Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:
keno83 je napisao/la:sigurno ti ih unistava varoa, tj prezarazene su, pa gledaju da se spase napustajuci kosnice..
Keno od aprila do jula sam koristio građevnjake,po nekima na forumu to je dovoljno za cijelu godinu,a u augustu sam Beevitalom 3 puta polio,tako da teorija o varoi ne ''pije'' vode.
Ma kakva varroa. Varroa istjera kompletno društvo iz košnice.
Tu ti se radi o tihoj smijeni i eto odakle matičnjaci.
Zašto tiha smijena pa vjerovatno si nehotice vadeći okvire možda dok si vadio građevnjake oštetio matice.
Tretirao si BeeVitalom, a on djeluje na drukčije ponašanje pčela. BeeVital pomaže ne samo čišćenju varroe nego i na čišćenje bolesnih ličinki, bolesnih radilica, trutova pa čak i bolesnih matica. Kod mene je ovog proljeća bilo prilično tihih smijena matica kod onih društava koja su zaostajala u razvoju. Na prvi pogled to je loša pojava ali zato sada imam gotovo sve samo dobre matice. Iz tog razloga potreban je proljetni tretman sa BeeVitalom da se loše ili bolesne i oštećene matice na vrijeme smijene. To što ti se kod komšije pojavljuju rojevi budi sretan da to nisu tvoji rojevi. Slabljenje društva u tihoj smjeni je normalna pojava jer privremeno prestaje leglo ili je oštećena matica smanjila polaganje, a moguće je i to da matica usljed blokade naglo smanji polaganje i pčele to protumače kao da je to loša matica. Je loša je sigurno jer ako je blokirana u gornjem sanduku nije blokirana u dojnjem, a ona nije nikako htjela sići dolje i dobila je šta je dobila. Ma čudne su ti pčele ja samo pišem ovako okvirno šta se moglo dogoditi. Kako naš jedan član reče: Slušaj ljude i svoje pameti imaj. Znači najprije ćeš ti sam odgonetnuti šta se u ta tvoja dva društva događa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Azem »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:
keno83 je napisao/la:sigurno ti ih unistava varoa, tj prezarazene su, pa gledaju da se spase napustajuci kosnice..
Keno od aprila do jula sam koristio građevnjake,po nekima na forumu to je dovoljno za cijelu godinu,a u augustu sam Beevitalom 3 puta polio,tako da teorija o varoi ne ''pije'' vode.
Ma kakva varroa. Varroa istjera kompletno društvo iz košnice.
Tu ti se radi o tihoj smijeni i eto odakle matičnjaci.
Zašto tiha smijena pa vjerovatno si nehotice vadeći okvire možda dok si vadio građevnjake oštetio matice.
Tretirao si BeeVitalom, a on djeluje na drukčije ponašanje pčela. BeeVital pomaže ne samo čišćenju varroe nego i na čišćenje bolesnih ličinki, bolesnih radilica, trutova pa čak i bolesnih matica. Kod mene je ovog proljeća bilo prilično tihih smijena matica kod onih društava koja su zaostajala u razvoju. Na prvi pogled to je loša pojava ali zato sada imam gotovo sve samo dobre matice. Iz tog razloga potreban je proljetni tretman sa BeeVitalom da se loše ili bolesne i oštećene matice na vrijeme smijene. To što ti se kod komšije pojavljuju rojevi budi sretan da to nisu tvoji rojevi. Slabljenje društva u tihoj smjeni je normalna pojava jer privremeno prestaje leglo ili je oštećena matica smanjila polaganje, a moguće je i to da matica usljed blokade naglo smanji polaganje i pčele to protumače kao da je to loša matica. Je loša je sigurno jer ako je blokirana u gornjem sanduku nije blokirana u dojnjem, a ona nije nikako htjela sići dolje i dobila je šta je dobila. Ma čudne su ti pčele ja samo pišem ovako okvirno šta se moglo dogoditi. Kako naš jedan član reče: Slušaj ljude i svoje pameti imaj. Znači najprije ćeš ti sam odgonetnuti šta se u ta tvoja dva društva događa.
Ako su matičnjaci otvoreni, stare matice nema da li je u pitanju tiha smjena?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao:
Ako su matičnjaci otvoreni, stare matice nema da li je u pitanju tiha smjena?
Ako matica nije pronađena ne mora značiti da nije u košnici.
Nekad pčele čim počnu izgradnju matičnjaka ubiju maticu.
S obzirom da se u košnici nalazi samo nekliko matičnjaka pretpostavlja se da je u pitanju tiha smjena.
Da je u pitanju nešto drugo bilo bi mnogo matičnjaka.
Rojevi matičnjaci u ovo vrijeme ne mogu biti, a da ih ima bilo bi ih pri dnu okvira.
Da su prisini bilo bi ih mnogo i u grozdovima po sredini okvira.
S obzirom da se radi o 3-4 matičnjaka bit će da su tiha smjena.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:Azem je napisao:
Ako su matičnjaci otvoreni, stare matice nema da li je u pitanju tiha smjena?
Ako matica nije pronađena ne mora značiti da nije u košnici.
Nekad pčele čim počnu izgradnju matičnjaka ubiju maticu.
S obzirom da se u košnici nalazi samo nekliko matičnjaka pretpostavlja se da je u pitanju tiha smjena.
Da je u pitanju nešto drugo bilo bi mnogo matičnjaka.
Rojevi matičnjaci u ovo vrijeme ne mogu biti, a da ih ima bilo bi ih pri dnu okvira.
Da su prisini bilo bi ih mnogo i u grozdovima po sredini okvira.
S obzirom da se radi o 3-4 matičnjaka bit će da su tiha smjena.
10tak maksimalno.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la senad »

Zvones je napisao/la:Nažalost ponekad nema ni pčela , a mi
ako ne budemo razmišljali o našim postupcima i slušali raznorazne naučnike u službi lobija , koji nisu ni vidjeli pčelu ,ostat ćemo bez njih .
Zvone ovo si dobro primjetio .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Ovih dana zavrsio zazimljavanje svojih drustava.Novine za ovu godinu sto sam po prvi put zazimio drustva na 2 nastavka LR, i to sto po prvi put im nisam dao pogacu,i necu bar do januara.Za nekih mjesec dana tretman oksalnom,i valjda ce sve bit ok do proljeca.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Stipo »

inzenjer je napisao/la:Ovih dana zavrsio zazimljavanje svojih drustava.Novine za ovu godinu sto sam po prvi put zazimio drustva na 2 nastavka LR, i to sto po prvi put im nisam dao pogacu,i necu bar do januara.Za nekih mjesec dana tretman oksalnom,i valjda ce sve bit ok do proljeca.
Pametno si uradio ali pazi kada uzimljavaš sa 2 nastavka da su pčele u nastavku sa medom inače znaju stradati zbog smrtnog prostora ako ostanu u dojnjem nastavku gdje obično nema dovoljno meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ovih dana zavrsio zazimljavanje svojih drustava.Novine za ovu godinu sto sam po prvi put zazimio drustva na 2 nastavka LR, i to sto po prvi put im nisam dao pogacu,i necu bar do januara.Za nekih mjesec dana tretman oksalnom,i valjda ce sve bit ok do proljeca.
Pametno si uradio ali pazi kada uzimljavaš sa 2 nastavka da su pčele u nastavku sa medom inače znaju stradati zbog smrtnog prostora ako ostanu u dojnjem nastavku gdje obično nema dovoljno meda.
Pcele su u gornjem nastavku gdje je med,samo me jedna sikira imala u donjem tijelu dosta meda,ja izvadio 2 okvira (pojacao hranom onaj roj sto mi doso u septembru), al mu je jos u donjem ostalo 3 okvira koji su dopola puni,pa me on nesto malo brine.Sto se tice pogaca ne bi ni onu u januaru,al sam jedva oca ubijedio da im ne treba sad,kamoli da mu govorim da ne stavljamo u januaru,al vidjecemo ima jos vremena do tada.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la sahista »

Med koji je ostao dole,ne bi trebao prestavljati problem.Pcele ce ga u toku zime prenijeti gore,stime da se prije toga leglo preslaze u gornji nastavak.
Bar sam ja tako razumjeo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Med koji je ostao dole,ne bi trebao prestavljati problem.Pcele ce ga u toku zime prenijeti gore,stime da se prije toga leglo preslaze u gornji nastavak.
Bar sam ja tako razumjeo.
Pozdrav.
Dobro si razumio.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Ma gore je 9 punih okvira,i vecina pcela,legla nema vec odavno tak da nece valjda otic za ono malo u donji nastavak :mrgreen: .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Pozdrav kolege, ja danas izgubio jednu kosnicu,uslijed grabezi. :( Kad sam prije 2 sedmice zazimljavo drustva ovo je bilo sasvim normalno,bilo je i bolje od prosjeka.Danas se sve to desilo,kad je otac otvorio pored napadnutih okvira bilo je tek jedna saka mrtvih pcela.Jel moze neko objasniti gdje su pcele koje sam ja tu zazimio jer ih je bilo 6-7 punih okvira,kad sam ih zazimio. E sad jel moguce da je kakva bolest uticala na to,jer mi je ostalo 10 okvira sa nesto hrane, i da li bi te okvire smio dat nekom od ostalih drustava??
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la sahista »

inzenjer je napisao/la:Pozdrav kolege, ja danas izgubio jednu kosnicu,uslijed grabezi. :( Kad sam prije 2 sedmice zazimljavo drustva ovo je bilo sasvim normalno,bilo je i bolje od prosjeka.Danas se sve to desilo,kad je otac otvorio pored napadnutih okvira bilo je tek jedna saka mrtvih pcela.Jel moze neko objasniti gdje su pcele koje sam ja tu zazimio jer ih je bilo 6-7 punih okvira,kad sam ih zazimio. E sad jel moguce da je kakva bolest uticala na to,jer mi je ostalo 10 okvira sa nesto hrane, i da li bi te okvire smio dat nekom od ostalih drustava??
Kada si zadnji put tretirao protiv Varoe..i kakvo je bilo stanje otpale Varoe.
Pcelinje zajednice koje su oslabljene zbog velikog broja Varroe,nemaju snage da brane svoju zajednicu.
Ja sam se takodje bojao grabezi...ali kada bolje razmislim treba postovati prirodnu selekciju.Drustvo koje nema snage da se odbrani...nezasluzuje ni da opstane.Naravno da treba sve uraditi da covjek nije direkni krivac za izazivanje grabeza.
Ne znam zasto nebi smjeo dodati preostali med drugim zajednicama.Tek na proljece.
Malo mi je glupo,da ja kao pocetnik dajem savjete.Molio bih kolege sa iskustvom da me isprave ako grijesim.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

sahista je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Pozdrav kolege, ja danas izgubio jednu kosnicu,uslijed grabezi. :( Kad sam prije 2 sedmice zazimljavo drustva ovo je bilo sasvim normalno,bilo je i bolje od prosjeka.Danas se sve to desilo,kad je otac otvorio pored napadnutih okvira bilo je tek jedna saka mrtvih pcela.Jel moze neko objasniti gdje su pcele koje sam ja tu zazimio jer ih je bilo 6-7 punih okvira,kad sam ih zazimio. E sad jel moguce da je kakva bolest uticala na to,jer mi je ostalo 10 okvira sa nesto hrane, i da li bi te okvire smio dat nekom od ostalih drustava??
Kada si zadnji put tretirao protiv Varoe..i kakvo je bilo stanje otpale Varoe.
Pcelinje zajednice koje su oslabljene zbog velikog broja Varroe,nemaju snage da brane svoju zajednicu.
Ja sam se takodje bojao grabezi...ali kada bolje razmislim treba postovati prirodnu selekciju.Drustvo koje nema snage da se odbrani...nezasluzuje ni da opstane.Naravno da treba sve uraditi da covjek nije direkni krivac za izazivanje grabeza.
Ne znam zasto nebi smjeo dodati preostali med drugim zajednicama.Tek na proljece.
Malo mi je glupo,da ja kao pocetnik dajem savjete.Molio bih kolege sa iskustvom da me isprave ako grijesim.
Pozdrav.
Ma nema veze sto je neko pocetnik,tu smo da izmijenimo iskustva i da svoje znanje unaprijedimo.Uradio sam 3 polivanja Beevitalom u augustu i sad cekam oksalnu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Ma gore je 9 punih okvira,i vecina pcela,legla nema vec odavno tak da nece valjda otic za ono malo u donji nastavak :mrgreen: .
Jesam li ja dobro razumio da u ovoj košnici imaš u gornjem nastavku 9 punih okvira meda i da ti je ta košnica stradala . Posebna stvar je šta smatraš pod
zazimljavanje , jer je to trebalo već davno završiti .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ma gore je 9 punih okvira,i vecina pcela,legla nema vec odavno tak da nece valjda otic za ono malo u donji nastavak :mrgreen: .
Jesam li ja dobro razumio da u ovoj košnici imaš u gornjem nastavku 9 punih okvira meda i da ti je ta košnica stradala . Posebna stvar je šta smatraš pod
zazimljavanje , jer je to trebalo već davno završiti .
Ne zvones nije mi ta kosnica stradala,pogledaj datum pisanja poruka :mrgreen: ,danas me belaj uhvatio.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la: Ne zvones nije mi ta kosnica stradala,pogledaj datum pisanja poruka :mrgreen: ,danas me belaj uhvatio.
Da , vidio sam datume i za mene je zazimljavanje prije dvije sedmice kasno , ali to sad nije važno . Obzirom da ti je ta košnica izgledala najjača , moguće
da je već tada postojala grabež . Dobro bi bilo da se prisjetiš, dali je tada bilo legla i kakvog .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la: Ne zvones nije mi ta kosnica stradala,pogledaj datum pisanja poruka :mrgreen: ,danas me belaj uhvatio.
Da , vidio sam datume i za mene je zazimljavanje prije dvije sedmice kasno , ali to sad nije važno . Obzirom da ti je ta košnica izgledala najjača , moguće
da je već tada postojala grabež . Dobro bi bilo da se prisjetiš, dali je tada bilo legla i kakvog .
Legla,osim dvije kosnice,nijedna druga nije imala od prije mjesec.Al cudno mi nigdje mrtvih pcela,svega saka mrtvih.Ne bas najjaca,ali je bila jedna od boljih,i nisam primijetio da su pcele nemirne i uzdignutih krila kao kad nemaju maticu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:
zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la: Ne zvones nije mi ta kosnica stradala,pogledaj datum pisanja poruka :mrgreen: ,danas me belaj uhvatio.
Da , vidio sam datume i za mene je zazimljavanje prije dvije sedmice kasno , ali to sad nije važno . Obzirom da ti je ta košnica izgledala najjača , moguće
da je već tada postojala grabež . Dobro bi bilo da se prisjetiš, dali je tada bilo legla i kakvog .
Legla,osim dvije kosnice,nijedna druga nije imala od prije mjesec.Al cudno mi nigdje mrtvih pcela,svega saka mrtvih.Ne bas najjaca,ali je bila jedna od boljih,i nisam primijetio da su pcele nemirne i uzdignutih krila kao kad nemaju maticu.
Bilo bi normalno da je bilo nešto starog legla . Zato je lako moguće da ti je već tada bila grabež . Ako je bila grabež , tada su je pravile pčele koje imaju maticu .
Mogučnost je da je to društvo ranije ostalo bez matice , najvjerovatnije kod pregleda .Sam podatak koji si iznio , da već mjesec dana nema legla , potvrđuje tu
mogučnost. Zato se prisjeti kakav ti je bio izlet pčela prije kiša , jer kad pčele nemaju legla , a namirene su, nemaju ni potrebe za osobitim izlijetanjem .Ta šaka
mrtvih pčela je vjerovatno prije stradala . Dali su bile na podnici ili na saću ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Zvones u 26 mojih kosnica zadnjih mjesec dana nije bilo legla,leglo su imale samo one sto su mijenjale maticu u augustu,znaci njih dvije.Mrtve pcele su bile po podnici.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Zvones u 26 mojih kosnica zadnjih mjesec dana nije bilo legla,leglo su imale samo one sto su mijenjale maticu u augustu,znaci njih dvije.Mrtve pcele su bile po podnici.

Možda je kod tebe hladno , pa je to normalno , ali cijeli deveti mjesec je bilo vruće , pa je dosta zajednica išlo u leglo . Ja sam pretpostavljao da su ti pčele na podnici
i to znači da su najvjerovatnije prirodno stradale , samo nije imao ko da ih iznese . Da je bilo dobro organizovano društvo bilo mi mrtvih pčela i po poletaljci i ispred
košnice . U CCD i nozemozu ceranu ne vjerujem i prije mi liče na loš vic . Moja je pretpostavka da ti je to društvo ranije ostalo bez matice ali to nisi primjetio . U
vrijeme kad si vršio zazimljavanje već je bila grabež , a to se moglo primjetiti po pojačanom radu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la keno83 »

zvones kod mene svaka matica i sad leze, osim jedne bijele ovogodisnje, inace ta kosnica je puna meda i pcele, i matica se tuda seta, ali bas da nema nijedno jaje, nije mi jasno do cega bi to moglo da bude?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

keno83 je napisao/la:zvones kod mene svaka matica i sad leze, osim jedne bijele ovogodisnje, inace ta kosnica je puna meda i pcele, i matica se tuda seta, ali bas da nema nijedno jaje, nije mi jasno do cega bi to moglo da bude?
Mi moramo biti svjesni da svojim postupcima snažno utjećemo na pčelinju zajednicu . Ko bi stimulirao pčele u prirodi u osmom , devetom mjesecu i ...
Ja ne želim kasno leglo , pa sam svoje pčele rashladio . I pored toga su dobar dio devetog mjeseca išle u leglo (mislim na mlado ). Ipak u većini zajednica
je izašlo svo leglo , sem u jednoj u kojoj bi moglo biti još malo u šta nisam potpuno siguran.
E sad , ako si ti imao dosta hrane , pa još utoplio , možda i pogače , sasvim je normalno da će pčele odgovoriti na to . Ako je ta košnica puna meda i pčela ,
možda matica nema gdje da leže , a možda je pčele ne stimuliraju na leženje , jer to više nije potrebno . Na kraju, da bi se te pčele izlegle treba tri sedmice,
treba držati temperaturu legla toliko vremena , što zahtjeva veliku potrošnju hrane ; po izlasku pčela iz legla , treba ih pripremiti kao što se spremaju zimske
pčele itd,itd . Ipak priznam , da je malo neobično da već u devetom mjesecu, nema nikakvog legla iako se i to dešava .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:
zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ma gore je 9 punih okvira,i vecina pcela,legla nema vec odavno tak da nece valjda otic za ono malo u donji nastavak :mrgreen: .
Jesam li ja dobro razumio da u ovoj košnici imaš u gornjem nastavku 9 punih okvira meda i da ti je ta košnica stradala . Posebna stvar je šta smatraš pod
zazimljavanje , jer je to trebalo već davno završiti .
Ne zvones nije mi ta kosnica stradala,pogledaj datum pisanja poruka :mrgreen: ,danas me belaj uhvatio.
Moj inženjeru mene je danas uhvatio još veći belaj . Nešto sam posumnjao pri pregledu ladica jer sam vidio nešto više fleka . I ranije je bila poneka ali rijetko , pa
nisam ništa sumnjao . Fleke su od šljivovog meda . Otvorio sam krov i ne čuju se pčele . Otvorim i pogledam , pčela poneka , meda sasvim dovoljno , samo vrlo
malo poklopljenog (mislim da je metvica ) ostalo nepoklopljeno , sjaji se i tamnije boje kao medljika, a očigledno med od šljiva jer ih je bilo dosta , a takve sam i
informacije dobijao.Na podnici nešto pčela .Nisam uopće prihranjivao i sad vidim da sam strahovito pogriješio,jer je tako u još nekoliko zajednica,sve odreda jače.
Sva slabija društva, među kojima su i dva dosta slaba nukleusa su živa , ali sam jako zabrinut jer i ona imaju isti med . Eto uz izvinjenje za moje prethodno pisanje !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Ma nesto se cudno desava,kod mog adze su pcele napustile kosnicu punu hrane,ostalo tek nekih 10tak pcela,uz po koju mrtvu.
Odgovorite