VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Pčelarski razgovori
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Pozdrav svim pčelarima forumašima, Trebao bih jedan savjet pčelarim več 2 god, ovo mi je 3 pčelarska sezona, ali nikako ne mogu da skontam kako da radim vještačko razrojavanje, prošle godine sam pokušao i imao sam jako loše rezultate čak i nekoliko rojeva koje sam uspio razviti do faze plodonošenja matice uništila mi je grabež, i nikako mi ne ide proširivanje pčelinjaka. Pa bih zamolio ako neko može da mi da savjet kako mi je najlakše da radim razrojavanje i naravno da metoda bude prihvatljiva za moje relativno kratko pčelarsko iskustvo. Unaprijed zahvalan. A biti će još pitanja ...... ovo je tek početak :lol:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

Eldar koliko imaš sada pčelinji zajednica.?

Kakvi su tvoji planovi glede glavne paše i uopšte šta očekuješ od pčelinjih zajednica.?

Veomaje važno šta se želi od pčela. Ja sve snage usmjeravam na med jer mi je glavna paša bagrem i očekujem da bude do 10 maja.
KAda ovo odradim onda mogu činiti šta mi je želja,

Akoje tvoj cilj da za štokraće virjeme formiraš nekakav broj pčelinjih zajednica ne uzimajući med mislim da je to greška. Opet zavisi šta ti je glavna paša.

Ništa lakše nema nego vještački formirat nove zajednice. Pod uslovom da imaš od čega formirat, da ispoštuješ određena pravila.

Od jedne zajednice optmalno bi blo oduzeti dva okvira legla sa pripadajućim pčelam , čak može se i do 4 okvira oduzet zavisi od jačine i kakvi su planovi oko daljeg medobranja.

Uglavnom ako od dvije pčelinje zajednice formiramo jednu sa 4 okvira legla +2 okvira meda+1 okvir polen ot bi bilo optimalno , imali bi jaku pčelinju zajednicu.


Glavna stvar kod vještačkog razrojavanja je dodavanje mlade oplođene matice, sve drugo je gubljenje vremena.

Zlatno pravilo kod novoformiranih zajednica vještačkim putem je: NE DODAVATI NIKAKVU TEČNU HRANU NAREDNA 48/72 h, bolje da su gladne nego dodati odmah naveče po formiranju tečnu hranu, nije dobro dodavati ni pogače. Ako smo postavili jedan okvir meda to je dovoljno.

Nje nužno ali bi bilo dobro postaviti prepreke da se što manje pčele vrati u osnovnu zajednicu. http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... ?f=8&t=214

Pitaj ako ima detalja

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Trenutno imam 5 zajednica, prošle god sam startao sa 7 i pokušao razrojiti, ali izgleda da sam i postojeće oslabio tako da sam na gubitku, glavne paše su kod mene Bagrem i Lipa, a naravno da želim i meda i da povećam broj zajednica ali ni jedno ni drugo nije po svaku cijenu, ne žurim najbitnije mi je ono zajednica što imam da su jake ali i da me ne zezaju da sam pčelar koji nema med :).
Da li bi na sličan način onom koji ste mi objasnili mogao leglu dodati okvir sa zatvorenim matičnjakom, i šta je najbitnije da u tom slučaju uradim ?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

Eldar je napisao/la:Trenutno imam 5 zajednica, prošle god sam startao sa 7 i pokušao razrojiti, ali izgleda da sam i postojeće oslabio tako da sam na gubitku, glavne paše su kod mene Bagrem i Lipa, a naravno da želim i meda i da povećam broj zajednica ali ni jedno ni drugo nije po svaku cijenu, ne žurim najbitnije mi je ono zajednica što imam da su jake ali i da me ne zezaju da sam pčelar koji nema med :).
Da li bi na sličan način onom koji ste mi objasnili mogao leglu dodati okvir sa zatvorenim matičnjakom, i šta je najbitnije da u tom slučaju uradim ?
Ako želiš da startuješ bez zastoja najboja opcija je da nađeš negdje oplođenu mladu maticu . Ne vidim u tvom profilu mjesto pčelarenja daj to ažuriraj kako bi ti se moglo lakše pomoći. Za tebe kao početnika je najbolje da kupiš mlade oplođene matice i vršiš razrojavanje. Dok ovladaš tehnikama sam će sebi uzgajati matice.

Ako želiš da radiš sa matičnjacima to ond podrazumjeva da ne želiš med
vjerovatno računaš na rojenje pa bi onda oduzimao matičnjake. Ako želiš med zaboravi na rojeve i matičnjake.

Ako želiš rojeve ganjat po drveću onda pusti ih nek ferceraju bez ikakvih zahvata , daj im stimulaciju .

Ako baš želiš da radš sa matičnjacima onda ti je najbolje da lr nastavak pregradiš na tri djela, formirati kao oplodnjake sa 2 okvira legla na kojima imaju matičnjaci i 1 okvirom meda . Kada se matice oplode i pod uslovom da ti se sve vrate imat ćeš 3 oplođene matice . Dvije matice vadiš i formiraš nove rojeve, pregrade izvadi i dobiješ odmah društvo koje nastavlja da radi .

Od 5 zajednica do jeseni možeš doći do broja12 do 15 ali pod uslovom da koristiš oplođene matice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Lokacija pčelinjaka je Simin Han - Tuzla (dopunio sam profil :) ), Pa u suštini nemam namjeru previše širiti pčelinjak bez nekog stečenog iskustva ali normalno da želim proširiti i naravno uzeti meda onoliko koliko neće uticati na normalan razvoj pčelinjih društava.
Pokušati ču sa nabavkom oplođenih matica, ali bi probao i sa ovom opisanom metodom sa pregrađivanjem LR nastavka, dok ne probam neću ni naučiti, samo jeli neophodno da i kada pregradim nastavak moram napraviti i 3 poklopne daske da svaku pregradu posebno pregledam.
I kada je najbolje da počnem sa razrojavanjem ???
Ja se nadam da vam nisam dosadan sa pitanjima ali kontam ovaj forum i jeste tu da bi mogli nešto naučiti i razmjeniti iskustva...
Srdačan pozav
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la IZET »

Eldar je napisao/la:Lokacija pčelinjaka je Simin Han - Tuzla (dopunio sam profil :) ), Pa u suštini nemam namjeru previše širiti pčelinjak bez nekog stečenog iskustva ali normalno da želim proširiti i naravno uzeti meda onoliko koliko neće uticati na normalan razvoj pčelinjih društava.
Pokušati ču sa nabavkom oplođenih matica, ali bi probao i sa ovom opisanom metodom sa pregrađivanjem LR nastavka, dok ne probam neću ni naučiti, samo jeli neophodno da i kada pregradim nastavak moram napraviti i 3 poklopne daske da svaku pregradu posebno pregledam.
I kada je najbolje da počnem sa razrojavanjem ???
Ja se nadam da vam nisam dosadan sa pitanjima ali kontam ovaj forum i jeste tu da bi mogli nešto naučiti i razmjeniti iskustva...
Srdačan pozav
Eldare evo pokušaću ja da ti nešto napišem. Ako misliš jedan nastavak da pregradiš na tri dijela onda moraš i obavezno da za svaki posebno uradiš poklopnu dasku da ti se pčele nebi miješale prilikom pregleda. Samo ja ti nebi savjetovao da dijeliš na tri dijela jer je to malo prostora da se društvo razvije i to se nemogu nazvati društva to su ti više nukleusi. Pregradi na dva dijela pa ćeš dobiti dva manja društva pa kad popune prostor (kad se razviju) onda jedno društvo preneseš u drugi nastavak a drugi proširiš u taj vađenjem pregrade.
Kada uraditi razrojavanje? To se uvjek može uraditi kada imaš dovoljno pčela i legla da oduzmeš od društava a da njih ne oslabiš puno. Ja kad vještački razrojavam ja uvijek napravim roj od više društava a ne od jednog tako što uzmem po jedan ili dva okvira zrelog legla sa pripadajućim pčelama i sa nekoliko okvira sa mladim leglom(jer se na njemu nalaze mlade pčele) četkom smetem pčele u novo društvo jer se mlade pčele neće vratiti u staro društvo dok se starijih pčela dosta vrati u starku košnicu. Razrojavanje je najbolje raditi posle glavne paše tako dobiješ i med i roj ali može i ranije zavisi šta želiš.
Obavezno dodaj 2 okvira meda i neprihranjuj sirupom u početku jer ćeš izazvati grabež a u hranilice možeš nasuti vode da imaju dok sakupljačice ne počnu opštiti sa prirodom.
Nadam se da sam makar malo pomogao.
Sretno ti bilo.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Hvala puno na savjetima, pokušati ću, pa vidjeti će mo, nadam se da ću uspjeti
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la zvones »

Uz pozdrav Eldare ( možeš nešto napisati i u podforumu "da se upoznamo " , pa ćemo te i tamo pozdraviti ) evo da se i ja pridružim kolegama . Najveća greška početnika je
kad pođu u "jače" razrojavanje , a nemaju dovoljno dobar uvid u stanje društva ( upravo kako si naveo , a i ja sam pravio slične greške ) Zapravo nukleus je lako napraviti
ali poslje nastaje borba ,oslabi se društvo od kojeg se uzima , pa i ono često strada .Zato je najbolje razrojavati kako je navedeno poslje jake paše i bolje je od tri društva
napraviti jedan nukleus,nego od jednog društva tri nukleusa .Zapravo i ovo drugo je moguće , ali uz med obavezno mora ići i perga , jer bez nje nema kvalitetnog odgoja
pčela .Zato i kažem Od jednog društva leglo , od drugog ram meda , od trećeg ram perge i uz nešto medenja poslje, to društvance može bez problema proći zimu .
Moguće je i ovo što su kolege objasnili ali ko ima dovoljno društava i svega što ide uz to , za početnika teško .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Evo jedna metoda koju sam ja prošle sezone uradio na 10 novih rojeva koja je se pokazala jako dobra jer su u novoformiranim rojevima ostale pčele skupljačice. Rojeve sam formirao u 5 okvirnim nukleusima po metodi da sam u nukleus stavio okvir meda do njega satnu osnovu pa 2 okvira legla i okvir perge. Sve s pripadajućim pčelama. Ako je na okvirima bilo malo pčela stresao sam pčele s jednog okvira s zatvorenim leglom. Sve nukleuse sam zatvorio i dodao im hranilicu s razblaženim sirupom 2:3 šećer voda.
Sve nukleuse sam odnio u hladnuz mračnu prostoriju i tamo sam ih držao zatvorene 3 dana. Četvrtog dana rano ujutro sam ih iznio i postavio na postolja krajem u pčelinjaku na njihovo stalno mjesto. Otvorio sam leta u širini 2 cm. Stare pčele izletnice se nisu vraćale u svoje košnice jer su bile u klupku 3 dana i nukleus su prihvatile kao svoju košnicu. oko podneva kada je malo otoplilo pregledao sam jedan po jedan nukleusi te pokidao sve započete matičnjake. Kada bi u nukleusu odstranio započete matičnjake tako bi im dodao zreli matičnjak koje su pčele odmah prihvaćale jer očekuju matičnjak i mladu nesparenu maticu. Ovi nukleusi imaju sve generacije pčela i rade normalno kao i stara društva. Primjetno su se brže razvijala od nukleusa koja nisam stavljao u hladnu mračnu prostoriju.
slika

Uploaded with ImageShack.us
Ja ispod svog pčelinjaka imam hladnu i mračnu prostoriju i ovu ću metodu koristiti kad god se za to ukaže potreba.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Marin »

Dobar način i sve na mjestu nema vozanja,( i žena vazda zna di si- sa Pčelama )
Ovo bi mogao biti i trap za krumpire samo još malo izolirati a onda može biti i prostorija - da nisi samo sa pčelama.
Pozdrav Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Evo jedna metoda koju sam ja prošle sezone uradio na 10 novih rojeva koja je se pokazala jako dobra jer su u novoformiranim rojevima ostale pčele skupljačice. Rojeve sam formirao u 5 okvirnim nukleusima po metodi da sam u nukleus stavio okvir meda do njega satnu osnovu pa 2 okvira legla i okvir perge. Sve s pripadajućim pčelama. Ako je na okvirima bilo malo pčela stresao sam pčele s jednog okvira s zatvorenim leglom. Sve nukleuse sam zatvorio i dodao im hranilicu s razblaženim sirupom 2:3 šećer voda.
Sve nukleuse sam odnio u hladnuz mračnu prostoriju i tamo sam ih držao zatvorene 3 dana. Četvrtog dana rano ujutro sam ih iznio i postavio na postolja krajem u pčelinjaku na njihovo stalno mjesto. Otvorio sam leta u širini 2 cm. Stare pčele izletnice se nisu vraćale u svoje košnice jer su bile u klupku 3 dana i nukleus su prihvatile kao svoju košnicu. oko podneva kada je malo otoplilo pregledao sam jedan po jedan nukleusi te pokidao sve započete matičnjake. Kada bi u nukleusu odstranio započete matičnjake tako bi im dodao zreli matičnjak koje su pčele odmah prihvaćale jer očekuju matičnjak i mladu nesparenu maticu. Ovi nukleusi imaju sve generacije pčela i rade normalno kao i stara društva. Primjetno su se brže razvijala od nukleusa koja nisam stavljao u hladnu mračnu prostoriju.
slika

Uploaded with ImageShack.us
Ja ispod svog pčelinjaka imam hladnu i mračnu prostoriju i ovu ću metodu koristiti kad god se za to ukaže potreba.
Dobar način ! Nije rečeno da se nemože od jednog društva napraviti jedan nukleus , ali upravo sam to htio potencirati , mora se znati šta se ostavlja starom društvu jer se i
ono treba pripremiti za zimu , a isto tako nukleus .Nukleusu se obično dodaju pogače ,što mislim i nije dobro .S druge strane , jako je dobro ukoliko se ima neki ram , koji se
želi odstraniti , a da u njemu ima perge, istu namrviti i ubaciti na nećemu (da se ne rasipa ) iznad satonoša .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la zvones »

Duplo napisano ,jer sam uletio zajedno sa Marinom .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

ja sam prošle sezone iz zime startao sa većim brojem zdravih društava koja su izašla iz zime (prezimio bez gubitaka) ali neiskustvo je učinilo svoje, postojeće rojeve sam oslabio, a razrojeni nisu bili dovoljno jaki, tako da su od razrojenih opstala samo dva ali sam imao i gubitke među postoječim rojevima. Pokušati ću neku od ovih navedenih metoda... E jedino nisam siguran da li da pokušam prije ili poslije paše, odnosno da iz nekoliko košnica pokušam prije a iz nekoliko poslije medonošenja, kontam da ako u vrijeme paše uradim razrojavanje manja je mogučnost da mlade rojeve napadne grabež ...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Ismet »

svaka čast Stipo, zamolio bih te za još malo detalja u vezi metode razrojavanja koju si opisao:
- koju količinu sirupa si stavljao u nukleus
- šta misliš je li dovoljno da prostorija bude samo mračna tj. ne i hladna (onda ne bi formirale klupko)

naravno da pri tome ne mislim na neku pretoplu prostoriju. koja bi maksimalna temperatura trebala biti u toj prostoriji da bi pčele u nukleusu sve to fino podnijele?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Marin je napisao/la:Dobar način i sve na mjestu nema vozanja,( i žena vazda zna di si- sa Pčelama )
Ovo bi mogao biti i trap za krumpire samo još malo izolirati a onda može biti i prostorija - da nisi samo sa pčelama.
Pozdrav Marin
To je ulaz u bivše vojno atomsko sklonište. Mislio sam tu uzgajati šampinjone na žalost ulaz je širine 1m, a hodnik do unutarnjih prostorija je dugačak 20 m pa je jako tijesno i nepraktično za neku ozbiljnu komercijalnu upotrebu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la:svaka čast Stipo, zamolio bih te za još malo detalja u vezi metode razrojavanja koju si opisao:
- koju količinu sirupa si stavljao u nukleus
- šta misliš je li dovoljno da prostorija bude samo mračna tj. ne i hladna (onda ne bi formirale klupko)

naravno da pri tome ne mislim na neku pretoplu prostoriju. koja bi maksimalna temperatura trebala biti u toj prostoriji da bi pčele u nukleusu sve to fino podnijele?
Prostorija mora biti obavezno mračna bez svijetla i što hladnija ne toplija od 15°C. Pri nižoj temperaturi pčele se pribiju uz leglo koje treba grijati. pri višim temperaturama pčele se razilaze po lošnici i traže izlaz iz košnice pa postaju nervozne naročito ako u košnicu kroz pukotine dopire danje svjetlo. Sirupa dodam odjednom 0,5 lit. Jako je bitno da zatvorene pčele imaju stalno sirup ili vodu. Ja dajem sirupa toliko koliko ga može nukleus potrošiti za 3 dana. Najbolje je davati svaki dan po 0,2 lit jer se u nukleusu nalazi otvoreno leglo koje pčele moraju hraniti, a pčele prilikom ishrane larvi koriste med i polen kojeg razređuju s vodom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Ismet »

Somerfordov način razrojavanja

W.W. Somerford (Teksas) preporučuje najbolji način za pravljenje umjetnih rojeva na vanjskim pčelinjacima. Po njegovu načinu, u povoljnim prilikama moguće je peterostruko umnožiti broj zajednica u istoj sezoni.
Iz najboljih zajednica, kad imaju po 8 ili 10 okvira legla, ukloni se matica i zadrži ili u kafezu u nekoj košnici na okviru sa otvorenim leglom iznad matične rešetke ili se drži u sobi u kafezu za otpremu, s hranom i pčelama pratilicama. Nakon 10 dana bit će zatvoreni svi matičnjaci, a na zaleženim okvirima i sve leglo zatvoreno. Tad se pristupi pravljenju rojeva na slijedeći način:
U svaku novu košnicu polagano se prenesu po dva okvira legla zajedno sa pčelama koje su na njima. Pri tome se mora paziti da na jednom od prenijetih okvira bude bar jedan matičnjak. Prenijeti okviri s leglom postave se uz stijenu košnice, a kraj njih se stavi jedan okvir pun meda. Preostali prostor u košnici ispuni se okvirima na kojima su umjetne satne osnove. Zatim se leto zatvori mahovinom, lišćem ili travom, već prema tome čega ima u blizini. Ovo zatvaranje leta vrlo je važno. Ono ima tu svrhu da se pčele sabiračice zadrže u zatvoru 3 dana, kako se ne bi iz napravljenog roja povratile na staro mjesto. Naime, njima treba oko 3 dana da iz nove košnice prokrče put za izlaz, a toliko je upravo potrebno da zaborave staro mjesto.
Budući da okviri nisu pragrađivani pregradnom daskom, to nema opasnosti da bi se napravljeni roj ugušio. No svakako treba košnicu s rojem postaviti na zasjenjeno mjesto.
Ovako napravljen roj ima sve uvjete za najbrži razvoj: mladu maticu, koja će nakon oplodnje imati dovoljno mjesta za nesenje u stanicama iz kojih će se izleći mlade pčele, zatim ima dovoljno starih pčela sabiračica i dovoljnu zalihu hrane. Ako se slučajno iz kojeg roja mlada matica izgubi, može mu se dodati ona pritvorena u kafezu.
Ovakvo razrojavanje može se primjeniti i kod svake zajednice koja je pred rojenjem i ima zatvorene matičnjake.
Na kućnom pčelinjaku napravljeni rojevi mogu se ta tri dana držati zatvoreni u nekom mračnom prostoru, a mjesto trave ili mahovine može ime se na leto pričvrstiti žičana mreža.
Neograđivanje načinjenog roja dobro je za toplije krajeve, dok je u sjevernim potrebno, radi čuvanja topline, iza okvira s medom staviti pregradnu dasku koja ne dopire do dna, a kasnije je micati.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la ErminH »

Ismet je napisao/la:Somerfordov način razrojavanja

W.W. Somerford (Teksas) preporučuje najbolji način za pravljenje umjetnih rojeva na vanjskim pčelinjacima. Po njegovu načinu, u povoljnim prilikama moguće je peterostruko umnožiti broj zajednica u istoj sezoni.
Iz najboljih zajednica, kad imaju po 8 ili 10 okvira legla, ukloni se matica i zadrži ili u kafezu u nekoj košnici na okviru sa otvorenim leglom iznad matične rešetke ili se drži u sobi u kafezu za otpremu, s hranom i pčelama pratilicama. Nakon 10 dana bit će zatvoreni svi matičnjaci, a na zaleženim okvirima i sve leglo zatvoreno. Tad se pristupi pravljenju rojeva na slijedeći način:
U svaku novu košnicu polagano se prenesu po dva okvira legla zajedno sa pčelama koje su na njima. Pri tome se mora paziti da na jednom od prenijetih okvira bude bar jedan matičnjak. Prenijeti okviri s leglom postave se uz stijenu košnice, a kraj njih se stavi jedan okvir pun meda. Preostali prostor u košnici ispuni se okvirima na kojima su umjetne satne osnove. Zatim se leto zatvori mahovinom, lišćem ili travom, već prema tome čega ima u blizini. Ovo zatvaranje leta vrlo je važno. Ono ima tu svrhu da se pčele sabiračice zadrže u zatvoru 3 dana, kako se ne bi iz napravljenog roja povratile na staro mjesto. Naime, njima treba oko 3 dana da iz nove košnice prokrče put za izlaz, a toliko je upravo potrebno da zaborave staro mjesto.
Budući da okviri nisu pragrađivani pregradnom daskom, to nema opasnosti da bi se napravljeni roj ugušio. No svakako treba košnicu s rojem postaviti na zasjenjeno mjesto.
Ovako napravljen roj ima sve uvjete za najbrži razvoj: mladu maticu, koja će nakon oplodnje imati dovoljno mjesta za nesenje u stanicama iz kojih će se izleći mlade pčele, zatim ima dovoljno starih pčela sabiračica i dovoljnu zalihu hrane. Ako se slučajno iz kojeg roja mlada matica izgubi, može mu se dodati ona pritvorena u kafezu.
Ovakvo razrojavanje može se primjeniti i kod svake zajednice koja je pred rojenjem i ima zatvorene matičnjake.
Na kućnom pčelinjaku napravljeni rojevi mogu se ta tri dana držati zatvoreni u nekom mračnom prostoru, a mjesto trave ili mahovine može ime se na leto pričvrstiti žičana mreža.
Neograđivanje načinjenog roja dobro je za toplije krajeve, dok je u sjevernim potrebno, radi čuvanja topline, iza okvira s medom staviti pregradnu dasku koja ne dopire do dna, a kasnije je micati.
citao sam ovo prije,samo da 2 rama legla i 1 ram meda s pcelama nije malo da se oformi jedno novo drustvo? :roll:
dali se mogu ovako formirati rojevi u nas recimo poslije bagrema,dali ce se razviti do zime na jedno normalno drustvo?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la IZET »

ErminH je napisao/la:
Ismet je napisao/la:Somerfordov način razrojavanja

W.W. Somerford (Teksas) preporučuje najbolji način za pravljenje umjetnih rojeva na vanjskim pčelinjacima. Po njegovu načinu, u povoljnim prilikama moguće je peterostruko umnožiti broj zajednica u istoj sezoni.
Iz najboljih zajednica, kad imaju po 8 ili 10 okvira legla, ukloni se matica i zadrži ili u kafezu u nekoj košnici na okviru sa otvorenim leglom iznad matične rešetke ili se drži u sobi u kafezu za otpremu, s hranom i pčelama pratilicama. Nakon 10 dana bit će zatvoreni svi matičnjaci, a na zaleženim okvirima i sve leglo zatvoreno. Tad se pristupi pravljenju rojeva na slijedeći način:
U svaku novu košnicu polagano se prenesu po dva okvira legla zajedno sa pčelama koje su na njima. Pri tome se mora paziti da na jednom od prenijetih okvira bude bar jedan matičnjak. Prenijeti okviri s leglom postave se uz stijenu košnice, a kraj njih se stavi jedan okvir pun meda. Preostali prostor u košnici ispuni se okvirima na kojima su umjetne satne osnove. Zatim se leto zatvori mahovinom, lišćem ili travom, već prema tome čega ima u blizini. Ovo zatvaranje leta vrlo je važno. Ono ima tu svrhu da se pčele sabiračice zadrže u zatvoru 3 dana, kako se ne bi iz napravljenog roja povratile na staro mjesto. Naime, njima treba oko 3 dana da iz nove košnice prokrče put za izlaz, a toliko je upravo potrebno da zaborave staro mjesto.
Budući da okviri nisu pragrađivani pregradnom daskom, to nema opasnosti da bi se napravljeni roj ugušio. No svakako treba košnicu s rojem postaviti na zasjenjeno mjesto.
Ovako napravljen roj ima sve uvjete za najbrži razvoj: mladu maticu, koja će nakon oplodnje imati dovoljno mjesta za nesenje u stanicama iz kojih će se izleći mlade pčele, zatim ima dovoljno starih pčela sabiračica i dovoljnu zalihu hrane. Ako se slučajno iz kojeg roja mlada matica izgubi, može mu se dodati ona pritvorena u kafezu.
Ovakvo razrojavanje može se primjeniti i kod svake zajednice koja je pred rojenjem i ima zatvorene matičnjake.
Na kućnom pčelinjaku napravljeni rojevi mogu se ta tri dana držati zatvoreni u nekom mračnom prostoru, a mjesto trave ili mahovine može ime se na leto pričvrstiti žičana mreža.
Neograđivanje načinjenog roja dobro je za toplije krajeve, dok je u sjevernim potrebno, radi čuvanja topline, iza okvira s medom staviti pregradnu dasku koja ne dopire do dna, a kasnije je micati.
citao sam ovo prije,samo da 2 rama legla i 1 ram meda s pcelama nije malo da se oformi jedno novo drustvo? :roll:
dali se mogu ovako formirati rojevi u nas recimo poslije bagrema,dali ce se razviti do zime na jedno normalno drustvo?
Teško čak mislim nemoguće.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la franevrs »

Ismet je napisao/la:Somerfordov način razrojavanja

W.W. Somerford (Teksas) preporučuje najbolji način za pravljenje umjetnih rojeva na vanjskim pčelinjacima. Po njegovu načinu, u povoljnim prilikama moguće je peterostruko umnožiti broj zajednica u istoj sezoni.
Iz najboljih zajednica, kad imaju po 8 ili 10 okvira legla, ukloni se matica i zadrži ili u kafezu u nekoj košnici na okviru sa otvorenim leglom iznad matične rešetke ili se drži u sobi u kafezu za otpremu, s hranom i pčelama pratilicama. Nakon 10 dana bit će zatvoreni svi matičnjaci, a na zaleženim okvirima i sve leglo zatvoreno. Tad se pristupi pravljenju rojeva na slijedeći način:
U svaku novu košnicu polagano se prenesu po dva okvira legla zajedno sa pčelama koje su na njima. Pri tome se mora paziti da na jednom od prenijetih okvira bude bar jedan matičnjak. Prenijeti okviri s leglom postave se uz stijenu košnice, a kraj njih se stavi jedan okvir pun meda. Preostali prostor u košnici ispuni se okvirima na kojima su umjetne satne osnove. Zatim se leto zatvori mahovinom, lišćem ili travom, već prema tome čega ima u blizini. Ovo zatvaranje leta vrlo je važno. Ono ima tu svrhu da se pčele sabiračice zadrže u zatvoru 3 dana, kako se ne bi iz napravljenog roja povratile na staro mjesto. Naime, njima treba oko 3 dana da iz nove košnice prokrče put za izlaz, a toliko je upravo potrebno da zaborave staro mjesto.

Budući da okviri nisu pragrađivani pregradnom daskom, to nema opasnosti da bi se napravljeni roj ugušio. No svakako treba košnicu s rojem postaviti na zasjenjeno mjesto.
Ovako napravljen roj ima sve uvjete za najbrži razvoj: mladu maticu, koja će nakon oplodnje imati dovoljno mjesta za nesenje u stanicama iz kojih će se izleći mlade pčele, zatim ima dovoljno starih pčela sabiračica i dovoljnu zalihu hrane. Ako se slučajno iz kojeg roja mlada matica izgubi, može mu se dodati ona pritvorena u kafezu.
Ovakvo razrojavanje može se primjeniti i kod svake zajednice koja je pred rojenjem i ima zatvorene matičnjake.
Na kućnom pčelinjaku napravljeni rojevi mogu se ta tri dana držati zatvoreni u nekom mračnom prostoru, a mjesto trave ili mahovine može ime se na leto pričvrstiti žičana mreža.
Neograđivanje načinjenog roja dobro je za toplije krajeve, dok je u sjevernim potrebno, radi čuvanja topline, iza okvira s medom staviti pregradnu dasku koja ne dopire do dna, a kasnije je micati.
Kolega Ismete, to se navodi kao način umnožavanja pč. društava na udaljenim pčelinjacima, po meni jedino to
i opravdava takav način dobivanja novih društava sa maticama vrlo sumnjive kvalitete. Dalje, na koliko okvira
će biti matičnjaka, ako ih bude samo na dv ili tri po recimo 3-5 kom hoće li se onda izrezivati pa utiskivati na
okvire sa leglom gdje nema matičnjaka.
Zar nebi bilo lakše i bolje kad obezmatičiš nakon 72 sata porušiti matičnjake, pokupiti matičnu mliječ i tada na već
pripremljen okvir staviti tu mliječ pa presaditi od odabrane zajednice ličinke od dana starosti i eto od takve jedne
jake zajednice napraviš 7-8 nukleusa sa garantirano dobrim maticama koje će dogodine odraditi pravu stvar.

pozdrav :) :)
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la zvones »

ErminH je napisao/la:
Ismet je napisao/la:Somerfordov način razrojavanja

W.W. Somerford (Teksas) preporučuje najbolji način za pravljenje umjetnih rojeva na vanjskim pčelinjacima. Po njegovu načinu, u povoljnim prilikama moguće je peterostruko umnožiti broj zajednica u istoj sezoni.
Iz najboljih zajednica, kad imaju po 8 ili 10 okvira legla, ukloni se matica i zadrži ili u kafezu u nekoj košnici na okviru sa otvorenim leglom iznad matične rešetke ili se drži u sobi u kafezu za otpremu, s hranom i pčelama pratilicama. Nakon 10 dana bit će zatvoreni svi matičnjaci, a na zaleženim okvirima i sve leglo zatvoreno. Tad se pristupi pravljenju rojeva na slijedeći način:
U svaku novu košnicu polagano se prenesu po dva okvira legla zajedno sa pčelama koje su na njima. Pri tome se mora paziti da na jednom od prenijetih okvira bude bar jedan matičnjak. Prenijeti okviri s leglom postave se uz stijenu košnice, a kraj njih se stavi jedan okvir pun meda. Preostali prostor u košnici ispuni se okvirima na kojima su umjetne satne osnove. Zatim se leto zatvori mahovinom, lišćem ili travom, već prema tome čega ima u blizini. Ovo zatvaranje leta vrlo je važno. Ono ima tu svrhu da se pčele sabiračice zadrže u zatvoru 3 dana, kako se ne bi iz napravljenog roja povratile na staro mjesto. Naime, njima treba oko 3 dana da iz nove košnice prokrče put za izlaz, a toliko je upravo potrebno da zaborave staro mjesto.
Budući da okviri nisu pragrađivani pregradnom daskom, to nema opasnosti da bi se napravljeni roj ugušio. No svakako treba košnicu s rojem postaviti na zasjenjeno mjesto.
Ovako napravljen roj ima sve uvjete za najbrži razvoj: mladu maticu, koja će nakon oplodnje imati dovoljno mjesta za nesenje u stanicama iz kojih će se izleći mlade pčele, zatim ima dovoljno starih pčela sabiračica i dovoljnu zalihu hrane. Ako se slučajno iz kojeg roja mlada matica izgubi, može mu se dodati ona pritvorena u kafezu.
Ovakvo razrojavanje može se primjeniti i kod svake zajednice koja je pred rojenjem i ima zatvorene matičnjake.
Na kućnom pčelinjaku napravljeni rojevi mogu se ta tri dana držati zatvoreni u nekom mračnom prostoru, a mjesto trave ili mahovine može ime se na leto pričvrstiti žičana mreža.
Neograđivanje načinjenog roja dobro je za toplije krajeve, dok je u sjevernim potrebno, radi čuvanja topline, iza okvira s medom staviti pregradnu dasku koja ne dopire do dna, a kasnije je micati.
citao sam ovo prije,samo da 2 rama legla i 1 ram meda s pcelama nije malo da se oformi jedno novo drustvo? :roll:
dali se mogu ovako formirati rojevi u nas recimo poslije bagrema,dali ce se razviti do zime na jedno normalno drustvo?
Nije toliki problem koliko ima ramova legla bilo je ljudi koji su razrojavali sa jednim ramom .Tako je Brstina napisao tekst "Kako lako udesetorostručit pčelinjak " Naravno
svi spominju obilno dodavanje šečernog sirupa . Niko ne spominje pergu . Na ćemu će se odgajati radiličke larve ; kako će pčele hraniteljice lućiti matičnu mliječ .Na šečeru
lošije odgojene larve.Kasniji , slab unos polena nije dovoljan , a treba i da fermentira , sazrije .Čitavo društvance treba da se razvije , na ćemu ? Zatim treba sebi da
obezbijedi zimske pčele i rezerve hrane .Opet ako to uzimaš od društva od kojeg uzimaš i leglo , to mora biti društvo sa više od 10 ramova zatvorenog legla ; nastavak meda
i isto toliko perge . Takva društva je teško vidjeti , a odmah se trebaju rasformirati .Sve može , ali je po mom mišljenu zakon ram perge (može i s medom ) pa sve ostalo .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la franevrs »

zvones je napisao/la:Nije toliki problem koliko ima ramova legla bilo je ljudi koji su razrojavali sa jednim ramom .Tako je Brstina napisao tekst "Kako lako udesetorostručit pčelinjak " Naravno
svi spominju obilno dodavanje šečernog sirupa . Niko ne spominje pergu . Na ćemu će se odgajati radiličke larve ; kako će pčele hraniteljice lućiti matičnu mliječ .Na šečeru
lošije odgojene larve.Kasniji , slab unos polena nije dovoljan , a treba i da fermentira , sazrije .Čitavo društvance treba da se razvije , na ćemu ? Zatim treba sebi da
obezbijedi zimske pčele i rezerve hrane .Opet ako to uzimaš od društva od kojeg uzimaš i leglo , to mora biti društvo sa više od 10 ramova zatvorenog legla ; nastavak meda
i isto toliko perge . Takva društva je teško vidjeti , a odmah se trebaju rasformirati .Sve može , ali je po mom mišljenu zakon ram perge (može i s medom ) pa sve ostalo .
Kolega zvones po običaju perfekcionista, drugačije i ne ide sa pčelicama. Ja skoro 30 godina presađujem matice za
svoje potrebe na otprilike opisan način i odgajam matice u pet-okvirnim nukleusima. Dakako da treba ozbiljna
priprema za svaki nukleus ( okvir peluda i okvir meda, pa može i malo manje materijala, ali je vrlo važno da oplodnja
matice i početak nesenja bude usklađen sa dobrom pašom, kod mene je to kadulja od 10.-15. 05.

pozz....
Frane Vrsalović
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la inzenjer »

Eldar je napisao/la:Lokacija pčelinjaka je Simin Han - Tuzla (dopunio sam profil :) ), Pa u suštini nemam namjeru previše širiti pčelinjak bez nekog stečenog iskustva ali normalno da želim proširiti i naravno uzeti meda onoliko koliko neće uticati na normalan razvoj pčelinjih društava.
Pokušati ču sa nabavkom oplođenih matica, ali bi probao i sa ovom opisanom metodom sa pregrađivanjem LR nastavka, dok ne probam neću ni naučiti, samo jeli neophodno da i kada pregradim nastavak moram napraviti i 3 poklopne daske da svaku pregradu posebno pregledam.
I kada je najbolje da počnem sa razrojavanjem ???
Ja se nadam da vam nisam dosadan sa pitanjima ali kontam ovaj forum i jeste tu da bi mogli nešto naučiti i razmjeniti iskustva...
Srdačan pozav
pa u komsiluku ti Ferid Velagic predobar uzgajivac matica,to tii nece bit problem.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Kroz svoju pčelarsku praksu vještačke rojeve sam formirao 1. na 10 okvira, 2. na 7 okvira i 3. prošle godine na 5 okvira. Najbolje rezultate sam imao kada sam nove vještačke rojeve formirao na 10 okvira. U stvari kada bi nekoj zajednici trebao dodati 3. nastavak ja bi tada pristupio dijeljenju te zajednice na 2 jednaka dijela gdje bi staroj matici stavio manje okvira s leglom nego u novo formiranoj zajednici. Oba bi se društva do zime dobro razvila i skupila dovoljno meda za zimovanje.
Formiranje rojeva na 7 okvira bi izvršio isto tako što bi kada je pčelinjom društvu trebalo dodati 3. nastavak podjelio bi ga na 3 dijela gdje bi svakom novom roju dodao po 3 okvira s leglom, po jedan okvir s pergom, po 2 okvira s medom i po 1 satnu osnovu. Uz malo šećerne stimulacije i uz mlade matice svi bi se rojevi do zime razvili u srednje jaka društva, ali sam im morao dodavati za zimnicu i malo šećernog sirupa. U proljeće su se ovako formirana društva ipak vidno sporije razvijala od onoh društava koje sam ranijih godina razrojavao na 10 okvira ali bi se uz malo pogače i malo šećernog sirupa do livadske paše ipak razvila na 3 nastavka. Kako mi vrag ne da mira prošle sam godine zagrizao veliki korak i formirao dvadesetak vještačkih rojeva u nukleusima s 5 okvira. Uz neprestanu stimulaciju šećernim sirupom vitaminima i kobaltom od 30 rojeva što prirodnih što vještačkih 10 ih nisam uspio razviti na potrebnu snagu za samostalno prezimljavane. Ni jedan roj nije uspio skupiti ni pola potrebne zimnice od minimum 15 kg meda. Eh sad se ja tu mogu žaliti na lošu godinu i veliku zaraženost varrom. Kod prvog proljetnog pregleda upravo tih 10 društava od čega jedno nije prezimilo je vrlo slabo. kako sam ih uzimio kao dvomatična društva odlučio sam da ih neću spajati nego ću ih još malo pratiti da vidim hoće li se uspjeti razviti do livadske paše u dovoljno jaku zajednicu koja je spremna za medobranje ili bar u solidna društva za pojačavanje proizvodnih društava. Moji pčelari koji čitate ovo moje u kratko iznešeno iskustvo zaključite sami šta vas može čekati ako se odlučite za jednu od ove navedene 3 metode. Kako su krajem ljeta izgledala neka od tih 10 društava pogledajte video.
http://www.youtube.com/watch?v=IPXSuPb1SZs
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la franevrs »

Kolega stipo, iz tvog posta i iskustva najbolje se vidi da se način umjetnog razrojavanja mora prilagodit
uvjetima i pašnim prilikama gdje čovjek pčelari i dakako da te tu godinu vremenske prilike pomaze.
Kod mene je primjerice ova godina do sada bila vrlo dobra u smislu razvoja, kad sam prije 7-8 dana
dodavao nastavke ( uglavnom su prezimili u jednom nastavku na podnici ) bilo je 7-9 O L, zatrpani
peludom i friškim unosom tako da su društva bila skoro blokirana. Podignuta matica sa tri O L u nastavak
i dodavane S O. Što se tiče razrojavanja, tempiram nukleuse odnosno izvaljivanje matica oko pola petog
tako da kod mene ima još oko dva mjeseca intezivne paše ako vremenski uvjeti sve to poprate. Problem
je od 15. 07. do 01. 09. otprilike jer to zna i produžit, ako nukleusima u tom periodu posvetimo malo
pažnje i ako jesen nešto donese svi su u zimu kao dobra jaka plodišta.
Stipo molio bi tvoje mišljenje, možda mi možeš pomoć savjetom ili neki kolega ako ima iskustva sa
slijedećim, naime prije 8 dana donio sam destak rojeva iz okolice Sinja na Brač. Kod pregleda, nakon
što sam ih pustio dva dana da se smire, nisam uspio tako reć pregledat nego košnicu po košnicu i treba
bježat. Nisam u životu naišao na tako ljute pčele. Jedan od razloga je što su stvarno gladne a imaju redom
po osam O L. Odlučio sam ih pustit i već im par dana ulivam predvečer po pola litre, ali i kad dođem
navečer za ulit napadaju da moram prekidat i uljevanje da se smire. Čovjek kod kojeg sam ih uzeo, već
par godina uzimamo rojeve od njega, kaže da je jesen bila loša na ovoj strani Kamešnice a vodi ih dosta
visoko u planinu. Kakva je bila jesen kod tebe.

pozdrav.........
Frane Vrsalović
Odgovorite