U MOM PČELINJAKU.........................

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la mirsad »

POZ Kolega nekad je bolje na vrijeme sastaviti nego izgubiti obadva drustva.A ako i prezive mnogo sporo se razvijaju.
Pravilo je da u proljece odgoj mladih pcela kod jakih drustava 1-1 kod slabijih 2-1 pa razmisli. MK
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

kolege interesuje me sada kad spajate pčele smije li se pčela brebaciti na neko udaljenije mjestu u istom pčelinjaku ili se samo može spajati sa susjednom košnicom zbog blizine košnica....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Marko »

simke je napisao/la:kolege interesuje me sada kad spajate pčele smije li se pčela brebaciti na neko udaljenije mjestu u istom pčelinjaku ili se samo može spajati sa susjednom košnicom zbog blizine košnica....
Jučer i danas bilo sunčano i pčele izlazile (pogotovo jučer +16*C)čak sam uočio izvjestan broj izletnica na grožđu. Bojim se da bi se nakon spajanja a bez odnošenja na dovoljnu udaljenost dio izletnica vraćao na staro mjesto(u staru košnicu :( ).
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Stipo »

simke je napisao/la:kolege interesuje me sada kad spajate pčele smije li se pčela brebaciti na neko udaljenije mjestu u istom pčelinjaku ili se samo može spajati sa susjednom košnicom zbog blizine košnica....
[/quote]
Sada su gotovo sve pčele dovoljno stare i sve mogu biti izletnice i sve mogu biti kućne pčele ovisi o d potreba društva.
Kod spajanja spajaju se dva susjedna društva tako da se košnica na koju se stavljaju pčele za spajanje malo približi košnici koju uklanjamo. Pomjeraje do 1 m nije pčelama problem jer brzo će one pronaći svoj ulaz. Ove spojene nakon 3 dana isto će bez problema prihvatiti novi položaj da to skoro neće ni primjetiti. Nema potrebe spajati košnice sa dva različita kraja pčelinjaka kada svaka ima susjednu košnicu. Nikad ne spajaj dva slaba društva nego slabo i jako društvo. Od dva slaba dobije se ponovo jako brzo jedno slabo društvo i niš koristi od toga. Osim u proljeće kada se obavezno mijenja i matica jer loša matica će po pravilu opet imati loše društvo pored toga što smo ga nedavno bili udvostručili. Matica nema snage da jače zaleže i društvo brzo ponovo oslabi. Jedino zbog viška pčela bude pojačani unos hrane i brzo se stvori višak meda. Jako društvo kada se pojača spajanjem će donjeti znatno više meda. Ako smo spajanje izvršili sada u proljeće će imati jaki razvoj od kojeg ubrzo možemo bez bojazni formirati nekoliko novih društava i tako povratiti izgubljeno brojno stanje košnica. Udvostručeni slabić ako i prezimi ostaje slabić i dobar dio iduće sezone i rijetko se koji razvije u normalno jako društvo. Preporučam u tom slučaju što prije zanjenu matice. Ako je društvo tjekom sezone bilo jako i oslabilo zbog varroe i ako je matica još mlada nastojte je sačuvati jer dobra matica će i slabića u proljeće brzo razviti u jako društvo. Na vama je stvar odluke i procjene.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

Interesuje me još kad bi sada društvo sa tri rama pčela prebacio u nukleus bi li bilo veće šanse da preživi zimu :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:Interesuje me još kad bi sada društvo sa tri rama pčela prebacio u nukleus bi li bilo veće šanse da preživi zimu :?:
ZA jake zajednice 5, 6,7 ,8 ulica pčele u klubetu smatramo da bez probema mogu prezimiti pa i one sa 4 ulice.

Bilo bi dobro kada bi to društvo sa tri ulice prebacio u nukleus . To možeš uraditi iz jednog poteza da ne rastavljaš okvire .

Trenutno njima neće ništa biti i u standardnoj košnici, međutim kada krene leglo teško im je održavati mikro klimu ili takava zajednica će imati najsporiji razvoj.. Pomozijoj naneki način da joj bude lagodno prezimljavanje i posebice u periodu kada krene leglo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Bujan
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 11 pro 2010, 11:18
Lokacija: Gevgelija,Makedonija

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Bujan »

Simke,pretpostavljam da zelis sacuvati maticu kod tog drustva.Ako je tako,cijeli nastavak prebaci na jako drustvo i ispod nastavka stavi poklopnu dasku koja ima zamrezan otvor na sredini.To se radi poslije perioda od oko 20 dana kad je hladno i kad pcele nisu izlazile iz kosnica.U tom slucaju neces izgubiti pcele izletnice.Ovo je jedna od varijanti da slabo drustvo uspjesno prezimi ,i doceka proljetni razvoj.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la inzenjer »

Ja sam zazimio jedno drustvo na 3 okvira pcela,to mi je onaj roj s pocetka septembra.Sa svake strane stavio po tablu stiropora,dodo jos 2 okvira hrane,tako da mislim da nece bit problema do proljeca.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

kolege, smije li se sad davati sirup pčelama, i jel ne smije biti razmaka u košnici između dva nastavka treba li se ulijepiti selotepom ..... :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Samir »

Sirup ne, manji razmak nije neki problem al je poželjno zalijepiti.
Bezbolnije je dodati pogaču ako nemaš meda u rezervi.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

kolege interesuje me koliki je potreban razmak između redova sa košnicama , imam informaciju da je to dva metra ali mi se čini da je malo, s obzirom da ja nemam puno prostora trebao bi na 25 m1 uklopiti što više redova sa po 5 košnica u jednom setu, ako neko ima sličnu situaciju molim da pomogne.... :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

danas 15.02. zavirio u košnicu, ospod hranilice imam najlon tako da nisam rashlađivao košnicu, sva društva preživila -25, nadam se da više nema veći opasnosti, sad se može ubaciti pogača.. :D :D :D
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

danas sam uhvatio mali roj, kasnijom analizom košnica sam vidio da mi se pustila jedna pčela, pretpostavljam da je ovo tuđi roj uhvatio se za pripremljenu košnicu za punjenje :lol:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Stipo »

simke je napisao/la:danas sam uhvatio mali roj, kasnijom analizom košnica sam vidio da mi se pustila jedna pčela, pretpostavljam da je ovo tuđi roj uhvatio se za pripremljenu košnicu za punjenje :lol:
Od kuda ranije rojevi. Kod mene sezona rojenja počinje za nekih 40 dana.
Ma drže ljudi svašta i sve je moguće.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

Stipo, kad sam prilazio pčelinjaku mislio sam da je grabež, otvorim košnicu na kojoj se uhvatio sam uđe, kasnije vidim da ima mlada matica, nije mi jasno za moju pčelu što se pustila, vjerovatno je matica bila blokirana sa leglom i hranom pa je ušla u rojevni nagon :roll:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la Stipo »

simke je napisao/la:Stipo, kad sam prilazio pčelinjaku mislio sam da je grabež, otvorim košnicu na kojoj se uhvatio sam uđe, kasnije vidim da ima mlada matica, nije mi jasno za moju pčelu što se pustila, vjerovatno je matica bila blokirana sa leglom i hranom pa je ušla u rojevni nagon :roll:
Da to je to izgleda ko grabež ali pčele nisu okrenute da jurišaju na leto nego se vrte i lete na sve strane. Po stranicama košnice pčele se vrte i gmižu na sve strane. To je klasična priprema na izlazak roja u stvari on već izlazi.
U zraku se čuje velika zuka i to uzbuni i druge košnice i treba dobro paziti iz koje izlazi roj.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la medonosa »

simke je napisao/la:Stipo, kad sam prilazio pčelinjaku mislio sam da je grabež, otvorim košnicu na kojoj se uhvatio sam uđe, kasnije vidim da ima mlada matica, nije mi jasno za moju pčelu što se pustila, vjerovatno je matica bila blokirana sa leglom i hranom pa je ušla u rojevni nagon :roll:
Ima li trutova u toj kosnici koji su spolno zreli da mogu mladu maticu oploditi?
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

ima trutova, a dali su spolno zreli nemam pojma, kako bi to znao :?:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

zamolio bih kolege da prokomentarišu, danas sam radio prevješavanje ramova, pčele su mi bile u drugom nastavku, pola ramova sa leglom i maticom sam prebacio u donji nastavak to jest odp. 4 rama legla a ostatak od 6 ramova sam dodao s.o. ne izgrađenu, a ostatak ostavio u drugom nastavku, nisam stavljao matičnu rešetku, oće li ovaj način prevješavanja imati efekta bez matične rešetke......
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la sahista »

simke je napisao/la:zamolio bih kolege da prokomentarišu, danas sam radio prevješavanje ramova, pčele su mi bile u drugom nastavku, pola ramova sa leglom i maticom sam prebacio u donji nastavak to jest odp. 4 rama legla a ostatak od 6 ramova sam dodao s.o. ne izgrađenu, a ostatak ostavio u drugom nastavku, nisam stavljao matičnu rešetku, oće li ovaj način prevješavanja imati efekta bez matične rešetke......
Ne znam sta zelis da postignes sa ovim nacinom prevjesavanja.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

da spriječim rojenje prije bagrema
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la sahista »

simke je napisao/la:da spriječim rojenje prije bagrema
Dodavanje jedne satne osnove na vrijeme,po meni bi trebalo biti dovoljno da sprijeci rojenje.Prije pase.U toku pase treba dodati vise satnih osnova.Ja sam tako radio prosle godine i nisam imao rojenja.Ako nema unosa(hladnoca),pcele nece graditi.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

kolege, interesuje me kako naseliti AŽ košnicu, ja trenutno pčelarim sa LR, dobio sam na poklon 4 AŽ košnice, dali je jedini način da uhvatim roj pa ga naselim ili da ubacim mladu sparenu maticu pa nek se snalazi, ali to bi bilo sporo pošto nemam izgrađeno saće, em nejaka pčela em treba saće izgrađivat...
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la zvones »

simke je napisao/la:kolege, interesuje me kako naseliti AŽ košnicu, ja trenutno pčelarim sa LR, dobio sam na poklon 4 AŽ košnice, dali je jedini način da uhvatim roj pa ga naselim ili da ubacim mladu sparenu maticu pa nek se snalazi, ali to bi bilo sporo pošto nemam izgrađeno saće, em nejaka pčela em treba saće izgrađivat...
Obzirom da si danas postavio pitanje, odgovor je sada nikako, jer su pčele otišle daleko u pripremi za zimu .Na proljeće ima više načina, od izrezivanja saća , pa
ugrađivanja u AŽ okvire, pravljenje neke prilagode na LR nastavak itd , ali ja bih ti ipak predložio stimuliranje nekoliko zajednica na rojenje. Može se čekati da
se stimulirane zajednice izroje ili kako je to kontrolirano izrojiti ranije ćim se poćnu formirat matičnjaci pomoću Taranove daske sa starom maticom, a poslje
nekoliko dana ostatak zajednice sa po dva matičnjaka podijeliti na nukleuse. Zajednica sa starom maticom koja bi bila izrojena pomoću T. daske bila bi dovoljno
moćna da za nekoliko dana izgradi uz malu stimulaciju (ako je slaba paša, ako je dobra ne treba nikako) sve okvire u AŽ.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: U MOM PČELINJAKU.........................

Post Postao/la simke »

Danas izvršio detaljan pregled društava, većina imaju od 4 do 5 ramova legla, polen nose dobro jedino zaliha sa hranom nije na zavidnom nivou. Sad ide maximalna prihrana do bagrema, mislim da neće stići do sredine maja, taman mjesec dana da razvijem društva.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Odgovorite