Markovi radovi

Odgovorite
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Nabavi sam tri LR košnice na jednom nastavku početkom srpnja. Na ramovima je bilo malo meda i nešto više legla, (informacija od iskusnog pčelara). Zbog suše nisam nisam ni pokušao vrcati. Prehranjivao sam ih sirupom i pogačama. Prilikom pregleda košnica krajem rujna stanjeje bilo ovako:
koš br.1 - pčela na 3 ulica, malo meda, nešto legla,
koš br.2 - pčela na 5 ulica, meda dosta i nešto legla,
koš br.3- pčela na 8 ulica sa svi ramovi puni medom i peludi.
Krajem 10. mjeseca sam ih tertirao BeeVitalom tri puta, (zbog obične podnice nisam pratio opadanje VAORRE).
10.prosinca ponovno sam ih tretirao BeeVitalom i onako odoka zapazio slijedeće:
U sve tri košnice klupko je bilo na srednjim okvirima iznad leta.
koš.br.1 - društvo puno brojnije sa dosta meda(puno više nego prije).
koš.br.2 - pčela i meda približno kao i prije, klupko je kompaktnije i pčele su dosta mirne.
koš.br.3 - pčela manje nego prije, meda isto tako manje,( bojim se da im neće biti dovoljno).
Pregledom podnica kroz leto nema puno uginulih pčela na podnici.
Što se desilo sa koš. br.1 koja je bila najslabija i mislio sam da se neće izvući iz zime?
Šta se desilo sa koš br.3, koja je bila najjača sa najviše hrane, a sada je sa najmanje hrane?
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Markovi radovi

Post Postao/la zvones »

teslinjo je napisao/la:Nabavi sam tri LR košnice na jednom nastavku početkom srpnja. Na ramovima je bilo malo meda i nešto više legla, (informacija od iskusnog pčelara). Zbog suše nisam nisam ni pokušao vrcati. Prehranjivao sam ih sirupom i pogačama. Prilikom pregleda košnica krajem rujna stanjeje bilo ovako:
koš br.1 - pčela na 3 ulica, malo meda, nešto legla,
koš br.2 - pčela na 5 ulica, meda dosta i nešto legla,
koš br.3- pčela na 8 ulica sa svi ramovi puni medom i peludi.
Krajem 10. mjeseca sam ih tertirao BeeVitalom tri puta, (zbog obične podnice nisam pratio opadanje VAORRE).
10.prosinca ponovno sam ih tretirao BeeVitalom i onako odoka zapazio slijedeće:
U sve tri košnice klupko je bilo na srednjim okvirima iznad leta.
koš.br.1 - društvo puno brojnije sa dosta meda(puno više nego prije).
koš.br.2 - pčela i meda približno kao i prije, klupko je kompaktnije i pčele su dosta mirne.
koš.br.3 - pčela manje nego prije, meda isto tako manje,( bojim se da im neće biti dovoljno).
Pregledom podnica kroz leto nema puno uginulih pčela na podnici.
Što se desilo sa koš. br.1 koja je bila najslabija i mislio sam da se neće izvući iz zime?
Šta se desilo sa koš br.3, koja je bila najjača sa najviše hrane, a sada je sa najmanje hrane?
Pravo stanje klupka se vidi kad noćne temperature idu u minus , a dnevne ispod 8°C . Istina , konture se mogu vidjeti i ranije , samo to nije pravo stanje. Sasvim je
normalno da sada ima manje pčela nego koncem rujna, jer su zbog produženog toplog vremena posljednje ljetne pčele završile svoj život tokom desetog, pa i jedanestog
mjeseca . Ipak malo je neobično da slabija košnica toliko ojača , ćak i ako je bilo legla sve do nedavno. Po opisu moglo bi biti da je pljačkala ovu na broj u 3. Pitanje je
šta se događa sa br. 3 , kakvo je stanje u njoj , dali ima maticu . Mogučnost postoji i da je došlo do zamjene matice, ko zna zbog čega. Treba pratiti tu košnicu, posebno
imali pojačanog brujanja.
U mojoj temi dnevnika napisao sam stanje u vezi varoe kod današnjeg pregleda, pa ko želi može baciti pogled ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Markovi radovi

Post Postao/la sahista »

Marko,zasto tri ulice pcela ne bih izasle iz zime.Ako imaju dovoljno meda,a posebno perge,nema razloga da brines.Meni su takva drustva dala najvise meda.Ako imas kvalitetnu maticu,sve ce doci na svoje mjesto.Praktikuj da imas koji ram sa pergom u rezervi.Bolje ram perge na proljece nego ram meda.
U kosnici je vrlo tesko naci neki balans.Uglavnom,dosta meda-malo legla,malo legla dosta meda.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

sahista je napisao/la:Marko,zasto tri ulice pcela ne bih izasle iz zime.Ako imaju dovoljno meda,a posebno perge,nema razloga da brines.Meni su takva drustva dala najvise meda.Ako imas kvalitetnu maticu,sve ce doci na svoje mjesto.Praktikuj da imas koji ram sa pergom u rezervi.Bolje ram perge na proljece nego ram meda.
U kosnici je vrlo tesko naci neki balans.Uglavnom,dosta meda-malo legla,malo legla dosta meda.
Pozdrav.
Pčele sam nabavio u B:Grahovu od starog pčelara koji se više ne može brinuti za veliki broj košnica. Rekao mi je da su se pčele iz tkz.DUBINA puno rojile ove godine i da su kod mene rojevi koje je pohvatao. Stoga ne znam kakva je kvaliteta i starost matica u košnicama. O tome ću morati još naučiti.
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Danas kod mene temperatura 0 C, snijega 4 cm ( snijeg pao 24.01. oko 21 sat), vjetar 7 km/h.
Na poletaljci i ispred košnica po cca 20 mrtvih pčela. Povremeno je jučer i danas izvirivalo sunce i vjerojatno su pokušale malo izići. ILI :?: :?:
Nedavno sam im dao pogaču,ali nemam unutarnje pojilice. Da nisu žedne???
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

zanemarite datum pravi je 06.03.2012.
slikaslika
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Markovi radovi

Post Postao/la senad »

To su kristali , šećera ili ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

senad je napisao/la:To su kristali , šećera ili ?

Danas sam pregledao košnice i taj ja okvir je iz koš. br 1, vrlo slabog društva. Slabo je bilo kada sam ga nabavio, usto kasno zazimio, a čini mi se da je i matica stara.
Pomislio sam da nije kakva bolest, jer sam ga mislio spojiti sa drugim.

Evo još malo slika:
slika
slikano odmah nakon dimljenja

slika
slika
slika

spremno ako bude pčela
slika
slika
slika
slika
[imghttps://lh5.googleusercontent.com/-C1jqWztAjNM/UWB357bxrfI/AAAAAAAAAoQ/IsKad5-E62k/s646/DSCI0775.JPG][/img]

i na kraju jedan okvir i najjače košnice sa poz. 10 sa puno mema
slika
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Markovi radovi

Post Postao/la Kreso »

Staro dobro Lako. Gajbe uvijek dobro dodju, pa makar bile i prazne.
Okvir je sasvim ok. Nevidim nista zabrinjavajuce.
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Re: Markovi radovi

Post Postao/la cope »

teslinjo,sve dobro izgleda neznam zašto kažeš daje br.1 loša a ima pet ulica
samo nemoj da ostanu gladne i bit će to za desetku

poz....
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Evo da i ja malo napišem što sam radio. Pošto nemam puno košnica malo sam obilazio pčelare po Hercegovini i Dalmaciji.
Hercegovci se većinom spremaju za prvo vrcanje pa na selidbu krajem svibnja. Naletio sam na jednoga u Gornjim Vinnjanima
koji samo prodaje nukleuse, četiri okvira puna legla i jedan sa polenom i medom 100 KM. Čovik prodao do sada 250 nukleusa.
U Omišu sam našao čovika koji uzgaja matice, već sada ima naručenih 800 komada.
Meni je obećao dvije preko reda slijedeći tjedan.
Zamjenio bih matice jer imam dva društva sa vrlo agresvnim pčelama, a oba su puno jača od onoga "mirnoga"(odnosno slaboga)
PITANJE: Kako to uraditi?
Jedno društvo zazimljeno na jednom okviru već sada popunjava i drugi nastavak, dok je drugo još uvijek na jednom nastavku sa 5 okvira legla dopola na prednjoj strni okvira,pa sam izvršio horizontalno okretanje nastavka za 180* prije 10 dana.
Kod nas je vrijeme promljenjivo, voće je dobro prošlo ( bez mraza), ali sada svako malo kiša a prognoza je i zahlađenje slijedećih tedan, pa ponovno oko 20-og svibnja.
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: Markovi radovi

Post Postao/la teslinjo »

Analiza meda sa područja Rujani kod Livna,
Vrcan 01.08.2018.godine.
uzorak 1.jpg
uzorak 2.jpg
uzorak 3.jpg
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Markovi radovi

Post Postao/la Stipo »

Dobar ti med komšija.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Nikel92
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 02 pro 2019, 13:53

Re: Markovi radovi

Post Postao/la Nikel92 »

Mogu da se složim sa jednim od prethodnih komentara. Društva od koji pretežno najmanje očekuješ, donesu najviše :D
Bez brige i srećno!
Odgovorite