Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Odgovorite
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Kreso »

Lijepo kolega medonosa.Kazu da selece pcelarenje ima svoje drazi.Ja to jos nisam praktizirao.Mozda neki put.
Jesu li ovo zander ili DN.Vidim da grade pomalo zaperke.Kolko je debela satonosa?
Kako mislis laneno ulje i propolis? Prvo ulje pa onda propolis, ili nesto izmjesati?
Pozz Kreso.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Lijepo kolega medonosa.Kazu da selece pcelarenje ima svoje drazi.Ja to jos nisam praktizirao.Mozda neki put.
Jesu li ovo zander ili DN.Vidim da grade pomalo zaperke.Kolko je debela satonosa?
Kako mislis laneno ulje i propolis? Prvo ulje pa onda propolis, ili nesto izmjesati?
Pozz Kreso.
Mene su naucili stariji pcelari:Ako nektar pada kao kisa onda stavi kante da u njih pada!Ovo su Znader kosnice,ramovi su modificirani sa hofmanovim stranicama:477 x 27 x 19 mm satonosa,420 x 337 mm,vanjska mjera rama!Grade zaperke ,treba ih prosirivati cim 2-3 dana bude lijepog vremena!Laneno ulje i propolis izmjesati i premazati,ako imas mogucnosti prije nego premazes nastavke osusiti(ja to radim kod kolege u pekarskoj peci na 100C vruc zrak)i onda ih premazem 2 puta,neboj se kise ni snijega!Poz Medonosa
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

U nedelju smo u udruzenju pcelara imali izvanrednu sjednicu radi mjenjanja programa-statuta rada udruzenja!U nekim tackama izmjenjenog programa nisam se slozio sa ponudjenim tackama(npr.da u slucaju prestanka rada udruzenja,njegovog gasenja itd sve sto je do tada udruzenje posjedovalo nasljedjuje evropsko udruzenje pcelara Bakfast rase)Predsjednik mi je rekao da nema nikakvih prijedloga,to mora tako biti,na sto sam izasao sa sjednice,i otisao kuci!Sinoc sam telefonirao sa njim i rekao svoje misljenje,na sto je on(pretostavljam po njegovom ponasnju)skocio iz fotelje!Posto nismo nikada imali neki poseban odnos,sada ga nemamo nikako,mozda ce oni koji budu ovo citali zapitati u cemu je problem?Problem je samo jedan:razlicita rasa pcela kojom pcelarimo!Nepodnosljivost je nekada i mrznja tolika da se to nemoze objasniti,ja nisam se nikada pomisljao otici od Kranjske rase,ali ne zelim ni da mi neko nesto namece,ili prisiljava!Sinoc su karte pale na sto,situacija je zategnuta vise nego je ikada bila,puno sam svoga rada poklonio ovom udruzenju,puno toga doprinjeo,nije mi zao ali cu najvjerovatnije na sljedecoj sjednici se odjaviti i otici u drugo udruzenje,veoma malo udruzenje,gdje zastupljena Kranjska rasa!Ne zastupam nikakve ideale ni Antona Janse ni Brata Adama,ali ja mogu samo odluciti kojom rasom pcela cu pcelariti,koju marku auta cu voziti,itd
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la Stipo »

Da svakako trebaš napustiti ono udruženje ako si u sukobu sa vodstvom i ako te peisiljavaju na nešto što ti ne odgovara.
Kada si već spomenuo auto doista nije važno koje je marke samo neka je mercedes. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Da svakako trebaš napustiti ono udruženje ako si u sukobu sa vodstvom i ako te peisiljavaju na nešto što ti ne odgovara.
Kada si već spomenuo auto doista nije važno koje je marke samo neka je mercedes. :D
ako ce mo mercedes onda neka bude S klasse,a ne A klasse :D :D :D
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mirsad »

POZ
Auto da ali da je VOLVO.
HAHAHAHAHAHAHAHA.
Mala sala.
MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Danas sam uhvatio jedno kratko razdoblje suncanoga vremena,da otvorim makar jedno drustvo!Danas je cijeli dan bilo kisovito i suncano vrijeme na smjene,temperatura je bila 14C,u kosnici ima unosa friskog nektara,uljana repica zamedila,polena,matica je bila smanjila kolicinu nosenja jaja,medjutim ima i friskog legla,zatvorenog legla, sve ukupno sam zadovoljan!
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Unatoc danasnjem vremenu,kisa-sunce ,kisa-sunce,tepmeratura je +13Cunos nektara je na uljanoj repici zamjetan,a za polen ne treba ni govoriti!Leglo jednostavno buja,ja planiram do srijede svim drustvima staviti treci nastavak!Pozdrav Medonosa
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la simke »

medno kolega, daće Bog da ga napune punog :D
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega naka bude medno.
MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Hvala Kolege na lijepim zeljama i vama isto zelim od srca!
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la schumy »

Meno Medonoša, od sveg srca! Kada mećeš 3 nastavak na koliko nastavaka ograničavaš plodište - na 2 ili na 1 nastavak? Koliko sam shvatio kod vas se ovo saće iz plodišta (sada 2 nastavka) ne smije prevješati u medište, već se mora samo upotrebljavati djevičansko saće. To vjerojatno pričinjava poteškoće jer se ne može pčelariti sa ograničavanjem matice u sezoni medobranja samo na 1 nastavak. Kako to onda rješavaš?
Što se tiče udruženja pčelara, to je dobrovoljna skupina pčelara i nitko nesmije drugome nametati ništa silom. I predsjednik, tajnik i svi ostali funkcioneri su izabrani voljom većine ali samo na određeni mandat i nesmiju koristiti ove stečene rivilegije da bi obične članove na bilo šta prisiljavali!
Zato se za predsjednike i kaže da su Primus interpares- prvi među jednakima!! Moj ti je savjet - lijepo se ispiši i upiši u drugo udruženje - među normalne ljude sa kojima će ti biti ugodno. Kod nas u udruženju ja jedva čekam da imamo neki sastanak ili predavanje da se podružim i popričam sa mojim društvom pčelara.
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

schumy je napisao/la:Meno Medonoša, od sveg srca! Kada mećeš 3 nastavak na koliko nastavaka ograničavaš plodište - na 2 ili na 1 nastavak? Koliko sam shvatio kod vas se ovo saće iz plodišta (sada 2 nastavka) ne smije prevješati u medište, već se mora samo upotrebljavati djevičansko saće. To vjerojatno pričinjava poteškoće jer se ne može pčelariti sa ograničavanjem matice u sezoni medobranja samo na 1 nastavak. Kako to onda rješavaš?
Što se tiče udruženja pčelara, to je dobrovoljna skupina pčelara i nitko nesmije drugome nametati ništa silom. I predsjednik, tajnik i svi ostali funkcioneri su izabrani voljom većine ali samo na određeni mandat i nesmiju koristiti ove stečene rivilegije da bi obične članove na bilo šta prisiljavali!
Zato se za predsjednike i kaže da su Primus interpares- prvi među jednakima!! Moj ti je savjet - lijepo se ispiši i upiši u drugo udruženje - među normalne ljude sa kojima će ti biti ugodno. Kod nas u udruženju ja jedva čekam da imamo neki sastanak ili predavanje da se podružim i popričam sa mojim društvom pčelara.
Pozdrav..............schumy
Hvala Kolega Schumy,danas je vjetrovito,14C,uljana repica medi,najbliza vaga od Instituta prikazuje 4,5kg dnevnog unosa,a za mene to znaci sa rijeci na djelo
Mediste dodato 23.04.2012 vjetrovito pa sam odustao do sutra za daljne dodavanje,ali ovome drustvu je bilo pet do dvanaest

slikauljana repica
slikau punome cvatu
mediste Schumy kao sto vidis dodajem na dva plodista,u prvome nastvaku matica i otvoreno leglo i satne osnove,izmjesam,u drugome med,polen,i zatvoreno leglo i satne osnove,plodiste uvjek rotiram,svaki 7-10 dana i doadajem medista,podbacujem,a ako matica predje u mediste nije steta,jaka drustva uvjek donesu i sebi i meni!A za udruzenje,kolega spremam im iznenadjenje,nece doci sebi dugo vremena,vintace oni u mjestu i zaliti!Da se vratim na moj pcelinjak,ovdje se vidi vrijednost rasnih matica,eksplozija u proljece,bez pomocnih drustava,dohrane,med kao zimnica,i ona sama buja kao kvasac,moras je kociti i rucnom i noznom,do sada izradila je 8satni osnova!U subotu planirano dodavanje 4 nastvaka!pozz Schumy
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la sahista »

Bravo medonosa.Samo naprijed.Bar da se nesto napokon pozitivno desava.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la schumy »

Medonoša, ti znači ne mećeš MR (matičnu rešetku)? Ako ne, dali si kada probao metodu "duboke ćelije" tako da u medište metneš 8 ili 9 okvira?
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la sahista »

Medonosa,taj nacin sam vec opisao u svom dnevniku.Samo na prvi nastavak dolazi maticna resetka.Malo me buni to da pustas maticu da zalijezena dva nastavka.Sam si tvrdio da ne izumas med iz plodisnih nastavaka,a i zakonom je zabranjeno.Posto je repica burna pasa(bar ste vi tvrdili),nacice se puno meda u drugom nastavku...sta mislis da uradis sa tim silnim medom.Mozda da pravis pogace.U svakom slucaju med moras skloniti posle pase,da zajednica ima prostora da se dalje siri.
Sto se tice udruzenja,ja bih na tvom mjestu sve lijepo odvagao.Odes,svima pruzis ruku kao gospodin i napustis udruzenje.Ne znam sta treba da zale,jer u svakom udruzenju ima dobrih i postenih pcelara..ja nebih nista radio u najmanju ruku zbog njih.Odluka je na tebi.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Medonosa,taj nacin sam vec opisao u svom dnevniku.Samo na prvi nastavak dolazi maticna resetka.Malo me buni to da pustas maticu da zalijezena dva nastavka.Sam si tvrdio da ne izumas med iz plodisnih nastavaka,a i zakonom je zabranjeno.Posto je repica burna pasa(bar ste vi tvrdili),nacice se puno meda u drugom nastavku...sta mislis da uradis sa tim silnim medom.Mozda da pravis pogace.U svakom slucaju med moras skloniti posle pase,da zajednica ima prostora da se dalje siri.
Sto se tice udruzenja,ja bih na tvom mjestu sve lijepo odvagao.Odes,svima pruzis ruku kao gospodin i napustis udruzenje.Ne znam sta treba da zale,jer u svakom udruzenju ima dobrih i postenih pcelara..ja nebih nista radio u najmanju ruku zbog njih.Odluka je na tebi.
Pozdrav.
Pozdrav Schumy i Sahista,da odgovorim na oba pitanja,ili da pokusam!MR koristim u rijetkom slucaju(renson,novozelandska metoda,ovisno o pasi i jacini drustva)Ti si Sahista opisao metodu gdje se matica ogranici na donji nastavak(1 nastavak),otvoreno leglo i satna osnova i MR na prvi nastavak!Plodiste je u nastavljacama(osim DB kosnice)na dva nastavka uvjek,pa netreba da te cudi da pustam maticu u dva nastvaka,posto repica medi(one medonosne sorte)i na +12C jer je uljana repica"vjestacka biljka"zato je i "burna",tj.nije burna koliko je cudno vremenski uslovi njenog lucenja nektara i to moze biti kamen spoticanja,npr.danas do 14 sati bilo je kod mene+15C gdje bilo unosa,a kasnije kisa!Ja sam stavio treci nastavk ne radi reklame i EPP vec moje misljenje je bolje jedan nastavak viska nego jedan okvir manjka,dva nastavka su bila puna,pcele, legla,meda,polena,izvadio sam 4 okvira meda iz plodista (2 iz prvog i 2 iz drugog nastavka)i dodao 4 okvira satne osnove u plodiste,a okvire sa medom stavio u treci nastavak sa 6 okvira satne osnove,izmjesao,da pcele u plodistu imaju sta da grade(suzbijanje rojevog nagona,mjesto za leglo,med,polen,obnavljanje saca,zaposljavanje pcele)kada prihvate i medisne okvire da grade(vec jesu)vadim 4 okvira meda koje cuvam za zimnicu,nove vjestacke rojeve,podsticajnu dohranu,ili u jesen stavljam u nastavak sa praznim sacem i podbacim pod plodiste kosnice,pcele ce taj med gore prenjeti,kao podsticajno dohranu i dopunu zimnice!Uljana repica jos nije u punom mahu zamedila,a kada se to desi,onda Sahista onaj jedan nastavka gdje matica ogranicena,moze se desiti da pceli posluzi kao privremeno skladiste nektara i blokiraju maticu!Znaci jos je rano da se matica blokira,po meni,jer varljivo vrijeme,promjenjivo,zahladni,pa ugrije,od vikenda se treba spremiti na unose i iznenadjenja,pozitivna!A posto od vikenda pocinjem i sa uzgojem matica,neka meda moze se formirati i vjestacki rojevi sa 5 okvira i maticom pa prodati,od viska glava ne boli :D Schumy koristim i tu metodu razrjedjivanja okvira,u kasnijim pasama,dobro se pokazala,ali uljana repica je toliko stimulativna da je potrebno puno intervencije da sprijecis rojenje,tj mnogo satne osnove,pcele zaposliti,navesti na pravi put!Sto se tice udruzenja,ja cu se otici pozdraviti i ruku pruziti,svima,ima tu dobrih ljudi i pcelara,ali predsjednik ce me se sjecati do kraja zivota,uskoro vise na tu temu,samo ja se ne stidim nikoga ,a za njega nebih mogao to tvrditi!Pozz
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Kontrolna vaga Instituta koju sam prije opsluzivao i po kojoj se orijentisem jer je 8km od mene,pokazuje 30%povecanje tezine!
http://www.bienenkunde.rlp.de/Internet/ ... %2FBienenk
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Ljepotica :D :D :D
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Okolina mog pcelinjaka


Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

Danas je uljana repica zamedila,temperatura 29C.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Danas je uljana repica zamedila,temperatura 29C.
Ma muka za pčele . Ko će se snaći među stotinama milijardi cvjetova . Nisam zavidan , a mogu samo zavidjeti . Nek ti je sa srećom !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Danas je uljana repica zamedila,temperatura 29C.
Ma muka za pčele . Ko će se snaći među stotinama milijardi cvjetova . Nisam zavidan , a mogu samo zavidjeti . Nek ti je sa srećom !
U pravu si Zvones,pcele lete na sve moguce strane,izgubljene u moru cvijeca i mirisa,nisam zelio da budim zavist :D samo da pokusam docarati gdje sam sa pcelinjakom i slikom prikazati,dosada sam samo pisao,i ako koga put nanese u moje krajeve neka se javi,ima mjesta i sta za klopu :D,hvala ti na lijepim zeljama,i tebi od srca isto zelim!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la senad »

Koliko se kreće cijena tog meda od uljene repice?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-Blasko-Apifarma Maja

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Koliko se kreće cijena tog meda od uljene repice?
4,5 eur 500gr,negdje i cijena spadne na 4 eur za galon od 500gr,puno pcelara ne seli,zbog bolesti(svoje i americke gnjiloce-karantena)bilo je i gubitaka ove zime,nece se trziste zasititi,ma neka njega makar ga dao pcelama nazad u pogaci :D :D
Odgovorite