MmirzaA pocetnik

MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

postovanje

Nedavno sam kupio dvije kosnice pcela, odavno me to pcelarenje privlacilo.
znaci potcetnik sam u ovome i svaki dobar savjet, sugestija prijedlog bi mi dobrodosao.
svim pcelarima dobre volje koji zele da mi pomognu da postanem dobar kolega pcelar se
srdacno zahvaljujem, premda sam poprilicno mlad za ovaj posao :)


lijep pozdrav

slika
slika






a evo malo i mojih slcica :) s pcelinjaka ...



a ovaj ovdje sam jaa ....


slika
Zadnja izmjena: MmirzaA, dana/u 22 srp 2011, 00:06, ukupno mijenjano 7 puta.
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav MmirzaA i dobro došao molim prestavi se iz kojeg si mjesta i koliko godina imaš.
Većina nas iskusnijih pčelara volimo kada znamo s kim razgovaramo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la Marin »

Dobro došao i pozdrav od Marina,
Citiram "znaci potcetnik sam u ovome i svaki dobar savjet, sugestija prijedlog bi mi dobrodosao "
Dobro bi bilo kad bi naveo što bi bio cilj prve godine , druge ,mogućnosti širenja i ostale pretpostavke koje bi trebalo nazirati da bi se moglo išta savjetovati ili predlagati. Za početak koja je košnica ?
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

Stipo je napisao/la:Pozdrav MmirzaA i dobro došao molim prestavi se iz kojeg si mjesta i koliko godina imaš.
Većina nas iskusnijih pčelara volimo kada znamo s kim razgovaramo.

Ovako zovem se Mirza imam 23godine zivim u Kalesiji kod Tuzle. nedavno sam nabavio dvije kosnice od jednog
poznanika, iskucivo sam to nabavio radi ljubavi prema tome, jer oduvijek sam bio zadivljen pcelama, njihovim
radom i tajnama meda. procitao sam po forumima onako licno s nekim pcelarima pricao i pomalo se edukujem i
pokusavam sto vise nauciti o ovom poslu. Zaposlen sam u fabrici, radim u dvije smjene. pa tako dodje da dva dana
radim dva odmaram.. jedan dan sam prva, sledeci druga smjena onda odmaram dva dana i sve tako. ovo mi daje
puno slobodnog vremena kojeg bi volio provesti uz kosnicu :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

Marin je napisao/la:Dobro došao i pozdrav od Marina,
Citiram "znaci potcetnik sam u ovome i svaki dobar savjet, sugestija prijedlog bi mi dobrodosao "
Dobro bi bilo kad bi naveo što bi bio cilj prve godine , druge ,mogućnosti širenja i ostale pretpostavke koje bi trebalo nazirati da bi se moglo išta savjetovati ili predlagati. Za početak koja je košnica ?




Ovako, radim u jednoj fabrici tako da radim recimo danas prvu smjenu sutra drugu i onda odmaram dva dana. i sve tako.
to mi daje puno vremena da mogu raditi nesto drugo pored to da kazemo glevnog posla.
Pcelarstvo mi je bila oduvijek zelja od malena mada ni sad nisam puno star imam 23godine:)

pa ja neznam sad kako se to razvrstava koja mi je kosnica ima 10okvirova, vertikalno postavljeni,

pa prvu godinu zelio bi onako dobro ovaldati ovim poslom, uspjesno prezimi bez gubitaka, nauciti se borit protiv varrole, voskovog moljca i drugih bolesti pcela

a sledece godine pokusati i kreirati novo drustvo, razrojiti ..
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

O vršnjače, dobro nam došao, i ja sam krenuo prije godinu dana, isto tako sa svojih 23 godine...bitna je želja a kasnije je uspeh zagarantovan, krenuo sam sa jednim sandukom a danas ih imam 10, do zime vidjećemo na šta će izaći, došao si na pravo mjesto, ovdje ćeš mnogo toga naučiti, samo pitaj, čitaj i tu su starije i iskusnije kolege koji će ti vrlo rado pomoći...samo nam reci odakle si i ako možeš postavi koju sliku svojih pčelica, da vidimo kako to izgleda...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

zvuk_tisine je napisao/la:O vršnjače, dobro nam došao, i ja sam krenuo prije godinu dana, isto tako sa svojih 23 godine...bitna je želja a kasnije je uspeh zagarantovan, krenuo sam sa jednim sandukom a danas ih imam 10, do zime vidjećemo na šta će izaći, došao si na pravo mjesto, ovdje ćeš mnogo toga naučiti, samo pitaj, čitaj i tu su starije i iskusnije kolege koji će ti vrlo rado pomoći...samo nam reci odakle si i ako možeš postavi koju sliku svojih pčelica, da vidimo kako to izgleda...


e hvala na rijecima dobrodoslice :)

ovako ja sam iz Kalesije kod Tuzle, a bice slicica od pcela abd prvom prilikom cu to odradit :)

a znas li ti mozda koja je najbolja metoda protiv varrole i kako taj lijek ubacit u kosnicu i
moze li se stavljati preventivno znaci ono i kad nema te varrole :)


lijep pozz
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

Imaju periodična tretiranja društava protiv varroe, glavni tretman je pred početak priprema za zimu a to je juli i avgust kad je varoa na svom vrhuncu, treba je stući maksimalno jer u suprotnom dobićemo zimske pčele loešg kvaliteta i tada opstanak društva dolazi u pitanje. Onda ima tretman protiv varoe u novembru ili pocetkom decembra, ovisi kad u drustvu potpuno nestane legla, to je zavrsni tretman, vecinom oksalnom kiselinom, ima proljetni tretman a on se radi po potrebi. Najbolje bi bilo da imaš AV podnice, to su mrežaste podnice kod kojih se može izvući uložak i tako uvijek imati uvid u prirodni pad varoe, ako primjetiš veliki broj prirodno otpale varoe onda treba djelovati što prije i riješiti je se. Imaš mnogo "lijekova" i preparata za borbu protiv varoe. Najjeftiniji a i najviše se koristi je varolik, ja ti ga ne preporučujem...Ja otkako sam krenuo pčelarit koristio sma ga samo jednom a poslije sam prešao na Bee Vital Hive Clean koji ne šteti ni pčeli ni medu a ni pčelaru...malo je skuplji ali zato djelotvoran, ako ti je interesantan onda se obrati Marinu (ovdje na forumu) pa dalje dogovorite...
Varroa je uvijek prisutna, a ako su ti mladi rojevi njih obavezno treba tretirati odmah jer tada je sva varoa na pčeli, a kad krene leglo i ona se lagano zavlači u leglo i razara ga :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

zvuk_tisine je napisao/la:Imaju periodična tretiranja društava protiv varroe, glavni tretman je pred početak priprema za zimu a to je juli i avgust kad je varoa na svom vrhuncu, treba je stući maksimalno jer u suprotnom dobićemo zimske pčele loešg kvaliteta i tada opstanak društva dolazi u pitanje. Onda ima tretman protiv varoe u novembru ili pocetkom decembra, ovisi kad u drustvu potpuno nestane legla, to je zavrsni tretman, vecinom oksalnom kiselinom, ima proljetni tretman a on se radi po potrebi. Najbolje bi bilo da imaš AV podnice, to su mrežaste podnice kod kojih se može izvući uložak i tako uvijek imati uvid u prirodni pad varoe, ako primjetiš veliki broj prirodno otpale varoe onda treba djelovati što prije i riješiti je se. Imaš mnogo "lijekova" i preparata za borbu protiv varoe. Najjeftiniji a i najviše se koristi je varolik, ja ti ga ne preporučujem...Ja otkako sam krenuo pčelarit koristio sma ga samo jednom a poslije sam prešao na Bee Vital Hive Clean koji ne šteti ni pčeli ni medu a ni pčelaru...malo je skuplji ali zato djelotvoran, ako ti je interesantan onda se obrati Marinu (ovdje na forumu) pa dalje dogovorite...
Varroa je uvijek prisutna, a ako su ti mladi rojevi njih obavezno treba tretirati odmah jer tada je sva varoa na pčeli, a kad krene leglo i ona se lagano zavlači u leglo i razara ga :)

aa bas ti hvala na ovom iscrpnom textu :) pa ovako ja nisam siguran koja mi je kosnica al cu slikati pa ce te vi to sigurno bolje odrediti :) a sto se tice tog lijeka nije problem taj sto mi ti preporucijes BEE VITAL HIVE CLEAN. koliko kosta? i kako se to ubacuje u kosnicu. na vrhu hosnice kod mene imaju dvije rupice gdje se mogu ostavit pogace i ima jedana plasticna posudica za sirupe je li tu i lijek taj ide?
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

MmirzaA je napisao/la:
zvuk_tisine je napisao/la:Imaju periodična tretiranja društava protiv varroe, glavni tretman je pred početak priprema za zimu a to je juli i avgust kad je varoa na svom vrhuncu, treba je stući maksimalno jer u suprotnom dobićemo zimske pčele loešg kvaliteta i tada opstanak društva dolazi u pitanje. Onda ima tretman protiv varoe u novembru ili pocetkom decembra, ovisi kad u drustvu potpuno nestane legla, to je zavrsni tretman, vecinom oksalnom kiselinom, ima proljetni tretman a on se radi po potrebi. Najbolje bi bilo da imaš AV podnice, to su mrežaste podnice kod kojih se može izvući uložak i tako uvijek imati uvid u prirodni pad varoe, ako primjetiš veliki broj prirodno otpale varoe onda treba djelovati što prije i riješiti je se. Imaš mnogo "lijekova" i preparata za borbu protiv varoe. Najjeftiniji a i najviše se koristi je varolik, ja ti ga ne preporučujem...Ja otkako sam krenuo pčelarit koristio sma ga samo jednom a poslije sam prešao na Bee Vital Hive Clean koji ne šteti ni pčeli ni medu a ni pčelaru...malo je skuplji ali zato djelotvoran, ako ti je interesantan onda se obrati Marinu (ovdje na forumu) pa dalje dogovorite...
Varroa je uvijek prisutna, a ako su ti mladi rojevi njih obavezno treba tretirati odmah jer tada je sva varoa na pčeli, a kad krene leglo i ona se lagano zavlači u leglo i razara ga :)

aa bas ti hvala na ovom iscrpnom textu :) pa ovako ja nisam siguran koja mi je kosnica al cu slikati pa ce te vi to sigurno bolje odrediti :) a sto se tice tog lijeka nije problem taj sto mi ti preporucijes BEE VITAL HIVE CLEAN. koliko kosta? i kako se to ubacuje u kosnicu. na vrhu hosnice kod mene imaju dvije rupice gdje se mogu ostavit pogace i ima jedana plasticna posudica za sirupe je li tu i lijek taj ide?

Hehe, 40 KM sa poštarinom, pola litra, rok trajanja 6 mjeseci kad je otvoren što znači da možeš obavit tretman sada (ako su mladi rojevi), krajem sedmog mjeseca i završni tretman u novembru...a radi se nakapavanjem tog lijeka u plodište, po ulicama (između ramova) a količina prema upustvu koje dođe uz taj lijek...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

pa sto se tice cijene prihvatiljiva je, a kod mene je mladi roj nova matica :) danas su vrijedno radile sad odmaraju krila :)
a sta mislis kad bi ja krenuo s tretmanom za koliko dana? mislim na prvi tretman i to pola litre sto bi uzeo znaci moglo bi mi biti do zimskog tretmana tj kad zadnji put stavim lijek mogu prezimi tako? i jos ces mi objasniti neke pojmove kao sto su
ulice, nukleus i i legliste ?
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

Hoću, ali na msn ili fb, lakse je a da ne opterećujemo forum, ovdje ćemo postavljat ozbiljnija pitanja koja zahtjevaju odgovor iskusnijih :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la Marin »

Citat" danas su vrijedno radile sad odmaraju krila"
ako su bile vrijedne čuje se dobro ventiliranje i one se rasporede -naprave usmjerenja i vrijedno lepezaju da ostrane vlagu čim prije da bi to spakirale za buduća vremena .Znači nije dobro ako odmaraju krila . ventilatori rade po noći ako je bilo većeg unosa . POz ..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

uh dobro si mi rekao odo ca cujem ventiliraju li sad :) a ti ja onako zargonski rekao da odmaraju krila :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

MmirzaA je napisao/la:pa sto se tice cijene prihvatiljiva je, a kod mene je mladi roj nova matica :) danas su vrijedno radile sad odmaraju krila :)
a sta mislis kad bi ja krenuo s tretmanom za koliko dana? mislim na prvi tretman i to pola litre sto bi uzeo znaci moglo bi mi biti do zimskog tretmana tj kad zadnji put stavim lijek mogu prezimi tako? i jos ces mi objasniti neke pojmove kao sto su
ulice, nukleus i i legliste ?

Ulice -to je onaj prostor između ramova kojeg zaposjedaju pčele
Nukleus- mali sanduk (sa 3-4-5-6 ramova) za formiranje novih, mladih, vještačkih rojeva
A leglište ne znam ni ja šta je :)
Ako misliš na leglo, matica ga redovno polaže a pčele to leglo obilno hrane i tako se rađaju nove pčelice. Imaju kratkoživuće pčele (ljetne pčele) koje žive 40-tak dana a imaju ulogu sakupljanja hrane za zimu i uzgoj zimskih pčela (dugoživućih) koje žive i do 6 mjeseci a uloga im je da odgoje prvo proljetno leglo i tako održavaju koloniju u životu :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

pa ti sve znas hehe svaka cast :) eto i mene si svemu naucio al jos sam zelen :) a sto nekad kad gledam na sletiste bude puno pcelica i ono stoje u mjestu a zuje na samom ulazu u kosnicuu i oko ulaza. samo stanu i zuje a nekad toga nema :)
a sta je pelud? i koliko tretmana godisnje ti napravis protiv varroe i jell uvijek beevitom ili koristis i mravlju kiselinu?
a isto tako cuo sam da je bijeli luk dobra preventiva portiv NEZEMOZE. je li to istina i ako je, Kako ga dati pcelama mislim treba li ga samljeti pa mijesati s vodom ili? i kad se daje :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

MmirzaA je napisao/la:pa ti sve znas hehe svaka cast :) eto i mene si svemu naucio al jos sam zelen :) a sto nekad kad gledam na sletiste bude puno pcelica i ono stoje u mjestu a zuje na samom ulazu u kosnicuu i oko ulaza. samo stanu i zuje a nekad toga nema :)
a sta je pelud? i koliko tretmana godisnje ti napravis protiv varroe i jell uvijek beevitom ili koristis i mravlju kiselinu?
a isto tako cuo sam da je bijeli luk dobra preventiva portiv NEZEMOZE. je li to istina i ako je, Kako ga dati pcelama mislim treba li ga samljeti pa mijesati s vodom ili? i kad se daje :)
ma kakav ja :p
to kad zuje, masu krilima, na ulazu a stoje one tada ventilisu kosnicu, dal zbog vrucine ili istjeravaju visak vlage iz nektara, a ima i zujanje, tuzno zujanje (lepezanje krilima) i tada kao da nesto traze, nemirne su...to je znak da nema matice..
bijeli luk i limun i sirutku dajes u sirupu secernom, a sirup secerni trebas davati odmah mladim rojevim, ako to nisi krenuo onda kreni :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

pretale su mahat :) jojj stvarno fala druze bas si mi pomogao :) sve znas heeh :) a reci mi jell treba da bijeli luk u tom siruou sa secerom limunom i sirutkom da ga ugnjijecim ili isjijecem?



a odake si ti i kako se zove, ej ti si uzeo moj msn evo ti fb tamo sam cesce pa cemo se tamo cuti. Mirzet Habibovic
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la zvuk_tisine »

MmirzaA je napisao/la:pretale su mahat :) jojj stvarno fala druze bas si mi pomogao :) sve znas heeh :) a reci mi jell treba da bijeli luk u tom siruou sa secerom limunom i sirutkom da ga ugnjijecim ili isjijecem?



a odake si ti i kako se zove, ej ti si uzeo moj msn evo ti fb tamo sam cesce pa cemo se tamo cuti. Mirzet Habibovic
Hehehe, Skelić Anel- to je moj profil pa me dodaj jer kod tebe ponudi nekoliko tvojih imenjaka i prezimenjaka, et tamo ćemo lagano sve redom, bez preskakanja, sve sto treba pojasnit cu ti...pa valja i meni ovo malo znanja sto sam ga stekao na ovom forumu (većinom) prenijeti na nekog drugog :)
Šta ne znadnem tražićemo pomoć na forumu
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la schumy »

MmirzA, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

schumy je napisao/la:MmirzA, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy

to na ovome sajtu ?
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

MmirzaA je napisao/la:
schumy je napisao/la:MmirzA, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy

to na ovome sajtu ?


.........


nasao sam i odgovorio na temu :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

pocele pripreme za proljece :)

kupio sam nekoliko praznih sanduka i nastavaka tako povremeno ih sredjujem
kad sam slobodan da u proljece prosirim kapacitete :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

Danas sam razorjavao drustva od jednog napravio tri :) malo sam ojjacao kao pcelar :) vidio sam kako se matica radja :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: MmirzaA pocetnik

Post Postao/la MmirzaA »

moja prva izgradjna satna osnova :)



slika

Uploaded with ImageShack.us
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Odgovorite