Matica pala na pod ?

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Odgovorite
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Matica pala na pod ?

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Pozdrav kolege! Svih ovih dana bio sam u gužvi,tako da nisam uspio otići do najudaljenije i najbolje zajednice u ženinom selu.Matica te zajednice je strašna,super leže ,popunjava ludilo jedno.Danas sam otvorio košnicu,našao 2 prazna matičnjaka otvorenih poklopaca,3 zatvorena matičnjaka,kad iznenada na ruci mi se stvori matica,vratim je lagano u košnicu,sagnem se po hranilicu,kad ono na travki stoji matica!Pokušam je uzeti,ona poleti oko košnice,prema čelu košnice,ja pogledah na ulaz,nigdje je!Sad se pitam ,da li je to stara ili možda mlada matica,što ako nije ušla u košnicu i kako i kada mogu skontati da li je bezmatak?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Matica pala na pod ?

Post Postao/la senad »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Pozdrav kolege! Svih ovih dana bio sam u gužvi,tako da nisam uspio otići do najudaljenije i najbolje zajednice u ženinom selu.Matica te zajednice je strašna,super leže ,popunjava ludilo jedno.

Danas sam otvorio košnicu,našao 2 prazna matičnjaka otvorenih poklopaca,3 zatvorena matičnjaka,kad iznenada na ruci mi se stvori matica,vratim je lagano u košnicu,sagnem se po hranilicu,kad ono na travki stoji matica!Pokušam je uzeti,ona poleti oko košnice,prema čelu košnice,ja pogledah na ulaz,nigdje je!Sad se pitam ,da li je to stara ili možda mlada matica,što ako nije ušla u košnicu i kako i kada mogu skontati da li je bezmatak?

Vjerovatno se radi o mladim maticama koje su vjerovatno pčele istjerale van, Kao što kažeš ima i zatvoreni matičnjaka pa se netreba sikirat .

Treba utvrditi ralog takvog stanja da ti nema stare matice a imaju matičnjaci i izležene matice. Gdje je stara matica?

Ako fali pčele onda vjerovatno otišao roj
ili se radi o prisilnim matičnjacima

Uđi u košnicu ipregledaj polako , ako nađeš unutra mladu maticu ili više njih ostavi samo jednu , poruši sve matičnjake i bi ćeš miran ako ti se vrati sa oplodnje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pčela
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 sij 2011, 13:18

Re: Matica pala na pod ?

Post Postao/la pčela »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Pozdrav kolege! Svih ovih dana bio sam u gužvi,tako da nisam uspio otići do najudaljenije i najbolje zajednice u ženinom selu.Matica te zajednice je strašna,super leže ,popunjava ludilo jedno.Danas sam otvorio košnicu,našao 2 prazna matičnjaka otvorenih poklopaca,3 zatvorena matičnjaka,kad iznenada na ruci mi se stvori matica,vratim je lagano u košnicu,sagnem se po hranilicu,kad ono na travki stoji matica!Pokušam je uzeti,ona poleti oko košnice,prema čelu košnice,ja pogledah na ulaz,nigdje je!Sad se pitam ,da li je to stara ili možda mlada matica,što ako nije ušla u košnicu i kako i kada mogu skontati da li je bezmatak?
Kolega,pogledaj leglo...ako ima mladog(jaja,larve...)onda je i matica tu!Pozdrav!
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Matica pala na pod ?

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Kolege puno hvala,čekam da se vrijeme malo smiri,pa onda odoh u pregled.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Odgovorite