PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, na temu pripreme društava za bagremovu pašu što je vezano i uz umjetno razrojavanje društava moj izvještaj za ovaj tjedan uoči bagremove paše glasi:
1.) Pripremio sam oko 10 društava za bagremovu pašu na način da sam ograničio maticu ("po vremenu i prostoru") na 1 LR nastavak, na koji sam postavio matičnu rešetku.
Ovu kombinaciju - plodište P1 i matičnu rešetku MR ja zovem P1+MR.
U novofrmirano plodište postavljam po svojoj metodi koju sam nazvao "zig-zag"
**U sredinu novoga plodišta P1 postavljam okvir sa maticom gdje sam ju zatekao pri pregledu starog plodišta 1xLE-M (obično pozicija br. 4 ili 5), zatim oko sa svake strane ovoga okvira po 1 izgrađeni prazni okvir sa saćem, slijede okviri sa satnom osnovom 4÷5xSO koje razmještam "zig-zag", (prazni, satna osnova, prazni, santa osnova....). Na poziciju 1 i 10 mećem okvir sa medom i peludi – MO-P. Ako nemam 2 komada, popunjavam samo jednu stranu ili br.1 ili 10.
2.) Na MR dodajem Farrar nastavak sa 8 kom SA (izgrađeno saće) + 2 kom SO (satne osnove na poz. 2 i 9. Ovo je medišni nastavak M1.
Ovo radim zato jer u FR nastavku pčele brže sakupe nektar koji se potom brže i preradi u med. Kada za 7 prvih dana pčele počinju poklapati med, na ovo mjesto ubacujem novi medišni nastavak, opet FR, prazan sa više satnih osnova, oko 5 komada i isto toliko praznih izgrađenih okvira sa saćem.
3.) Na ovaj medišni nastavak iz "razvojne formacije" (koju čine 2 nastavka LR) izaberem prazne okvire sa izgrađenim saćem, 2 krajnja sa medno-peludnom kombinacijom i 2 okvira sa SO i formiram medišni nastavak M2, u LR-nastavku.
Budući je legla na dosta okvira, u sredinu nastavka na br. 4, 5, 6 (kako u kojem društvu) dodajem samo zatvoreno (poklopljeno leglo).
4.) Na ovaj medišni nastavak iz "razvojne formacije" izaberem prazne okvire sa izgrađenim saćem, 2 krajnja sa medno-peludnom kombinacijom i 2 okvira sa SO i formiram medišni nastavak M3 u LR-nastavku.
U sredinu nastavka na br. 4, 5, 6 dodajem mlado leglo i "prošarano leglo" sa tendencijom da najmlađe bude u sredini na okviru br. 5, kojega označim kemijskom olovkom.
5.) Najrazvijenija društva zauzimaju 5 nastavaka kada dodajem medište M4, a sve opisano u toč 4 (za medište M3) formiram u ovome najgornjem nastavku.
6.) Za 5/6 dana kontroliram sve započete matičnjake i pokidam ih.
7.) Nakon 7 dana (drugi vikend) kontroliram ova dva zadnja nastavka i pokidam sve manje matičnjake a ostavljam samo dva najkrupnija, jednog zatvorenog a drugoga u fazi zatvaranja (ili ako su oba još otvorena izaberem isto 2 komada, samo u različitim stadijima razvoja).
U ovom poslu pčele nose nektar nesmetano u cjelu košnicu, sve rade zajednički u istoj košnici, mlada se matica izleže i spari i na kraju bagremove paše ju izvadim i oformim nukleus. Na ovaj način se ne slabi društvo, prinosi meda su veći a "usput" dobivam i kvalitetne mlade matice bez puno muke oko presađivanja.
Ostatak mladih matica, ako mi ih još treba, najviše uzgojim nakon bagrema, pomoću Millerove metode o kojoj sam već pisao.
Najvažnije je da sa slabljenjem paše bagrema, obavezno morate IZVADITI mladu maticu i formirati nukleus, odvojen ili ispod ovoga najgornjeg nastavka podmetnuti Snelgrove-ovu dasku. Ovo stoga što pčele po prestanku paše uklupčaju i unište jednu od matica, obično gornju, što je velika nepopravljiva šteta!
Za danas toliko, pozdrav................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 19 svi 2011, 22:12, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la franevrs »

schumy je napisao/la:6.) Za 5/6 dana kontroliram sve započete matičnjake i pokidam ih.
7.) Nakon 7 dana (drugi vikend) kontroliram ova dva zadnja nastavka i pokidam sve manje matičnjake a ostavljam samo dva najkrupnija, jednog zatvorenog a drugoga u fazi zatvaranja (ili ako su oba još otvorena izaberem isto 2 komada, samo u različitim stadijima razvoja).
U ovom poslu pčele nose nektar nesmetano u cjelu košnicu, sve rade zajednički u istoj košnici, mlada se matica izleže i spari i na kraju bagremove paše ju izvadim i oformim nukleus. Na ovaj način se ne slabi društvo, prinosi meda su veći a "usput" dobivam i kvalitetne mlade matice bez puno muke oko presađivanja.
Pozdrav Shumy!
Molio bi te da mi objasniš situaciju ako ( 6 ) šesti dan porušiš sve matičnjake odakle će pčele izvući buduće
matičnjake a da bude kvalitetna matica, iz kojeg materijala ako imaš najmlađe ličinke stare tri dana.

pozz....
Frane Vrsalović
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Franevrs, dobro jutro,
pogledaj u temi "uvod u temu uzgoj matica" - str. 14÷17. gdje smo već ovo razglabali na forumu.
Ako još nešto treba pojasniti, pitaj slobodno.
Termin 5/6 dan koristim zato jer neki broje isti dan kada je društvo obezmatičeno pa je onda to 6 dana, ili od sutradan, pa je onda to 5 dana.
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la franevrs »

schumy je napisao/la:Franevrs, dobro jutro,
pogledaj u temi "uvod u temu uzgoj matica" - str. 14÷17. gdje smo već ovo razglabali na forumu.
Ako još nešto treba pojasniti, pitaj slobodno.
Termin 5/6 dan koristim zato jer neki broje isti dan kada je društvo obezmatičeno pa je onda to 6 dana, ili od sutradan, pa je onda to 5 dana.
Pozdrav.............schumy
Čitao sam tu temu nekoliko puta i nisam naišao na explicite objašnjenje, možda ne čitam na pravom
mjestu. Ma nema veze, Shumy ove godine sam uredio nekoliko društava po ovom tvom zig-zag sistemu
i trebat ću još dosta njih tako uredit. Volio bi tvoje mišljenje o slijedećem, naime prije četiri dana
uredio sam jedno društvo po već spomenutoj metodi i namjera mi je sutra porušit matičnjake pokupit
mljieč i presadit 5-6 najmlađih ličinki i dati toj zajednici na uzgoj. Svjestan sam da MM nije najbolje
kvalitete, ali ionako one izmjene MM te dodaju svoju. Zato se radi metoda dvostrukog presađivanja
dan kasnije.

pozz............
Frane Vrsalović
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
jučer, 08.05.2011. u jeku pune cvatnje bagrema, (jer nisam ranije stigao) pripremio sam najveće i najbolje društvo, koje se nalazi u Farrar-ovim nastavcima za bagremovu pašu.
1.) Zatečena formacija: 4 plodišna nastavka = (P1, P2, P3, P4)
2.) Sadašnja, nova formacija: 2 plodišna nastavka = (P1 + P2)
MR-------(matična rešetka)
5 medišnih nastavaka = (M1+M2+M3+M4+M5)
1 plodišni nastavak na vrhu = P3
Dakle, ovo "mamut-društvo" ima 8 KOM FARRAR-ovih nastavaka!
Na vrhu, u P3 nastavku ću uzgojiti mladu maticu metodom 5/6 dana, točno će se osjemeniti kada završi bagremova paša pa ću ju odmah odovojiti u zaseban nukleus.
Prilikom pregleda ovoga društva u postojeća 4 nastavka situacija je bila slijedeća:
P1 – plodište na podnici, izgrađeno potpuno prazno saće u kojega su pčele počele unositi
nektar
P2+P3+P4 – plodišni nastavci "krcati" pčelama i leglom, većinom poklopljenog i nešto
otvorenog (jaja, ličinke, ćelije u fazi zatvaranja)
U ovim plodišnim nastavcima je LEGLA bilo 3 x 8 = 24 okvira (sa obje strane)
Medno-peludni okviri – samo krajnji, br. 1 i 10 (u sva tri nastavka)
Matičnjaci – samo započeti – "zvončići", nisu bili zaleženi, sve sam ih porušio, svo leglo sam rasporedio u plodišta po "novoj" formaciji:
P1+P2 – novo plodište na podnici, metoda "zig-zag", samo na br. 1 i 10 u oba nastavka je stavljen medno-peludni okvir (M-PO), ostalo satne osnove (SO) i izgrađeno potpuno prazno saće (SA), da matica normalno leže jaja i ne prekida aktivnost u jeku bagremove paše, jer sam uočio ako ju potpuno blokiram i smanjim joj prostor na minimum-minimuma ne može mi iskoristiti pašu kestena (neznatna-u tragovima) i livade koja zna ovdje pojedinih godina biti izdašna. Naročito moram pčele držati u "kondiciji" za pašu medljikovca na hrastu koji je lani donio 2 puta više prinosa (u 7 mjesecu) od bagrema (u 5 mjesecu) zbog kiša koje su ga isprale, pa su pčele iskoristile samo kraj paše, oko 4-5 dana.
Matična rešetka je stavljena na ova dva plodišna nastavka.
M1+M2+M3+M4+M5 – nastavci sa potpuno praznim saćem, u svima na poz. br. 2 i 9 satne osnove. Od toga u M5 je 10 okvira sa potpuno zatvorenim leglom
P3 (M6) – nastavak sa leglom, zatvorenim i otvorenim cijeli od br. 1 do 10
Tako sam pripremio moju "vojsku" za bagremovu pašu, pa što – nebo donese!
("vrijeme, ah vrijeme, pitanje je sad!")
Drugi vikend ću slikati moj pčelinjak pa ću vam ga poslati imam dosta "nebodera" od kojih je ovaj opisani najviši!
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Pozdrav, zvones!
Nije još sve izgubljeno, još će bagrem cvasti oko 15 dana kod nas, samo da se malo vrijeme ustabili. Evo, jutros je bilo u 6,30h +11 st.C, u 12,30 +18 st.C a u 16,30 čak 25 st. C. Samo vjetar ne prestaje puhati čas jače čas slabije, pa se bojim da će ipak bagrem slabo ili nikako mediti.
Kojim tipom košnica pčelariš? Pogledaj moju temu "Priprema društava za bagremovu pašu" pa komentiraj. Ja sam "mješoviti", pčelarim sa LR i sa FR košnicama, svaka ima svojih slabosti i prednosti, kao i sve u životu.
Jako me veseli da godinama imam vanserijske matice koje sam uzgajam na pčelinjaku, tu i tamo kupim koju "sa strane" ali samo da održim čim više "krvnih linija" radi selekcije. Javiti ću se sutra navečer sa vremenom od sutra ujutro.
Pozdrav..........schumy
Evo schumy odgovor u ovoj temi . Vidio sam tvoj način pripreme za bagrem i vjerujem da je za tebe dobitna kombinacija . Moj problem je što nemam značajne razvojne
paše,zapravo je to isključivo voćna paša , koja obično prođe u nestabilnom vremenu .Ove godine sam imao i loše zimovanje (što je i dovelo do onog teksta "Pčelinje klupko - zanimljivosti", koji će u ljeto dobiti i nastavke ) . Ipak uspio sam početkom ovog mjeseca nekoliko društava razviti bez posebne stimulacije na dva LR nastavka pa sam dodao
treći na Belčićev način . Nijedna zajednica nije bila u rojevom stanju ,ali sam u jednoj poslje pet dana ( prvi dan nakon 24 h ) ,pronašao samo jedan lijep matičnjak , još
otvoren na pretežno trutovskom leglu i naravno nisam ga dirao jer želim da se ta matica izvede. Nekoliko društava sam kasnije uradio i trebao bih ih sutra pregledati .Dok
ovo pišem vidim da je već " sutra " , a vidim da pada i slaba kiša , pa vidjet ću šta ću ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Zvones, dobro jutro, probaj bar na jednom društvu napraviti moj "zig-zag" sa kombinacijom kako ja pripremam društva za bagrem. Na ovaj način dobiješ dobre mlade matice bez muke, ne oslabljuješ društvo a kao što znaš i povećevaš sabirnu moć društva jer jako društvo donese 3÷4 puta više meda nego 3÷4 slaba društva. Prednost ovoga Pelletovog načina umnožavanja društava je ta što se upravo samo društvo "štima" i pripremi se da pokupi i svu slabu pašu koja se pojavljuje između dvije značajne paše. Probaj, biti ćeš više nego zadovoljan, uvjeren sam!
Pozdrav.....schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 16 svi 2011, 07:23, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la keno83 »

schumy prijatelju ja sam napravio tvoju zig zag metodu i pcele su mi u nekoliko kosnica usle u rojevi nagon, da nije mozda previse satne osnove dole, pa kako matica duze ne nese one krenu u rojenje ili???
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Keno83, ne nisu zato ušle u rojevni nagon, reci mi kako si rasporedio ostatak legla nakon što si formirao zig-zag u P1 (plodištu na podnici)?
Vjerojatno nisu kontrolirao gornji nastavak sa leglom, jer se u ovoj metodi pčele u najgornjem nastavku osjećaju izolirano, ne osjećaju maticu iz P1 i ako ih ne kontroliraš, ubrzo izvuku matičnjake i roje se. To zato jer matica teško prelazi na ramove ispod gornjeg nastavka, a ako ima i izdašnijeg unosa nektara, evo ti razloga za rojenje!
Piši mi opširnije postupak, a najbolje je pratiti moje pojašnjenje od prije neki dan, ja sam probao to milijun puta i sve mi je uvijek bilo o.k.!
Drugi ti je možda propust što kada formiraš zig-zag moraš natresti mladih pčela sa okvira sa leglom, a te okvire onda metneš prazne u najgornji nastavak.
Tako si zaposlio pčele svih uzrasta da "rade", -najmlađe da hrane leglo i proizvode vosak, čistačice, stražarice i konačno sakupljačice.
Javi se povratno!
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la keno83 »

formirao sam tako sto sam na plodiste stavio u sredinu okvir gdje se nalazila matica, zatim sam desno od tog okvira stavio jedan izgradjeni okvir sa lijeve i desne strane sam stavio po satnu osnovu, zatim sam stavio do tih osnova po jedan lijepi izgradjeni okvir onda opet sam do njih stavio satne osnove i na kraju sam stavio sa lijeve strane okvir sa medom, a sa desne okvir sa peludom, na sve to sa cetri okvira sa leglom sam stresao pcelu,na to sam stavio maticnu resetku iznad tog nastavka stavio sam pretezno prazne okvire, a kao treci nastavak dosli su okviri sa leglom..to sve sam uradio negdje oko 1.5. mislio sam negdje oko 15 - 20 opet prevjesat gore okvire sa starijim leglom, a na njihova mjesta stavit satne osnove..

i jos da kazem da sam ove zajednice koje su usle u rojevi nagon ocistio tako sto sam staru maticu sa jednim leglom peludnjakom i okvirom meda prebacio u nukleus, a gore sam pokidao sve maticnjake i stavio jedan iz sopstvenog uzgoja, a sinoc su mi se izlegle matice iz inkubatoru, pa sam mislio izbacit taj maticnjak, a pustit tu neoplodjenu maticu unutra, reci mi jeli ovo doba metoda i da li bi trebala sprijecit rojenje, kao i da li je ok dodati ovako neoplodjenu maticu??pozdrav
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zvuk_tisine »

keno83 je napisao/la:schumy prijatelju ja sam napravio tvoju zig zag metodu i pcele su mi u nekoliko kosnica usle u rojevi nagon, da nije mozda previse satne osnove dole, pa kako matica duze ne nese one krenu u rojenje ili???

Imam isti problem. Ja sam uradio ovako....U donji nastavak, na podnjacu sa strana sam sravio 2 rama s hranom, u sredinu sam stavio ram sa maticom i natresao jos pcela, ostalo su bile sve s.o. jer nemam izgradenog saća. To sam sve uradio 30.aprila. Sad u utorak, 10.maja, pregledao sam opet to drustvo, svo leglo iz gornja dva nastavka je izaslo, a dole -ispod MR je bio jedan ram sa leglom samo, ostalo s.o. neizgradene, matica nije radila....tada sam nasao u najgornjem nastavku 2 rama sa leglom iz kojih pcele vec izlaze i ubacio ih dole kod matice...danas opet pregledam i vidim da na ramu koji je dole bio, postojeci, imaju maticnjaci stari 5-6-7 dana a na ovim ramovima sto sam u ponedjeljak spustio dole imaju novozalezeni maticnjaci...i vrlo malo novog legla. Sve sam te matičnjake porušio u nadi da će ih bagrem spriječit u rojenju...
Šta mi je dalje radit...tu ima vrlo malo legla tako da ja nemam od čega napravit novi nukleus...???????????
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Blokirao si maticu i nije polagala jaja. Imaš mnogo mladih pčela koje luče mliječ. Pošto nisu imale koga hraniti dobile su rojevi nagon i povukle matičnjake. Stvorio si situaciju koja je potrebna za dobivanje rojevog nagona.
Matica uvjek mora imati dovoljno mjesta za zaljeganje jaja da mlade pčele hrane leglo i maticu, a nešto starije mlade pčele da izgrađuju saće.
Pogriješio si matici si trebao ostaviti 4-5 izgrađena prazna okvira ili toliko okvira zrelog legla. Kako leglo izlazi matica bi oslobođene ćelije odmah zalijegala i tako nebi došlo do potpune blokade matice i rojevog nagona. Uz dovoljno legla i satnih osnova mlade pčele bi bile zaposlene, a kad zamedi i prezaposlene. Drugi put pazi jer matica svakog dana mora imati 2000 praznih ćelija. Znači matica će jedan okvir zaleći za 2-3 dana. Posluži se malo logikom i matematikom i drugi put ćeš pravilno postupiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro keno83, nisam ovaj vikend bio "pri kompjuteru" pa ti sada odgovaram:
Stipo ti je dobro poručio, a ja potvrđujem slijedeće:
-kada se formira zig-zag, treba matici dolje ostaviti prazne nezaležene okvire da ih ona može odmah zalijegati
-negdje prije sam zapisao i sada podvlačim - treba ZAPOSLITI sve pčele, svih uzrasta da se spriječi rojevni nagon, mlade pčele da hrane tek izleženo leglo, starije da proizvode vosak, još starije da brane košnicu i onda najstarije da čim prije počnu biti sabiračice, to je osnova uspješnog pčelarenja.
Još bih nešto napomenuo: kod mene, (potvrđeno), ako stavim sve satne osnove sa 3 izgrađena okvira (onaj sa maticom, 1 x MO-P (med + pelud) i 1 prazan) na POČETKU paše bagrema (4÷7 dana prije), ne blokiram maticu, ona normalno razvija P1 (plodište) iznad kojega je MR (matična rešetka).
Još je nešto jako važno: ako smo sve ovo i napravili a iznad MR nije dovoljno praznih nezaleženih okvira da sabiračice počnu odmah sa unosom nektara, onda smo isto stvorili uvjete za razvoj rojevnog nagona – starije pčele se skupljaju u P1 oko svoje matice, nezaposlene su, blokiraju cijeli nastavak i sa mladim pčelama koje također nemaju posla sigurno će e premati na rojenje.
Već sam jednom negdje na forumu spomenuo, to me davno naučio jedan stari pčelar:
Pčelinje društvo je kao harmonika, rastežeš ju i skupljaš samo treba znati KADA i KOLIKO!
Mišljenja sam da svatko za svoje uvjete pčelarenja (tip i sastav paše), treba odrediti kako pčelariti i pripremati društva za određeni tip paše:
-dali je jedna izdašna – vrlo kratka (do 7 dana, kao što je to slučaj sa medljikovcem) ili srednje duga (do 20 dana, kao što je to sa bagremom slučaj) ili je tiha – kontinuirana (do 40 dana, kao livada).
Ja sam iznio moj način pripreme društava za bagremovu pašu koja je kod mene izdašna, srednje duljine trajanja, do 20 dana, sa kojom ja imam u normalnim godinama jako dobar prinos.
Iz svega što sam vidio kod tebe, ti imaš problem sa jačinom paše, pa ili si prerano učinio ovaj zahvat ili je paša bila slabijeg intenziteta, ili pak nisi imao dovoljno mjeta za odlaganje
nektara, - u sva ova 3 slučaja kod pčela počinje rojevni nagon.
Javi se povratno!
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Dobro jutro keno83, nisam ovaj vikend bio "pri kompjuteru" pa ti sada odgovaram:
Stipo ti je dobro poručio, a ja potvrđujem slijedeće:
-kada se formira zig-zag, treba matici dolje ostaviti prazne nezaležene okvire da ih ona može odmah zalijegati
-negdje prije sam zapisao i sada podvlačim - treba ZAPOSLITI sve pčele, svih uzrasta da se spriječi rojevni nagon, mlade pčele da hrane tek izleženo leglo, starije da proizvode vosak, još starije da brane košnicu i onda najstarije da čim prije počnu biti sabiračice, to je osnova uspješnog pčelarenja.
Još bih nešto napomenuo: kod mene, (potvrđeno), ako stavim sve satne osnove sa 3 izgrađena okvira (onaj sa maticom, 1 x MO-P (med + pelud) i 1 prazan) na POČETKU paše bagrema (4÷7 dana prije), ne blokiram maticu, ona normalno razvija P1 (plodište) iznad kojega je MR (matična rešetka).
Još je nešto jako važno: ako smo sve ovo i napravili a iznad MR nije dovoljno praznih nezaleženih okvira da sabiračice počnu odmah sa unosom nektara, onda smo isto stvorili uvjete za razvoj rojevnog nagona – starije pčele se skupljaju u P1 oko svoje matice, nezaposlene su, blokiraju cijeli nastavak i sa mladim pčelama koje također nemaju posla sigurno će e premati na rojenje.
Već sam jednom negdje na forumu spomenuo, to me davno naučio jedan stari pčelar:
Pčelinje društvo je kao harmonika, rastežeš ju i skupljaš samo treba znati KADA i KOLIKO!
Mišljenja sam da svatko za svoje uvjete pčelarenja (tip i sastav paše), treba odrediti kako pčelariti i pripremati društva za određeni tip paše:
-dali je jedna izdašna – vrlo kratka (do 7 dana, kao što je to slučaj sa medljikovcem) ili srednje duga (do 20 dana, kao što je to sa bagremom slučaj) ili je tiha – kontinuirana (do 40 dana, kao livada).
Ja sam iznio moj način pripreme društava za bagremovu pašu koja je kod mene izdašna, srednje duljine trajanja, do 20 dana, sa kojom ja imam u normalnim godinama jako dobar prinos.
Iz svega što sam vidio kod tebe, ti imaš problem sa jačinom paše, pa ili si prerano učinio ovaj zahvat ili je paša bila slabijeg intenziteta, ili pak nisi imao dovoljno mjeta za odlaganje
nektara, - u sva ova 3 slučaja kod pčela počinje rojevni nagon.
Javi se povratno!
Pozdrav.............schumy
Upravo si shumy uz Stipinu pomoć odlično objasnio , kako jedna inače jako dobra tehnika pčelarenja može biti problematična . Naime , mora biti jako dobro planiranje ,
očekivana paša i spremnost za intervenciju ukoliko se to ne desi . Kod mene nema ni jedne glavne paše , pa ćak ni bagrem, koji to također nije , je zadnje tri godine
prošao u kiši i gradu. Prošle godine sam za bagrem imao izuzetno razvijena društva. Bagrem protekao u neprestanoj kiši , a kad malo stane imaš osjećaj da su sve pčele
vani.Ponovo pljusak i izgubio sam po nastavak izletnica na bagremu i sva ta društva se zarojila,uz maksimalnu potrošnju perge u razvoju .Najgore što kod većine rojeva
nisam bio na pčelinjaku . Zbog toga ove godine idem po Belčiću , jer imam bolji nadzor cjelokupnog procesa , a nastavak s maticom mi je najgornji i uvijek ga mogu
kontrolirati i prenijeti po želji na novu poziciju . Ovim ne želim reči da je ovo najbolji način , nego potvrditi ovo što i ti pišeš , svako treba primijeniti ono što njegove
prilike i mogučnosti daju i traže . Pozdrav...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Dobar dan forumaši!
Ovako je izgledao okvir sa leglom nukleusa (prirodni roj) "ulovljen" 20.05.2010. u mjesecu augustu 2010. Tada je bio na 2 nastavka u 2 tijela LR-košnice.
Na idućem postu ću dati prikaz ovog društva u pripremi sa 2-matičnim društvom - to je sada KOŠNICA br. 2 , kako ćete u slijedećem postu vidjeti.
slika
Pozdav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Nastavak priče........
Ovaj desni neboder je "mamut-društvo" sa 2 matice i ograničenjem legla po vremenu i prostoru - "zig-zag", KOŠNICA br. 1 (Farrar nastavci 2xP1+5xM+1xP2), vrcano 58 kg meda (bagrem)
Lijeva košnica je KOŠNICA br. 2, isto kao gornja, samo (LR nastavci 2xP1+3xM+1xP2), vrcano 45 kg meda (bagrem)
Ovo je bilo prvo (1) vrcanje, očekuje se još jedno, livada+medljikovac, jer je kod nas počeo medljikovac na hrastu, grabu i lipi pa ja očekujem dobar prinos kao i lani na ovoj paši.
Da nisam imao malo problema sa zdravljem pa nisam mogao pravovremeno reagirati dodavanjem novih nastavaka, mislim da bi prinos bio duplo veći.
Pogledajte med - 100% pokriven jer sam zakasnio sa vrcanjem oko 8÷10 dana. Sve sam slikao na brzinu jer od silnog posla nije bilo "cajta"!

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
P.S Ja sam ovaj čovo sa kapom.
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Jako lijepo schumi tu mora biti prvoklasan med.
Nastavak po nastavak i 2 m u vis. Treba biti majstor pa dobiti takvo nešto.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la franevrs »

Svaka čast kolega shumy, još više me raduje od ovog pčelarskog uspjeha tvoj zdravstveni oporavak,
nadam se još puno odličnih postova sa tvoje strane.
Puno zdravlja i medno sa Brača.
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la:Svaka čast kolega shumy, još više me raduje od ovog pčelarskog uspjeha tvoj zdravstveni oporavak,
nadam se još puno odličnih postova sa tvoje strane.
Puno zdravlja i medno sa Brača.
Da ne ponavljam Franine riječi ,slažem se s njim i lijepo je to vidjeti . Tek sam sad vidio koji si Ti , pa mi se čini da neboder redaš do visine kape :wink: .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la schumy »

Hvala vam na dobrim željama, kako je kod vas bilo medobranje i od kojih paša?
Napišite malo o vašim putešestvijama, čujem da ove godine na jugu "nije bajno"?!
Čitam postove Zvoneta, Marina, Stipe i ostalih, kako ide vama svima?
Pozdrav........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 20 srp 2011, 17:14, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la franevrs »

schumy je napisao/la:Hvala vam na dobrim željama, kako je kod vas bilo medobranje i od kojih paša?
Napišite malo o vašim putešestvijama, čujem da ove godine na jugu "nije bajno"?!
Čitam postove Zvoneta, Marina, Stipe i ostalih, kakoide vama svima?
Pozdrav........schumy
Danas sam postavio bježalice na 15-tak društava koji su odrađeni po Pellet metodi i shumijevoj zig-zag met.
Čini mi se da je ova metoda u ovoj godini dala bolje rezultate nego Belčić metoda. Inače medobranje i
paša se otegla ovu sezonu tako da je med izmješan, najviše je kaduje zatim nešto drače, kupine lavande
i meduna sa klenja. Na dosta društava su izvlačile matičnjake u gornjem ili donjem nastavku koje sam
poslje reduciranja i ostavio tako da sam i tu uzgojio nekoliko mladih matica. Ondje gdje sam zakasnio
odvojit mladu maticu u tim društvima ove godine sam pčelario na " meso ", skidao sam kompletan
nastavak sa 6-8 okvira legla , tako da su ta društva potrošila dosta zalihe ali neka, nije mi žao.
Očekujem u prosjeku 20-tak kg, reklo bi se srednja godina, a s obzirom koliko je bure puhalo ovo
proljeće na kraju moram biti zadovoljan.
Eto za sada toliko sa juga, a detaljnije će biti za koji dan kad se srede dojmovi.

pozz........... :D :D
Frane Vrsalović
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

schumy je napisao/la:Hvala vam na dobrim željama, kako je kod vas bilo medobranje i od kojih paša?
Napišite malo o vašim putešestvijama, čujem da ove godine na jugu "nije bajno"?!
Čitam postove Zvoneta, Marina, Stipe i ostalih, kakoide vama svima?
Pozdrav........schumy
Kod mene po vagi drača +5 kg, planinska livada ili bolje reći bila +13 kg. Nakon 10 dana stagnacije i 1 kg minusa vaga je ponovo pošla rasti oko 100- 300 g dnevno. Imam samo nekoliko proizvodnih društava i iz njih ću sigurno nešto izvrcati.
Većina meda je u vijencima oko legla, a njega ima od 6-12 okvira. Ova društva što su legla u dva nastavka bacila su se na masu što je i dobro ako zamedi vrijesak, a zamedit će ako ne bude previše sušno ljeto. Opet sam i ove godine povećavao pčelinjak za 25 društava tako da ih već imam preko 70. Hoću li ostati na 70 ili ću spajati vidjet ću kako će se nukleusi razvijati.
Prole godine sam iz zime izišao sa 17 društava, a sada imam ako obrnuto čitaš 17 bude 71. Nije loše. Puno sam uložio truda ,rada i novca. Sada mogu reći da sam ozbiljni pčelar. Meda će biti ako bog da. Sve u svemu bolja godina nego lanjska. Još nisam osim pogaće dao čak ni nukleusima grama šećera.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zvones »

Ja sam se već žalio da je bagrem zaustavila kiša pet dana poslje otvaranja . Bilo je nešto meda , samo ništa nije bilo zatvoreno . Kako je produžilo promjenljivo
vrijeme , tako je sve otišlo u razvoj.Sad ponovo ima nešto meda ali uz ovakve vručine dobra bi bila poneka kiša , još ako bi bilo po noći , gdje bi bio kraj .
Najbolje mi se pokazalo društvo , gdje sam pogriješio .Bilo je jako i nastavak s mladim leglom sam spustio dole i ograničio .Ispalo je da je matica bila u nastavku
iznad matične rešetke . Kao da je bio neki neograničeni "Renson" , dole pun nastavak perge , a gore sam morao dodati četvrti nastavak , što je kod mene misaona
imenica .Sad ima oko 15 ramova uglavnom nepoklopljenog meda . Inače slažem se s Franom oko Belčića , pa ću morati vidjeti u ćemu je problem , što je poen za
schumya . Inače pripremam se za dosta promjena , koje između ostalog predviđaju što manje stimulisanja , po mogučnosti nikako .Nešto sam o tome pisao , a još
nešto ću i pisati . To bi trebalo dovesti do dosta jakih društava u proljeće , pa možda i vrcanje voćnog meda .Vidjet ćemo koliko sam u pravu , u svakom slučaju
ništa ne gubim .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la franevrs »

zvones je napisao/la:Inače slažem se s Franom oko Belčića , pa ću morati vidjeti u ćemu je problem , što je poen za
schumya .
Po meni je bolja Pellet metoda iz nekoliko razloga. Kao prvo lakša je kontrola zalege eventualnih matičnjaka i
njihova redukcija petog dana, ako si slobodan i dosta na pčelinjaku jednostavno je sklanjanje mlade matice
kad pronese i baci 2-3 ol. bez velikih inervencija i kopanja po društvu. Dalje matica je sa leglom dole izgrade
prilično novih okvira i sve je nekako "prirodnije" pčela radije stavlja pelud i pergu dole a med gore. To govorim
na osnovu ovakve godine kad nisu veliki unosi i paša se otegne, premda treba kontrolirat rojevi nagon i bar jednom
prevješat okvire iz donjeg plodišnog nastavka. Belčičeva met. je dobra za kratke i izdašne paše.
Prošle sezone sam imao sedam društava i izvrcao 240 kg u proljeće sama kaduja. Da sam imao društva kao ove
godine vjerovatno bi dali preko 45. Ove godine sam izašao iz zime sa 16 društava, kupio 13 rojeva i razrojio 30-tak
nukleusa sa maticama vlastitog uzgoja i nešto rojevih u cilju spriječavanja rojevog nagona kojeg uglavnom ne
spriječim. Tako sada imam 60-tak matica od kojih 3-4 trebaju pronijeti.
Inače ovog proljeća vremenski uveti su bili slabi za nas pčelare, uglavnom su bile sjeverne ciklone a to ti otprilike
izgleda ovako, kod shumyja padne 100 kapi kiše a kod nas na jugu 5 dana bure koja osuši i otruje sve. Nama je
najdraža Genovska ciklona, donosi kišu i meko vrijeme iza nje.
Planiram u ova dva dana izvadit trude mog rada ovog proljeća pa se javim sa rezultatima.

pozz............... :D :D
Frane Vrsalović
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la zakir cancar »

Stipo je napisao/la:Kod mene po vagi drača +5 kg, planinska livada ili bolje reći bila +13 kg. Nakon 10 dana stagnacije i 1 kg minusa vaga je ponovo pošla rasti oko 100- 300 g dnevno. Imam samo nekoliko proizvodnih društava i iz njih ću sigurno nešto izvrcati.
Pozdrav..... Stipo koja planina ako nije tajna ili NV.Rostovo je sepalo dosada neznam ova sedmica bi mogla biti bolja nego dosada.Bioh bih sretan kada bi skupile za sebe ali se i potajno nadam i nesto da bude i zamene,ima nesto tu i vrijeska no nisam ga nikada cekao do kraja uvjek negdje 1-5 08 vracao bi pcele kuci,sada sam planirao da ostanen citav August neznam koliko mi je ta pametna....MEDNO..
franevrs je napisao/la: Danas sam postavio bježalice na 15-tak društava koji su odrađeni po Pellet metodi i shumijevoj zig-zag met.
Medno kolega da naredna bude svima bolja godina...Pozdrav svima..
Odgovorite