Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ajd vidjet cemo koliko dugo ce izdrzati ovako zajedno.
Danas sam vidio nesto, sam uvijek poricao.Naime u blizini pcelinjak na grmu zove vidio sam dvije tri pcele kako sakupljaju pelud.
Nije to bio masovan posjet no ipak. Pcele se nisu dugo zadrzavale na cvijetu nego samo kratko, a onda lebdeci u zraku trpale polen u kosarice.
Izgleda da moras nositi foto aparat stalno sa sobom. Uvijek sam ovo poricao, ali izgleda da sporadicno je ipak moguce.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Nije Zvone, ni to losa ideja, samo bih morao sam praviti ramove.Vidjet cemo naredne zime.
Posto nema DeBejaca, idemo dalje.
Nemoraš ništa praviti, samo dodavati. Na izgrađen ram dodaješ letvice kao produžetke za visinu novog rama . Na neizgrađenom standardnom ramu stavljaš užu donju letvicu i
ponovo nastavljaš za punu visinu. Za medišta koristiš već izgrađene polunastavke. Također koristiš standardne elemente od matičnih rešetki nadalje. Pitanje je samo dodatnog
ograničavanja sada povečanog plodišta (mislim na onih 30.000 ) ali to ćeš već riješiti . Mislim da takvo plodište nebi imalo nikakvih problema za zimovanje .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Jedan od naj većih nedostataka DB košnice je to što su sanduci teški a dvaneka je preteška, sve se to mora nekad i podignut, kod nas pčelari u velikom broju koriste plodišne nastavke za medišta i kad zamedi a uretko :) onda morate imat dobra leđa ili neke viljuskare i nešto sl. Za zimovanje je sigurno dobra, korištenjem polunastavaka bi se dobrim djelom riješio i problem sa težinom ali je sa polunastavcima malo više posla.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas je palo prvo ovogodisnje vrcanje.Definitivno mi najmrzi posao kod pcelarenja.
Godina losa, zasad.Dosta kasno vrcanje za moje prilike.Uzdam se u lipu.
Od deset drustava, sedam su uspjela zatvoriti po jedan polunastavak od nekih desetak kg.Meda jos ima, ali nije zatvoren.
Med mi ide malo na crvenkasto i dosta je sladak na okusu.Udrobljeno svasta nesta.Vrba, voce mozda i malo repice, glog i ko zna sta ne.
slika
slika
slika
slika

Kolega pot, kad su u pitanju polunastavci, nije to nikakav problem.I s ovim kosnicama imam kombinaciju s polunastavcima.
Sluze iskljucivo kao medista.Laksi, lakse dobiti sortni med, brze pune, ztvaraju.Vrcaju se samo okviri iz medista.
Naselit cu jednu dogodine, pa cemo vidjeti.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Klega kod vas je zmedilo, kod mene je loše, mogla bi ove godine medit lipa ali ja ih ne vozim na lipu, jedina mi je nada planinska livada i kesten pa će mo vidjeti, ako donesu med je obično extra, nemogu prije utorka a već bi bile na planini.
Nisma radio sa polunastavcima nekako mi izgleda puno posla, imao sam nekad 4 kom rodnih voja i nisu zadovoljile. Kažem kod nas su obično duboki medišni nastavci ka i plodište pa kad ga napune to je preteško, mada na stacionarnim pčelnjacima bi se mogao koristit tzv. viljuškar za nastavke mislim da je to prava stvar.
Jedno sigurno znam dobro društvo i dobra paša i meda će biti bez obzira koja je vrsta košnice, sve ostalo su nijanse...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Lijepo Kolega Kreso,lijepe slike!Negdje sam prije napisao na forumu da ce ova godina biti teska za pcelare,potvdilo se iako bih volio da nije,staitistika ne laze :D ,za usporedbu zadnje 3-4 godine evo podataka prosjecnoga unosa u aprilu kod mene:
Wie veränderte sich der Waagstock der letzten 4 Jahre jeweils im April:promjena stanja kontolne vage u aprilu zadnje 4 godine:
April 2009: + 25.500.gr
April 2010: + 23.900 gr
April 2011: + 24.800 gr
April 2012: - 4.100 gr
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Moji radovi

Post Postao/la N€dim »

Lijepo vidjeti ovako pune polunastavke za ovako losu godinu.
Znaci medonosa i kod vas veoma lose???
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

N€dim je napisao/la:Lijepo vidjeti ovako pune polunastavke za ovako losu godinu.
Znaci medonosa i kod vas veoma lose???
Ja sam zadovoljan,Nedime,ali ako vidis da je skoro standardno u aprilu unos 25kg i prvo vrcanje,a ove godine to nije slucaj,onda se moze reci da je lose!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Gledajuci da u mom okruzenju niko nije izvrcao ni kap meda,zasluzujes cestike.
Bice bolje.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Doista, jeste lijepo vidjeti zatvorene nastavke s medom.Hvala mojim pcelicama.
Kolega pot, potpuno si u pravu.U dobroj godini, jaka drustva ce napuniti sve u cemu ih drzis.Neovisno o dubini ovira.
Nazalost, svjedoci smo promjenljivih klimatski prilika, tako da je sve manje ovih idalnih okolnosti.
Prikaz unesenog nektara od medonose je najbolja ilustracija.Tu je onda prednost plitkih nastavaka.
Kod mene ovdje je klima umjerenija u odnosu na srednjobosansku, mada zadnjih godina ima jakog minusa,
proljeca su nesto ranija i toplija.Ja u principu rijetko imam kakve burne pase.Ali zato ima tihe pase od ranog proljeca
pa negdje do polovine sedmog mjeseca.Kad pcele razviju dosta legla na oba bastvka, onda se matica ogranici u gormjem plodistu.
To je sva mudrolija.Bez prevjesavanja, stimuliranja ili okretanja nastavaka.Ja, jos naravno zdrava drustva i mlade matice.
Najlon drzim tijekom cijele godine odozgo, i podnice su mi zatvorene skoro cijele sezone.Jedino zimi nesto otvorene.
Pod ovim okolnostima, kod mene ovaj sistem fercera.Svako shodno njegovim pasnim i kloimatskim prilikama.
Ako nema pase, ili je vrijeme lose, sve je badava.Ako nesto ima, onda se malo prilagodjavamo.
Pozz, Kreso.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Sve to stoji kolega sto ste napisali, ali ko će mene natjerat da ja sad pravim polunastavke :), ekonomska računica bi sigurno pokazala da ih obavezno napravim.
Zanima me folija na košnici (iznad okvirova) nisam još načisto sa tim možda mi je u zimskom periodu i jasna ali tokom čitave godine???
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ha cuj, ja sam odmah pravio polunastavke kad sam pocinjao.I sad profitiram zbog vec navedenih razlika.
Ukoliko se prosirujes, sve nastavke plodisnih formata namjenis za plodista, apravis/nabavljas polunastavke.
Najlon sam vidio kad sam pocinjao, te sam bez razmisljanja i sam nastavio tako.
U pocetku sam drzao i podnice otvorene tijekom cijele sezone, te leta sirinom nastavka, dva cm visoko.
Onda sam negdje na nekom forumu pratio raspravu o uticaju mikroklime u kosnici na razvoj varoe.
Prica je isla otprilike ovako.Kosnica mora biti zatvorena poput boce, dovoljnne zapremine te malog leta, nekik 6 kvdratnih cm.
Dakle nikakvih otvor za ventilaciju ili sto slicno.Pri povecanoj vlazi i temperaturi u kosnici, samo je 2 % varoe reproduktivno,
u odnosu na nekih 50 % u normalnim kosnicama na nacin koji mi koristimo.
Bilo je sto sta potkrijepljeno naucnim istrazivanjima, a cinilo mi se interesantno, te pokusavam sto sta od toga primjeniti i sam.
Foliju mi ne progrizaju, nego je naprotiv oblijepe propolisom po rubovima.Znaci nesmeta im.Kosnice su pod krovom, tako da nema
nikad ni brade.Varoa je uglavnom pod kontrolom, pa sad do cega je?
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Pozdrav...
Malo mi čudno zšto foliju koriste i u sred ljeta, ali da ne pametujem puno probat ću i ja, nema tu nekog rizika nije O.K, je li postoji nešto posepno za pčelarstvo ili je obična PVC folija naški rečeno najlon.
Naravno ni ja ne pravim ventilaciju i to sam ikustvo platio i to me koštlo...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Ako se stavi folija onda AV mora biti otvorena ako kopirate njemce, drugo njihove košnice su termički bolje
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

To će nam malo pojasnit kolega Krešo a ja sam svakako mislio na njemce, ako sam dobro razumio da kolega samo tokom zime malo otvara podnjaču. Kod mene je debljina daske 2,7 cm i krovovi su znatno kvalitetniji od standardni.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji radovi

Post Postao/la Vahid »

pot je napisao/la:To će nam malo pojasnit kolega Krešo a ja sam svakako mislio na njemce, ako sam dobro razumio da kolega samo tokom zime malo otvara podnjaču. Kod mene je debljina daske 2,7 cm i krovovi su znatno kvalitetniji od standardni.
Ma kolega nema se tu sta pojasnjavat stavi se kao sto si i sam reko obicni najlon i to je to ja isto koristim tu foliju i ja sam prezadovojan sa tim lakse je puno raditi oko pcela a sto se tice ventilacije ja imam mrezaste podnjace i ja ih nikad ne zatvaram otvorene su tokom cijele godine imaju tu negdje i slike koje sam postavjo da su moje podnjace otvorene i u pola zime kad su tem. znatno izpod 0. al svako ima svoj stil pcelarenja nebi nikom nameco svoj nacin ja samo iznosim svoj nacin kako ja radim i dosad nisam nikad imo nekih znacajnih gubitaka drustava.
Pcelar u bijelom svijetu.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

"Ako se stavi folija onda AV mora biti otvorena ako kopirate njemce, drugo njihove košnice su termički bolje." Ovo je Senad napisao pa sam misli da ovo malo razjasnimo jer kod nas su ipak kao sto kolega reče termički slabije košnice urađene, sad koliko to ima efekta i ima li.... Ja sam prošlu zimu tačnije u februru postavljo foliju na oko 2/3 površine iznad satonoša, nism na čitavu površinu da ne bi stvorio prevelik kondez, tako sam ja razmišo.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Jedan dio pcelara korisiti stiropor kosnice, i tu je termika bolja.Ostatak korisit drvene kosnice 18-20mm debljine.
Nevidim zasto bi bile bolje od bilo kojih drugih kosnica. Ja drzim najlon tijekom cijele godine, i kao sto sam naveo
podnice zatvorene.Dijelom ih otvorim u jesen da malo ohladi unutrasnjost, da matica sto prije prestane s leglom.
Prije par dana sam pregledao jednu moju kosnicu, i prilikom skidanja medista se dobro osjetio val toplog vlaznog zraka.
To je ono sto ja u principu zelim postici.Liebig isto zagovara otvorene podnice.Tu se neslazem s njim.
U periodu bez legla, ok, ali sada ih drzim dihtovane.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso da li su tvoje košnice pod nastrešnicom ili u hladovini u drugom djelu dana,kakva je inače klima?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Podnjaca puna i preko folija cijele godine.
Pcelama je mnogo lakse da postignu zeljenu
temperaturu i vlagu u kosnici.
Kosnice slicne poloskama samo na sprat
izolovane sa stiropolom.
-daska 2cm
-stiropol 5-3cm
-daska 2cm
Izolovane radi ostre klime i duge zime.
MK
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo ovako je to izgledalo prije dvije godine.I sad je to otprilike tako sa malim izmjenama. Okrenuto ka jugu.

slika

Zaboravio sam jos dodati da je pod poklopcem stiropor od nekih 23 cm.
Klima je umjerenija od one kakvu ja znam iz srednje Bosne.Proljeca nesto ranija i toplija, ljeta vise kisovita i manje topla nego kod nas.
Zime su manje hladne i sa malo snijega, koji obicno ne lezi dugo.Mada su zadnjih patr zima bile dosta hladne i do min 20.
Pasa traje od lijepih dana u martu pa negdje do polovice jula, osim onih koji sele na vrijes.
Jos da dodam da je moja provincija najjuznija i toplija od ostatka drzave.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Ovo već ima drugog smisla kada kažemo da imamo foliju i zatvorenu podnjaču:

Da li neko ima foliju a da su mu košnice izložene suncu od izlaska do zalaska sunca ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Ovo već ima drugog smisla kada kažemo da imamo foliju i zatvorenu podnjaču:

Da li neko ima foliju a da su mu košnice izložene suncu od izlaska do zalaska sunca ?
Kod mene je takva situacija,Senade,bez stiropora,kosnice su napolju,samo poklopna daska i folia,poklopac od lima!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:Ovo već ima drugog smisla kada kažemo da imamo foliju i zatvorenu podnjaču:

Da li neko ima foliju a da su mu košnice izložene suncu od izlaska do zalaska sunca ?
Kod mene je takva situacija,Senade,bez stiropora,kosnice su napolju,samo poklopna daska i folia,poklopac od lima!
Da li je otvorena podnica ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:Ovo već ima drugog smisla kada kažemo da imamo foliju i zatvorenu podnjaču:

Da li neko ima foliju a da su mu košnice izložene suncu od izlaska do zalaska sunca ?
Kod mene je takva situacija,Senade,bez stiropora,kosnice su napolju,samo poklopna daska i folia,poklopac od lima!
Da li je otvorena podnica ?
Da, podnica je otvorena cijelu godinu(osim kontrole za vrijeme tretiranja)
Odgovorite