor je jednostavan jugozapadni dio BiH, a ni zapadna Hercegovina nemaju meda. Ako netko nešto i izvrca to je zahvaljujući silnim pogačana koje pčelari obilno moraju da daju. Ja sam svojim pčelama znao dati po 15 kg pogače i opet nisam imao ni dobru zimnicu a kamo li vrcanje. Traženje lokacije, priprema lokacije, prevoz pčela, naknada vlasniku parcele, dozvole prevoza pčela, nakon određenog vremena odlazak na udaljeni pčelinjak i pregled društava to su ogromni troškovi a zarada nikakva jer meda jednostavno nema. Sramota je reći da od 100 društava od zimnice otmem 200 kg meda. U nedostatku zimnice prošle jeseni sam pčele prevezao u Hercegovinu jer tamo sa manje zimnice mogu da prezime. Rezultat opet samo troškovi ni dole nema meda pa se mora intervenirati sa pogačama. Većinu košnica sam vratio u bazni pčelinjak i na novu lokaciju 8 km dalje. Sada imam za razliku od komšija mnogo jače pčele ali košnice su suhe ko barut. Sada te pčele jedu ko aždaje i da ih održim u snazi opet u trgovinu po šećer. Vremenske prilike svake godine loše, a ja se nadam da će bog dati samo strpljivo. No vrijeme i godine prolaze, a ja sve više gubim nadu da se sa svojim pčelama mogu održati bar na pozitivnoj nuli.
Imao sam velike planove sa svojim pčelama ali na kraju samo muka i neizvjesnost.
Da sam na tvom mjestu ja bih prestao pcelariti jer jednostavno nemas osnovne preduslove za pcelarstvo.Ako nesto nejde,zbog ovih ili onih razloga nije sramota krenuti sa nekim drugim zanimanjem.Pored pcelarstva ima i drugim lijepih zanimanja...ponekad je realnost surova i nadam se da mi neces zamjeriti na ovoj konstataciji.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la pot »

Ja ću se nadovezat na post kolege Šahiste,... ili napravi dramatične promjene u načinu pčelarenja...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Stipo »

pot je napisao/la:Ja ću se nadovezat na post kolege Šahiste,... ili napravi dramatične promjene u načinu pčelarenja...
Da prvi rez koji sam spreman napraviti je da ću popoloviti broj društava. Dvije lokacije po 30 društava mislim da je sasvim solidno, a onda ću vidjeti šta ću dalje.
Kada sam već zagazio u ove vode neću lako odustati ali nevidim budućnost mog pčelarstva.
Senade neznam koje argumente da iznesem da piju vodu. Na ovom forumu može se vidjeti dosta lijepih slika sa mednim okvirima sa zapečaćenim medom od letve do letve.
Gdje su moje slike o medu i mednim okvirima. Na internetu ih nema jer ih nemam gdje usllikati. Kad sam rekao da na ovim prostorima nema meda nisam mislio bukvalno da ga baš nema.
Mislio sam zbirno za više godina u nizu. Ako pčele za 5 godina jednom dadnu zimnicu i neki višak za vrcanje onda 4 godine nema čak ni pola zimnice.
Ako bude više od pola zimnice ja sam zadovoljan jer iz boljih društava ukradem po okvir i nedostatak zimnice nadoknadim šećerom. Suma sumarus je da ukradeni im med ne nadoknađuje uložene pogače i šećer. O uloženom trudu i radu ne razmišljam. Vi pčelari u nižim krajevima u maju razmišljate o jakim društvima i bagremu koliko će pčele napuniti košnice. Ja u maju za jaka društva se brinem koliko im mogu dodati šećera da izdrže do juna. U junu unos obično bude 5 do 10 kg ali u julu pojedu oko 5 kg. U avgustu ako ih prebacim na vrijesak donesu par kila i to je sve.
Količina meda na kraju vrijeskove paše se kreće od 5 do 10 kg ako koje društvo skupi nešto više dodam okvir ovima što imaju oko 5 kg. Na brzinu im dodam po 5 kg šećera i tako ih uzimim.
Tako je manje više svake godine. Ove godine je podbacio bagrem i dobro znam u kakvim su pčelari problemima jer došli su na moj nivo.
O ovoj katastrofi i poplavama kako su pčelari prošli neću govoriti jer ovih dana na TV sam se nagledao njihovog jada og kog me grlo steže.
LP
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la senad »

Stipo ja te u potpunosti razumijem i znam o čemu pričaš. Očito da neki ne shvataju da u prirodi nema nektara, oskudica sa polenom i da je baviti se pčelarstvo umjeće održavanja preživljavanja pčelinjih zajednica ,

Naravano da se nećeš prestat baviti pčelarstvo jer još uvjek ljubavi ima više u BH nego u kapitalističkom zapadu.

Izdrži Stipo , kažu da ako svaka 7 godina rodi dobro je. Naša dobrota će se negdje vratiti dobrim jer mi ne naplaćujemo oprašivanje bilja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la mugdo »

treba napraviti razliku između hobi i profi pčelarenja,većina pčelara i BiH su hobisti ili im je to dodatno zanimanje, međutim profi pčelari to rade bez sentimentalnosti već isključivo ekonomskom računicom što je i razumljivo jer od toga žive i porodice izdržavaju
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode pcelarski.
Evo gledam ovih dana nevolju koja je zadesila mnoge krajeve u Bosni i citam ove vase poostove.Pade i napamet ona stara`para na paru us na fukaru`, te razmisljam da li se ukljuciti
u raspravu ili ne. Pa ipak..
Svi smo mi ipak pored svega zaljubljenici u ova mala bica, a pomalo i ovisnici o svemu sto ima veze s pcelama. To nam je svima zajednicko.
Od kad se bavim ovim, za mene ipak prvensto hobijem, bilo je raznih sezona. I ponacinu razvoja zajednica, i pasnih prilika.
No uvijek se vrcalo. Bilo je samo pitanje koliko po kosnici. Nesmatram to nekim mojim umijecem ( mada nisam bas ni neki levat, bez lazne skromnosti),
nego to pripisujem klimatsko pasnim uvjetima. Egzistencija mi ne ovisi o pcelarstvu. To je odmor za dusu, mozda bijeg od stvarnosti, ili neki moj mali svijet.
Prihodi, koje ostvarim pcelarstvom su ipak lijepa potpora kucnom budjetu. Vjerujem, da i kad ne bi bilo toga, da bih ipak imao par kosnica, ako nista, a ono za svoju dusu i potrebe obitelji.
No kad citam postove vas kolega, koji vrcate jednom u toliko godina, ili morate ukrasti koji ram da biste koliko toliko imali sta u kantama, i to s tolikim brojem kosnica,
nemogu da se ne pocesem iza uha. Razumijem ja i ljubav prema pcelama i sentimentalnost, no mora prevladavati zdrav razum. Praviti vodenicu na vrh brda, nema smisla, ma koliko
biste rado mljeli zito. Ukoliko nemate kvalitetnu pasu, i klimatske uvjete za rentabilno bavljenje pcelarstvom, nema te tehnike, ni te matice koja tu moze pomoci.
Svoju ljubav prema pcelarstvu, ako je samo to, mozete zadovoljiti i sa par kosnica. Nije dakle samo ljubav i sentimetalnost. Naravno da se racuna i na nesto prihoda.
Nemojte me razumijeti pogresno. Nebih nikome da pristajem na muku, niti citam lekcije, no treba biti realan i delati u skladu s mogucnostima. Jos jedna stara kaze, ako nema na orahu...
U svakom slucaju, nadam se da ce se vremenska situacija promijeniti, te zelim svim uspjesan nastavak sezone.
Pozdrav iz NL, Kreso.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Stipo »

Poznajen dvojicu profesionalnih pčelara. Nismo baš ono prisni prijatelji ali poznjaemo se.
Jedan je seleći i ima preko 1200 društava. Pitam ga kako uspjeva da održi toliki broj košnica. Kaže sve radi sistemski i strojno tovari pa se dosta posla može da odradi.
Od početka do kraja sezone uvjek su njih dva otac i sim na terenu. Nema odmora i treba pratiti sve moguće paše unutar države. Kaže uvjek pogodi da bar nešto tjekom godine medi.
Godina ih nikad nije potpuno izdala. U najlošijim godinama bar izvuku troškove. Zamislite koliki su to troškovi kada se više od 1200 društava razmjesti na deset lokacija i sve se to premješta na razne paše 6 do sedam puta. Prate paše Tilovina, Kadulja, Bagrem, Planinska livada, Vrijesak plavi i na kraju bijeli u Hercegovini. Neznam za Lipu i Kesten idu li i na te paše.
Drugi veliki pčelar posjeduje 8 pčelinjaka raspoređeni unutar Livanjskog polja u dužini od 50 km. Nikad nije selio pčele dalje od livanjskog polja.
Kaže uvjek nešto izvrca. Kaže ima loših godina kada muku muči sa zimnicom ali se nekako izvuče.
Ovo su dva moja primjera koja mi ulijevaju nadu da i ja za sebe i svoje pčele mogu naći rješeje isplativosti.
Danas sam pregledao 30 društava u pola njih nema kapi meda. Ima nešto perge ali meda ni ćelije.
Naravno dao sam im pune hranilice sirupa. Na sreću vaga je danas samo -200 grama a cijeli je maj išla u minus dnevno po -400 grama.
Izgleda da je livada napokon krenula.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Zvoneto »

Stipo, da te utješim u mene također nema kapi nektara u košnicama. Ovo otkako pčelarim nisam vidio. Stanje prije 15 tak dana bilo je obećavajuće vijenci meda izgradnja satnih osnova, dodao sam 35 kila voska na izgradnju. Sada su pčele doslovno izgladnile, a što je najgore oslabila društva tako da se skoro nema čime dalje u pašu. Zadnjih 10 dana rojidba je krenula sve odreda tako da sam bar mladih matica osigurao za dogodine. Čudna godina skroz, ali hvala Bogu nije nas odnijelo kad vidim narod gore po posavini kako pati dobro je sve..
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la cope »

sahista je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la: I ja bih volio da to krene gore.Trenutno sam zauzet sa tri projekta koji bih trebalo dati neke rezultate na raleciji BiH Holandija.U taj projekat bice ukljuceni pcelari iz Bosne koji ne zale svoju guzicu i ne boje se dati guzici zora.Ako budu pametni mogu imati solidnu platu mjesecno.Ja u svemu tome nemam nikakvu zaradu niti me interesuje.Jedan od projekata je uvoz rojeva...pa do 300 komada na godisnjo bazi.Jel to izvodljvo.Jeste ko hoce da radi.Stipi sam jos prije tri godine ponudio da mi posalje nekoliko kila vrijeskovog meda,pcelarska kuca bi mu bz problema otkupljivala ostali med.Nijh dvojica nadju zajednicki jezik naprave kontrakt i pice dalje.Vjerovatno iz opravdanih razloga taj med je jos uvjek na putu.Zatim je bio projekat da jedan moj kolega investira do sto novih kosnica sa svom opremom a da pcelarb koji udje u taj projekat sedam godina isporucuje 15 kila meda po kosnici a posle toga sva opremna ostaje njemu.Nije bilo dovoljno kandidata koji su htjeli guzici dati zora.Projekat otisao za Cesku.A uvjek se na kraju price pitam zasti mi to uopste treba...neki crvi u meni...sretno i samo naprijed..
Kolega kada si me već spomenuo. Sjećam se tvoje ponude da ti pošaljem 20 kg vrijeskovog meda. Pored sveg mojeg nastojanja ta to odradim ja vrijeskova meda nisam imao. Nastojao sam poduzeti sve njere koje jedan pčelar može poduzeti da dođem do viškova vrijeskovog meda. Odmah iduće sezone otpočeo sam maksimalnu prihranu pčela, povećao broj košnica. Od 48 društava pčelinjak sam razvio na 110, utrošio tone pogače i šečera da ih razvijem. Na kraju je opet rezultat bio da pčele nemaju za zimnicu. Gdje sam god imao mogućnosti da prebacim pčele prebacio sam ih na novu lokaciju za koju sam mislio da bolje medi. Vozio sam pčele i preko 100 km ali meda nema. Ako pčele sakupe 2 do 3 kg dobro je. Paša stane, a one aždaje to brzo potroše. Ja opet pogače i tako stalno boreći se da obezbjedim zimnicu. O vrcanju ne razmišljam. Iako guzici dajem zora koliko mogu i ipak osim silnih troškove nemam ništa. Trenutno pčelinjak imam na 3 lokacije i ništa sve jad jer su košnice suhe ko barut. Odgovor je jednostavan jugozapadni dio BiH, a ni zapadna Hercegovina nemaju meda. Ako netko nešto i izvrca to je zahvaljujući silnim pogačana koje pčelari obilno moraju da daju. Ja sam svojim pčelama znao dati po 15 kg pogače i opet nisam imao ni dobru zimnicu a kamo li vrcanje. Traženje lokacije, priprema lokacije, prevoz pčela, naknada vlasniku parcele, dozvole prevoza pčela, nakon određenog vremena odlazak na udaljeni pčelinjak i pregled društava to su ogromni troškovi a zarada nikakva jer meda jednostavno nema. Sramota je reći da od 100 društava od zimnice otmem 200 kg meda. U nedostatku zimnice prošle jeseni sam pčele prevezao u Hercegovinu jer tamo sa manje zimnice mogu da prezime. Rezultat opet samo troškovi ni dole nema meda pa se mora intervenirati sa pogačama. Većinu košnica sam vratio u bazni pčelinjak i na novu lokaciju 8 km dalje. Sada imam za razliku od komšija mnogo jače pčele ali košnice su suhe ko barut. Sada te pčele jedu ko aždaje i da ih održim u snazi opet u trgovinu po šećer. Vremenske prilike svake godine loše, a ja se nadam da će bog dati samo strpljivo. No vrijeme i godine prolaze, a ja sve više gubim nadu da se sa svojim pčelama mogu održati bar na pozitivnoj nuli.
Imao sam velike planove sa svojim pčelama ali na kraju samo muka i neizvjesnost.
Da sam na tvom mjestu ja bih prestao pcelariti jer jednostavno nemas osnovne preduslove za pcelarstvo.Ako nesto nejde,zbog ovih ili onih razloga nije sramota krenuti sa nekim drugim zanimanjem.Pored pcelarstva ima i drugim lijepih zanimanja...ponekad je realnost surova i nadam se da mi neces zamjeriti na ovoj konstataciji.
Pozdrav.
stipane, ocrni ti nas livnjake,mislit ce ljudi da stvarno neznamo pčelarit,ja imam manje košnica od tebe a još imam meda za prodat a prodao sam dosta,nije mi jasno da prosle godine nisi izvrcao nista a bilo je meda i na asfaltu a ne samo u prirodi i mogu ti reci datije kolega šahista dao dobar prijedlog?kakav je tvoj biznis račun?vidim spominjes susjeda što ima osam pčeljnjaka a ja ti mogu reći kod njega je loša godina kad izvrca pet tona pa ti zbroji.nisam se mislio javiti ali nisam mogao čitati to kukanje poslje lanjske godine koja je bila naj rodnija u zadnjih deset godina........

pozdrav svima........
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la j.nezic84 »

Svaka ti je rijec na mjestu.Ja jesam jos uvijek pocetnik,ali kad bi morao kukati tri godine za redom definitivno bi prestao pcelariti.Ova godina jeste zasad katastrofalna,mada bice nesto i ove godine vjerovatno makar livade.Al je zato prosla bila odlicna,a mozda ce i iduca.Ja nisam ni jedne pogace dao i nijedne doze sirupa ni ove a ni prosle godine(tu mislim na proljece),i opet pcele zive,a evo proljepsalo se vrijeme nek donose sebi,a mozda koju kilu i meni.Bagrem jeste glavna pasa kod vecine,ali nije i jedina kod vecine pcelara.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: GLAD I NEIZVJESNOST

Post Postao/la Stipo »

Nemoj cope tako i ti si Livnjak. Raspitaj se malo kod pčelara u mojoj okolici. Moj prvi komšija u 28 društava nije izvrcao ni kilo meda.
Mi se svi čudimo kako i zašto na lokaciji od Prisoja preko Tušnice i Vidoša pa sve do livna jednostavno godinama nema meda.
Nas nekolicine pčelara je uvidjelo ako na tome terenu medi par kg na drugim terenima proliva par sanduka.
Evo kod ovog zadnjeg zahlađenja ja sam nešto košnica za probu otjerao kod Buškog jezera i tamo je za samo 4 dana lijepog vremena vidi se očigledno da ima solidnog unosa. Nema puno ali se primjeti svježi unos.
Ovdje kod mene svaki dan vaga u minusu - 400 gr, a danas -200. Ja im stalno dajem sirup i očekujem da će ubrzo vaga krenuti u plus. Ako ovdje vaga uskoro ne krene u plus nema mi druge nego sve košnice prebaciti dole do jezera.
LP
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite