OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Odgovorite
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

Poštovani,
Dobio sam upit od jednog prijatelja, koji ima 7 hektara pod nasadima jabuka da mu dovezem košnice na plantažu radi oprašivanja, a da bi i pčelaama bilo dobro jer bi skupile dosta nektara i peluda.
E sad, ja sam čuo da se za oprašivanje voća više koriste solitarne pčele, jer su medonosne jako izbirljive, a ne znam niti dali uopće pčele skupljaju nektar od jabuke, jer nikada nisam čuo za med od jabuke.
Pa eto, molim, ako netko nešto zna o tome da mi pomogne, da nebi džabe krečili. Pozdrav, Goran.
Goran Žepić
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la senad grudic »

Sto se tice oprasivanja jabuka svakako treba da odvezes pcele i normalno da s vocarem uspostavis suradnju a smatram ako te zvao da zna o cemu govori.
Kazem iz razloga da zna jer vocari vrse prskanje i ukoliko to rade po uputstvima obojica ce te imati koristi.
To sto nisi cuo za med od jabuke ima ga ali uglavnom na nasim prostorima vise raznih vocaka je zajedno zasadjeno i dolazi do mjesanja nektara i s tim samim
taj med nazivaju vocni med. Prosla godina je bila primjer kad su pcelari vrcali vocni med.
Sretno kolega i ukljuci se u oprasivanje. Pozdrav Senad Grudic
Senad Grudic
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

Hvala na odgovoru/nagovoru :) za oprašivanje jabuka.
Mislim da se taj voćar tj. voćarka baš i ne razumije u oprašivanje, jer već godinama ima plantažu, a tek sada se odlučila pokušati povećati prihode sa pčelama.
A što se tiče prskanja voćki, to ću morati pitati kada se odradjuje taj posao, zbog zaštite pčela, jer ne bih volio ostati bez zajednica.
Pozdrav.
Goran Žepić
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Ismet »

s oprašivanjem voćaka ti može više savjeta dati šahista jer on ima iskustva s tim.
po mom mišljenju ne ide nipošto i prskanje i oprašivanje pčelama ma koliko da se prskanje odrađivalo prije oprašivanja pčelama. nekako ne bih smio odvesti pčele na oprašivanje a da znam da je bilo prisutno prskanje prije toga. možda griješim....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

Cudi me da vlasnik parcele prije nije zamolio pcelare da dodju na njegovu parcelu sa pcelinjim zajednicama.Pokusaj da ti nesto plate za tvoje usluge iz razloga sto neces dobtiti puno meda na jabuci.Jabuka medi,ali ni blizu kao tresnja,a bolja je od kruske.Kod mene jabuka cvjeta 10-tak dana,a oprasivanje jabuke traje oko 7 dana(60 eura po drustvu),posle 7 dana pcele postaju kontraproduktivne i moraju se sklonti sa parcele jabuka,a vlasnik tek posle sedam dana vrsi prskanje voca,sa ciljem da unisti oko 30% ploda,zato sto se tako dobije krupna i kvalitetna jabuka.Naravno pcele se moraju skloniti sa parcele,a to je vec u dogovoru sa vlasnikom parcele.Mi u tom periodu kupimo zajednice po svu noc,jer tada niko nema vremena.Pitaj ako nesto nije jasno.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

Zahvaljujem vam svima na odgovorima, a imat cu jos poneko pitanje, pa ako nece biti problem da mi malo pripomognete kojim savjetom, jer mi je prva godina sa pcelama, a tako i sto se oprasivanja tice.
Koliko kosnica treba na 1 hektar jabuka?
Koliki je razmak izmedju kosnica (pretpostavljam da ne idu sve na jednu hrpu)?
Ako nemam izgradjenog saca, dali mogu staviti SO na izgradnju tih 7 dana?
Kako da prepoznam kada trebam dovesti pcele na plantazu?
Eto, to bi mi puno znacilo pa kad uhvatite vremena....nije hića.
I dali ima jos nesto na sta bih morao obratiti paznju osim spricanja?
Pozdrav i hvala jos jednom.
Goran Žepić
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

Žepić je napisao/la:Zahvaljujem vam svima na odgovorima, a imat cu jos poneko pitanje, pa ako nece biti problem da mi malo pripomognete kojim savjetom, jer mi je prva godina sa pcelama, a tako i sto se oprasivanja tice.
Koliko kosnica treba na 1 hektar jabuka?
Koliki je razmak izmedju kosnica (pretpostavljam da ne idu sve na jednu hrpu)?
Ako nemam izgradjenog saca, dali mogu staviti SO na izgradnju tih 7 dana?
Kako da prepoznam kada trebam dovesti pcele na plantazu?
Eto, to bi mi puno znacilo pa kad uhvatite vremena....nije hića.
I dali ima jos nesto na sta bih morao obratiti paznju osim spricanja?
Pozdrav i hvala jos jednom.
Na jedan hektar ide od 4 pa do 6 kosnica.Zavisi od vlasnika.Pcelinje zajednica na tolikoj parceli jednostavno eksplodiraju u razvoju.Ako nista ne uradis,trazices ih na granama jabuka.Kao pocetnik to ti je dobra prilika da dodjes do izgradjenog saca.Pazi na rojenje.Pcele se dovoze otprlike kada je otvoreno oko 30% cvijeta.Vidjeces koje je to zujanje,pogotovo na tresnji.Ludnica.Posto vlasnik parcele nema dovoljno znanja o pcelama,moras se dobro dogovoriti da ne bi doslo do trovanja pcela.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

Na jedan hektar ide od 4 pa do 6 kosnica.Zavisi od vlasnika.Pcelinje zajednica na tolikoj parceli jednostavno eksplodiraju u razvoju.Ako nista ne uradis,trazices ih na granama jabuka.Kao pocetnik to ti je dobra prilika da dodjes do izgradjenog saca.Pazi na rojenje.Pcele se dovoze otprlike kada je otvoreno oko 30% cvijeta.Vidjeces koje je to zujanje,pogotovo na tresnji.Ludnica.Posto vlasnik parcele nema dovoljno znanja o pcelama,moras se dobro dogovoriti da ne bi oslo do trovanja pcela.
Pozdrav.[/quote]

Hvala sahista na vrijednim informacijama. Zanimalo bi me jos samo dali postoji neki redoslijed postavljanja košnica na plantažu ili onako “od oka“?
Pozdrav iz okolice Zagreba.
Goran Žepić
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la inzenjer »

Sahista jel znatel mozda koja vrsta jabuke je najvise medonosna??
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

slika
slika
slika

Ovako izgleda oprsivanje plave borovnice.Uglavnom vlasnik parcele pripremi palete.Ponekad kosnice idu i na golu zemlju.Ne vozimo paleta sa sobom.Za manji broj kosnica prostre se najlon.Zavisi od vlasnika, uglavnom se kosnice ravnomjerno rasporede po parceli.Gotovo svi oprasivaci imaju kosnice od stiropola,jer su kosnice puno lakse, za mnoge stvari ne trebas imati nikakvu pomoc.
Muamere ne znam.Na proljece moram zavrsiti neku papirologiju,neki kursevi se moraju odraditi,pa cu tada imati vise informacija.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

Sahisto care.....hvala na trudu i nesebicnoj pomoci.
Goran Žepić
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la saperica »

moraš ih trenirati da idu na samo cvat jabuke, dodavanjem cjetova jabuke u šećerni sirup kad je voćnjak u 10-15% cvatnje, poslije same znaju kuda trebaju ići.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la pot »

Da možemo dobiti vece prinose voca, svoje moraju odraditi i vocar ali i pcelar.
Vocar mora u vocnjaku napraviti sve agrotehnicke mjere: okopavanje, prihranjivanje, kvalitetno
obrezati vocku, zaštititi je, te imati kvalitetno navodnjavanje tijekom vegetacije.
Pcelar mora imati zdravu 'jaku pcelinju zajednicu, zatim mora postaviti košnice u vocnjaku
tockasto.
Najvece neznanje kod vocara i pcelara je kada i kako da se dresiraju pcele? Pcelama stavljamo
sirup u hranilice po mom iskustvu u ponoc, i to po 500 mml. Sirup pcele prerade do ranog jutra, te
taj dan idu samo na onu kulturu na koju smo je dresirali.
Sirup pravimo od 1 L vode i 1 kg šecera, što je zapremina 1620 mml. U topao sirup cca 50°C
stavimo 160 cvijetova ciljaiie kulture i poklopimo da miris preuzme sirup. Takav "mirišljavi" sirup
sipamo u hranilicu po 500 mml.
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

saperica i pot, zahvaljujem na savjetima.
Čitao sam već negdje o dresuri pčela, ali sam mislio da to nemože biti istina, ali ipak....
...probat ću.
Goran Žepić
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

Moze li ista proci a da se ne dodaje neki napitak :lol:
Cuj dresiraju pcele......
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la pot »

sahista je napisao/la:Moze li ista proci a da se ne dodaje neki napitak :lol:
Cuj dresiraju pcele......
Pozdrav.
To vam je glavno kolega... :D :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la mugdo »

Neki dan slušam predavanje dr.mirjanića u bugojnu na temu saradnju pčelara i voćara i hvali dresuru pčela uveliko međutim malo sam skeptičan kako to sve funkcioniše u praksi ali on planira sve to pokazati na oglednom pcelinjaku, živi bili pa vidjeli
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la saperica »

znam da je bilo 1:1 sirup i 50 g cjetova i hranjenje svaki dan
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la Žepić »

saperica je napisao/la:znam da je bilo 1:1 sirup i 50 g cjetova i hranjenje svaki dan
50 g cvjetova bi islo na koju kolicinu sirupa?
Goran Žepić
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la mugdo »

Dr.mirjanić još spominje prskanje prvog reda zasada voćaka istim sirupom kako bi se pčele "naučile" da posjećuju samo taj red voćaka a ostali redovi voćaka se mogu tretirati bez bojazni od trovanja pčela na cvijetu voćke jer po njegovim riječima pčele su "glupe"i posjećuju samo taj red do kraja cvjetanja
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

Da li znaci da prije ili u toku pase treba praviti cajeve od bagema,kestena,lipe......da slucajno pcele ne bi promasile pasu. :roll:
Cvjetenje jabuke je usko vezano sa burnim proljetnim razvojem pcelinje zajednice.Tada im nisu potrebni pcelari niti bilo kakve dresure,nego dobre pasne prilike.kao sto su parcele sa jabukom.Dok istovarimo kosnice,kod kontrole prvih istovarenih kosnica.pcele se vec nalaze na prvim okolnim cvjetovima.Sutredan je ludnica, i gledaj cuda bez bilo kakve dresure.Pcele su kontraproduktivne posle sedam dana oprasivanja,mozda nisu kod vas,ali jesu u zemlji koja ima mnoge svjetske rekorde u proizvodnji hrane.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la mugdo »

Sahista možda se nismo razumjeli njegovo predavanje je bilo u cilju zaštite pčela od trovanja prilikom prskanja voća u vrijeme cvjetanja iako sam lično skeptičan po pitanju "dresure"pčela i opravdanosti istog u praktičnom pčelarstvu
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:Sahista možda se nismo razumjeli njegovo predavanje je bilo u cilju zaštite pčela od trovanja prilikom prskanja voća u vrijeme cvjetanja iako sam lično skeptičan po pitanju "dresure"pčela i opravdanosti istog u praktičnom pčelarstvu
Ma jok,nisam mislio nista licno.Ja sam u zadnjem BH pcelaru napisao jedan clanak o oprasivanju voca.Prenio sam svoja iskustva i kako se to radi u Holandiji i okolnim zemljama.Oprsivanje je najunosniji dio pcelarstva sto bih volio da se prosiri i na prostor Bosne i Hercegovine.Mislim da se to nece destiti nikada dokle god pcele oprasuju jedan redak voca.a drugi red se prska. :mrgreen:
Sretno sa oprasivanjem...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: OPRAŠIVANJE JABUKA.?

Post Postao/la saperica »

na 1 litar sirupa (1:1 šećer voda razmjera) 50g cvjetova jabuke ili kruške(zavisi što se ide oprašivati s tim da teže idu na krušku po Keziću), ali skupa s cvjetnim glavicama.
Odgovorite