Pčelinjak zvones

Odgovorite
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Započinjem ovo kao moj dnevnik, premda koristim priliku da zahvalim nekoliko ljudi u pomoći oko obnavljanja pčelinjaka. Jesenas me je iznenadila privatna poruka
kolege Fahrudina jer nisam ni primjetio nekoliko postova u kojima se spominjala pomoć. Fahrudin je poručio da dolazi sestri u Sarajevo i poručio meni da je spreman
dovući jedan nukleus. Poručeno i učinjeno . Upoznavši Fahrudina odmah sam vidio da se radi o iskrenom čovjeku u kojeg se može pouzdati bez ikakve ograde. Imali
smo prijatan razgovor i prva ideja je bila da od njega nabavim paketne rojeve . Uvidjevši kasnije da bih značjno kasnio sa razvojem već tokom zime i u proljeće
dogovorili smo 5 društava na ramovima odmah iza bagrema kod njega, stim što je i ranije bio dogovor da će to Fahro dovući na moj pčelinjak . Kako je proljeće
kasnilo, tako i bagrem sve se odgodilo, tako da su društva stigla u vrijeme stalnih kiša, po mojoj evidenciji 22 . 05. utorak . To jutro osvanulo sa kišom i srećom
kad je Fahrudin stigao kiša prestala i nije padala sljedećih 2 sata ili malo više . Doslovno kod prebacivanja zadnjeg društva ponovo je krenula.
Dobio sam jakih pet društava na deset ramova i poklon za dva društva poluramove i također na poklon nukleus pet ramova LR. Poklon su bile i jagode , gljiva za dimljenje
matičnjak (pčelinja trava, limun trava, limunčac ). Kako je kiša nastavila padati, a tada je u Sarajevu prilično hladno , nisam mogao pregledati društva sljedeći 10 do
12 dana, osim što sam jednom dodao razmučenog meda , jedinom koje je bilo slabije sa hranom. U momentu kad je bilo malo stabilnije i dovoljno toplo za pregled
uočim da su od pet društava četiri u rojevom stanju, sva osim nukleusa i onog kojem je nedostajalo meda. U prvom kojeg sam pregledao (društvo sa polunastavkom)
nisam našao maticu, a kako sam vidio i nešto slabiji izlet, jasno je bilo da se izrojilo. U ostala tri sam našao matice i odmah sam formirao nukleuse sa maticama. Moglo
je i drugačije ali u svim društvima je bilo već zatvorenih matičnjaka i rojenje je moglo krenuti svaki trenutak. Ipak kasnije sam još dva drugenca skinuo, ali mi je još
jedan najvjerovatnije pobjegao , a iznenađenje je bilo i društvo koje nije bilo u rojevom stanju . Dobro se razvilo i dodao sam mu drugi nastavak. Nije imao rojevih
matičnjaka ali poslje 10 do 12 dana primjetim slabiji izlet i pregledam, kad na dva rama po nekoliko rojevih matičnjaka. Pregledam dalje i na jednom ramu matičnjaci
tihe smjene, što je prilično zbunjujuće . Košnicu zatvorio i čekao drugenac. Prošlo desetak dana roja nema , otvorim i vidim razrušene matičnjake . Sveukupno sedam
novih nukleusa . Nukleus koji sam dobio na poklon je uz malo prihrane došao na tri nastavka i vjerovatno na lipi iako mi je daleko sakupio gotovo nastavak meda. Sada sam
mu jedan nastavak skinuo i formirao novo društvo . Zanimljivo je da mu kod dodavanja drugog nastavka nisam greškom proširio leto. Kako je imao jak izlet, nisam htio da
ga ometam i na moje iznenađenje, premda je bilo vruče i mnoga društva su počela praviti brade to društvo je nije imalo. Nisam mu izvlačio ladicu ! Odlučio sam da mu tako
ostavim suženo leto i kad sam mu dodao treći nastavak. Sve se isto ponovilo . Društvo nema brade, a pčele ulijeću kao torpeda i naizgled začepile su leto ali gužva nije ništa
veća nego i na ostalim društvima. Čitao sam o tome , a sad imam šta i provjeravati. Svi formirani nukleusi sada imaju po pun nastavak pčela. Hvala Fahrudinu !

Negdje iza Fahrudinove isporuke javio mi se telefonom Marin sa prijedlogom da pošaljem dvije LR košnice sa jednim nastavkom i ramovima kako bi ih on napunio pčelama
na svojim društvima . Kako mu je u kratkom vremenu dolazio sestrić , tako sam nekako i sastavio dvije košnice sa ramovima . Moram reč da nije ličilo ninašta. Nekako sam
ih uvezao ljepljivom trakom ali su mi kvalitetni ramovi bili zauzeti medom ( uglavnom od šljiva ) , tako da sam našao nešto praznih, mlađih ali lošijih i nedovoljno izgrađenih.
Loše vrijeme sa sušom su prouzročili ponovo kašnjenje i kod ponovljenog javljanja Marin traži još jednu košnicu jer su društva ojačala i tako krajem prošlog mjeseca stižu
tri društva na po jednom nastavku . Na dva sam vrlo brzo dodao po nastavak , a zatim ih razrojio , a od trećeg uzeo ram legla . Vidio sam da je Marin dodavao i pogače ali
neće ni da priča o nekoj nadoknadi . Hvala Marinu !

Nedavno me zove Senad i kaže da mu bratić dolazi iz Sarajeva te da spremim jednu košnicu kako bi je napunio . Tako je i bilo . Javi mi se fini mlad čovjek i ja mu dam
košnicu i za nekoliko dana na istom mjestu u blizini mog pčelinjaka preuzmem napunjenu košnicu. Košnica puna ko šipak, a pod ventilacionom mrežom još dva kaveza sa
maticama . Kako je to stiglo popodne nisam htio da ih uznemiravam , nego sam matice uzeo sljedećeg jutra i formirao dva nukleusa . Matice prihvaćene i nukleusi već unose
polen . Hvala Senadu !

Moram spomenuti da mi se porukom javljao Azem i također mi želio poslati nukleus ali je problem bio prevoz koji nisam mogao osigurati pa sam morao poklon odbiti .
Zahvaljujem se kao da sam i dobio nukleus jer namjera je postojala.

Nisam nikad mislio da ću doći u ovakvu situaciju, a iskreno teško i primam poklone . Nadam se da ću pažnju koja mi je poklonjena na neki način vratiti a ako ništa
drugo , ne želeći da bilo ko ima sličnih problema, pomoći nekome ko ih bude imao.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Pčelinjak zvones

Post Postao/la ErminH »

Svaka pohvala za kolege koji su ti izasli u susret,nek nam ovo bude uzor kako se trebamo medjusobno pomagati u "nevolji".
Zvones,nek ti mude Medno. :) :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Pčelinjak zvones

Post Postao/la franevrs »

Drago mi je ovo čuti odnosno pročitati za pomoć oko formiranja pčelinjaka za kolegu Zvonesa, i zašto
nisam previše iznenađen. Iz jednostavnog razloga što vjerujem u onu staru, dobro se dobrim vraća.
Neka je medno kolega Zvones.

pozz............
Frane Vrsalović
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

Zvones,neka je medno,drago mi je cuti,da si oformio pcelinjak uz pomoc kolega pcelara,koji su pokazali volju i razumjevanje da pomognu,sto je za svaku pohvalu!posto sam dosao na forum ove godine i nisam bio u toku zbivanja,inace bih se solidarisao sa kolegama pcelarima,kada sam procitao tvoj jucerasnji post u tvome dnevniku,poslao sam ti 2 PP,jednu u moje ime,i kada budes voljan nije problem,i drugu PP u ime kolege Ekrema koji ceka da mu se javis na poslati tel.broj.pozdrav
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Hvala svima , javio se Ekremu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la Ermin.ef. »

Čestitke kolegama pčelarima na solidarnosti, riječima je teško opisati radost koju osjeća onaj ko primi takav poklon ja to znam jer meni kao početniku kolege su poklonile četri roja ovog ljeta i vjerujte neznam da me je posljednjih godina neko tako obradovao :)
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la lukaletunic »

Svaka čast kolege pčelari,to se zove dobro djelo :D
Sretno zvones,i puno uspijeha ti želim :D
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la pasha »

E baš sam se obradovala , kad ovo pročitah. Znala sam ponešto od ovoga , ali sve ove detalje nisam.

I meni je Marin na ovakav način pomogao i prošle i ove godine i zaista sam mu zahvalna zbog toga. To je jedan divan i nesebičan čovjek.
A Senad takođe. I od njega sam lani dobila jedno društvo. Želio je da pomogne da barem djelimično nadoknadim gubitak.
A koliko sam još "hedija" dobila, da i ne spominjem. Zaista gest za svaku pohvalu. I primjer svima nama.
I ja se još jednom zahvaljujem obojici. :) :) :) :)

Zvone , pozdrav za tebe i vidimo se aBd, uskoro. Želim ti puno sreće sa novim društvima. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

U zadnje vrijeme najveći dio moga pisanja je posvećen zahvalama .Ovaj put posebnu zahvalu dugujem našem kolegi Ekremu koji mi je poslao dvije prelijepe matice.
Matice su stigle u nedelju 12. 08. , a donijela ih je veoma simpatična, vesela osoba i uz to doktorica, tako da sam siguran da će matice biti dobre. Obzirom na to koje
je doba bilo, kasno je bilo formirati nove rojeve, pa sam zamijenio dvije rojeve matice , koje se po mom mišljenju nisu dokazale. Matice su primljene, što se moglo
vidjeti brzom uspostavom normalnog stanja, a također sam ih pregledom društava (pregled svih društava prekjučer) i vidio te njihovo leglo. Sa ovom linijom imam
ukupno pet različitih linija matica . Osim Ekremu koji je pored svojih obaveza našao vremena, dugujem zahvalu i posredniku Blaški- medonosi. Hvala svima !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la balasevic »

posto sam novi na ovom forumu ovo me stvarno iznenadilo stvarno svaka cast ljudi danas se malo ovakvih stvari desava stvarno svaka cast ovakvo nesto ohrbruje nas ako bogda buduce pcelaere ker vidi sew koliko su ljudi spremni pomoci nemam rjeci sve pohvale
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Evo malo da oživim moju temu :
Negdje u utorak dođem na pčelinjak, relativno toplo a pčele se razletile kao da je proljeće. Na dvije, tri košnice , vidim slabiji izlet i odlučim doći sljedeći dan , kako bih
očistio ladice I tako pripremio za stavljanje uložaka i tretiranje oksalnom kiselinom. Košnice gdje je bio slabiji izlet su bile među jačim i zaključio sam da su već obavile pročišćavanje i da je zbog toga bio slabiji izlet . Sljedeći dan malo hladnije , došao sam kasno i počeo čistiti ladice . Odpadaka nije puno , jer nisu davno čišćene ,
pozicionirani prema naprijed i po odpadcima se vide snažna društva.Iznenađenje je bilo društvo koje vodim pod 1, staro društvo na dva LR nastavka, kod kojeg su odpadci pozicionirani prema nazad i odlučim da ću nekoliko društava pogledati kroz ventilacionu mrežu . Pošto to ide brzo, onda sam pregledao sva društva. Poslje dizanja novina ,
koje mi služe za dihtovanje krova (stiropor ne držim) uvijek je bilo nešto pčela na satonošama, tako da se moglo vidjeti i pozicioniranje klupka. Na društvu jedan nije se
vidjela ni jedna pčela , pa sam zaključio (na moje iznenađenje) da je društvo u donjem nastavku . Dalje je išlo sve uredno do društva koje vodim pod brojem 20 , mlado
formirano društvo koje je dobilo i drugi nastavak, također jako. Također nijedne pčele gore, a po odpadcima se vidi da su tu . Pošto je prijetila kiša i već kasno odlučim
pregledati to naredni dan , jer iako sam znao da su imale dosta hrane, zbog dugog toplog vremena plašio sam se veće potrošnje i bio sam zabrinut zbog spomenuta dva društva.Naravno okišalo se sljedećih dana i u petak sam se nekoliko puta spremao, pa odustajao, jer je bilo čas kiša, čas sunce, pa ponovo kiša.Obzirom da je najava za
subotu prije podne bilo bez kiše, odlučim da ću sva društva tretirati oksalnom kiselinom i tako ih i pregledati (inače su mi razmišljanja bila da ću nešto kasnije tretirati ).
U subotu ujutro nešto magle tako da sam nešto kasnije krenuo i poslje neophodnih priprema tretiranje krenulo oko 11h 30' . Temperatura po zvaničnim podatcima 4°C ;
relativna vlažnost 90 % . Za tretiranje obukao pč. jaknu, upalio dimilicu i gumene rukavice na ruke . Da nisam uradio tako bilo bi uboda, jer nisu baš sve pčele mirno
dočekale otvaranje, premda je bilo malo polijetanja. Tretiranje išlo bez problema i krenuo od društva 16 prema 1 , a zatim od 17 prema 22 (na mjestu 10 nema društva ,
iako je bilo predviđeno nije uspostavljeno) . Ukupno tretirano 21 društvo, koliko je i uzimljeno. Društvo 1 sam bolje vidio tek kad sam podigao hranilicu sa ventilacijom.
Bilo je u gornjem nastavku ali sve što se vidilo je bilo prema zadnjem dijelu. I te pčele su bile dosta duboko jer su se vidjeli debeli vijenci, koji prema naprijed vjerovatno
idu i ispod donje letvice. Obzirom da nastavci nisu dobro dihtovali i ima propolisa nisam htio dizati gornji da bih tretirao dio koji je išao u donji nastavak. Društvo 20 koje
me je najviše i zabrinulo , jer je dugo išlo u leglo , a ja sam mu dodao drugi nastavak, bilo je zaista u donjem nastavku . Ja sam jednostavno zaboravio da je kasno dodat
drugi nastavak i da im poslje nisam izmjenio mjesta , tako da sam mu prije pregleda i tretiranja vadio mrežu i vidio da visi gotovo do same mreže. Nisam skinuo gornji
nastavak za tretiranje, nego sam povadio okvire iz tog nastavka , pa tretirao donji u kojem je bilo sedam ulica. Zbog unaprijed neplaniranog tretiranja nisam ponio foto
aparat (mislio sam posudit od sina), tako da i pored datog obećanja fotografija nema.
Konačno stanje: Hrane u svim društvima više nego dovoljno, tako da neću stavljati pogače u proljeće i bit će dosta nasjecanja mednih površina. Na dvije, tri mreže koje
sam vadio , nema mrtvih pčela , a takav pregled svih košnica će se ubuduće obavljati, kad god odem na pčelinjak.
Za tretiranje potrošeno oko 700 ml. pripravka, sirup pravljen u odnosu voda 40%, šečer 60%, odnosno u odnosu 1: 1,5. Oksalna kiselina 3,5% na uobićajeni način računanja.
Košnice : 6 LR na dva nastavka; 4 LR na nastavku i polunastavku; 9 LR na jednom nastavku; 1 RV na tri nastavka i 1 RV na dva nastavka.
Snaga društava : Najslabija RV na dva nastavka ima 5 ulica (slaba formirana i nije forsirana), što je prema LR nešto manje od 4 ulice ; jedna LR 5 ulica ; šest LR po 6
ulica ; devet LR i jedna RV po sedam ulica i tri LR po 8 ulica . Ovdje moram napomenuti da još dosta košnica ima po ulicu, dvije sa malo pčela (vidljivo ) pa ih nisam
brojao iako su te ulice dosta duboko pa se nevidi dali nešto i koliko visi.
Sa stanjem nemogu ,a da nebudem zadovoljan, a koliko je to zaista dobro, vidjet ćemo, nadam se na proljeće.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Pčelinjak zvones

Post Postao/la fahrudin »

Zvones kako si počeo ovaj post ja pomislih, evo opet kolaps , hvala bogu da je dobro,biti će to dobra društva u proljeće baš zbog tih količina meda koje imaju.Kod mene je isto sve uredu samo što još nisam tretirao oksalnom, ali i to ću uskoro.
lijep pozdrav.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

fahrudin je napisao/la:Zvones kako si počeo ovaj post ja pomislih, evo opet kolaps , hvala bogu da je dobro,biti će to dobra društva u proljeće baš zbog tih količina meda koje imaju.Kod mene je isto sve uredu samo što još nisam tretirao oksalnom, ali i to ću uskoro.
lijep pozdrav.
Tako je . Pisao sam ranije kako ima dosta hrane i da mi nije žao što je produžilo toplo vrijeme i znam da je bilo nešto i legla . Onda je to toplo vrijeme produžilo bezmalo do
prije nekoliko dana. Tada naiđeš na dva društva kod kojih nešto ćudno izgleda i zabrineš se . Zbog toga sam i pisao malo duži post da objasnim kako se čovjek može prevarit.
Za društvo 1 pretpostavljam šta se desilo . Kad sam ga prebacivao gore, bio je bezpašni period i čini mi se malo vjetra , a malo je bilo i jogunasto. Zbog toga sam odlućio da
koristim prazan nastavak u koji sam prebacio okvire iz medišta. Taj nastavak skinuo, pa u njega prebacio plodišne okvire , zatim u taj nastavak na podnici stavio okvire iz
medišta i na kraju vratio kao gornji sad plodišni nastavak. Po svemu sudeći sam okrenuo nastavak ne razmišljajući, a možda su se i pčele naljutile zbog tolikog prebacivanja
tako da je zbog toga klupko nazad. Kod onog 20 je sigurno , jer je vidljivo po svjetlijim okvirima, da je medište ostalo gore i vjerovatno imam zapisano, ali nisam gledao šta
sam pisao i tako se iznenadim . Ovo društvo nema smisla prebacivat , tako da ću ga ostavit u ovom stanju. Uglavnom sve je dobro .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la sahista »

Bice sve u redu.
Zasluzio si.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Jučer 04.12.2012. poslje puna tri dana od tretiranja pregledao uloške u vezi pada varoe.
Stanje : koš. 1 ( 99 varoa , 6 ulica ) ; k. 2 ( 62 v., 8 ul. ) ; k. 3 ( 27 v. , 5 ul. ) ; k. 4 ( 69 v. , 7 ul. ) ; k. 5 ( 178 v. , 8 ul ) ; k. 6 ( 63 v. , 6 ul. ) ; k. 7 (67 v.,7 ul. ) ;
k. 8 ( 148 v. , 7 ul. ) ; k. 9 ( 152 v. , 6 ul. ); k. 11 ( 203 v., 7 ul. ) ; k. 12 ( 55 v. , 6 ul. ) ; k. 13 ( 278 v. , 7 ul. ; k. 14 ( 11 v. , 7 ul. ) ; k. 15 ( 102 v. , 6 ul. ) ;
k. 16 ( 28 v. , 7 ul. RV ) ; k. 17 ( 281 v., 8 ul. ) ; k. 18 ( 122 v. , 6 ul. ) ; k. 19 ( 69 v., 5 ul. RV ) ; k. 20 ( 236 v. , 7 ul. ) ; k. 21 ( 67 v. , 7 ul. ) ; k. 22 ( 75 v. , 7 ul. )

Na većini mreža je bilo po nekoliko mrtvih pčela. Razlozi mogu biti različiti od slabosti pojedinaćnih pčela do nekoliko pčela koje su izletile, pa se pri povratku ukočile
što ispred poletaljke , što na mreži. Međutim na mreži koš. br 13 ( baš je na njoj moralo :) ) našao sam i maticu . Kako ona tako i nekoliko pčela su upotpunosti
suhe bez tragova tretiranja. Jedino na toj košnici sam pomjerao okvire, jer je cijelo društvo bilo pomjereno ka hladnijoj strani i zadnja ulica nije imala okvir iza sebe.
Zato sam prebacio zadnji okvir sa toplije strane (imao je i dobar vijenac meda ) iza ove ulice , ali pomjeranje okvira nije bilo lako zbog čvrstog propolisanja.
U svemu je čudno da su se pčele mirno ponašale , a pri podizanju mreže sa ventilacije poneka pčela je krenula odozdo ( dosta su duboko ) ali nije bilo brujanja )
Svejedno , kako mi je matica bila u ruci , ubacio sam je među pčele . Naravno da ću kontrolirati ovo društvo , kao i ostala , a ukoliko bude potrebno spajat ću ga
sa nekim od društava u jednom nastavku.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la saperica »

ove pčele koje su pale, jesi ih pregledao da li imaju koju varoou na sebi?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Nisam detaljno pregledao , jer se ostavi dosta vremena na brojanje varoe . Zapravo izgubio sam duplo i više vremena na brojanje , nego na tretiranje .
Na prvi pogled nisam vidio, a nisam prevrtao svaku pčelu i provjeravao . Uz to imam problem kratkovidnosti koji je različit , na različitim udaljenostima,
pa varou mogu brojati samo kad skinem naočale i tablu primaknem očima na 15 do 20 cm . To onda ide stalno dizanje ili skidanje naočala , pa ponovno
stavljanje jer ne vidim dalje , a već sijalica na nekoliko metara liči na rasuti lampion. Što se tiče padanja pčela , normalno je da u deset , petnest dana
padne po neka pčela, jer sve nisu jednako odgojene još od larve , a kamoli u vrijeme kad spremaju zimske zalihe . Što reče Krešo , sitnije pčele , to
je to . Uostalom otvoriš košnicu i uvjek vidiš neku pčelu sa strane . Obično kažu udaljila se , pa se smrzla . Ja prije vjerujem da se udaljila ili bila
udaljena zato što nije bila potpuno zdrava, a pčele to osjete i netrpe takve . Do kraja ostanu samo one najbolje , a još su Taranov , pa Lebedev
pisali da su najvitalnije pčele u središnjem dijelu klupka .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la senad »

zvones je napisao/la:a još su Taranov , pa Lebedev
pisali da su najvitalnije pčele u središnjem dijelu klupka .
Nepravedno :) one slabije trebalo bi da su unutra da se pomogne slabijim :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Ulošci pregledani ponovo nakon 6 dana od tretiranja . Ulošci su nakon prošlog brojanja očišćeni, pa je ovo dodatni pad varoe.
koš. 1 ( 26 v. ) ; 2 ( 23 ) ; 3 ( 33 ) ; 4 ( 34 ); 5 ( 32 ) ; 6 ( 5 ); 7 ( 10 ) ; 8 ( 28 ) ; 9 ( 31 ) ; 11 ( 26 ) ; 12 ( 26 ) ; 13 ( 29 ); 14 ( 12 ) 15 ( 52 ) ; 16 ( 9 ) ;
17 ( 196 ) ; 18 ( 14 ) ; 19 ( 8 ) ; 20 ( 66 ) ; 21 ( 23 ) ; 22 ( 21 ) .

Ukupno stanje : 1 ( 125 ) ; 2 ( 85 ) ; 3 ( 60 ) ; 4 ( 103 ) ; 5 ( 210 ) ; 6 ( 68 ) ; 7 ( 77 ) ; 8 ( 176 ) ; 9 ( 183 ) ; 11 ( 229 ) ; 12 ( 81 ) ; 13 ( 307 ) ; 14 ( 23 ) ;
15 ( 154 ) ; 16 ( 37 ) ; 17 ( 477 ) ; 18 ( 136 ) ; 19 ( 77 ) ; 20 ( 302 ) ; 21 ( 90 ) ; 22 ( 96 ) .

Primjetan je smanjen pad varoe u odnosu na prethodno brojanje . Društvo koje ima najviše varoe je br. 17 sa ukupno (do danas ) 477 varoa . Kod njega se
može očekivati još od 100 do 200 varoa . Razlog je što je društvo na dva nastavka, znači da je dio varoa još na satonošama , đepovima ...Također ovom
društvu je kasno ( početkom devetog mjeseca ) podbačen nastavak sa medom, tako da je dosta dugo išlo u leglo . Ovdje je zanimljivo društvo 20, koje je
također na dva nastavka , ali je klupko u donjem . Ono je u prvom brojanju imalo 236 v. , a u drugom 66 v. Ovdje očekujem još poneku, ali ništa značajno .
Za analizu su i društva 11 , odnosno 16 . Oba su formirana sa rojem drugencem i dok društvo 16 ima ukupno 37 v. , društvo 11 ima 229 . Istina društvo 16 je
nešto više forsirano ali je i izrojeno iz društva 5 , koje je i poslje dva rojenja zadržalo ( u odnosu na neka druga društva ) nešto više varoe .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:Ulošci pregledani ponovo nakon 6 dana od tretiranja . Ulošci su nakon prošlog brojanja očišćeni, pa je ovo dodatni pad varoe.
koš. 1 ( 26 v. ) ; 2 ( 23 ) ; 3 ( 33 ) ; 4 ( 34 ); 5 ( 32 ) ; 6 ( 5 ); 7 ( 10 ) ; 8 ( 28 ) ; 9 ( 31 ) ; 11 ( 26 ) ; 12 ( 26 ) ; 13 ( 29 ); 14 ( 12 ) 15 ( 52 ) ; 16 ( 9 ) ;
17 ( 196 ) ; 18 ( 14 ) ; 19 ( 8 ) ; 20 ( 66 ) ; 21 ( 23 ) ; 22 ( 21 ) .

Ukupno stanje : 1 ( 125 ) ; 2 ( 85 ) ; 3 ( 60 ) ; 4 ( 103 ) ; 5 ( 210 ) ; 6 ( 68 ) ; 7 ( 77 ) ; 8 ( 176 ) ; 9 ( 183 ) ; 11 ( 229 ) ; 12 ( 81 ) ; 13 ( 307 ) ; 14 ( 23 ) ;
15 ( 154 ) ; 16 ( 37 ) ; 17 ( 477 ) ; 18 ( 136 ) ; 19 ( 77 ) ; 20 ( 302 ) ; 21 ( 90 ) ; 22 ( 96 ) .

Primjetan je smanjen pad varoe u odnosu na prethodno brojanje . Društvo koje ima najviše varoe je br. 17 sa ukupno (do danas ) 477 varoa . Kod njega se
može očekivati još od 100 do 200 varoa . Razlog je što je društvo na dva nastavka, znači da je dio varoa još na satonošama , đepovima ...Također ovom
društvu je kasno ( početkom devetog mjeseca ) podbačen nastavak sa medom, tako da je dosta dugo išlo u leglo . Ovdje je zanimljivo društvo 20, koje je
također na dva nastavka , ali je klupko u donjem . Ono je u prvom brojanju imalo 236 v. , a u drugom 66 v. Ovdje očekujem još poneku, ali ništa značajno .
Za analizu su i društva 11 , odnosno 16 . Oba su formirana sa rojem drugencem i dok društvo 16 ima ukupno 37 v. , društvo 11 ima 229 . Istina društvo 16 je
nešto više forsirano ali je i izrojeno iz društva 5 , koje je i poslje dva rojenja zadržalo ( u odnosu na neka druga društva ) nešto više varoe .
Zvones svaka cast na skolskom primjeru,evdencije brojanja varoe i tretiranja!Ja jos nisam tretirao,danas snijeg usuo nemozes izaci iz kuce,ali polovinom mjeseca vjerovatno cu,ovaj put sa mlijecnom kiselinom15%,napraviti tretman!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
zvones je napisao/la:Ulošci pregledani ponovo nakon 6 dana od tretiranja . Ulošci su nakon prošlog brojanja očišćeni, pa je ovo dodatni pad varoe.
koš. 1 ( 26 v. ) ; 2 ( 23 ) ; 3 ( 33 ) ; 4 ( 34 ); 5 ( 32 ) ; 6 ( 5 ); 7 ( 10 ) ; 8 ( 28 ) ; 9 ( 31 ) ; 11 ( 26 ) ; 12 ( 26 ) ; 13 ( 29 ); 14 ( 12 ) 15 ( 52 ) ; 16 ( 9 ) ;
17 ( 196 ) ; 18 ( 14 ) ; 19 ( 8 ) ; 20 ( 66 ) ; 21 ( 23 ) ; 22 ( 21 ) .

Ukupno stanje : 1 ( 125 ) ; 2 ( 85 ) ; 3 ( 60 ) ; 4 ( 103 ) ; 5 ( 210 ) ; 6 ( 68 ) ; 7 ( 77 ) ; 8 ( 176 ) ; 9 ( 183 ) ; 11 ( 229 ) ; 12 ( 81 ) ; 13 ( 307 ) ; 14 ( 23 ) ;
15 ( 154 ) ; 16 ( 37 ) ; 17 ( 477 ) ; 18 ( 136 ) ; 19 ( 77 ) ; 20 ( 302 ) ; 21 ( 90 ) ; 22 ( 96 ) .

Primjetan je smanjen pad varoe u odnosu na prethodno brojanje . Društvo koje ima najviše varoe je br. 17 sa ukupno (do danas ) 477 varoa . Kod njega se
može očekivati još od 100 do 200 varoa . Razlog je što je društvo na dva nastavka, znači da je dio varoa još na satonošama , đepovima ...Također ovom
društvu je kasno ( početkom devetog mjeseca ) podbačen nastavak sa medom, tako da je dosta dugo išlo u leglo . Ovdje je zanimljivo društvo 20, koje je
također na dva nastavka , ali je klupko u donjem . Ono je u prvom brojanju imalo 236 v. , a u drugom 66 v. Ovdje očekujem još poneku, ali ništa značajno .
Za analizu su i društva 11 , odnosno 16 . Oba su formirana sa rojem drugencem i dok društvo 16 ima ukupno 37 v. , društvo 11 ima 229 . Istina društvo 16 je
nešto više forsirano ali je i izrojeno iz društva 5 , koje je i poslje dva rojenja zadržalo ( u odnosu na neka druga društva ) nešto više varoe .
Zvones svaka cast na skolskom primjeru,evdencije brojanja varoe i tretiranja!Ja jos nisam tretirao,danas snijeg usuo nemozes izaci iz kuce,ali polovinom mjeseca vjerovatno cu,ovaj put sa mlijecnom kiselinom15%,napraviti tretman!
Baš me zanima kako ćeš tretirati , prskanjem kako se inače radi ili možda postoji i mogučnost kapanja, obzirom na vrijeme . Ja inače nisam nikad radio mliječnom
kiselinom i koliko znam u Sarajevu je nema ni nabaviti (barem u pč. prodavnicama) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
zvones je napisao/la:Ulošci pregledani ponovo nakon 6 dana od tretiranja . Ulošci su nakon prošlog brojanja očišćeni, pa je ovo dodatni pad varoe.
koš. 1 ( 26 v. ) ; 2 ( 23 ) ; 3 ( 33 ) ; 4 ( 34 ); 5 ( 32 ) ; 6 ( 5 ); 7 ( 10 ) ; 8 ( 28 ) ; 9 ( 31 ) ; 11 ( 26 ) ; 12 ( 26 ) ; 13 ( 29 ); 14 ( 12 ) 15 ( 52 ) ; 16 ( 9 ) ;
17 ( 196 ) ; 18 ( 14 ) ; 19 ( 8 ) ; 20 ( 66 ) ; 21 ( 23 ) ; 22 ( 21 ) .

Ukupno stanje : 1 ( 125 ) ; 2 ( 85 ) ; 3 ( 60 ) ; 4 ( 103 ) ; 5 ( 210 ) ; 6 ( 68 ) ; 7 ( 77 ) ; 8 ( 176 ) ; 9 ( 183 ) ; 11 ( 229 ) ; 12 ( 81 ) ; 13 ( 307 ) ; 14 ( 23 ) ;
15 ( 154 ) ; 16 ( 37 ) ; 17 ( 477 ) ; 18 ( 136 ) ; 19 ( 77 ) ; 20 ( 302 ) ; 21 ( 90 ) ; 22 ( 96 ) .

Primjetan je smanjen pad varoe u odnosu na prethodno brojanje . Društvo koje ima najviše varoe je br. 17 sa ukupno (do danas ) 477 varoa . Kod njega se
može očekivati još od 100 do 200 varoa . Razlog je što je društvo na dva nastavka, znači da je dio varoa još na satonošama , đepovima ...Također ovom
društvu je kasno ( početkom devetog mjeseca ) podbačen nastavak sa medom, tako da je dosta dugo išlo u leglo . Ovdje je zanimljivo društvo 20, koje je
također na dva nastavka , ali je klupko u donjem . Ono je u prvom brojanju imalo 236 v. , a u drugom 66 v. Ovdje očekujem još poneku, ali ništa značajno .
Za analizu su i društva 11 , odnosno 16 . Oba su formirana sa rojem drugencem i dok društvo 16 ima ukupno 37 v. , društvo 11 ima 229 . Istina društvo 16 je
nešto više forsirano ali je i izrojeno iz društva 5 , koje je i poslje dva rojenja zadržalo ( u odnosu na neka druga društva ) nešto više varoe .
Zvones svaka cast na skolskom primjeru,evdencije brojanja varoe i tretiranja!Ja jos nisam tretirao,danas snijeg usuo nemozes izaci iz kuce,ali polovinom mjeseca vjerovatno cu,ovaj put sa mlijecnom kiselinom15%,napraviti tretman!
Baš me zanima kako ćeš tretirati , prskanjem kako se inače radi ili možda postoji i mogučnost kapanja, obzirom na vrijeme . Ja inače nisam nikad radio mliječnom
kiselinom i koliko znam u Sarajevu je nema ni nabaviti (barem u pč. prodavnicama) .
Zvones prskanjem,zato i cekam vrijeme bez padavina,temperatura da nije u minusu,inace ide 8ml po jednoj strani okvira sto bi bilo po ulici 16ml,moze se i nakapvati kao oksalna iz sprice!Inace veoma je lka za rad,mogu i djeca sa njom raditi,slicna je limunskoj kiselini,po okusu,jednom sam dobro potegao iz flase jer sam mislio da je mineralna voda :D (kiselina je bila u flasi od min.vode)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Danas 10. 12. 2012 . ponovo pregledao uložke u vezi pada varoe , a poslje tretiranja od 01. 12.
Stanje: koš. 1 (danas 17, ukupno 142) ; 2 ( 33, 118) ; 3 ( 23, 83) ; 4 ( 7, 110) ; 5 ( 10, 220) ; 6 ( 12, 80) ; 7 ( 6, 83 ) ; 8 ( 13, 189) ; 9 ( 21, 204) ; 11 ( 3, 232 ) ; 12 ( 7, 88) ;
13 ( 8, 315 ) ; 14 ( 6, 29 ) ; 15 ( 8, 162 ) ; 16 ( 6, 43 ) ; 17 ( 62, 539 ) ; 18 ( 4, 140 ) ; 19 ( 0, 77 ) ; 20 ( 16, 318 ) ; 21 ( 3, 93 ) ; 22 ( 7, 103 ) .

Primjetan je dalje smanjenje u padu varoe, osim društva 2 , gdje ima i manji porast. I dalje je po broju ( današnjem 62 , a i ukupnom 539 ) rekorder br. 17 , koje je
i jedino preko 500 varoa ( 539 ) , osim njega imaju još dva preko 300 ( 315 i 318 ), 2 društva društava sa (204 i 220 ) i ostala manje.
Kod društava koja su imala više od jednog nastavka su pregledane i mreže. Vađenjem mreža kod dva društva u jednom nastavku došlo je do uzbune i nekoliko izlijetanja
iako je bilo - 7°C (minimalna u 7 sati - 14°C), pa su mreže vraćene i ostala društva u jednom nastavku nisu pregledana na taj način. Ostala, pregledana društva su
na mrežama imala od nekoliko do dvadesetak umrlih pčela . Najviše je imalo društvo 17 ( 62 pčele ) Zbog toga sam pregledao pčele , a i zbog pitanja koje je postavio
Saperica . Poslje detaljnog pregleda svake pčele, niti na jednoj se nije mogla naći varoa .Isti pregled je urađen na još jednoj mreži, sa istim rezultatom . Neću reči da
ranije na nekoj pčeli možda i nije bila varoa, ali onda je sigurno oborena. Zašto su pčele stradale ? Moje je mišljenje kao i ranije, da se radi o kasnije izleženim pčelama,
pri nepovoljnim uslovima i nemogučnosti stvaranja bjelančevinastih i masnih zaliha .
Rekorder sa najmanje varoa je društvo br. 14 sa ukupno 29 varoa , što je za mene iznenađenje , jer sam prethodno mislio da će ono imati znatno više varoe. Po prvi put
je bila i jedna nula, kod društva br. 19 . Iznenađenje je i spominjano društvo br. 11 u jednom nastavku , koje je pri prvom brojanju imalo znatan broj varoe , a onda nagli
pad i danas samo 3 .
Pregledano je i društvo br. 13, pa je na mreži ponovo pronađena ista matica. Nisam dizao krov zbog hladnoće , ali nisam ni ćuo jače brujanje , pa i sam imam dosta pitanja,
malo odgovora i ostaje da se prati .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la zvones »

Jučer sam se bez namjere našao na pčelinjaku i imao sam ograničeno vrijeme i ipak sam na brzinu pregledao sve uloške sem na košnici 1 (problemi sa skidanjem
letvice za zatvaranje uloška, pa sam zbogvremena odustao). Podatke objavljujem danas , jer nisam želio da pokriju lijepu vijest koju je objavio naš kolega Krešo.

Prijatno sam se iznenadio , jer ulošci kod svih košnica pokazuju da je pračenje tretmana pri samom kraju . Svugdje je na ulošcima vrlo malo varoe, a više od
pola pokazuju nulu
koš. 1 ( - , ukupno 142 ) ; 2 ( 0, 118 ) ; 3 ( 0, 83 ) ; 4 ( 0, 110 ) ; 5 ( 1, 221 ) ; 6 ( 1, 81 ) ; 7 ( 0, 83 ) ; 8 ( 4, 193 ) ; 9 ( 2, 206 ) ; 11 ( 0, 232 ) ; 12 ( 0, 88 ) ;
13 ( 0, 315); 14 ( 0, 29 ) ; 15 ( 1, 163 ) ; 16 ( 0, 43 ) ; 17 ( 11, 550 ) ; 18 ( 2, 142 ) ; 19 ( 0, 77 ) ; 20 ( 0; 318 ) ; 21 ( 0, 93 ) ; 22 ( 2, 105 ) .

Vidljivo je da najjviše zaražena košnica također ima smanjenje " samo 11 " , tako da ću za nekoliko dana još jednom pregledati uloške na pad varoe poslje
tretmana, a od sljedećeg mjeseca pratiti prirodni pad, kako inače radi i Senad. Svejedno, moj prvi, značajan utisak poslje ovih pregleda je, tretman oksalnom
kiselinom je bio izuzetno učinkovit , a poslje konačnog pregleda ću objasniti zašto tako mislim.

Na kraju, svi koji će ovo pratiti , a nisu primjetili lijepu vijest koju je objavio kolega Krešo, molim da pogledaju na: http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 165#p21588
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pčelinjak zvones

Post Postao/la schumy »

Zvones sa čime si i koliko puta tretirao kroz cijelu sezonu, kakvi su bili rezultati?
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite