Moji radovi

Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moji radovi

Post Postao/la Samir »

Kod mene je ovako i jedva čekam povoljan trenutak da dodam treći nastavak i koju SO. Krenule graditi veći broj matičnih čahura sve prilike da će biti roda na granama ako ne uspijem ove sedmice dodati koju SO i proširim prostor jer dva LR nastavka priljeva od pčele. Do sada uspio sam dodati samo dvije SO i već izrađene i zaležene.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Lose vrijeme i dalje traje.Prsti svrbe, a kosnice se nemogu otvarati. Nekog znacajnijeg poboljsanja neme ni u naredna dva tjedna.
No, to ne zanaci da se nista neradi.Pripremio sam nesto alkohola za otapanje propolisa, i nesto za pravljenje likera (orahovac, drijen-ovac i sl).
slika
slika

A evo pripremio sam i nesto medovine, ubacio kvasac i neka vrije. Nek se nesto desava.
slika

Pozz, Kreso.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Lose vrijeme i dalje traje.Prsti svrbe, a kosnice se nemogu otvarati. Nekog znacajnijeg poboljsanja neme ni u naredna dva tjedna.
No, to ne zanaci da se nista neradi.Pripremio sam nesto alkohola za otapanje propolisa, i nesto za pravljenje likera (orahovac, drijen-ovac i sl).
slika
slika

A evo pripremio sam i nesto medovine, ubacio kvasac i neka vrije. Nek se nesto desava.
slika

Pozz, Kreso.
E ovo je mrak . Dobro je što je to za propolis jer pitanje je kako bi ti tvoji tamo reagovali da znaju da je za orahovicu . Baš me zanima ta tvoja drijenovica , jer
sam nekad dobio rakiju , dobra i jaka ali je neobično i jako smrdila (poznato je da sok lijepo miriše ) .
Čini mi se da je ta sprava u menzuri dobro potonula .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Moji radovi

Post Postao/la Marko »

Krešo kao da je pročitao Zvonetov post u kojem se ZvoneS pita šta s "viškovima" meda. Još Zvone reče da u Sarajevu "nešto slabo kazana" :wink: . Dakle ZvoneS, :idea: slika govori više nego riječi :) , samo naći dobrog majstora na Baščaršiji, bit će i medovače i orahovca.
Krigle :D
M.B. Mirza=mir-zakon
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Marko je napisao/la:Krešo kao da je pročitao Zvonetov post u kojem se ZvoneS pita šta s "viškovima" meda. Još Zvone reče da u Sarajevu "nešto slabo kazana" :wink: . Dakle ZvoneS, :idea: slika govori više nego riječi :) , samo naći dobrog majstora na Baščaršiji, bit će i medovače i orahovca.
Krigle :D
Dobro sam to razgledao , kao da si mi ušao u misli . Imao bih ja što šta napraviti , ali dogodilo se sa mnom kao i sa vremenom, sve kasni , a dešavaju se i neke stvari
koje nisam mogao prognozirati, a neodložno je . Samo da dobro završi i sve će biti dobro, pa makar i poslovi kasnili .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zorantopic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 01 kol 2010, 14:51

Re: Moji radovi

Post Postao/la zorantopic »

Molim Gos Krešu da nam napiše recept za medovinu,ili da mi pošalje porukom na 063 352756.
Unaprijed se zahvaljujem. Pozdrav svim ljudima na ovom forumu.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Marko, ovaj kaznic je nastao iz nekih nostalgicnih pobuda.Da vidis, kad se ekipa skupi, pa ispecemo 3- 4 litra rakije.
Ipak je ovo male zapremine, 10 -ak litara i cisto za gust.No dobro dodje i za napraviti malo alkohola za otapanje propolisa.
Pravim likere, pa i taj od drijenova.Nepecem drijenovu rakiju, plod je previse sitan.Nevjerujem da bilo koji zreo plod
pravilno ukomljen i destiliran, moze dati rakiju koja smrdi.Cim se ljudi ovdje sve bavee, ovo je djecija igra.
Zvone, ti bi neki mali kaznic na plin zaista lako mogao naruciti kod majstora.Nije neka mudrolija.
Sto se medovine tice, nisam ni ja neki expert.Sve je to jos uvijek u fazi experimentisanja.Pravila igre su ista kao kod pravljenja vina.
Za nekih desetak litara je potrebno 2.5 do 3.5 kg meda ovisno o tome da li se zeli suha ili slatka medovina, ili nesto izmedju.
Posto vise volim suha vina, ja sam dosad radio sa 2.5 kg, no nisam bio bas potpuno zadovoljan.Nedavno sam u Belgiji pio malo slatkastu medovinu.
Kvalitet je bio boli glava(figurativno), tako dasam ovu turu pokusao sa nekih 3.2kg meda(odnosno pola od toga na pet litara zapremine).
Pored meda, potreban je vinski kvasac, kiselina (limun ili limuntos) jedan limun ili dvije kasicice limuntosa, te pola solje jakog caja.
Neki upotrebljavaju hranu za kvasce, ja ubacim kasiku mjesavine meda i polena.Moze se kombinirati sa nesto soka od narandje ili jabuke.
No to nije neophodno.Najbolje je to raditi u jesen kad je zrelo grozdje.Sa dva kg grozdja, netreba ni kvasac, ni kiseline, ni caj.
MOst od grozdja sve to sadrzi samod sebe.
Med se dakle rastopi u vodi koja se zagrijava, te se skida pjena.Neki zagrijavaju vodu do kljucanja, neki do 50ak stupnjeva.Ja radim drugu varijantu.
Otopina se ohladi, procjedi kroz gazu, doda se kvasac (ako nema vinskog, moze i pekarski suvi, samo neznam da li bi se odrazilo na okusu).
Boca se nepuni do kraja, jer u pocetku moze da burno fermentira.Dva tri dana se cep samo lagano zavrne zbog zraka (otvoreno vreneje),
a potom se stavi vrelnjaca kao na slici.Kad se nakon par tjedana burno vrenje smiri, medovina se pretoci preko crijeva u cistu posudu, gdje se nastavlja
tiho vrenje.Pretace se par puta sve dok se ne izbistri.Nakon nekih pet sest mjeseci(ovo je okvirno, sve ovisi o situaciji) se medovina puni u boce.
Naravno, kao i kod proizvodnje vina, mora se dobro paziti da da je sve cisto, da nedodje do zaraze medovine.
Boce za vrenje i punjenje se mogu oprati vodom u kojoj ima nesto vinobrana i limuntosa.Potom isprati vodom.
Medovina bi trebala odlezati i u bocama par mjeseci da sazrije.Ovo je dakle igra na duge staze.
Sve ovo izgleda komplicirano, no kad se jednom proba, sve je to jednostavno.Praviti manje kolicine, igrati se raznim omjerima.
Ako je pola tacno sto pisu, ovobi bilo cudotvorno pice po ljudski organizam.Probajte, sve co toici kako treba.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vrijeme jos uvijek nikakvo, ali barem je dobro nakislo.
Cim se malo popravi, slijedi detaljan pregled drustava, postavljanje polumedista, ogranicavanje matica,
te pravljenje zajednice sa ztvorenim leglom i pcelama iz raznih zajednica za uzgoj matica.
Vidi se i da proizvodnja trutova ide punom parom.Cim vrijeme dozvoli, zaposlit drustva da ih ne bi skupljali
po granama.Repica se lijepo zazutila, samo da se vrijeme malo popravi.

slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas sam od osam proizvodnih drustava oduzeo ram zatvorenog legla sa pcelama, te jos nesto pcela sa susjednih ramova.
Napravio sam dakle dosta jak "broed afleger" sto bi rekli holandezi, drustvo od pcela iz vise drustava sa leglom.
Na mjesto oduzetog rama je ubacena satna osnova ili gradjevnjak, ovisno o potrebi.
Tu sam jos ubacio ram sa medom i jos jedan ram zatvoren sa obe strane sperplocom.
Ovo drustvo je prebaceno na pcelinjak mog kolege, zbog ocuvanja izletnica, te ce sluziti za uzgoj matica.
Deveti dan se potrgaju svi prisili maticnjaci, te se ubaci ram sa presadjenim larvicama.
Ove godine nabavljam larve kod kolege pcelara, koji dobiva matice od nekog instituta.Malo novih gena nije na odmet.
Drustva sam, osim dva nesto slabija, ogranicio na jedno plodiste po sistemu Renson.Cujem da je izumitelj metode preminuo.
Sva drustva su dobila polumedista iznad gornje MR.Prije ovih kisa, imali smo lijepo vrijeme, pa sam vec tada na cetiri drustva
stavio polumedista.Ova su vec lijepo popunjena.
Kolega Sahista, ako su drustva dosta jaka, sa dosta legla u oba nastavka, mozes ih sada ograniciti na gornje plodiste.
Po orginalnoj metodi bi krajni ramovi trebali biti dumi's sa sperplocom, no kod mene su to ramovi sa hranom.
Uvijek vise volim dosta zaliha, za slucaj zahladjenja.
Danas sam zaboravio foto aparat, pa nemogu ovo potkrijepiti fotkama.
No bice drugi put. Pozz, Kreso.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Danas sam od osam proizvodnih drustava oduzeo ram zatvorenog legla sa pcelama, te jos nesto pcela sa susjednih ramova.
Napravio sam dakle dosta jak "broed afleger" sto bi rekli holandezi, drustvo od pcela iz vise drustava sa leglom.
Na mjesto oduzetog rama je ubacena satna osnova ili gradjevnjak, ovisno o potrebi.
Tu sam jos ubacio ram sa medom i jos jedan ram zatvoren sa obe strane sperplocom.
Ovo drustvo je prebaceno na pcelinjak mog kolege, zbog ocuvanja izletnica, te ce sluziti za uzgoj matica.
Deveti dan se potrgaju svi prisili maticnjaci, te se ubaci ram sa presadjenim larvicama.
Ove godine nabavljam larve kod kolege pcelara, koji dobiva matice od nekog instituta.Malo novih gena nije na odmet.
Drustva sam, osim dva nesto slabija, ogranicio na jedno plodiste po sistemu Renson.Cujem da je izumitelj metode preminuo.
Sva drustva su dobila polumedista iznad gornje MR.Prije ovih kisa, imali smo lijepo vrijeme, pa sam vec tada na cetiri drustva
stavio polumedista.Ova su vec lijepo popunjena.
Kolega Sahista, ako su drustva dosta jaka, sa dosta legla u oba nastavka, mozes ih sada ograniciti na gornje plodiste.
Po orginalnoj metodi bi krajni ramovi trebali biti dumi's sa sperplocom, no kod mene su to ramovi sa hranom.
Uvijek vise volim dosta zaliha, za slucaj zahladjenja.
Danas sam zaboravio foto aparat, pa nemogu ovo potkrijepiti fotkama.
No bice drugi put. Pozz, Kreso.
Pozdrav Kolega Kreso ,neke stvari mi nisu jasne prilikom ovog nacina uzgoja matica?Koju ulogu imaju izletnice u uzgajivackoj ili startnoj zajednici?Pozeljno bi bilo da ova startna zajednica ima u izobilju polena i otvorenog meda!Ako si dodao ramove sa zatvorenim leglom nebi trebalo da bude zapocetih maticnjaka,jer pcele nemaju larvica da zapocnu maticnjake,nebi se trebalo cekati sa dodavanjem uzgojnih larvi 9 dana,jer pcele i nakon dva sata imaju pregled situacije i saznanje da nemaju maticu!Uzgojni materijal sa instituta je dobar,ima ga svagdje uzeti od svakoga instituta 1eur/jedna larva,ali to nije siguran znak da cemo uzgojiti dobre matice,jer ce se nekontrolirano pariti sa trutovima mozda i druge rase ili trutovima nepozeljnih osobina,i onda se dobije dovoljno novih gena ali negativnih!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav i tebi kolega.
Kad se dodaju ramovi sa zatvorenim leglom, tesko je naci ram bez ijedne larvice ili jajeta.
Znaci uvijek imaju na cemu povuci maticnjak.Na ramovima ima nektara i polena.Imaju i ram i zatvorenog meda.
Izletnice smatram potrebnim u prvo vrijeme dok se organizuju, ako nista ono za vodu.
Ukoliko dodam larve, kad pcele imaju mogucnost povlacenja maticnjaka na svojim larvama, manji je prihvat stranih larvi.
Ovu zajednicu koristim za uzgoj matica, a potom je podjelim tako da u troramne nukleuse ubacim ram hrane, ram sa pcelama i SO ili izgradjeno sace.
Kad ih razdjelim, onda ih vracam na svoj stand na oplodnju.Obicno to bude 100% .Ova drustva se onda forsiraju stimulativnom prihranom za ulazak za zimu.
Ukoliko se sve odradi kako treba, sljedece godine imate vec proizvodna drustva.Treba samo na vrijeme poceti.Prosle godine sam imao u ovo vrijeme mlade matice.
Uzgojni materijal dobivamo besplatno.Postoji mogucnost oplodnje na oplodnim stanicama, ali neda mi se nositi.Pa nisu ni moje pcele bilo sto.
Uglavnom, to fercera dobro.Tokom uzgoja ne prihranjujem drustvo.Hrane dovoljno, svakodnevno izlaze nove pcele.Liebig stari majstor.
Kad je genetika u pitanju, slozeno je to podrucje, te nisam dovoljno upucen da bi mogao sta pametovati.
Ja nastojim svako nesto vremena nabaviti novog materijala, a ostalo je na majci prirodi.
Nemozemo bas sve rezirati.Postojale su pcele i puno prije nas kad se niko nije petljao u njihove poslove.
Moje pcele donesu dosta meda, radim snjima bez zastite.Bude naravno i pokoji ubod, no i to ide u rok sluzbe.Kazu i da je zdravo.
Sta bi covjek jos vise.Pozdrav svima, Kreso.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Pozdrav i tebi kolega.
Kad se dodaju ramovi sa zatvorenim leglom, tesko je naci ram bez ijedne larvice ili jajeta.
Znaci uvijek imaju na cemu povuci maticnjak.Na ramovima ima nektara i polena.Imaju i ram i zatvorenog meda.
Izletnice smatram potrebnim u prvo vrijeme dok se organizuju, ako nista ono za vodu.
Ukoliko dodam larve, kad pcele imaju mogucnost povlacenja maticnjaka na svojim larvama, manji je prihvat stranih larvi.
Ovu zajednicu koristim za uzgoj matica, a potom je podjelim tako da u troramne nukleuse ubacim ram hrane, ram sa pcelama i SO ili izgradjeno sace.
Kad ih razdjelim, onda ih vracam na svoj stand na oplodnju.Obicno to bude 100% .Ova drustva se onda forsiraju stimulativnom prihranom za ulazak za zimu.
Ukoliko se sve odradi kako treba, sljedece godine imate vec proizvodna drustva.Treba samo na vrijeme poceti.Prosle godine sam imao u ovo vrijeme mlade matice.
Uzgojni materijal dobivamo besplatno.Postoji mogucnost oplodnje na oplodnim stanicama, ali neda mi se nositi.Pa nisu ni moje pcele bilo sto.
Uglavnom, to fercera dobro.Tokom uzgoja ne prihranjujem drustvo.Hrane dovoljno, svakodnevno izlaze nove pcele.Liebig stari majstor.
Kad je genetika u pitanju, slozeno je to podrucje, te nisam dovoljno upucen da bi mogao sta pametovati.
Ja nastojim svako nesto vremena nabaviti novog materijala, a ostalo je na majci prirodi.
Nemozemo bas sve rezirati.Postojale su pcele i puno prije nas kad se niko nije petljao u njihove poslove.
Moje pcele donesu dosta meda, radim snjima bez zastite.Bude naravno i pokoji ubod, no i to ide u rok sluzbe.Kazu i da je zdravo.
Sta bi covjek jos vise.Pozdrav svima, Kreso.
Kolega,prepostavljao sam da je ova metoda od Liebiga,dobar je on,samo on nije doktorski ispit dao na uzgoju matica,pravljenju kosnica!Posto on tezi jednostavnoj tehnologiji, a svoje ideje prodaje i unapredjuje pcelarstvo, cudi me da nije napisao da se u to uzgojno drustvo doda nakon 1 dana ram sa otvorenim leglom i da pcele povuku maticnjake,nebi se trebalo ni presadjivati larve,a i priroda bi doprinjela kvalitetu matica!Posto su slicni doktori dosli na ideju da su druge rase pcela bolje od postojecih,zato se pcelar mora uplitati i teziti ocuvanju nase rase,kojom pcelarimo!Pcelinji ubodi su zdravi protiv isijasa i reume,pa Relic i preporucuje zamjenu mjesta nastavaka u cilju boljeg razvoja zajednica,pa ko se zali na tezinu dizanja nastavaka eto lijeka par uboda pcela u ledja i bolovi su prosli,dok Dr.Liebig jos nije na to nadosao!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vrijeme nam nije bas naklonjeno ove godine.Prognoze ne obecavaju nista dobro ni narednih desetak dana.
Kisa i niske temperature za ovo doba godine.Vegetacija dosta kasni u odnosu na proslu godinu.
No ipak cvjeta.Kod mene se u okruzenju ima dosta gloga koji pocinje da cvjeta.Sve pcele imaju polena.
Neznam kakav je glog kao nektarska biljka.Oko kosnica lijepo mirise.Ipak ima unosa i pri nizim temperaturama.
Bagrema nema nesto puno u blizini.Na nekih kilometar i po do dva ima ga dosta.Neznam koliko je to interesantno
i da li ima od toga koristi.Mnogi se zale da je izmrzao.Kod mene izgledaju prilicno gola stabla.
Evo jedna slicica, pa ko se razumije, kako izgleda, i kad se moze ocekivati?
slika
slika
slika
Pozdrav, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas smo imali bonus dan.Uprkos losim najavama, suncanih i lijepih 21°C.
Dan iskoristen za brzi pregled drustava, i obavljanja jos ponekih radnji.Unos meda je dosta dobar.
Dva drustva dobila i drugi polunastavak, jer prvi vec pomalo zatvaraju.
slika
slika

Sva drustva , osim jednog roj od prosle godine su na renson rezimu.Plodiste,MR,plodiste s maticom,MR, polumedista, poklopac.
To sve ostaje ovako do negdje pocetka sedmog mjeseca.
slika
Unos peluda je jos uvijek izuzetan, te se drustva super razvijaju.Ova satna osnova je bila na mjestu devetog rama dolje.
slikaKao sto vidite, lijepo zalezena.
Ovo drustvo, roj, koje sam pominjao malocas, je dugo bilo samo na gornjem nastavku, dok je donji bio bez pcela i legla.
Posto ja ne vjerujem u prevjesavanje, i okretanje okvira i nastavaka, te razbijanje legla, ostavio sam ih na miru da vidim kako ce se razvujati.
Danas vidim da se lagano spustaju u donji nastavak, i matica lijepo leze. Sve, dakle, u svoje vrijeme.
Gradjevnjaci se grade punom parom.Imaju visestruku ulogu.Hvatanje varoe, zaposljavanje mladih pcela, te indikacija rojevnog nagona.
Sve dok grade, u redu je.Ako su stale, kuju mutne planove.
slika
slika

Slike par matica.Ova zuta je dobivena oplodnjom na standu, izvele su je pcele nakon sto su usle u rojevni nagon, te sam izvadio staru maticu.
Mora da neko ima Buckfast u blizini.Karekteristika je ovog drustva da slabe izlaze iz zime, ali poslije imaju explozivan razvoj te lako sve stignu.
Pcele imaju(ne sve ) poneki zuckasti prsten, i jako su mirne pri radu.Leglo izgleda za peticu.
Ostale su dobivene presadjivanjem larvi i uzgojem prosle i pretprosle godine.
slika
slika
slika
slika
slika
Gledao sam danas pcele na repici.Nemaju prha na nogama, trebalo bi da medi.Ne zadrzavaju se dugo na cvijetovima.
Ko se razumije u bagrem? Kako izgleda ovo na prethodnoj slici, i kad se moze ocekivati?
Pozz, Kreso.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Bravo Kreso super slike,ova prezadnja matica je Buckfast,ima vise oplodne sperme od buckfast trutova nego od Carnica!Nemora niko blizu biti,trutovi lete od kosnice do kosnice i sa tim pokretom mogu se zapaziti(vrseno istrazivanje)i do 20km od pcelinjaka!Preporucio bih ti da je nakon 1 godine zamjenis,prvo radi trutova koji se legu od nje,i drugo ako se izroji ili ostavi potomstvo sljedeca generacija ce imati negativne osobine!Bagrem moze se ocekivati na nasem prostoru oko 20 maja sa obzirom na zahladjenje,koje nastupa od sutra,unos je dobar bio danas,jos nisam dobio info od vage,sa obzirom da ce biti period zahladjenja a puno legla je,moze se nadati i povecanoj potrosnji meda,koji je unesen!Posto sve kasni od vegetacije,danas citam da ce se repica jos oduziti 3 sedmice,i onda se nadovezuje bagrem,lipa kesten,malina,e sada je pitanje dali vrcati ili samo nadodavati,renson nisam radio jer namjeravam poslje repice u predahu i kada se matice oplode ciji uzgoj je u toku,rasiriti pcelinjak,i onda se negdje na bagrem doseliti!pozz
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Hvala kolega.
Sto se tice ove zute matice, stoji sve to sto ti pricas, ali je ja ipak nebih mijenjao.
Sve osobine ovoga drustva su dobre.Neka ide svojim putem pa cemo vidjeti dokle.Ipak je ostatak drustava sa
"normalnim" maticama pa prevladavaju.Mozda ova proslijedi nekakav vazan gen :wink: .
Inace, danas zahladnilo i okisalo se. Slicno nas ceka i u narednom periodu.
cudna neka godina za sad.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Hvala kolega.
Sto se tice ove zute matice, stoji sve to sto ti pricas, ali je ja ipak nebih mijenjao.
Sve osobine ovoga drustva su dobre.Neka ide svojim putem pa cemo vidjeti dokle.Ipak je ostatak drustava sa
"normalnim" maticama pa prevladavaju.Mozda ova proslijedi nekakav vazan gen :wink: .
Inace, danas zahladnilo i okisalo se. Slicno nas ceka i u narednom periodu.
cudna neka godina za sad.
Naravno kolega,ako si zadovoljan sa maticom,to je tvoja odluka!
Zahladilo je,i okisalo se,najave za sljedecu sedmicu nisu ohrabrujuce,sada se treba paziti da drustva ne udju u rojevno stanje,sve mjere predostoznosti treba ju se preduzeti,inace bice rojeva po granama!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

Ove godine sam neslavno prosao sa uzgojem matica.
Prvo sam, praveci starter, nepaznjom ubacio i maticu iz jednog drustva. Potom je tip sa larvama uprskao stvar.
A ond se iz obezmaticenog drustva stvorila matica, koja je napravila dar-mar prije nego sam zatvorio maticnjake.
Tako da san uspio citavih pet komada uzgojiti.
Srecom, iskoristio sam i pet rojevnih maticnjaka, tako da ce biti interesantno ih porediti.
Smatram rojevne matice dosta dobrim, jedino sto su uvijek malo vise sklone rojenju.
No vidjet cemo dogodine.Proslogodisnje matice ove sezone ne diram.S njima sm vise nego zdaovoljan.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Narode pcelarski, ima li medju nama kolega koji pcelare sa DB kosnicama?
Volio bih cuti iskustva o pcelarenju sa ovom vrstom kosnica.
Volio bih naseliti ovakvu jednu.Interesirame zimovanje i proljetni razvoj u ovim kosnicama.
Pozz, Kreso
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pa zar nema nikog sa DB kosnicama?
Hajde kolege, javite se.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Pa zar nema nikog sa DB kosnicama?
Hajde kolege, javite se.
Backfast matica i DB kosnica,neces pogrijesiti kolega!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ma ne bih bas mijenjao ovu carnicu. Uselio bih jednu cisto iz znatizelje.Interesantni su mi ovi duboki okviri zbog dobrog zimovanja.
Zato bih volio cuti iskustva ljudi koji vec pcelare ovom kosnicom.
Ako je vjerovati litereturi, problem bi bio medna kapa u vrijeme medobranja.Tesko prelaze u medista vele.
Neznam kako je sa rojevnim nagonom, i imali kakvog ogranicenja legla.Kakve su dvanaestice a kakve desetke?
Jos jedno, ako ko ima vec neko iskustvo, rado bih cuo.
Pozdrav, Kreso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Ma ne bih bas mijenjao ovu carnicu. Uselio bih jednu cisto iz znatizelje.Interesantni su mi ovi duboki okviri zbog dobrog zimovanja.
Zato bih volio cuti iskustva ljudi koji vec pcelare ovom kosnicom.
Ako je vjerovati litereturi, problem bi bio medna kapa u vrijeme medobranja.Tesko prelaze u medista vele.
Neznam kako je sa rojevnim nagonom, i imali kakvog ogranicenja legla.Kakve su dvanaestice a kakve desetke?
Jos jedno, ako ko ima vec neko iskustvo, rado bih cuo.
Pozdrav, Kreso
Pa imaš nešto slično . Napravi ram da pokriva nastavak i polunastavak i to je to . Po mojoj računici vanjska visina rama bi bila negdje oko 360 mm. i bio bi
još bolji od DB rama ,obzirom da je po dužini nešto kraći . Mogao bi kombinirati kasnije , kako hoćeš .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Nije Zvone, ni to losa ideja, samo bih morao sam praviti ramove.Vidjet cemo naredne zime.
Posto nema DeBejaca, idemo dalje.
Imao sam dva drustva sa plavim maticama kojima nisam bio zadovoljan.Malo legla, malo pcela, slabo meda.
Ni lani nisu bile bogzna sto, pa sam konto, mlade, bice ove godine bolje, no nista od toga.
Imao sam dva zrela maticnjaka, pa se bacio u akciju.Iz tih ddrustava sam dakle izvadio ram zrelog legla i maticu.
Posto nekako nemam srca da stare matice satarem, uzeo sam sestoramni nukleus, stavio dva rama hrane na krajnja mjesta.
Stavio sam ram legla sa pcelama i maticom iz jedne od dviju kosnica do meda, te drugi ram sa leglom i pcelama i maticom iz druge kosnice
kog sam stavio na drugu stranu nukleusa do meda.Izmedju sam stavio SO i dopola izgradjen ram.Konto sam, nek pcele odluce sta i kako.
Nakon par dana pregleda kakvo je stanje, vidim samo jednu maticu.Hajde, velim, odabrale su jednu i to je to.Spojim lehlo i pcele malo prihranim i zatvorim.
Danas malo ponovo pogledam, i na moje iznenadjenje, obe matice na istoj strani rama pet sest cm jedna od druge.Jednoj su krila iskrzana.
Valjda su je pcele povlacile vani, pa u neka doba odustale.Po obimu zadka, rekao bi su da su njegovane i da obe legu jaja.
Inace su sestre od prije dvije godine.Nisam, nazalost, imao fotoaparat da sve to uslikam.
Sto se tice proizvodnih drustava, sve stare matice, plave, sam rijesio.Ako se koja ne izroji, do godine nista ne diram.
Nukleusi prihranjeni pogacom, i do godine su ti proizvodna drustva.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ja sam citao negdije da starije matice znaju i da
prezime zajedno u istom drusrvu.
Stare dame nisu ratoborne kao u mladosti[kad ne trpe konkurenciju]
MK
Odgovorite