Bagrem 2012

Pčelarski razgovori
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Bagrem 2012

Post Postao/la senad »

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

ovo je izgleda mlad bagrem.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la senad »

Ibrahim Malicbegovic je napisao/la:ovo je izgleda mlad bagrem.
Da, da mlad, Danas sam gledao kako izgleda vidim da mnogi kukaju da je MRAZ odradio svoje,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Ako je orah izmrzao onda je i bagrem.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la simke »

izmrzao je mjestimično
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la sahista »

Azeme,Senade..kakvo je stanje kod vas sto se tice Bagrema.
Ne mogu da zamislim,da se ljudi toliko zalazu i da na kraju nebude nista!!!
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la senad »

Stanje bagrema na potezu Doboj - Modriča - Jakeš - Tarevci-Garevac-Miloševac-Bosanski Šamac- zatim oko Odžaka sve je mraz spržio.

U subotu i nedjelju ponovo idemo na izviđanje da se tačno PROVJERI stanje, na nekim lokacijama , gore naVEDENO danas smo obišli i prosto nevjerovatno da se to desilo. Postoji mogućnost na nekim mjestima da je očuvan da li će mediti ?!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la piricm »

Nije dobra situacija
Bagrem izgleda kao da je januar, nigdje ni traga od lista. Crn ko ćumurka :(
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la inzenjer »

Ja danas obiso dio gdje ima bagrema u mom kraju.S pocetka od rijeke pa 2 km uzbrdo sve je sprzeno,tek posle ide sarolikost jedan dobar drugi nije,da bi kako vise idem uzbrdo(blize kuci) bagrem sve bolji i bolji.Ispod moje kuce ima manja dolina i potok i dvadesetak starijih stabala bagrema,od kojih ove godine nece bit nista.Znaci osto bagrem na brdima,a to je uglavnom domet mojih pcela,pa tako da ako bude lijepog vremena,ja cu ove godine bit itekako zadovoljan :D .
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:Ja danas obiso dio gdje ima bagrema u mom kraju.S pocetka od rijeke pa 2 km uzbrdo sve je sprzeno,tek posle ide sarolikost jedan dobar drugi nije,da bi kako vise idem uzbrdo(blize kuci) bagrem sve bolji i bolji.Ispod moje kuce ima manja dolina i potok i dvadesetak starijih stabala bagrema,od kojih ove godine nece bit nista.Znaci osto bagrem na brdima,a to je uglavnom domet mojih pcela,pa tako da ako bude lijepog vremena,ja cu ove godine bit itekako zadovoljan :D .
Kolega bilo bi mi drago da imas srece,ako je bagrem 400m iznad nadmorske visine,cvjeta ali ne medi!
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la mido »

Da li će se bagrem ove godine pokazati kao bagremac prošle??? Veliko je pitanje koje me muči.
Moje prošlogodišnje iskustvo sa bagremcom je sledeće: Bagremac je prošle godine mraz sredio na mnogim mjestima. Doslovce spržen. Ja sam sa svojim prijateljom se potrudio i našao lokaciju u okolini Orašlja na kojoj je bagremac bio ko ljubičica - netaknut pa i svoje pčele mu primakoh.Ali Božije davanje, niska temperatura -pčele su posjećivale ga dugo a ja zadovoljno trljao ruke.Kada prođe i zavirih u košnice, nije bilo meda od bagremca ni da oboji ono bagrema što nisam vadio.
Na području gdje sam bio godinu prije bagremac se obnovio i za 15 dana kasnije zamedio te dao prosječno vrcanje onima koji su ostali duže sa pčelama u posavini.
Da li će tako biti i sa bagremom ostaje nam da vidimo jer i on će se obnoviti i dati novi list i cvat koji će biti malo kraći kako saznadoh od jednog starog pčelara, ali po njegovu iskustvu taj bagrem ne medi.Ima li neko drukčije iskustvo ili informacije?
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la kudo »

kazu da kad mraz ubije orah onda i od bagrema nebude nista.Od par ljudi sam cuo da je orah stradao u posavini,mrka kapa i nama pcelarima ove godine izgleda.
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la kudo »

inzenjer je napisao/la:Ja danas obiso dio gdje ima bagrema u mom kraju.S pocetka od rijeke pa 2 km uzbrdo sve je sprzeno,tek posle ide sarolikost jedan dobar drugi nije,da bi kako vise idem uzbrdo(blize kuci) bagrem sve bolji i bolji.Ispod moje kuce ima manja dolina i potok i dvadesetak starijih stabala bagrema,od kojih ove godine nece bit nista.Znaci osto bagrem na brdima,a to je uglavnom domet mojih pcela,pa tako da ako bude lijepog vremena,ja cu ove godine bit itekako zadovoljan :D .
imal slobodnih lokacija ublizini tvoje kuce :D
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la simke »

ja ipak mislim da on samo kasni zbog zahlađenja koje je bilo, danas vidim na pola jabuke da cvat opada a na pola izbija novi..... :roll:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ja danas obiso dio gdje ima bagrema u mom kraju.S pocetka od rijeke pa 2 km uzbrdo sve je sprzeno,tek posle ide sarolikost jedan dobar drugi nije,da bi kako vise idem uzbrdo(blize kuci) bagrem sve bolji i bolji.Ispod moje kuce ima manja dolina i potok i dvadesetak starijih stabala bagrema,od kojih ove godine nece bit nista.Znaci osto bagrem na brdima,a to je uglavnom domet mojih pcela,pa tako da ako bude lijepog vremena,ja cu ove godine bit itekako zadovoljan :D .
Kolega bilo bi mi drago da imas srece,ako je bagrem 400m iznad nadmorske visine,cvjeta ali ne medi!
Hmm ja zivim na nekih 420,a bagrem je otprilike u tom nivou i svake godine medi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la inzenjer »

kudo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ja danas obiso dio gdje ima bagrema u mom kraju.S pocetka od rijeke pa 2 km uzbrdo sve je sprzeno,tek posle ide sarolikost jedan dobar drugi nije,da bi kako vise idem uzbrdo(blize kuci) bagrem sve bolji i bolji.Ispod moje kuce ima manja dolina i potok i dvadesetak starijih stabala bagrema,od kojih ove godine nece bit nista.Znaci osto bagrem na brdima,a to je uglavnom domet mojih pcela,pa tako da ako bude lijepog vremena,ja cu ove godine bit itekako zadovoljan :D .
imal slobodnih lokacija ublizini tvoje kuce :D
Tesko ostali primaju goste,prosle godine bilo belaja oko jednog doslje.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la zvones »

Neznam kako je sa bagremom kod vas ( sviju ) ali znam da u Sarajevu otvaranje cvjetova nije nikad bilo prije 15 . 05. , a obično je kasnije 20. i 25.05.
Uz to koliko znam cvjet zna potjerat zajedno sa listom i najbolji je kad se list i ne vidi . Ovo pišem zbog toga što je proljeće okasnilo, pa je kod mene
jabuka tek počela otvarati cvjetove , a višnja zamirisala , tako da se može desiti i da bagrem unatoć prognozama iznenadi .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la Stipo »

Gledam vremensku prognozu do 21 Maja ima 16 dana kiše. Mogla bi to biti kopija ovog mjeseca i ništa od Bagrema.
http://www.accuweather.com/en/ba/vidosi ... cast/33298
Odlično su pogodili ovaj 4. mjesec sve u pola dana eh za Maj nažalost prognoziraju slično vrijeme samo malo toplije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la simke »

ako bude ovakvo vrijeme kao što najavljuju, ove godine će biti samo rojeva :(
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la simke »

danas primjetio da je krenuo list na begremu :D , biće nešto samo malo kasni
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la zvones »

simke je napisao/la:danas primjetio da je krenuo list na begremu :D , biće nešto samo malo kasni
Mene to ne iznenađuje . Ja zadnjih pet godina na stacionaru nisam imao bagrema ali zbog kiše i grada . Pčelari uglavnom spominju mraz . Koji crni mraz ,
kakve su nekad bile zime i mraz poslje njih ovo nije vidjelo mraza , a uvijek je bilo bagrema sem kad ga kiša spere . Opet drugi tvrde da se pupovi na biljkama
zameću krajem ljeta , što je priprema za narednu godinu i svaki put prođu zimu , slabiju ili jaču . Ostaje da vidimo kakav će bagrem bit . Ja mislim dobar , ako
nebude kiše (jače) u vrijeme cvjetanja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la senad »

Ovo je bagrem i pupovi sprženi mrazom , lista nema dok su pupovi jednostavno sprženi. da li od ovog može biti nešto vidjet ćemo . Ja se prvi puta susrećem sa ovakvim stanjem od 1982 godine. Bilo je kiša, mrazeva, snijega, i uvjek je bilo za vrcanje , Godine 2010 nije bilo ništa što je iznenađujuću i mislo sam da se ne može ponoviti , 2011 slaba a da vidimo imai života bagremu poslije ovog mraza ako j e uopšte mraz, Kod onih gdje bagrem kasnije inače počne vjerovatno neće imati ove probleme . Kod mene je jednostavno sve sprženo osim na nekim djelovima gdje je veća nadmorska visina pa sve do 520 m. ima i lista i pupova a da li će da medi to je pred nama.

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la inzenjer »

Danas malo obiso i preostali dio(sumu bagrema),i u predobrom je stanju,sad samo da ne krene prije 20tog s obzirom kakvo vrijeme javljaju.Lani je kreno 18tog,valjda i ove malo zakasni.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Bagrem 2012 u BiH

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Bagrem 2012

Post Postao/la inzenjer »

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2409_n.jpg
Bagrem jutros kod mene,izgleda da je ove godine dosta poranio,inace kod nas cvate od 15tog pa nadalje.
Odgovorite