Moji radovi

Odgovorite
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode pcelarski.
Odmor se zavrsio i sad ponovno u nove radne pobijede. Bio sam u Bosni i Hrvatskoj, te susreo neke kolege, a neke nazalost nisam.
Jos jedanput sam se uvijerio da lokacija sa pasnim i klimatskim uvijetima, ima presudan znacaj za nacin pcelarenja i visinu prinosa.
Koje temperatura i koja sprzena zemlja. Ludnica.
Ovdje je nekoliko lijepih dana za vrijeme cvijetanja lipe i bijele djeteline spasilo sezonu. bilo je solidnog vrcanja.
Sada je u tijeku dopuna zimskih zaliha i tretman protiv varoe. Koristim dijelom secerno tijesto za nova drustva, i secerni sirup sa nesto meda, jabukovog sirceta
i morske soli za proizvodna drustva. Protiv varoe koristim 85% MK.
Kiselina dobro isparava, no varoe na podnicama vrlo malo. Neznam gdje se skrila. To ko u onom vicu kad su partizani cekali Nijemce u zasjedi.
Ovi bi trebali ko naici u 12 sati. Proslo pet pa dest pa 15 minuta, a ovi ne dolaze. Tek ce u nekom momentu komesar, "gdje su vec dosad, da im se nije sta desilo".
Tako sam se i ja pravo zabrino gdje je. Cekam da kolega javi kakvo je stanje kod njega.
Pomalo se nadam da ona moja filozofija zatvorenih podnica i suzenog leta donosi rezultat. No naravno, rano je za takve zakljucke.
Bitno je drustva dobro spremiti za sljedecu sezonu. Za sada dobro izgledaju.

Pozz, Kreso
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moji radovi

Post Postao/la Samir »

Kreso kod mene su bile podnice otvorene cijelo vrijeme vrućina i nema varoe. Haman ova godina je bila loša za razvoj varoe ako nas nebi iznenadila u septembru.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Samir je napisao/la:Kreso kod mene su bile podnice otvorene cijelo vrijeme vrućina i nema varoe. Haman ova godina je bila loša za razvoj varoe ako nas nebi iznenadila u septembru.
Vrlo lako je moguce da ova godina nije pogodovala razvoju varoe. Tim bolje.

slika

Prije odmora sam zaboravio izvaditi dio koji koristim kad postavljam bjezalice. Po povratku neplanirano med u sacu.

slika

Vostani poklopci spremni za topljenje.

Imam dosta voska od vostanih poklopaca, te cu morati naredne zime ngdje napraviti SO od ovoga voska.
I ovdje se vidi prednost polunastavaka. Med je uvijek skoro potpuno zatvoren i zreo, i ima dosta cistog voska.
Danas malo prekontrolisao zalihe hrane. Stanje je dosta dobro. Kod dva drustva, koje sam mislio voziti na vrijes, skoro su zatvorila po jedan polunastavak meda.
Kod drugih drustava cu morati jos dodati sirupa. Nesto medi, rekao bih da nije medljika. listovi su suvi. Vidi se da ima unosa, jer su pcele mirne pri radu.
Normalno je stanje u ovo doba godine drugacije.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

slika

slika

slika

Uzimljavanje drustava se privodi kraju. Lijevo i desno jos sto sta cvijeta. Brsljan je vazan zbog dosta cvijetnog praha.
Slijedi uskoro jos jedan tretman MK, zadnji pregled zaliha hrane i to je to. U decembru oxalna i do proljeca nista vise.
Ja se jos uvijek drzim 85% MK po uputama starog dobrog Liebiga. Kod mene dobro i jednostavno fercera.
Mada se pitam da li je uopce potrebna druga tura, jer varoe skoro da i nema. Najvise je ima u onom novom drustvu sa dugackim ramovima.
Svaki put po nekih destak komada na podnici. Mozda stoga jer je novo sace. U zadnje vrijeme mijenjam vrlo malo saca u kosnicama.
Da vidimo da li to pije vode. Mada je jedno istrazivanje kod nas pokazalo kako je veca smrtnos kod pcelara sa starim sacem.
Samo ce nam se kazati.
Pozdrav svima , Kreso.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moji radovi

Post Postao/la Samir »

Kreso od kolko ti je ova boca ml.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Samir je napisao/la:Kreso od kolko ti je ova boca ml.
Da ne pisem sve ponovo, evo link na hps, gdje sam prije par godina opisao postupak tretmana. http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=73&t=2933
Samo da dodam, da se nedrzim slijepo preporuka autora. Ravnam se prema stanju varoe.
Uglavnom stavljam manje kiseline.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moji radovi

Post Postao/la Samir »

Hvala Kreso, zašto pisati kad ima već napisano :mrgreen: . Vidim nigdje ne spominješ temp pri dodavanju kiseline.
Ona zadnja verzija je bolja i lakše odraditi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ne znam kako bi to dolje islo. Ovdje su temperature umjerenije, tako da nije problem.
Pokusati sa vodom, pa izmjeriti intenzitet isparavanja. Vodu odvojiti mrezom da pcele ne piju.
Cini mi se da je u ovo vrijeme potrebno nekih 20 ml dnevno.
Pozdrav, Kreso
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Imao sam dva drustva s kojim sam mislio ici na vrijes, no nije mi uspijelo na vrijeme organizovati mjesto, tako da je to propalo.
Kad sam pogledao pcele, one su sakupile po skoro pun polunastavak i zatvorile ga.
Razmisljao sam da im to ostavim za zimovanje, no u strahu od medljike i zbog jos nekih drugih stvari, ipak sam prije desetak dana to izvrcao.
Rezultat je dosta taman med specificnog okusa, onko malo po karameli. Nije bio gust i dosta se lako vrcao. Ponavljam bio je zatvoren.
E sad, je li ovo medljika ili nije neznam. Nije ni bitno ukusan je. nekih petnaestak kila.


Po drugi puta, nakon prihrane nekim drustvima postavljena MK, i ovaj puta ima varoe. Slijedi jos jedan treman i ostatku drustava.
Kako se stanje i poslovi oko pcela smiruju, pcelar polako koristi i blagodati prirode u ove lijepe jesenske dana.
Bude se instinkti praiskonski, i slijedi spremanje za zimu. Sokovi, djemovi, medovina, nesto malo rakije i jaceg alkohola za propolis.
Pripremilo se i nesto daske sa perom i utorom, dva cm debljine, suhe ko' barut za nove kosnice. Treba to izrezati i u hladnim zimski vecerima
priprema za narednu sezonu. Dosadno nece biti, definitivno.

slika

Pozzz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Prilikom posjeta kolega sahiste, zamolio sam ga da mi donese Beevitaal da i to cudo probamo.
Tretirali smo nekoliko nukleusa sa punim podnjacama. Nezgodno mi je bilo koristiti mravlju.
Imao sam jednu sumnjivu kosnicu pa sam zamolio kolegu da i nju polijemo. Ova je bila na dva nastavka i ramovi su dobrim dijelom spojeni voskom.
Nismo razdvajalil nastavke, nego odozgo polili koliko je bilo moguce. Nakon par dana sam nasao dosta varoe na podnjaci.
Odmah sam to pocistio i dodao jos jednu turu MK. Otpalo je jos dosta varoe.
Zakljucak je da je ovo dosta efikasno i ucinkovito sredstvo. Posebno mi se cini dosta prakticno pri tretmanu novih drustava i rojeva.\
Mogla bi se u tu svrhu koristiti i oxalna, samo Beevital je gotov i uvijek pri ruci. Stoga cu morati zamoliti kolegu Sahistu da mi kad put nanese, nabavi
jednu bocu ovoga sredstva. Fercera.
Ostatak drustava zazimljen. Inace je vec zahladnilo, pogotovo su noci hladne. Moracu malo otvoriti podnjace da matice sto prije prestanu sa nesenjem.
I onda nek im je bog na pomoci do oxalne.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moji radovi

Post Postao/la Marin »

Krešo
trebali ste razdvojiti nastavak i direkt po ulicama pčela tamo gdje ih je najviše .
Ovakao su sad vjerovatno duboki medni vjenci i niste dohvatili glavninu pčela .
Kod mene na mojim košnicama nema ni jedna Av podnjača paralelno pratim i na više tipova košnica , nukleusa , ove godine sam bio u planu i oplodnjaka -medjutim ne znam da li ću uspjeti završiti zamišljeno.
Za manje pčelinjake i takoreći hobiste i one neiskusnije sa drugim sredstvima je dobar način , jer ima puno prednosti nad drugim sredstvima i može se držati nekog plana te da je varoa pod kontrolom cijelu godinu.
Za one koji ne traže i ne pokušavaju ništa drugo ništa osim dimljenja -amitraza svaka priča pada u vodu .
Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Marine,ja sam napomenuo Kresu,da se nastavci moraju razdvojiti,ako radimo po propisu.Ovo je bilo vise kontrrolno polivanje.Kreso drago mi je,da si zadovoljan sa BeeVitalom.Moja objasnjenja nisu bila uzaludna.Za novu bocicu,nije problem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Jasno mi je bilo da je to trebalo tako. No ramove nisam vadio vec neko vrijeme, tako da je to sve zalijepljeno i zapeklo.
Ja sam to bio ko' vec zavrsio i istretirao, samo mi je ova bila nesto sumnjiva. odmah poslije toga je dobila jos jednu turu mravlje, tako dajje tosada ok.
Ladice su dijelimicno otvorene, tako da se nadam da ce matice sto prije prestatiti sa nesenjem.
Inace, nocisu dosta hladne. Sinoc 6° C, apreko dana lijepo suncano. Unosi se dosta peluda.
To bi bilo to za sovu sezonu. Slijedi jos oxalna u decembru.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas toplo, nevjerovatnih 23°C. Pretoplo za ovo doba godine. Nestima mi ovo nikako.
Em sto mi se se sarena salata prekisalila, em sto ce lude matice, bojim se, pojacati leglo. No sta je tu je.
Na letima dosta zivo. Za sada sve izgleda dobro. Drustva brojna, zivahna. Sporadicno unose polen. Tu i tamo po koji trut.
Zilavi neki decki kad su dosad prezivili. Sve u svemu, s nukleusima komada 22 ide u zimu. Vidjet cemo sta ce izaci.
Par drustava polio oxalnom kao test. U strahu su velike oci. Srecom, neopravdano. Po koja varoica.
Vise nista nediram. Nek im je Bog na pomoci.

slika

slika

slika
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

pozdrav krešo, za božić i novu godinu si u limburgu?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ove godine svakako.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

ja sam koristio bevital ali u dozama od 15 ml po zajednici.
kolega iz udruge je uvoznik i distributer za njega a ima i preparat mycostop za vapnenasto leglo od iste tvrtke.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Zadnjih nekolio dana pravo proljece na pcelinjaku. Danas temperatura nekih 22 ° C. Unosi se cvijetni prah (ptice znaju od cega).
Vjerovali ili ne, mirise nektar na pcelinjaku kad sam danas popodne navracao. Bog zna gdje ga sakupljaju.
E da je proljetos bilo ovakvo vrijeme kad je sve bujalo i bilo u cvatu.
NO tako je to s nama pcelarima. Nemoze uvijek optimalno.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Zadnjih nekolio dana pravo proljece na pcelinjaku. Danas temperatura nekih 22 ° C. Unosi se cvijetni prah (ptice znaju od cega).
Vjerovali ili ne, mirise nektar na pcelinjaku kad sam danas popodne navracao. Bog zna gdje ga sakupljaju.
E da je proljetos bilo ovakvo vrijeme kad je sve bujalo i bilo u cvatu.
NO tako je to s nama pcelarima. Nemoze uvijek optimalno.
Da,Kreso unos nektara je zabiljezen i kod mene,danas temperatura +24,5C,za nadolazeci vikend je najavljenj snijeg u nekim djelovima Njemacke,nocene temperature -3 od petka!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

malo po malo i mediteranska klima
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moji radovi

Post Postao/la schumy »

saperica je napisao/la:malo po malo i mediteranska klima
Opsss, danas južnije (u Istri), +4°C u 6,00h, mislim da je "babljem ljetu" kraj, dolazi ipak oštrije (i uobičajenije) vrijeme za ovo godišnje doba...
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

zagreb kilava 10-ka, 90 i više posto vlage. ovih dana procvala grimizna mrtva kopriva i maslačak pčele prosto poludile.
sad se stisle u klupku zadnja dva maglovita dana.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Narode pcelarski, upravo sam se vratio s pcelarskog predavanja (studie dag, cjelodnevni program), pa posto sam svjez pod dojmovima, da to podjelim.
Jedan od govornika je bio dr Liebig, covijek koga cesto navodim u svojim postovima, i ciji stavovi i pogledi na pcelarstvo mi se svidjaju.
Bilo mi je prvi puta da ga slusam uzivo. Nazalost moj njemacki je tanak, pa me kostalo napora da povadim iz konteksta sve o cemu je govorio.
Ljudi, sta da vam kazem. Kakva faca, kakav narator. Moze pricati u cugu ko zna koliko dugo, bez da i jedne sekunde bude dosadan.
Volim ljude koji imaju izrazeno misljenje i stav o mnogo svemu. Bez dlake na jeziku. Vrlo jak tip.
Da nepametujem puno, navest cu ono sto mije jos u sjecanju, a smatram zanimljivim.
Tretiranje varoe, kaze, gradjevnjaci, mlijecna,mravlja i oksalna. Nista vise. Svicarci, veli, savjetuju svojim pcelarima bez timola.
Kaze da se akumulira u sacu, tako da pcelama smeta, a i neefikasan je. Binen wohl isto neefikasan, osim u stadiju bez legla.
Prirodni pad varoe u zimi do 100 komada, u jesen do dest, i do jedne dnevno zimi, nije poguban.
Ako u ljetnim mjesecima pada dnevno nekih 40-ak varoa, ima je oko 5000 tisuca u zajednici. I sve se to da sanirati.
Zimske pcele se radjaju u jesen, u septembru, a ne ranije ljeti. Ljeti pcele zive kratko 2- 3 sedmice maximalno
Omjer varoe na pcelama i u leglu je uvijek nekih 30:70. Nije vazno koliko je varoe oboreno, vazno je koliko je ostalo.
Dok ima legla, samo je mravlja u dovoljnoj mjeri efikasna. Varou tretirati u 8 i devetom mjesecu, te decembar oxalnom (za ovo podneblje).
Nukleuse tretirati tek u septembru.
Pcele ne utopljavati zimi, neptrebno. Pcela grije klube ne kosnicu. Samo drvene kosnice, ostalo je scheisse.
Znanstveno dokazano da da pcele bolje zimuju na seceru nego na medu. Za ljude vrijedi obrnuto.
Stimulaciona prihrana, okretanja ramova, nastavaka nema nikakva smisla. Pcele se nedaju isfolirati.
Kaze tip, oslobodite pcele od varoe, i ne sekiratej se za druge bolesti. U neka doba, veli, su iz spanije pocele dolaziti poruke da se pojavila nova nozemoza ceranea i kako je pcelarstvo u opasnosti.
Kad smo, veli, napravili ispitivanja, skontali smo da je kod nas vec odavno prisutna, pa sta.
Onda je naveo neka pravila igre Demeter pcelarstva, pa sve to analizirao, postavljao stavove, kontra stavove, fotke demeter pcelara.
Rasturio ih je potpuno, do kraja. Zakljucak, organske kiseline, dobra okolina s pasom, i imas eko med. Sve ostalo su besmislice.
Mijenjati sace u plodistu. Pcelama nem nikakve frke, i puno im je bolje kod mene nego u prirodi.

Ovo su zbrda zdola nabacane neke misli koje su mi jos u glavi friske. Jos uvijek mi je smjesak na usnama.
Vjerujte, uzivao sam punim plucima. Kakav tip, cudo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Dobre i korisne informacije . RAduju me ovakvi stavovi i razmišljanja! Možda će nam medonosa doći do snimke pa prevesti u cijelosti bilo interensantno pogledati integralno .

HVala što si podjelio snama ovako korisne informacije.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite