KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ove godine poceo sam sa polu ramom sirine 35 vise nego zadovoljan.
MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Ja cu od sledece sezone za medista iskljucivo koristiti polunastavke.U prosjeku po svakoj kosnici sa polunastavcima dobio sam vise meda.Pcele brze grade,i sto je jako vazno brze poklope med.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la inzenjer »

mirsad je napisao/la:POZ
Ove godine poceo sam sa polu ramom sirine 35 vise nego zadovoljan.
MK

Jel bez MR ?
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Posto je ovo bila prva godina koristenja koristio sam MR.
Poslije moze bez MR radi dubine celija tako tvrde mnogi
koji koriste duboke ramove[nemam licno iskustvo ]
Ipak i za prvu godinu koristenja ja sam zadovoljan
i nastavicu da koristim ovaj tip rama.
-nema busenja rupa
-nema zice
-nema distanci

Jedna dimenzija letve za sve strane[rahatluk bozeji]
MK
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

mirsad je napisao/la:POZ
Posto je ovo bila prva godina koristenja koristio sam MR.
Poslije moze bez MR radi dubine celija tako tvrde mnogi
koji koriste duboke ramove[nemam licno iskustvo ]
Ipak i za prvu godinu koristenja ja sam zadovoljan
i nastavicu da koristim ovaj tip rama.
-nema busenja rupa
-nema zice
-nema distanci

Jedna dimenzija letve za sve strane[rahatluk bozeji]
MK
možeš li malo preciznije opisati taj tip rama, Mirsade, molim te? kao i to da li se radi o LR-u?
hvala.
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:
mirsad je napisao/la:POZ
Posto je ovo bila prva godina koristenja koristio sam MR.
Poslije moze bez MR radi dubine celija tako tvrde mnogi
koji koriste duboke ramove[nemam licno iskustvo ]
Ipak i za prvu godinu koristenja ja sam zadovoljan
i nastavicu da koristim ovaj tip rama.
-nema busenja rupa
-nema zice
-nema distanci

Jedna dimenzija letve za sve strane[rahatluk bozeji]
MK
možeš li malo preciznije opisati taj tip rama, Mirsade, molim te? kao i to da li se radi o LR-u?
hvala.
Dobro pitanje, osobito poslje podatka da se radi o širini 35 . Čega 35, milimetara , centimetara ili nešto drugo . Čini mi se da se radi o unutrašnjoj dužini rama ali bi
dobro bilo dati i ostale podatke kao visina (često je spominju kao dubina ). Inače dobra raprava .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la lukaletunic »

Neznam kako vama ali meni se sve više sviđaju košnice od samih polunastavaka,tj. farrar,ovi sistemi sa dubokim plodišnim okivirom i plitkim medišnim nekako mi se ne sviđaju,ali naravno to je moje subjektivno mišljenje iako vjerujem da se uspješno može pčelariti i sa tom kombinacijom uz možda više radnih sati na pčelinjaku.
pozz..
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolege dimenzija letve je 10-35 mm
Sve strane rama se rade od iste letve.
Duboki ram ili produbljeni.
Taj ram ima celiju dubine 16 mm cirka.
Prednost ovih ramova je u tome kada su
potpuno izvuceni matica nemoze da polaze
jaja u iste[nedohvaca dno celije].
Visinu prilagoditi polovini rama koje koristite.
MK
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la zvones »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolege dimenzija letve je 10-35 mm
Sve strane rama se rade od iste letve.
Duboki ram ili produbljeni.
Taj ram ima celiju dubine 16 mm cirka.
Prednost ovih ramova je u tome kada su
potpuno izvuceni matica nemoze da polaze
jaja u iste[nedohvaca dno celije].
Visinu prilagoditi polovini rama koje koristite.
MK
Mirsade, opet te niko neće razumjeti. U prvom postu si napisao da se radi o širini 35 . Ako je to 35 mm , tada se radi o razmaku koji je normalan jer neko upotrebljava
35 mm, a neko 36 mm. Po tom razmaku neznaš o kojem se ramu ili poluramu radi. Pošto ti pišeš o poluramu, pa kažeš da je 35, onda sam pomislio da se radi o unutrašnjoj
dužini rama i tada bi to ličilo na ram ili poluram RV i on bi išao poprijeko na LR nastavku . Možda ti ne pčelariš sa LR ali sve treba objasniti jer je tema o LR polunastavku.
Slažem se stobom o dubini čelija, ali se često piše o dubokom ramu . Po mom mišljenju čelije mogu biti različite dubine , a ram različite visine , ali to je samo moje
mišljenje . Lijepo bi bilo da daš sve mjere rama , dakle unutrašnje mjere dužine i visine , a ako su ti satonoše od letve 35 mm, tada ti je to i razmak 35 mm . Ako sam te
dobro razumio ? , tada ćeš stavljati jedan ili dva rama manje i razvuči te satonoše , odnosno povečati razmak.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Ismet »

mirsad je napisao/la:POZ
Posto je ovo bila prva godina koristenja koristio sam MR.
Poslije moze bez MR radi dubine celija tako tvrde mnogi
koji koriste duboke ramove[nemam licno iskustvo ]
Ipak i za prvu godinu koristenja ja sam zadovoljan
i nastavicu da koristim ovaj tip rama.
-nema busenja rupa
-nema zice
-nema distanci

Jedna dimenzija letve za sve strane[rahatluk bozeji]
MK
nemoj zamjeriti, Mirsade, ali opet te nisam skontao, pa da te upitam konkretnije. možeš li, molim te, napisati odgovore za:
- kojom košnicom pčelariš?
- koje su sve dimenzije tog tvog "dubokog" rama? (ako usvojimo da se ram radi od letve koja ima širinu, dužinu i debljinu onda te molim da samo napišeš te dimenzije)
- zašto ne stavljaš žicu u taj ram? (imam LR polunastavaka sa odgovarajućim ramovima i stavljao sam žicu u njih)
- šta podrazumijevaš pod distancama koje spominješ?
hvala.
Dobru srcu sreća dođe.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la inzenjer »

U Srbiji se siroki poluram najcesce koristi na DB kosnicama i on je 38 mm sirok,ljudi rade bez MR.
http://spos.info/forum/index.php?topic=327.0
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

lukaletunic je napisao/la:Neznam kako vama ali meni se sve više sviđaju košnice od samih polunastavaka,tj. farrar,ovi sistemi sa dubokim plodišnim okivirom i plitkim medišnim nekako mi se ne sviđaju,ali naravno to je moje subjektivno mišljenje iako vjerujem da se uspješno može pčelariti i sa tom kombinacijom uz možda više radnih sati na pčelinjaku.
pozz..
Ja sam koristio razne kombinacije na mojih 7-8 kosnica.Imam sve osim kosnice samo sa polunastavcima :D .Toga se nisam sjetio.Sledece godini ..da. :wink:
Meni su se najbolje pokazala drustva koja su bila ogranicena na jednom plodisnom nastavku,a medista polunastavci.Prinosi su bolji i do 50%.Na repici sam mislio da je razlika u jacini drustva,medjutim dobio sam bolje prinose i na lipi,a pogotovo na cvijetnom medu.Posle toga dolazi kombinacija sa jednim plodisnim nastavkom,pa maticna,pa nastavak kao mediste,pa polunastavci kao dodatna medista.Malo je losije ali isto daje dobre rezultate.Prednost ove kombinacije u tome da je lakse zazimiti pcele na dva plodisna nastavka.Lakse je i za dizanje.
Najgora kom. u mom slucaju je drustva na dva plodisna nastavka,pa onda nastavak kao mediste.Svaki dan sam samo gubio vrijeme,i ostajao bez meda.Dosta legla,a prinosi nikakvi.Jedino iz ove kom. juce nisam izvukao skoro nista meda.Malo je bolja kombinacija dva plodisna nastavka pa medista kao polunastavci.
Drage kolege ovo su moja zapazanja.Vjerovatno da je kod vas mozda i drugacije,ali ja znam kako cu pcelariti sledece godine.
Renson metoda i sahistin Renson. :D
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Najgora kom. u mom slucaju je drustva na dva plodisna nastavka,pa onda nastavak kao mediste.Svaki dan sam samo gubio vrijeme,i ostajao bez meda.Dosta legla,a prinosi nikakvi.Jedino iz ove kom. juce nisam izvukao skoro nista meda.Malo je bolja kombinacija dva plodisna nastavka pa medista kao polunastavci.
Drage kolege ovo su moja zapazanja.Vjerovatno da je kod vas mozda i drugacije,ali ja znam kako cu pcelariti sledece godine.
Renson metoda i sahistin Renson. :D
Šahista Rensone :wink: , usudiću se, da ti skrenem pažnju na neke činjenice u razlici prinosa, u "kombinacijama"LRnastavaka i polunastavaka.
Osnovno je jedno, što teško tko može osporiti: Brže je napuniti manji sud, iz tog proizlazi da je pčelama brže izgraditi polunastavak , napuniti ga nektarom, izventilirati, i poklopiti. U prilog polunastavcima, ide i kraće trajanje paša, isprekidano trajanje, ili pašostaj radi temperatura (šta medi kad zagrije preko +30*C ). Zadovoljstvo sa punim poluokvirima " duguješ" i vremenu koje je bilo na raspolaganju pčelama, tu mislim i na broj radnih dana (na paši repice to bijaše radnih sati :P :wink: ), i na doba godine. U prvom dijelu godine izraženiji je nagon za razmnožavanjem, a u drugom što je prirodno, nagon unosa (vridnice spremaju zimnicu, nisu one cvrčci :D ).
Zato sam te i pitao koliko je kojeg legla u zajednicama, sada kad si vadio med a koliko ga je bilo na ranijim pašama. O manama poluokvira neću sada (a ima ih , jer na zamlji nema savršenstva), uglavnom ideš k onoj "tona prakse a gram teorije" :).
Ps Za koju godinu moraćemo i Zdenko i ja kod tebe u pečalbu :wink: 8) , živio i medno.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Najgora kom. u mom slucaju je drustva na dva plodisna nastavka,pa onda nastavak kao mediste.Svaki dan sam samo gubio vrijeme,i ostajao bez meda.Dosta legla,a prinosi nikakvi.Jedino iz ove kom. juce nisam izvukao skoro nista meda.Malo je bolja kombinacija dva plodisna nastavka pa medista kao polunastavci.
Drage kolege ovo su moja zapazanja.Vjerovatno da je kod vas mozda i drugacije,ali ja znam kako cu pcelariti sledece godine.
Renson metoda i sahistin Renson. :D
Šahista Rensone :wink: , usudiću se, da ti skrenem pažnju na neke činjenice u razlici prinosa, u "kombinacijama"LRnastavaka i polunastavaka.
Osnovno je jedno, što teško tko može osporiti: Brže je napuniti manji sud, iz tog proizlazi da je pčelama brže izgraditi polunastavak , napuniti ga nektarom, izventilirati, i poklopiti. U prilog polunastavcima, ide i kraće trajanje paša, isprekidano trajanje, ili pašostaj radi temperatura (šta medi kad zagrije preko +30*C ). Zadovoljstvo sa punim poluokvirima " duguješ" i vremenu koje je bilo na raspolaganju pčelama, tu mislim i na broj radnih dana (na paši repice to bijaše radnih sati :P :wink: ), i na doba godine. U prvom dijelu godine izraženiji je nagon za razmnožavanjem, a u drugom što je prirodno, nagon unosa (vridnice spremaju zimnicu, nisu one cvrčci :D ).
Zato sam te i pitao koliko je kojeg legla u zajednicama, sada kad si vadio med a koliko ga je bilo na ranijim pašama. O manama poluokvira neću sada (a ima ih , jer na zamlji nema savršenstva), uglavnom ideš k onoj "tona prakse a gram teorije" :).
Ps Za koju godinu moraćemo i Zdenko i ja kod tebe u pečalbu :wink: 8) , živio i medno.
Sahovski gledano,izuzetno zanimljiva partija.Treba dobro razmisliti. :wink: .
Ovdje si naveo nekoliko vaznih stvari,i mislim da svaki pcelar treba dobro razmisliti.Vremenski uslovi se naglo mijenjaju,pa je mozda bolje raditi sa manjim sudovima.Meni je jako zainteresovala ova teorija o isprekidanom trajanju pase,jer su vremenski uslovi u zemlji gdje ja zivim izuzetno neprevidljivi,tako da nije slucajnost da sam na svom pcelinjaku imao najbolje rezultate sa polunastavcima.
Pozdravi Zdenka,i Bujrum. :wink:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Sahovski gledano,izuzetno zanimljiva partija.Treba dobro razmisliti. :wink: .
Ovdje si naveo nekoliko vaznih stvari,i mislim da svaki pcelar treba dobro razmisliti.Vremenski uslovi se naglo mijenjaju,pa je mozda bolje raditi sa manjim sudovima.Meni je jako zainteresovala ova teorija o isprekidanom trajanju pase,jer su vremenski uslovi u zemlji gdje ja zivim izuzetno neprevidljivi,tako da nije slucajnost da sam na svom pcelinjaku imao najbolje rezultate sa polunastavcima.
Pozdravi Zdenka,i Bujrum. :wink:
Čekaj , čekaj dok ti napišem "mane"polunastavaka :D . Neću sada sve, tek jedan podatak : vrcanju nikad kraja, i moba izgubi živce(moba je izraz za pomagače koje se samo časti), supruga "poludi", poslu nikad kraja :) Savjet: Vrcaljka automatska 24 ramna 8)
Ps Šalim se(kao i uvijek, bolje se pamti), svatko želi najbolje i tako i treba,ja sam to riješio s drugim tipom košnice(neću reklamirati), a lr je i dalje glavna opcija.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la emkan »

Ja od iduce sezone planiram da mi medista budu LR polunastavak ili cak Farrar,pa neznam za koji da se odlucim,moze li pomoc od iskusnih kolega.hvala
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

emkan je napisao/la:Ja od iduce sezone planiram da mi medista budu LR polunastavak ili cak Farrar,pa neznam za koji da se odlucim,moze li pomoc od iskusnih kolega.hvala
Moja je preporuka - svakako Farrar jer je ipak malo veći okvir od LR polunastavka, a i puno više pčelara ima FR košnice nego LR polunastavke.....(i ja imam Farrar i LR košnice). Kao i sve u životu svaka ima prednosti i mana, tako da svatko treba sam odlučiti o svojim "sanducima" što mu više odgovara...
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:
emkan je napisao/la:Ja od iduce sezone planiram da mi medista budu LR polunastavak ili cak Farrar,pa neznam za koji da se odlucim,moze li pomoc od iskusnih kolega.hvala
Moja je preporuka - svakako Farrar jer je ipak malo veći okvir od LR polunastavka, a i puno više pčelara ima FR košnice nego LR polunastavke.....(i ja imam Farrar i LR košnice). Kao i sve u životu svaka ima prednosti i mana, tako da svatko treba sam odlučiti o svojim "sanducima" što mu više odgovara...
Pozdrav.............schumy
Farara 17 cm
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Sto je pol.ram nizi vise dilazi do izrazaja njegova
prava uloga u kosnici.
MK
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la emkan »

schumy je napisao/la:
emkan je napisao/la:Ja od iduce sezone planiram da mi medista budu LR polunastavak ili cak Farrar,pa neznam za koji da se odlucim,moze li pomoc od iskusnih kolega.hvala
Moja je preporuka - svakako Farrar jer je ipak malo veći okvir od LR polunastavka, a i puno više pčelara ima FR košnice nego LR polunastavke.....(i ja imam Farrar i LR košnice). Kao i sve u životu svaka ima prednosti i mana, tako da svatko treba sam odlučiti o svojim "sanducima" što mu više odgovara...
Pozdrav.............schumy
Schumy ako mogu da te zamolim da mi pojasnis neke od najbitnijih mana i prednosti... hvala
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

Emkane, dobro jutro, nisam do sada bio pri kompjuteru, pa da ti ukratko odgovorim na tvoje pitanje: „Prednosti i mane Farrarove košnice“:
Kao i mnogo poznatija Langstrot-Rutt i Fararova košnica je moderna košnica nastavljača neograničenog volumena sa okvirima iste mjere u plodištu i u medištu.
Tako se može pčelariti sa najsuvremenijim metodama poznatih danas u pčelarenju.
Da se podsjetimo:
1.) Okviri (ramovi) kod košnice Dadant-Blatt u plodištu su vanjskih dimenzija 480x310mm
2.) Okviri (ramovi) kod košnice Dadant-Blatt u medištu su vanjskih dimenzija 480x155mm, nazivaju se polunastavci
3.) Okviri (ramovi) kod košnice Langstrot-Rutt u plodištu i medištu su jednakih dimenzija i iznose 480x232mm
Ideja koja je vodila poznatog američkog pčelara dr. Farrara je bila u manipulaciji punim nastavcima, bilo meda bilo legla. Naime, bolovao je od križobolje jer je imao oštećenu kralježnicu. I – sjetio se čovjek spasonosne ideje:
Zašto nebi pokušao pčelariti sa polunastavcima DB (Dadant-Blatta)?! Ostvario je ideju, a budući je vanjska dimenzija nastavka DB košnice 500x500mm u nju stane 12 okvira.
S vremenom se ova košnica modificirala i prilagodila vanjskim mjerama puno raširenije LR košnice tako da sada u originalnoj FR košnici u nastavku imamo 10 okvira dim. 480x163mm.
Ja imam dva (2) pčelinjaka, na jednom su mi FR košnice, na drugom LR košnice. Ovo sam usvojio jer uzgajam i prodajem društva na LR okvirima budući je LR košnica raširenija i uobičajenija u primjeni.
Osnovne su prednosti FR nad LR nastavcima u sljedećem:
-Nastavci su lakši od LR nastavaka i pogodniji za manipulaciju. Radi se sa cijelim nastavcima a ne sa pojedinačnim okvirima pa se rad nastavkom pojednostavljuje i stariji pčelari su došli „na svoje“ – treba početi misliti na na kičmu...
-Kod FR okvira pčele satne osnove brže i pravilnije izgrađuju u saće, kod velikih temperatura manje se lomi novo „djevičansko“ saće prilikom vrcanja
-Nastavak je veoma pogodan za oformljavanje nukleusa i (ili) oplodnjaka umetanje 1 ili 2 daske tako da ostanu 2 ili 3 odvojena odjeljka
-Kod seobe košnica (seleći pčelari) a zbog manje visine okvira lakše se vrši sama seoba košnica, okviri se manje ljišu i bolje izdržavaju teret ako su puni meda ili legla
-Pčele na intenzivnoj paši brže zatvaraju zreli med tako da se dobivaju sortni – uniflorni medovi od jedne vrste cvjetnica.
-Nema nezrelog meda, obično je med u FR okvirima 100% poklopljen
-Kod skidanja nastavaka za vrcanje, okviri se lakše oslobađaju od pčela, ja obično radim sa usisačem i uopće ne vadim okvire, neko ih vade a niski okvir se četkicom brže i lakše oslobađa od pčela nego visoki LR nastavak
-Kod vrcanja se otklapanje sa nožem ili vilicom brže i jednoličnije vrši bez oštećivanja saća pogotovo ako je mlado („djevičansko“), samo vrcanje je olakšano jer nema pucanja saća koje je često kod LR okvira, pogotovo kod ručnom vrcanja
-Niži okviri su „izmišljeni“ za dvomatično pčelarenje, to je i najveća prednost FR – košnice nad LR – košnicom
-Razrojavanje i suzbijanje rojevnog nagona se uspješno rješava umetanjem cijelog nastavka u leglo koje se presjecanjem na dva dijela obično odvraća od rojenja
-U proljeće se pčele brže razvijaju jer se vertikalne rotacije u odnosu na LR košnicu vrše i do 15 dana prije i češće su pa se pospješuje razvoj na pravilniji način
-U zimovanju pčelinje klupko obavezno zauzima dva nastavka, tako da se u potrazi za hranom nesmetano može kretati horizontalno i vertikalno, što je prednost u odnosu na LR okvir koji sam za sebe predstavlja „rezervoar“ hrane u gornjem dijelu pa pčele često u nemogućnosti kretanja lijevo-desno stradaju od gladi
-Ja obično uzimljavam pčele na 3 FR nastavka, to je bolje zbog spriječavanja vlage u košnici a i pčele čuvaju saće u najdonjem nastavku od napada voskovog moljca
Nadam se da sam ti „približio“ Farrarovu košnicu, svakako ti je moja preporuka da se odlučiš na nju kod izbora za svoj pčelinjak...
Ako treba još što za pojasniti ili pomoć, pitaj slobodno!
Pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la emkan »

Prije svega hvala Schumy na veoma detaljnom odgovoru,pravo da ti kazem planiram uvesti prvo Farrar kao mediste posto ovo standardno LR nikad da poklope .
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la emkan »

Pokusat cu sa tvojom zig zag metodom :D
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la schumy »

emkan je napisao/la:Prije svega hvala Schumy na veoma detaljnom odgovoru,pravo da ti kazem planiram uvesti prvo Farrar kao mediste posto ovo standardno LR nikad da poklope .
Evo Emkane, ja sam ih pregledavao jučer, počela je paša livade (nekih cvjetnica), nose u medišta jer im još nisam skidao matične rešetke, naime oko 15.08.÷20.08. obično se kod nas pojavi medljikovac na hrastu pa sam rekao neka ostanu još malo.
To je na pčelinjaku gdje imam LR košnice, treba im obično 10 dana više da napune i oklope zreli med nego na FR okvirima.
Drago mi je za zig-zag metodu, vjeruj mi da ove godine koja je lošaaaaaa nisam nju upotrijebio imao bih samo rojeve po granama, ovako sam imao samo 14% rojeva na broj mojih proizvodnih košnica.
Baš jučer sam sortirao već izgrađene okvire za iduću sezonu i pripremao sam ih za uskladištenje.
KOd FR okvira je pravilno izgrađeno saće na 93%, a kod LR okvira na 71%, sve računajući ovu godinu na istoj paši i intenzitetu njenog trajanja, ponavljam godina je bila izuzetno loša, najprije je kod nas bio mraz (4 i 5.mjesec), onda kišurina (5 i 6.mjesec), a onda od 10.06. bez kapi kiše sa udarnim temperaturama u konstanti preko 32°C do dana današnjeg!
Ako treba bilo kakva pomoć pitaj slobodno.
Mislim da bi trebali organizirati razmjenu matica između članova našeg portala, da "osvježimo krv", ali to tek iduće godine, ova je ionako završila...
Naravno tu mislim isključivo na našu pasminu "kranjske" pčele (sivke) koju ja isključivo sa zadovoljstvom uzgajam i svake druge godine obnavljam "krv" da se ne degeneriraju.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: KORIŠTENJE LR POLUNASTAVKA

Post Postao/la sahista »

Schumy,jedno pitanje u vezi medljikovca na hrastu.U okolini mog stacionara ima dosta hrasta.Aleje hrasta.Hrast je zadnjih 7 dana promjenio boju lisca.Nekako se skupio.Pomalo pobijelio.Kao da se poceo susiti.Kao da ga nesto jede. :roll:
Zadnjih dana,kosnice na stacionaru su po mom utisku otezale,pa se pitam da nije slucajno medljikovac.
Sta dalje raditi...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite